Р Е Ш Е Н И Е
№..............от 06.07.2015г., гр.Кюстендил
В ИМЕТО НА НАРОДА
Кюстендилският
районен съд гражданска
колегия,
На четвърти юни две
хиляди и петнадесета година,
В публично заседание в
следния състав:
Председател:Чавдар Тодоров
Секретар:З.Р.
като разгледа докладваното от съдия Тодоров Гр.д.№2177 по описа на съда за 2014г., и за да се произнесе взе предвид следното:
Д.М.В., с ЕГН **********, с адрес *** е предявил против С.В.Н., с ЕГН **********, с адрес *** иск с правно основание чл.59, ал.9 СК за изменение на режима на лични контакти между ищеца и малолетното им дете-Н. Д. В., определен по гр.д.№693/2014г. по описа на КРС, като детето да бъде при ищеца всеки четвъртък, петък, събота и неделя от втората и четвърта седмица от месеца, от 17.00 ч. в четвъртък до 18.00ч. на неделния ден, всеки вторник и четвъртък на първата и третата седмица от месеца от 17.00часа до 19.00 часа, първите пет дни от коледните и новогодишните празници на всяка нечетна година и вторите пет дни на коледните и новогодишни празници на всяка четна календарна година, половината от великденските празници, 5 дни през средата на м.януари, 5 дни в началото на м.април и един месец през лятото, когато не съвпада с платения годишен отпуск на майката, чиито начален момент да бъде уточняван между родителите до 15 число на месец юни, както и 2 часа на рождения ден на Н. В., в удобно време за детето и неговата майка.
Ответникът по делото е депозирала отговор в срока по чл.131 ГПК, в който изцяло е оспорен предявения иск.
По делото са приети като доказателства: копие от удостоверение за раждане на малолетния Н. Д. В., роден на ***г., копие от решение на КРС от 28.07.2014г. по гр.д.№693/14г. В качеството на свидетели са разпитани: В.А., Е.С., И.И., Г.Б. и С.С..Изготвен е и социален доклад от ДСП Кюстендил.
По делото се установи следната фактическа обстановка:
По гр.д.№693/2014г., с решение на КРС от 28.07.2014г., влязло в сила на 18.08.2014г./след служебна справка в деловодната програма на КРС/ са предоставени за упражняване родителските права по отношение на малолетния Н. Д. В., с ЕГН ********** на неговата майка С.В.Н. и е определено местоживеенето на детето при майката.На бащата Д.М.В. е определен режим за лични контакти с детето, както следва: всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца, от 10.00 часа на съботния ден до 18.00 часа на неделния, с преспиване в дома на бащата, 30 последователни календарни дни през лятото, които да не съвпадат с платения годишен отпуск на майката, чиито начален момент да бъде уточняван между родителите до 15-то число на месец юни, както и всяка втора половина от коледните и от великденските празници.
По исковата молба се твърди, че ответникът осуетява личните отношения между бащаща и детето.Не знаел къде ходи на детска градина, кога е болно, как се справя с предучилищната подготовка.От детето разбрал, че за период от около 10 дни ответникът отсъствала от града.Детето искало да общува с баща си по-продължително време.
От показанията на разпитаните в хода на производството свидетели В.А., Е.С., И.И., Г.Б. и С.С. се установява, че отношенията между страните са обтегнати и контактите между тях са сведени до минимум и само по повод детето им.
В социалния доклад, изготвен от ДСП Кюстендил е посочено, че ответникът, на която е присъдено упражняването на родителските права, притежава необходимия родителски капацитет да задоволява базовите, битови и образователни потребности на детето си.Бащата от своя страна, активно участва в задоволяването на базовите потребности на детето си и осигурява възможност на малолетното момче да участва в културни мероприятия като стимулира развитието на творческите му заложби.Ищецът прекарвал определените от съда дни за лични контакти с Н.Двамата родители проявявали силна привързаност към детето.
При описаната фактическа обстановка, съдът счита, че предявения иск е неоснователен и следва да се отхвърли, като съображенията на съда в тази насока са следните:
С решение № 207 от 24.07.2013 г. на ВКС по гр. д. № 911/2012 г., IV г. о. е разяснето по реда на чл.290 ГПК, че желанието на родителите и това на децата относно упражняването на родителските права и мерките за лични отношения с другия родител, не са задължителни за съда. Техните становища и искания се обсъждат на общо основание и се вземат предвид при оценката на събраните доказателства, като висшият критерий за решението на съда е интересът на децата. Чрез режима на личните отношения трябва да се постигне възможност децата да растат и се развиват под грижата и с подкрепата и на двамата родители. Право на всяко дете, а и негова естествена потребност е да общува и с двамата си родители. По тази причина по принцип мерките за лични отношения, с оглед конкретните обстоятелства, следва да предоставят най-широка възможност за общуване и осъществяване на пълноценни отношения между детето и родителя, на когото не е предоставено упражняването на родителските права. Запазването на добрите отношения, честите лични контакти следва да се стимулират и подпомагат, включително от другия родител, на роднините и приятелския кръг на майката и бащата.
За промяна на определения режим на лични отношения между
детето и родителя са от значение както измененията, засягащи обстоятелствата,
взети предвид във влязлото в сила решение, така и измененията, които произтичат
от изгубилите смисъл или променени на практика мерки по упражняване на
родителските права. По вътрешното им съдържание тези нови обстоятелства могат
да имат различна проявна форма. Едни от тях могат да се отнасят до родителските,
възпитателските или моралните качества, до социалната среда, в която живеят
децата след решението, до жилищните или битовите условия и т.н. Във всички
случаи съдът е длъжен да обсъди дали обстоятелствата се отразяват на
положението на детето и на ефикасността на мерките, които определят същото.
По настоящето дело, не се проведе доказване относно промяна
в обстоятелствата от вида на гореописаните.Не се доказа в производството по
делото, че след постановяване на съдебното решение е налице промяна в
необходимостта на детето да общува с баща си по начина, описан в исковата
молба.Единствено се установи, че отношенията между родителите са се влошили
допълнително и общуването между тях е сведено до минимум.Не се доказа промяна в
отношенията между родителите и детето, нито промяна в нуждите му.В този смисъл,
съдът счита, че не се установи по делото предпоставките по чл.59, ал.9 СК за
изменение на режима на лични контакти между бащата и малолетното дете, поради
което предявения иск е неоснователен и следва да се отхвърли.
При горните изводи и на основание чл.78, ал.3 ГПК, ищецът следва да заплати на ответника деловодни разноски в размер на 350 лв., изплатено адвокатско възнаграждение за осъщественото процесуално представителство.
Водим от горното, съдът
Отхвърля предявения от Д.М.В., с ЕГН **********, с адрес *** против С.В.Н., с ЕГН **********, с адрес *** иск с правно основание чл.59, ал.9 СК за изменение на режима на лични контакти между ищеца и малолетното им дете-Н. Д. В., определен по гр.д.№693/2014г. по описа на КРС.
Осъжда Д.М.В. да заплати на С.В.Н. деловодни разноски в размер на 350 лв.
Решението подлежи на обжалване в 2 седмичен срок от
връчването му на страните пред ОС гр.Кюстендил.
Районен
съдия: