Решение по дело №12023/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6705
Дата: 29 октомври 2018 г. (в сила от 21 февруари 2020 г.)
Съдия: Любомир Илиев Василев
Дело: 20161100112023
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 октомври 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ …

гр. София , 29.10.2018 г

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД , ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - 22 състав , в публичното съдебно заседание на двадесет и трети октомври през две хиляди и осемнадесета година в състав :

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

 

при участието на секретаря И.Коцева , като разгледа гр.д. №12023 по описа на СГС за 2016 г., за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Предявени са искове по чл.226 ал.1 КЗ /отм./ във вр.§ 22 от ПЗР на КЗ .

В.Д.Д.С. ЕГН ********** от гр.Благоевград иска да се осъди З. „Л.И.“ АД *** да й заплати на основание чл.226 ал.1 КЗ /отм./ във вр.§ 22 от ПЗР на КЗ :

-                     сумата от 200 000 лв , представляваща застрахователно обезщетение за неимуществени вреди от застраховател по „ГО“ за болки и страдания от смъртта на майка й Н.Д.С. при ПТП на 11.07.2014 г на ПП1 Е-79 гр.Сандански-гр.Благоевград в близост до „Османската чешма“ по вина на В.Б.С., водач на л.а.Мерцедес Вито с рег.№******; ведно със законната лихва от 11.07.2014 г до окончателното заплащане на сумата ;

-                      сумата от 100 000 лева , представляваща застрахователно обезщетение за неимуществени вреди от застраховател по „ГО“ за болки и страдания от посоченото ПТП , при което В.Д.Д.С. е получила контузия на главата с множество охлузвания и раЗ.ъсно-контузни рани по главата и лицето , счупване на носна кост и мозъчно сътресение с изпадане в безсъзнание , коремна травма с кървене от пукната слеЗ.а , счупване на ацетабулама от таза вляво с иЗ.ълчване на лява тазобедрена става ; ведно със законната лихва от 11.07.2014 г до окончателното заплащане на сумата .

Ищцата твърди , че посоченото ПТП за нея е неописуема трагедия – загубила майка си и сестра си , както и самата тя пострадала тежко. Била с опасност за живота , претърпяла множество операции и медицИ.ки интервенции , близо 2 месеца била на инвалидна количка , а лечението и възстановяването й продължили 9 месеца . Много тежко се отразила и смъртта на майка й , която била уважаван преподавател в ЮЗУ „Неофит Рилски“ и се грижела за нея . Ищцата многократно посещавала психолог и не можела да се възстанови психически .

Ответникът оспорва иска и твърди , че е налице съпричиняване , тъй като ищцата и майка й са пътували без поставени предпазни колани по време на ПТП .

От фактическа страна съдът приема за установено следното :

Поради задължителната сила на присъда – присъда №20 от 26.06.2017 г по в.н.о.х.д.№501/17 г на Апелативен съд – София , на основание чл. 300 ГПК не се нуждаят от доказване обстоятелствата, че на 11.07.2014 г на на ПП1 Е-79 гр.Сандански-гр.Благоевград в близост до „Османската чешма“ ; В.Б.С., водач на л.а.Мерцедес Вито с рег.№******по непредпазливост и като е нарушил правилата за движение по пътищата е причинил смъртта на Н.Д.С. и средна телесна повреда на ищцата В.Д.Д.С. – мозъчно сътресение и коремна травма , изкълчване на лява тазобедрена става със счупване на ацетабулама и счупване на лява бедрена кост  .

Ищцата представя констативен протокол за ПТП от 21.07.2014 г и протокол за оглед на местопроизшествието

Според удостоверение за наследници от 13.07.2016 г ищцата е дъщеря на Н.Д.С. .

Не се спори между страните , че ответникът е застраховател по „ГО“ на В.Б.С., водач на л.а.Мерцедес Вито с рег.№******.

