Решение по дело №392/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 190
Дата: 22 април 2019 г. (в сила от 11 юни 2019 г.)
Съдия: Десислава Чалъкова
Дело: 20194110200392
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 март 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

гр. В. Търново, 22.04.2019 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Великотърновски районен съд, наказателна колегия, десети състав, в открито съдебно заседание на двадесети март през две хиляди и деветнадесетата година, в състав:

Районен съдия: Д. Чалъкова

 

при секретаря М. Ранкова като разгледа докладваното от съдията АНД № 392/2019 год. по описа на ВТРС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

            Жалбоподателят И.А.А., чрез пълномощникът си адв. Александрова е обжалвал Електронен фиш за налагане на глоба серия К № 1508081, издаден от ОД МВР В. Търново, с който за нарушение по чл. 21, ал. 2 вр. ал.1 от Закона за движението по пътищата и на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 2, т.4от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 150 лв. В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява, не се представлява. Заема писмено становище по същество на делото и претендира отмяната на Електронния фиш като незаконосъобразен.            Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител.

            Съдът, след като обсъди и прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

            Жалбата е основателна. Видно от приложения ел. фиш серия К № 1508081, издаден от ОД МВР В. Търново, претендираното нарушение е установено и заснето с мобилна система за видеоконтрол  TFR1-М № 514. Разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП в актуалната й редакция към датата на нарушението, представляваща приложим материален закон, регламентира издаването на ел. фиш при установяване и заснемане на нарушение по чл. 21, ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП със стационарна система за видеоконтрол, предварително обозначена съгласно чл. 165, ал. 2, т. 6 и т. 7 от ЗДвП и функционираща автоматично в отсъствието на контролен орган. Разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП не  приравнява ел. фиш на АУАН и НП като изискване за форма, съдържание, реквизити и ред за издаване, а само като правни последици в хипотезата на чл. 189, ал. 11 от ЗДвП. Установяването и заснемането на нарушение по чл. 21, ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП с мобилна система за видеоконтрол, монтирана на патрулен автомобил, в присъствието на контролен орган, изисква процедурата по издаване и обжалване на АУАН и НП, разписана в ЗАНН, а не съкратеното производство по издаване и обжалване на ел. фиш, предвидено в ЗДвП /в редакцията към датата на нарушението - 10.11.2016 год./. Пренебрегването на това разграничение представлява съществено нарушение на административнопроизводствените правила и винаги ограничава правото на защита на жалбоподателя. В този смисъл е и ТР № 1/2014 г. на ОСК на ВАС. Това тълкувателно решение не е загубило действието си към датата на нарушението. Това е така, защото в § 6, т. 65 от ДР на ЗДвП – ДВ. бр. 19/13.03.2015 год., в сила от 16.03.2015 год., се съдържа легалната дефиниция на понятието „автоматизирани технически средства и системи“. Това понятие включва както стационарните, така и мобилните системи за видеоконтрол. Чрез мобилните системи за видеоконтрол компетентните органи присъствено осъществяват контрол на скоростта на движението по пътя. Този контрол се осъществява чрез стационарните системи за видеоконтрол в отсъствието на компетентните органи. Приложимата норма на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, използвайки легалната дефиниция от § 6, т. 65 от ДР на ЗДвП, регламентира установяване и заснемане на нарушения по скоростта на движение на автомобилите в отсъствие на контролен орган и на нарушител. Следователно процедурата в чл. 189, ал. 4 от ЗДвП в актуалната й редакция към датата на нарушението изключва приложението на мобилните системи за видеоконтрол. Разширително тълкуване, от една страна, е недопустимо, а от друга страна, липсата на правна прецизност в съотносимостта на редакциите на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП и § 6, т. 65 от ДР на ЗДвП, не може да се тълкува във вреда на нарушителя.

            Гореизложеното обосновава правен извод за отмяна на ел. фиш като незаконосъобразен и не налага както обсъждане по същество, така и на останалите правни доводи на страните.

            Водим от горното съдът

 

РЕШИ:

 

            ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на глоба серия К № 1508081, издаден от ОД МВР В. Търново, с който на И.А.А. за нарушение по чл. 21, ал. 2 вр. ал. 1 от ЗДвП и на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 150 лева, като незаконосъобразен.

            Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – В. Търново в 14-дневен срок от съобщаването на страните.

 

Районен съдия: