Решение по дело №1283/2019 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 326
Дата: 26 ноември 2019 г. (в сила от 10 април 2020 г.)
Съдия: Евгени Мирославов Узунов
Дело: 20192150201283
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 септември 2019 г.

Съдържание на акта

                                                    Р Е Ш Е Н И Е 

№326                                              26.11.2019г.                                           гр.Несебър              В ИМЕТО НА НАРОДА

 

НЕСЕБЪРСКИ РАЙОНЕН СЪД                                       НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

на двадесет и втори октомври                              две хиляди и деветнадесета година

в публично заседание в състав:

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВГЕНИ УЗУНОВ

Секретар: Красимира Любенова  

като разгледа докладваното от съдия Е.Узунов

наказателно административен характер дело №1283 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното: 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по повод постъпила жалба от С.Ж.Д. ЕГН **********, адрес: *** против наказателно постановление № 02-92/27.06.2019г.на Н.о. „Р.и к.м.”***,към Главна Дирекция „Рибарство и контрол“ при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури“ /ИАРА/ , с което е наложено на жалбоподателя административно наказание: „ГЛОБА в размер на 1500 (хиляда и петстотин) лв., на основание чл.56, ал.1 от

ЗРА, за извършено административно нарушение на чл.17, ал.1, т.1 от ЗРА и с което са отнети в полза на държавата: - 4 броя хрилни мрежи и 1 брой гумена лодка На основание чл. 90, ал. 2 от Закона за рибарството и аквакултурите.

Жалбоподателят оспорва извършеното нарушение.Твърди, че не е извършил нарушението по чл.17, ал.1, т.1 от ЗРА.

 В съдебното заседание редовно призован, жалбоподателят се явява лично. Поддържа жалбата.

За АНО се явява представител в съдебно заседание, заявено  е становище по жалбата.

Жалбата е подадена от надлежна страна и в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН,поради което  е процесуално допустима.

АНО Константин Георгиев Дамянов на длъжност началник отдел "Рибарство и контрол - Черно море" гр. Бургас към Главна дирекция "Рибарство и контрол" при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА), със седалище *** е оправомощен да издава наказателни постановления, съгласно Заповед № РД 09 - 25 / 21.01.2014 г., издадена от министъра на земеделието, храните и горите.

Несебърският районен съд, след като анализира събраните по делото доказателства и съобрази закона, намира за установено следното:

Видно от показанията на свид. К., на 11.01.2019г. извършил проверка в района  на язовир „Порой“. Свидетелят, забелязал да се движи лодка в язовира. С колегата си се преместили от страната на с.Оризаре, където заварили една кола с две лица. Представили се. Попитали лицата какво правят. Единият  казал- „пуснахме мрежа да хванем малко риба“. Помоли едно от лицата да изкара мрежите от водата. Той влязъл и извадил мрежата от водата. За това нарушение на основание чл.17, ал.1, т.1 от ЗРА, К. написал акт и конфискувал мрежите и лодката. Съставил акт на жалбоподателя. На другото лице не бил съставен акт.

В наказателното постановление, нарушението е писано по следния начин: На 11.01.2019г. в 19:20 часа на яз.Порой, местност Върбите, общ.Несебър, лицето С.Ж.Д. извършва стопански риболов във водоем различен от Черно море и р.Дунав, с 200 метра немаркирани хрилни мрежи с размер на окото 55 мм. Риболовният уред е в работно положение. Г-н Д. направлявал риболовният уред чрез съзнателни движения, с което извършва административно нарушение на чл.17, ал.1, т.1 от Закона за рибарство и аквакултури (ЗРА).

Настоящият състав на съда, установи, че материалният закон не е приложен правилно.

Със съставения АУАН и издаденото въз основа на него НП  е ангажирана административно-наказателната отговорност на Д. за нарушението, така както е описано в НП, което е в противоречие с установената фактическа обстановка от разпита на актосъставителя.

Това е така, тъй като от показанията на К. се установява, че на място са заварени две лица.По изрично разпореждане на контролния орган, едно от лицата е навлязло във водоема и извадило мрежи, за които дори не установил на кого принадлежат. Обяснението, че тъй като актовете са твърде големи е решил да санкционира само едно от лицата, граничи с абсурд, тъй като съгласно чл.24 ал.1 от ЗАНН, административнонаказателната отговорност е лична.

Ако АНО, се изследвал действителната фактическа обстановка, би следвало да упражни правомощията си да възложи допълнителна проверка за установяване на факти и обстоятелства по см.на чл.11 от ЗАНН, но това не е сторено.

Не се спори, че към момента на проверката на жалбоподателя не е издавано разрешително за стопански риболов и удостоверение за придобиване право за усвояване на ресурс от риба и други водни организми.

Съдът принципно споделя становище на АНО, че се съдържат елементи от фактическия състав на нарушението, но не е ясно в достатъчна степен, кое лице е извършителят му.

 Разпоредбата на чл.56, ал.1 от ЗРА предвижда налагане на глоба на този, който извършва стопански риболов без разрешително или във воден обект, различен от Черно море и река Дунав, в нарушение на чл.17 от ЗРА.

Нормата на чл.17, ал.1 от ЗРА определя предпоставките за извършване на стопански риболов. Съгласно тази разпоредба стопански риболов се извършва законосъобразно само във водите на Черно море и река Дунав и след издаване на разрешително за стопански риболов и придобиване на право за устояване на ресурс от риба и други водни организми от физически лица, юридически лица и еднолични търговци.

 Съобразно събраните по делото доказателства съдът намира за недоказано извършването на нарушение.Съгласно чл.17, ал.1, т.1 от ЗРА стопански риболов във водите на Черно море се извършва от физически лица с кораби с дължина до 10 метра след издаване на разрешително за стопански риболов и придобиване на право за усвояване на ресурс от риба и други водни организми. Според § 1, т.28 от ДР на ЗРА „Стопански риболов” е дейност, при която се извършва улов на риба и други водни организми в определените за това обекти с разрешени уреди и средства и реализиране на доход, независимо от това дали дейността се извършва постоянно, сезонно или временно. За стопански риболов по смисъла на закона се смята и риболов, извършван с уреди, различни от тези по чл.24, ал.1 и/или при които уловената риба или други водни организми е в размер, надхвърлящ определените в чл.24, ал.3 количества.

    Въпреки, че нарушението не е доказано  НП   е законосъобразно в частта в която е постановил  отнемане на 4 броя хрилни мрежи и 1 брой гумена лодка, като за прецизност следва да се отбележи основанието аз това- чл. 90, ал. 3 от Закона за рибарството и аквакултурите.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63 от ЗАНН, Несебърският районен съд

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 02-92/27.06.2019г.на Н.о. „Р.и к.м.”***,към Главна Дирекция „Рибарство и контрол“ при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури“ /ИАРА/ , с което  на С.Ж.Д. ЕГН **********, адрес: *** е наложено на жалбоподателя административно наказание: „ГЛОБА в размер на 1500 (хиляда и петстотин) лв., на основание чл.56, ал.1 от

ЗРА, за извършено административно нарушение на чл.17, ал.1, т.1 от ЗРА, като ПОТВЪРЖДАВА постановлението в останалата му част.

Решението може да се обжалва пред Административен съд- Бургас в 14-дневен срок от съобщението.

 

                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: