Р Е Ш Е Н И Е
№ ………
гр. Вeлико Търново, 31.07.2020 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Великотърновският районен съд, втори наказателен състав, в публично заседание на 30.07.2020 г., в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛ ЙОРДАНОВ,
при секретаря В. Иванова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 590/2020 г. по описа на съда, за да се произнесе, взема предвид:
Производство по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.
Образувано е по жалба на К.П.К. *** против Наказателно постановление № 20-1275-000517 от 27.03.2020 г. на ВПД Началник Сектор ПП към ОДМВР гр.Велико Търново, с което за нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП и на основание чл. 174, ал. 1, т. 1 от с.з. са му наложени административни наказания глоба в размер на 500.00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца, а на основание Наредба № Із-2539 на МВР са му отнети и общо 10 контролни точки. Претендира се неговата отмяна с оплаквания за незаконосъобразност.
В съдебно заседание лично и чрез своя пълномощник поддържа жалбата си.
Въззиваемата страна, редовно призована, не се представлява и не взема становище по нея.
Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, намери за установено от фактическа и правна страна следното:
С Акт за установяване на административно нарушение Серия GA № 122788 от 05.03.2020 г., инициирал настоящото административнонаказателно производство, служители на Сектор ПП при ОДМВР гр. Велико Търново констатирали нарушение на разпоредбата на чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП, извършено от жалбоподателя и изразяващо се в това, че на посочената в акта дата – 05.03.2020 г., около 10:40 часа, в гр. Велико Търново, на кръстовището на ул. Иван Вазов и площад Цар Асен І, в посока към ул. Никола Пиколо, управлявал товарен автомобил "Ивеко Фиат С 49", бял на цвят, с рег. № ВТ 75 64 ВС, собственост на дружество, с концентрация на алкохол в кръвта 0.55 на хиляда. Изпробван бил в 10:43 часа с техническо средство „Дрегер Алкотест 7510”, с фабр. № ARDM 0242. Същият имал мирис на алкохол и заявил, че бил употребил около 250 мл. ракия до 21:00 часа на 04.03.2020 г. Издаден му е и талон за медицинско изследване № 0046517.
Актът за установяване на административно нарушение е съставен на място, в присъствието на жалбоподателя, връчен му е надлежно и е подписан от него без никакви възражения. Такива не са последвали и в законоустановения тридневен срок.
Въз основа на съставения АУАН е последвало и издаването на обжалваното наказателно
постановление, в което наказващият орган е възпроизвел описаната в акта
фактическа обстановка, подвел е нарушението под санкционната разпоредба на чл.
174, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, налагайки на жалбоподателя административни наказания глоба в размер на 500.00 лева и лишаване от право
да управлява МПС за срок от шест месеца. На основание Наредба № Із-2539 на МВР
са му отнети и общо 10 контролни точки.
От приложената по делото
справка за нарушител/водач, издадена от ОДМВР гр. Велико Търново, е видно, че
жалбоподателят нееднократно е санкциониран за извършени от него нарушения по
ЗДвП, включително е осъждан и за престъпление по чл. 343б, ал. 1 от НК - управление
на моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 1,2 на
хиляда.
По делото са приложени доказателства за компетентността на контролния и
административно наказващ органи да издават съответно АУАН и НП по ЗДвП.
Изискана е и справка за изправността на техническото средство, използвано
за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта, което е от одобрен тип, преминало
първоначална и последваща проверка на 29.10.2019 г.
Разпитаните по делото полицейски служители потвърждават по един категоричен начин констатациите направени с АУАН.
Свидетелят С., приятел на жалбоподателя, твърди че сутринта преди проверката двамата задно пили кафе, като жалбоподателят бил адекватен и нямал мирис на алкохол.
Съпругата на жалбоподателя свидетелства, затова, че вечерта около 21:00 часа той бил изпил около 250 мл. ракия, в който смисъл са и неговите обяснения.
Горната фактическа обстановка съдът изведе след анализ на приобщените по делото гласни и писмени доказателства.
С оглед на установено се налагат следните правни изводи:
Жалбата е процесуално допустима, подадена е от надлежно легитимирано лице, в законоустановения срок, пред компетентния да се произнесе съд. Разгледана по същество е неоснователна.
В хода на административно наказателното производство, чийто заключителен акт е ревизираното НП, не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да водят до отмяна на това основание. От процесуална гледна точка АУАН и издаденото въз основа на него НП са законосъобразни, издадени са от компетентни лица, в законоустановените срокове и притежаващи необходимите реквизити – чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН, поради което, съдът не възприема оплакванията на жалбоподателя в тази насока. Видно от установеното по делото и в АУАН, и в НП, са описани обстоятелствата при които е извършено нарушението – място, време, както и съставомерните признаци на самото нарушение, представени са и доказателствата, подкрепящи административното обвинение.
С деянието си, управлявайки моторно превозно средство след употреба на алкохол, жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушението по чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП, за което правилно и законосъобразно е ангажирана отговорността му.
От субективна страна нарушението е извършено небрежно, тъй като жалбоподателят, като правоспособен водач, още повече и професионален такъв, е бил длъжен да знае вмененото му от закона задължение за спазване на посочената по-горе разпоредба и да съобрази поведението си с нея, като е имала и обективната възможност да стори това. Съгласно разпоредбата на чл. 7, ал. 2 от ЗАНН непредпазливите деяния, който признак е надлежно установен в хода на настоящото производство, не се наказват само в изрично предвидените случаи, какъвто настоящият не е.
Наложените за нарушението наказания са индивидуализирани в предвидените от закона твърди размери - над 0.5 на хиляда до 0.8 на хиляда включително - лишаване от право да управлява моторно превозно средство срок от 6 месеца и глоба 500 лева, поради което липсват основания за намаляването им.
Съдът счита, че извършеното нарушение не представлява маловажен случай по смисъла на разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН. Цитираната разпоредба изключва съставомерността на деянията, представляващи "маловажен случай", когато липсват или са налице незначителни вредни последици или с оглед други смекчаващи вината обстоятелства конкретното нарушение разкрива по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от същия вид. В хода на производството не се събраха доказателства, които да налагат извод за по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с общите случаи на нарушения от същия вид. Т. е. в настоящия случай не са доказани предвидените в закона предпоставки, при които конкретното нарушение следва да се квалифицира като маловажен случай и деецът да не се наказва.
Правилно на основание Наредба № Із-2539 на МВР на жалбоподателя са отнети и общо 10 контролни точки за нарушението по чл. 174, ал. 1 от ЗДвП.
Като окончателен се налага изводът, че обжалваното наказателно постановление е правилно и законосъобразно, и като такова следва да се потвърди.
Водим от горното и на осн. чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът
Р Е Ш И :
ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 20-1275-000517 от 27.03.2020 г. на ВПД Началник Сектор ПП към ОДМВР гр.Велико Търново, с което на жалбоподателя К.П.К., с ЕГН **********,***, на основание чл. 174, ал. 1, т. 1 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер на 500.00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца, а на основание Наредба № Із-2539 на МВР са му отнети и общо 10 контролни точки, като правилно и законосъобразно.
Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, пред Административен съд – гр. Велико Търново.
РАЙОНЕН СЪДИЯ :