Решение по дело №8/2022 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 март 2022 г.
Съдия: Галя Петкова Иванова
Дело: 20227220700008
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 януари 2022 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 56

 

гр. Сливен, 23. 03. 2022 г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СЛИВЕН, в публично заседание на  шестнадесети март, две хиляди двадесет и втора година, в състав:

             

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛАНА  ДРАГОМАНСКА

                                            ЧЛЕНОВЕ:   ГАЛЯ  ИВАНОВА

                                                                    ИГЛИКА  ЖЕКОВА

 

При участието на секретаря ВАНЯ КОСТОВА и на прокурора КРАСИМИР МАРИНОВ, като разгледа докладваното от съдия ГАЛЯ ИВАНОВА касационно административнонаказателно дело № 8 по описа на съда за 2022 година, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ във връзка с чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

Образувано е по касационна жалба от Д.Й.Д., подадена против Решение № 245 от 05.11.2021 г., постановено по АНД № 958/ 2021 г. по описа на Районен съд – Сливен, с което е потвърден Електронен фиш /ЕФ/ за налагане на глоба Серия К № 4904937, издаден от ОД на МВР – Сливен, с който на Д.Й.Д. като п. на „ДИКОМ“ ЕООД с ЕИК: *********, за нарушение на чл. 21, ал. 1 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/ и на основание чл. 189, ал. 4 във връзка с чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП, е наложена глоба в размер на 300 лева.

В жалбата касационният жалбоподател твърди, че обжалваното решение е неправилно, поради нарушение на материалния закон. Излага съображения, че: Районният съд не е обсъдил аргументите на жалбоподателя за приложението на чл. 10, ал. 3 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата /Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г./; не е изпълнено изискването на посочената разпоредба; липсва яснота каква е първоначално отчетената скорост; не са представени доказателства за всички белези и признаци от обективна страна на нарушението. Моли обжалваното съдебно решение и процесният електронен фиш да бъдат отменени.

В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, не се явява и не се представлява.

Ответникът по касационната жалба – Областна дирекция на МВР– Сливен, редовно призована, не се представлява в съдебно заседание. В представено писмено становище чрез упълномощен процесуален представител оспорва касационната жалба като неоснователна, излага съображения в подкрепа на твърденията си за правилност на обжалваното съдебно решение и моли да бъде оставено в сила, претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Сливен, дава заключение за законосъобразност на обжалваното съдебно решение.

Касационната жалба е подадена в предвидения в чл. 211, ал. 1 от АПК преклузивен срок, от надлежна страна и при наличие на правен интерес, поради което е допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Видно от установената по делото фактическа обстановка, на 31.05.2021 г. в 15:50 ч. в област Сливен, по път І-6 км 379.800, при общо ограничение за извън населено място до 90 км/ч и приспаднат толеранс от -3%, се е движил автомобил с Рег. № ВТ3300КТ с установена скорост 124 км/ч., регистриран на „ДИКОМ“ ЕООД с ЕИК: *********, представлявано от у. Д.Й.Д.. Нарушението е установено и заснето с автоматизирано техническо средство ARN CAM S1 № 11743СС, видно от приложените към преписката: Снимка № 0171066, в която е отразено, че измерената скорост е 128 км/ч; Протокол за използване на автоматизирано техническо средство или система /АТСС/ с Рег. № 804р-2955 от 01.06.2021 г., в който са отразени: вида и номера на АТСС, датата на използване на АТСС – 31.05.2021 г., местонахождението на мястото за контрол, общото ограничение на скоростта, режима на измерване- стационарен, посоката за задействане – в двете посоки, протокола за метрологична проверка на АТСС и периода на годност за експлоатация, име, фамилия и подпис на служителя, начало и край на работа на АТСС; Снимка на разположението на уреда, съпровождаща Протокола за използване на АТСС; Протокол от проверка от 01.10.2020 г. на АТСС, съставен от Началник Отдел ИСИС в Български институт по метрология; Удостоверение за одобрен тип средство за измерване. За установеното и заснето превишение на разрешената скорост извън населено място, е издаден процесният електронен фиш, с който на касационния жалбоподател е наложена глоба в размер на 300 лева.