Според епикриза на УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“ ищцата е постъпила на 11.07.2014 г и е изписана на 25.07.2014 г . Ищцата имала травматичен шок , фрактура феморис синистри , луксацио коксе синистри , фрактура ацетабули синистри  марго постериор , контузио торакоабдоминалис , физура лиенис , фрактура ос.нази. , контузио тораколумбалис . Извършени са й две операции за репозиция на счупванията под обща анестезия и с поставяне на вътрешна фиксация .

Ищцата представя фактури за лечебно-възстановителни процедури и психологически консултации до м.12.2015 г .

Според изслушаната по делото комплексна експертиза на вещите лица д-р А.М. и инж.А.М. ; от ПТП ищцата е получила травматичен шок , счупване на лява бедрена кост , счупване на задния ръб на лява главулечна ямка на таза , контузия на гръдния кош и корема , разпукване на далака , счупване на носни кости и разкъсно-контузни рани вдясно на веждата и челото ; контузия на поясната област , сътресение на мозъка и множество охлузвания по главата и лицето .  Ищцата е била оперирана по спешност за отваряне на коремната кухина и спиране кървенето на далака . Извършена е кръвна репозиция с метална остеосинтеза с интрамедуларен пирон за лявото бедро . Извършена е кръвна репозиция с метална остеосинтеза с две плаки за таза и зашиване на раните на лицето . До 2-3 месеца след инцидента и при раздвижването ищцата е изпитвала силни болки .Най-дълъг е възстановителният период за счупването на главулечната ямка на таза – не по-малко от 6-8 месеца при обичаен ход на възстановяване . Ищцата не е можела сама да се обслужва за поне 2-3 месеца.

Според вещите лица при данните за тежки увреждания на предната част на МПС , в което са пътували ищцата и майка й , уврежданията биха настъпили и при поставен предпазен колан .   

Според разпитания пред съда свидетел Д.С., при процесното ПТП починали майката на ищцата и сестра й , а самата ищца също пострадала тежко . Ищцата била със скъсан далак , счупен таз , цялата обезобразена , а близо три месеца трябвало да се придвижва с инвалидна количка . Ищцата останала напълно сама , като за нея се грижел треньорът й по футбол и свидетелката С.. В момента ищцата има метални елементи в крака и много белези по тялото . Дълго време ищцата посещавала психолог .

Според разпитания пред съда свидетел Р.К., същият е треньор по футбол на ищцата и след ПТП се грижел за нея . След процесното ПТП ищцата загубила майка си и сестричката си , а самата тя била в критично състояние и с опасност за живота . Ищцата била няколко дни в реанимация  в УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“ , а след това в травматологията . Направили й операция на крака и на далака , както и да се фиксира таза , защото кракът бил излязъл от тазобедрената става .Много трудно и тежко била да кажат на тежко пострадалата ищца , че са починали майка й и сестричката й. Ищцата изкарала в инвалидна количка 1-2 месеца , а цялото възстановяване било между 6 и 8 месеца . Ищцата ходела дълго време на психолог и на възстановителни процедури . Започнала да играе пак футбол , но кракът я болял , особено при промяна на времето . Ищцата била близка с майка й и тя я подкрепяла да се развива като футболистка . ПТП станало при връщане от почивка в Гърция и ищцата се обвинявала , че тя е избрала буса , в който пътували .  

При така събраните доказателства съдът приема от правна страна следното :

Предявени са искове с правно основание чл.226 ал.1 КЗ /отм./ във вр.§ 22 от ПЗР на КЗ за сумата от 200 000 лв , представляваща застрахователно обезщетение за неимуществени вреди от застраховател по „ГО“ за болки и страдания от смъртта на майка й Н.Д.С. при ПТП на 11.07.2014 г на ПП1 Е-79 гр.Сандански-гр.Благоевград в близост до „Османската чешма“ по вина на В.Б.С.; и за сумата от  100 000 лева , представляваща застрахователно обезщетение за неимуществени вреди от застраховател по „ГО“ за болки и страдания от травми на самата ищца от посоченото ПТП .  

