Решение по дело №270/2011 на Районен съд - Карлово

Номер на акта: 100
Дата: 2 юни 2011 г. (в сила от 18 юни 2011 г.)
Съдия: Анна Георгиева Георгиева
Дело: 20115320200270
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 април 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 100

 

гр. Карлово, 02.06.2011 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Карловският районен съд           І наказателен състав,

на втори юни                                 през две хиляди и единадесета година

в публично заседание в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: АННА ГЕОРГИЕВА

 

при секретаря П.В.

при участието на прокурора Гюрай Мурадов

като разгледа докладваното от съдията

наказателно административен характер дело № 270 по описа за 2011 г.,

 

Р   Е   Ш   И :

 

         ПРИЗНАВА обвиняемият Н.А.К., роден на *** ***, *** област, ***, *** ***, ЕГН **********,

ЗА ВИНОВЕН в това, че на 20.06.2010 г. в землището на с. Б, обл. *** / на мост на  река Бяла река /, при управление на МПС – лек автомобил марка „Фолксваген”, модел „Поло”, с регистрационен № ****, е нарушил правилата за движение, а именно : чл. 20, ал.1 от ЗДвПВодачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват”; чл. 20, ал.2 от ЗДвПВодачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението” и по непредпазливост е причинил средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на шийката на дясната бедрена кост, което е причинило трайно затрудняване на движението на десния крак на К.Е.К., ЕГН **********,***, поради което и на основание чл.343, ал.1, б.”б”, пр.2-ро, във вр.с чл. 342, ал.1 пр.1 от НК вр. чл.78 А от НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност като му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в полза на държавата, платима по сметка на ВСС в размер на 1000 / хиляда / лева.

ПРИЗНАВА обвиняемият Н.А.К. с установена по- горе самоличност ЗА НЕВИНЕН да е извършил престъплението във връзка с чл. 129, ал.2, пр. 2-ро, алт. 2-ра от НК и във връзка с разпоредбата на чл.342 ал.1 пр.3 от НК, поради което и на основание чл.304 от НПК го ОПРАВДАВА по първоначално повдигнатото му обвинение.

На основание чл.343 Г вр. чл.343, ал.1, б.”б”, пр.2-ро, във вр.с чл. 342, ал.1 пр.1 вр. чл.37 ал.1 т.7 от НК  ЛИШАВА обвиняемият Н.А.К. с установена по- горе самоличност от правото да управлява МПС за срок от ТРИ МЕСЕЦА.

На основание чл.189 ал.3 от НПК ОСЪЖДА обвиняемият Н.А.К. с установена по- горе самоличност да заплати по сметка на ВСС направените по делото разноски в размер на 202 / двеста и два / лева, представляващи възнаграждения на вещи лица от досъдебното производство.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване или протест в 15-дневен срок от днес пред Окръжен съд гр. Пловдив.

 

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала

П.В.

 

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

М  О  Т  И  В  И

Към решение по НАХД № 270/2011 г. по описа на КРС

 

 

         По отношение на обвиняемият Н.А.К. е направено предложение от Районна прокуратура гр. К. за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание по реда на чл.78 А от НК за извършено престъпление по чл. 343, ал.1, б.”б”, пр.2-ро, във вр.с чл. 342, ал.1, пр.3-то, във вр.с чл. 129, ал.2, пр. 2-ро, алт. 2-ра от НК, тъй като на 20.06.2010г. в землището на с.Б., обл.Пловдивска /мост на  река Б. река/ при управление на МПС – лек автомобил марка „*****”, модел „****”, с регистрационен № ****, е нарушил правилата за движение, а именно : чл. 20, ал.1 от Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват”; чл. 20, ал.2 от Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението”  и по непредпазливост е причинил средна телесна повреда, изразяваща се в причиняване на счупване на шийката на дясната бедрена кост, което е причинило трайно затрудняване на движението на десния крак на К.Е.К., ЕГН-**********,***.

         Районна прокуратура гр. К., представлявана в с.з. от прокурора Гюрай Мурадов поддържа внесеното предложение.