За да потвърди обжалвания електронен фиш, първоинстанционният съд, след като е обсъдил и преценил събраните по делото доказателства, е приел за установено, че жалбоподателят е извършил нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП; направил е извод, че при издаване на електронния фиш не са допуснати нарушения на процесуалния и материалния закон, и са спазени изискванията на Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г.; счел е, че размерът на наказанието е правилно определен.

Решението на Районния съд е валидно, допустимо и правилно. Установените от Районния съд факти кореспондират със събраните по делото доказателства. Изводите на Районния съд са съобразени с установените по делото факти и с приложимото право, поради което Районният съд в съответствие със закона и обосновано е потвърдил обжалвания ЕФ. Административнонаказателната отговорност на жалбоподателя е ангажирана законосъобразно по предвидения в ЗДвП специален ред за налагане на глоба с електронен фиш. Възраженията на касационния жалбоподател са неоснователни.

Въз основа на доказателствата по делото, Районният съд правилно е приел, че са спазени условията и реда за използване на АТСС. Контролът е осъществен с АТСС, преминало метрологична проверка и годно за експлоатация. В преписката се съдържа и Протокол за използване на АТСС, изготвен съобразно изискванията на чл. 10 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. Следователно процесното АТСС е законосъобразно приведено в работен режим на посоченото място и време, и е технически изправно.

От доказателствата по делото е установено, че процесният автомобил се е движил извън населено място с превишена скорост – с превишение от 34 км/ч спрямо разрешената скорост извън населено място. Измерената с АТСС скорост след приспаднат толеранс е 124 км/ч. За превишаване на разрешената максимална скорост извън населено място от 31 до 40 км/ч, в ЗДвП е предвидена административнонаказателната разпоредба на чл. 182, ал. 2, т. 4, която в разглеждания случай е приложена правилно. Издаденият електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с АТСС, съдържа задължителните реквизити, предвидени в нормата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП. Посоченото в електронния фиш място на нарушението е конкретизирано в достатъчна степен. Точните координати на мястото на нарушението, измерената скорост на автомобила и регистрационният номер на автомобила са отразени в приложената към преписката снимка, която съгласно чл. 189, ал. 15 от ЗДвП, е веществено доказателствено средство в административнонаказателния процес.

Неоснователно е възражението на жалбоподателя за неспазване на изискването на чл. 10, ал. 3 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. Видно от доказателствата по делото, за използването на АТСС е попълнен протокол съгласно приложението, който е съпроводен със снимка на разположението на уреда.

Не се споделя и възражението на жалбоподателя за неяснота относно първоначално отчетената скорост. Видно от Снимка № 0171066, измерената скорост на автомобила е 128 км/ч, поради което и при съобразяване с правилото на чл. 755 от Наредбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол, правилно от измерената скорост са приспаднати 3% и в процесния ЕФ е посочена установена скорост от 124 км/ч.

По изложените съображения, Районният съд правилно е потвърдил процесния електронен фиш, издавайки валидно, допустимо и в съответствие с материалния закон решение, при чието постановяване не са допуснати посочените в касационната жалба нарушения, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

С оглед изхода на спора и на основание чл. 63д, ал. 4 и ал. 5 от ЗАНН, претенцията на ответника по касационната жалба за присъждане на юрисконсултско възнаграждение следва да бъде уважена и касационният жалбоподател следва да бъде осъден да заплати на ОД на МВР – Сливен, защитавана от юрисконсулт, юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лева, определено по реда на чл. 37 от Закона за правната помощ.

 Воден от гореизложеното и на основание чл. 63в от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Сливен

 

Р          Е          Ш          И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 245 от 05.11.2021 г., постановено по АНД № 958 / 2021 г. по описа на Районен съд – Сливен.

ОСЪЖДА Д.Й.Д. с ЕГН: **********, с адрес: ***, да заплати на Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – Сливен, сумата от 80 /осемдесет/ лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

Решението е окончателно.

 

 

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                          ЧЛЕНОВЕ: