Определение по дело №29/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 8
Дата: 6 февруари 2023 г.
Съдия: Дарина Славчева Драгнева
Дело: 20237240700029
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 февруари 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№8                                                       06.02.2023г.                   Стара Загора

 

      Старозагорският административен съд, в закрито заседание                          на шести февруари през две хиляди  двадесет и трета година, в състав:

 

Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                                   Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                                    МИХАИЛ РУСЕВ

 

като разгледа докладваното от съдия Д. Драгнева ЧКАНД 29  по описа за 2023 год, за да се произнесе съобрази следното:

Производството е по реда на чл.229 от АПК вр. с чл.248 ал.3 от ГПК вр. с чл.144 от АПК, образувано частната жалба на адвокат Димитър А. против Определение №3/05.01.2023г постановено по реда на чл.248 от ГПК, с което на основание чл.63д ал.1 от ЗАНН е осъдена ОД МВР Стара Загора да заплати на адвокат А. възнаграждение в размер на 100лв за изготвяне на въззивната жалба на Е.Д.Д. против НП № 22-037-000240/15.06.2022г издадено от Началник на РУ Раднево към ОД МВР Стара Загора, което е отменено по същата с Решение № 57/01.12.2022г по АНД №283/22г по описа на РС Раднево.

 Адвокат А. е упълномощен по силата на сключен между него и жалбоподателя Е.Д., и при условията на чл. 38 ал.1 т.3 от Закона за адвокатурата / безплатна помощ за роднини, близки или на друг юрист/ договор за правна защита и съдействие против НП №22-0327-000240/15.06.2022г издадено от Началник РУ Раднево до приключване на делото пред всички съдебни инстанции, включително с пълномощие да подаде въззивна жалба. В хода на въззивното съдебно производство, упълномощения адвокат е изготвил въззивна жалба и е представил становище по същество преди съдебното заседание, в което е приключило разглеждането на делото като е поискал присъждане на възнагарждение за адвоката по чл.38 ал.2 от Закона за адвокатурата вр. с чл.18 ал.1 и ал.2, вр. с чл.7 ал.2 т.1 от Наредба №1/09.07.2004г за минималните размери на адвокатските възнаграждения в размер на 350лв., както и присъждане на разноски на доверителя му.  Възнаграждение на адвоката на основание чл. 38 ал.2 от Закона за адвокатурата не е присъдено с Решение №57/01.12.2022г по АНД №283/22г по описа на РС Раднево за отмяна на обжалваното наказателно постановление. Решението е връчено на жалбоподателя Е.Д., чрез адвокат А. на 14.12.2022г. На 19.12.2022г в рамките на 14-дневния срок за обжалване на Решението, адвокат А. депозира искане с правно основание чл.284 от ГПК за допълването му с присъждане на възнаграждение на основание чл.38 ал.2 от Закона за адвокатурата, но в размер на 500лв.

   С Определение №3/05.01.2023г по АНД №183/22г по описа на РС Раднево, въззивния съд преценява, че искането е основателно, но до размер от 100лв, тъй като писменото становище по същество, депозирано преди съдебното заседание, в което е приключило разглеждане на делото не представлява участие в съдебно заседание и води до извод, че правната помощ се изразява в изготвяне на въззивната жалба, като взема предвид и размера от 50лв на наложената глоба – административно наказание с имуществен характер.

 С частната жалба се твърди, че определението е незаконосъобразно и се претендира присъждане на възнаграждение в минималния размер по Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения, тъй като явяването в съдебно заседание не е задължително, а представеното писмено становище за даване ход на делото в отсъствие на страната и на нейния представител с развити доводи по същество представлява осъществяване и на процесуално представителство в хода на съдебното производство.  От съда се иска да бъде отменено определението и да се постанови съдебен акт за осъждане на ОД МВР Стара Загора да заплати възнаграждение в предявения с молбата по чл.246 от ГПК размер от 500лв, равен на минималния по Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

 Ответника ОД МВР Стара Загора в предоставения срок за писмено възражение не взема становище по основателността на частната жалба.

 Административен съд Стара Загора като взе предвид становищата на страните, съобразно доказателствата и закона, намира за установено следното:

 Определение №3/05.01.2023г постановено по АНД № 183/2022г по описа на РС Раднево следва да се остави в сила, поради забраната за влошаване положението на подателя на жалбата.