         Обвиняемият Кървачев, редовно призован, явява си лично и с адв. Кирил Додов- упълномощен. Разбира, в какво е обвинен, признава се за виновен по повдигнатото му обвинение и не оспорва фактическите ****жения постановлението на прокурора.

         Съдът, след запознаване с доказателствата по делото, прие за установено от фактическа страна следното:

На 20.06.2010 г. около 11,00 ч. пострадалият Койчо К. отишъл в заведение „Айвата”, находящо се в с. В., обл. Пловдивска, където се срещнал със съседа си-  обвиняемият Н.К.. Двамата седнали на една маса и си поръчали по 100 грама концентриран алкохол – мастика. След това се качили в автомобила на от К., марка „*****”, модел „****” с ДК № **** и потеглили с намерение  да се приберат в домовете си. Вместо към блока, в който живеят К. ***. Пристигнали в селото и седнали в заведение, където отново употребили алкохол.

Около 13,00 ч. двамата решили  да се прибират в с. В.. Качили се в автомобила, който управлявал обвиняемият и потеглили. Движейки се към с. В. и наближавайки моста над река Б., К. изгубил управление върху автомобила и се блъснал челно в парапета, ограждащ моста. След удара двамата останали в автомобила. Виждайки това, свидетелят Н. К., който бил наблизо, отишъл при тях, за да установи дали има ранени. Приближил се до автомобила, надникнал и ги попитал дали са добре, но отговор не получил и от двамата, поради което преценил, че са добре и си тръгнал.

По същото време  свидетелят М.К. получил обаждане по телефона, че тъстът му – обвиняемия К. е катастрофирал. Той веднага отишъл с личния си автомобил до мястото на катастрофата, качил  обвиняемият К. и свидетелят К. в личния си автомобил и ги  закарал в с. В. като ги оставил на една пейка пред жилищния им блок и си тръгнал.

Тъй като чувствал болка в десния крак, пострадалия К. бил прибран от съседите си в апартамента, където по- късно пристигнал личния му лекар и му препоръчал да отиде на ортопед в гр. К., което същият направил.

От заключението на изготвената по делото съдебно медицинска експертиза се установява, че вследствие на пътнотранспортното произшествие, станало на 20.06.2010 г. К.Е.К. е получил счупване на шийката на дясната бедрена кост. Увреждането е било причинено от действието на твърди тъпи предмети и е възможно да се получи по механизма на травма вътре в купето на лек автомобил при ПТП, по време и начин, както е описано в материалите на досъдебното производство .

Счупването на шийката на дясната бедрена кост е причинило трайно затруднение на движението на десния крак за повече от 30 дни. Възстановителния период бил около 10-12 месеца.

Вещото лице е дало заключение, че в случаите когато се касае за счупване на шийката на бедрената кост, на фона на възрастови промени в организма, в зависимост и от вида на единствения правилен лечебен способ е протезиране. След протезирането основната функция на крайника е възстановена чрез протезата, но този крайник не може да се натоварва пълноценно.

От заключението на изготвената автотехническа експертиза се установява, че най- вероятен от техническа гледна точка механизъм на пътно транспортното произшествие е следният:

Водачът К. е управлява лекия автомобил по платното за движение на пътя с. Б.- с. Г. Д. в посока от запад на изток. Когато е достигнал до моста на река Б., водачът на автомобила е напуснал платното за движение от дяснои така се е ударил в бетонна колона на моста на реката. След удара автомобила е спрял на моста, след което е бил преместен от местопроизшествието. Основна причина за настъпилото ПТП от техническа гледна точка била, че водачът К. е допуснал автомобила да напусне платното за движение от дясно, непосредствено преди моста на реката. Водачът е имал техническа възможност да избегне произшествието със скоростта, с която се е движил, ако бе контролирал непрекъснато автомобила.

Видно от приложената справка за съдимост и писмените доказателства- 7 броя платежни нареждания, обвиняемият К. е  бил осъждан за престъпление по чл.343 Б ал.1 от НК, но към настоящия момент за това осъждане е настъпила реабилитация.

Горната фактическа обстановка се установява от събраните по делото гласни доказателства- показанията на свидетелите К., К., К., К. и И., от писмените доказателства по делото- протокол за оглед на местопроизшествие- 2 броя с приложени към тях фотоалбуми- 2 броя, справка за съдимост, характеристична справка, медицинско удостоверение, както и от заключенията на съдебно медицинската и автотехническа експертизи.