Претендираното право /застрахователно обезщетение за неимуществени вреди / произтича от следните обстоятелства : причинна връзка от виновно противоправно деяние на лице-виновен водач при ПТП , чиято гражданска отговорност към датата на деянието е застрахована при ответника . Твърди се , че от деянието са настъпили за ищцата неимуществени вреди /болки и страдания/ от смъртта на майка й и както и поради лични телесни увреждания .

Ищцата е от кръга легитимираните по Постановление №4 от 25.05.1961 г, Пленум на ВС за неимуществени вреди от смъртта на Н.Д.С. – дъщеря на починалата .

Поради задължителната сила на присъда – присъда №20 от 26.06.2017 г по в.н.о.х.д.№501/17 г на Апелативен съд – София , на основание чл. 300 ГПК не се нуждаят от доказване обстоятелствата, че на 11.07.2014 г на на ПП1 Е-79 гр.Сандански-гр.Благоевград в близост до „Османската чешма“ ; В.Б.С., водач на л.а.Мерцедес Вито с рег.№******по непредпазливост и като е нарушил правилата за движение по пътищата е причинил смъртта на Н.Д.С. и средна телесна повреда на ищцата В.Д.Д.С. – мозъчно сътресение и коремна травма , изкълчване на лява тазобедрена става със счупване на ацетабулама и счупване на лява бедрена кост  .

Присъдата е задължителна за гражданския съд относно това дали деянието е извършено, неговата противоправност и виновността на дееца. Според Решение № 53 от 02.11.1981 г. на ОСНК на ВС силата на присъдено нещо се разпростира досежно всички признаци на престъпния състав и досежно правната квалификация на деянието . Всички останали постановки в присъдата, извън посочените в закона /извършено ли е деянието; виновен ли е деецът; наказуемо ли е деянието/ не се обхващат от установителното действие на силата на присъдено нещо .

В случая трябва да се приеме , че В.Б.С.е причинил виновно процесното ПТП , както и смъртта на Н.Д.С.  и телесните повреди на ищцата .

Не се спори , че ответникът е застраховател на виновния водач .

Реално спорът между страните се концентрира върху евентуално съпричиняване на ПТП от починалата Н.Д.С. и ищцата ; както и относно възникване на неимуществени вреди за ищцата и за размера на обезщетението , което трябва да се присъди .

В случая не се доказа съпричиняване от починалата Н.Д.С. и/или от ищцата . Комплексната експертиза е категорична , че ударът при ПТП е бил толкова силен , че същите увреждания биха настъпили и при поставени предпазни колани .

За размера на обезщетението за смъртта на майката на ищцата съдът счита следното . Съгласно ППВС № 4/68 г. при определяне на размера на неимуществените вреди следва да се вземат под внимание всички обстоятелства, които обуславят тези вреди, като те не само се посочат от съдилищата, но се вземе предвид и значението им за размера на вредите. Става въпрос за конкретни, обективно съществуващи обстоятелства, тъй като понятието "справедливост" по смисъла на чл.52 ЗЗД не е абстрактно. При причиняване на смърт за определяне на размера на обезщетението за неимуществени вреди от значение е най-вече личната и емоционална връзката между починалия от деликт и претендиращия обезщетение за неимуществени вреди . Релевантни са също конкретно установените изживявания на ищеца , обусловени и от обстоятелствата във връзка с настъпването на смъртта на увредения , а също и възрастта на лицата , обществено положение на починалия и на ищеца ,  отношенията между пострадалия и близкия , вкл.дали са живели в общо домакИ.тво и дали са поддържали лични контакти , имали ли са конфликти или са били в изключително близка емоционална връзка и редица други обстоятелства. Според формираната по реда на чл.290 ГПК практика на ВКС съдът трябва да съобрази и общественото разбиране за справедливост на даден етап от развитие на обществото. Съгласно решение №1 от 26.03.2012 г по т.д.№299/11 г на ВКС , II ТО при определяне на дължимото обезщетение следва да се отчитат в пълна степен конкретните икономически условия. Застрахователните лимити обаче нямат самостоятелно значение и не са абсолютен критерий за икономическите условия в страна към релевантния момент. В този смисъл са следните съдебни актове : решение по т.д. №795/2008 г на ВКС , II ТО, решение по т.д.№916/11 на ВКС , I ТО.