 Съгласно чл. 63д от ЗАНН в производствата пред районния и административния съд, както и в касационното производство, страните имат право на присъждане на разноски по реда на АПК. В разпоредбата на чл.63д от ЗАНН не се съдържат фактическите състави, пораждащи отговорност за разноски, поради което под «реда» следва да се разбира при условията / фактическите състави/ на чл.143 от АПК и за видовете разноски изброени пак там, но като се има предвид, че правилата на чл.63д ал.3, ал.4 и ал.5 от ЗАНН са специални спрямо предвиденото в чл.143 ал.3 от АПК право на възнаграждение за юрисконсулт. В разпоредбата на чл.63д ал.3и ал.4 вр. с ал.5 от ЗАНН е признато право на присъждане на възнаграждение за юрисконсулт в полза на юридическите лица и едноличните търговци, което не е посочено в чл.143 ал.1, ал.2, ал.4 от АПК, а правото на възнаграждение за юрисконслут  в полза на учреждението или организацията, чийто орган е издал акта, което е предвидено в чл.143 ал.3 от АПК, има различно съдържание а именно в определен от съда размер, който не може да надвишава максималния по чл.37 от Закона за правната помощ.  Съгласно чл.143 ал.3 от  ответника – визира се административния орган / но се присъжда на юридическото лице – учреждението/организацията/, има право на възнаграждение за юрисконсулт, съгласно чл.37 от Закона за правната помощ тоест по критериите и в границите на размерите по  Наредбата за заплащане на правната помощ. Специалните правила на чл.63д ал.2 и ал. 4 вр. с ал.5 от ЗАНН  изключват прилагане на уредения в  чл.143 ал.3 от АПК способ за определяне размера на възнаграждението за юрисконсулт, но не и фактическите състави на чл.143 ал.1, ал.2 и ал.3 от АПК, които поражда правото на страните в производствата по ЗАНН на присъждане на разноските.

Заплащането на държавната такса, разноските, възнаграждението за един адвокат, процесуалното представителство, осъществено от юрисконсулт или служител с юридическо образование за търговците по правна форма или занятие, съответно за учрежеднието или организацията в качеството им на страни в производствата по ЗАНН е първия елемент от фатическия състав на отговорността за заплащане на разноските, а вторият елемент е изхода от делото – отмяна, прекратяване поради оттегляне на акта и обратно отхвърляне на жалбата или прекратяване на производството по недопустима или оттеглена жалба.  

Прегледа на разпоредбите на чл.63д от ЗАНН вр. с чл.143 от АПК се налага, за да се изясни, че нито една от тях не урежда  фактическия състав на чл.38 от Закона за адвокатурата, а той се явява специален и спрямо уредбата на чл. 78 от ГПК, към която чл.144 от АПК препраща за неуредените случаи. След като е специален, то правото на адвоката, предоставил безплатна помощ и съдействие, да му бъде присъдено възнаграждение, възниква при сбъдване на посочените в чл.38 ал.2 от Закона за адвокатурата условия, а те са: Насрещната страна в съответното производство да е осъдена за разноски. Тогава за адвоката възниква правото на възнаграждение, което съдът определя в размер не по-нисък от определения в Наредбата по чл.36 от Закона за адвокатурата и осъжда вече осъдената за разноски страна да го заплати. Ето защо и частната жалба против Определението на РС Раднево за присъждане на възнаграждение на адвокат, на основание чл.38 ал.2 от Закона за адвокатурата е неоснователна. На адвоката в настоящия случай не му се следва възнаграждение, защото ответната страна – учреждението, чийто орган е издал отмененото наказателно постановление, не е осъдена да заплати разноски на страната, на която адвоката е оказал безплатна правна помощ и по чиято жалба то е отменено.   

Мотивиран от изложеното, Административен съд Стара Загора

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Определение №3/05.01.2023г постановено по АНД №183/22г по описа на РС Раднево.

 

Определението не  подлежи на обжалване.

 

 

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                       

                                                               ЧЛЕНОВЕ: 1. 

   

 

 

                                                                                      2.