При постановяване на решението, съдът ползва всички, събрани по делото доказателства, тъй като същите са последователни, непротиворечиви, събрани по реда и във формата, изискуема от НПК и пряко касаят обстоятелствата от предмета на доказване по делото.

Установената от съда фактическа обстановка няма различия с фактическите ****жения, изложени в постановлението на Районна прокуратура гр. К..

При така установената фактическа обстановка, съдът намира, че обвиняемият К. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.343, ал.1, б.”б”, пр.2-ро, във вр.с чл. 342, ал.1 пр.1 от НК, тъй като на 20.06.2010 г. в землището на с. Б., обл. Пловдивска / на мост на  река Б. река /, при управление на МПС – лек автомобил марка „*****”, модел „****”, с регистрационен № ****, е нарушил правилата за движение, а именно : чл. 20, ал.1 от Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват”; чл. 20, ал.2 от Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението” и по непредпазливост е причинил средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на шийката на дясната бедрена кост, което е причинило трайно затрудняване на движението на десния крак на К.Е.К., ЕГН **********,***, поради което следва да бъде признат за виновен за така извършеното престъпление.

Обвиняемият К. следва да бъде признат невинен и на основание чл.304 от НПК оправдан, за това да е извършил престъплението във връзка с чл. 129, ал.2, пр. 2-ро, алт. 2-ра от НК и във връзка с разпоредбата на чл.342 ал.1 пр.3 от НК.

Разпоредбата на чл.129 от НК визира основния състав на умишлено нанесената телесна повреда. В тази връзка чл.133 от НК визира телесната повреда, нанесена по непредпазливост. В конкретния случай не може да бъде направена връзка между ПТП, чиито резултат е нанесена по непредпазливост средна телесна повреда с умишлено нанесената телесна повреда.

От друга страна състава на чл.342 ал.1 от НК визира две предложения, а не три както е посочено в повдигнатото обвинение и в предложението на прокурора. Разпоредбата на чл.342 ал.1 от НК предвижда две възможности като престъпен резултат при осъществяване на това престъпление- да се допусне причиняване на телесна повреда или смърт на другиго от лице, което управлява подробно изброени средства за предвижване и наруши правилата за движение. Трета възможност като престъпен резултат тази разпоредба на НК не предвижда. В конкретния случай е причинена телесна повреда, т.е. осъществено е първото предложение на текста на чл.342 ал.1 от НК.

Деянието е осъществено от обвиняемия по непредпазливост като обвиняемият не е предвиждал настъпването на обществено опасните последици, но е могъл и е бил длъжен да го направи.

При определяне вида и размера на наказанието, което следва да бъде наложено на обвиняемият К., съдът взе предвид, че същият е извършил престъпление по непредпазливост, наказуемо с лишаване от свобода до три години или пробация. Обвиняемият е бил неосъждан- реабилитиран към момента на извършване на процесното деяние и не е бил освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78 А от НК. от деянието не са настъпили съставомерни имуществени вреди, подлежащи на възстановяване. Предвид изложеното съдът намира, че по отношение на обвиняемия К. са налице всички императивни изисквания на чл.78 А от НК и същия следва да бъде освободен от наказателна отговорност като му бъде наложено административно наказание глоба.

С оглед процесуалното поведение на обвиняемия, насочено към оказване на съдействие за разкриване на обективната истина по делото, признанието на вината и тежкото му социално ****, а именно, че същият е безработен, съдът намира, че размерът на наказанието следва да бъде определен в предвиденият от закона минимален размер от 1000 лв.

         Относно императивно предвиденото наказание по чл.343 Г вр. чл.343 ал.1 от НК и предвид изложените по- горе смекчаващи отговорността обстоятелства, съдът намира, че обвиняемият К. следва да бъде лишен от правото да управлява МПС за срок от три месеца.

         На основание чл.189 ал.3 от НПК и предвид установената вина на обвиняемия, съдът остави в негова тежест направените по делото разноски в размер на 202 лв.

         Мотивиран от гореизложеното съдът постанови присъдата си.

 

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

М.Т.