Присъденото обезщетение за неимуществени вреди от смърт на близък трябва да отстранява „неотстранимото“ - последиците от загубата , като даде възможност на ищеца за положителни емоции , за да може поне отчасти да се възстанови и да продължи живота какъвто е бил преди смъртта на близкия . По мнение на настоящия съд обезщетението трябва да е достатъчно , но не следва да е прекомерно - да е в размер ,  които деморализира и ненужно обогатява ищеца ; и който смущава общественото нравствено чувство /сравни решение №204 от 07.11.2016 г по т.д.№3568/15 г на ВКС , I ТО /.

 

 В случая са налице обстоятелства обосноваващи висок размер на обезщетението :

-                 свидетелите С.и К.установяват близки и топли отношения между ищцата и майка й ;

-                 ищцата след смъртта на майка й и сестра й е останала без близки роднини  , гледана е от треньора й по футбол и от приятели ;

-                 изпитана голяма мъка и болка от невъзвратима загуба при много тежък и трагичен инцидент  . Ищцата посещавала психолог близо година след процесното ПТП .

  

Обстоятелства обосноваващи по-нисък размер на обезщетението в случая не се констатират .

Съдът счита , че претендираното обезщетение за неимуществени вреди от 200 000 лева е доказано по основание и размер .

 

      За размера на обезщетението за телесни увреждания на ищцата .  И за него съдът счита , че е доказано като основание и размер . Ищцата е получила няколко счупвания и множество контузии  - счупване на лява бедрена кост , счупване на задния ръб на лява главулечна ямка на таза , контузия на гръдния кош и корема , разпукване на далака , счупване на носни кости и разкъсно-контузни рани вдясно на веждата и челото ; контузия на поясната област , сътресение на мозъка и множество охлузвания по главата и лицето .  Ищцата е била с опасност за живота и е оперирана по спешност за отваряне на коремната кухина и спиране кървенето на далака . Извършена е кръвна репозиция с метална остеосинтеза с интрамедуларен пирон за лявото бедро . Извършена е кръвна репозиция с метална остеосинтеза с две плаки за таза и зашиване на раните на лицето . Пълният възстановителен период е бил до осем месеца , като ищцата не е можела сама да се обслужва за поне 2-3 месеца . Според свидетелката С.ищцата има множество загрозяващи белези  , което е много съществено предвид и младата й възраст . Претендираното обезщетение от 100 000 лева не е прекомерно и адекватно отстранява продължителните минали , настоящи и бъдещи болки и страдания на ищцата .

Ответникът дължи и лихва за забава върху обезщетенията , считано от датата на ПТП , когато е и смъртта на майка й , според практиката по КЗ /отм./.

Ответникът дължи на основание  чл.38 ал.2 ЗАдв във вр. чл.38 ал.1 т.2 ЗАдв, на адвоката на ищцата сумата от 7530 лева адвокатско възнаграждение .

Ответникът дължи по сметка на СГС сумата от 12 400 лева  държавна такса и част от депозит за експертиза .

 

Водим от горното , СЪДЪТ

 

Р Е Ш И

 

ОСЪЖДА ЗК „Л.И.“ АД *** да заплати на В.Д.Д.С. ЕГН ********** от гр.Благоевград на основание чл.226 ал.1 КЗ /отм./ във вр.§ 22 от ПЗР на КЗ :

-                     сумата от 200 000 лв , представляваща застрахователно обезщетение за неимуществени вреди от застраховател по „ГО“ за болки и страдания от смъртта на майка й Н.Д.С. при ПТП на 11.07.2014 г на ПП1 Е-79 гр.Сандански-гр.Благоевград в близост до „Османската чешма“ по вина на В.Б.С., водач на л.а.Мерцедес Вито с рег.№******; ведно със законната лихва от 11.07.2014 г до окончателното заплащане на сумата ;

-                      и сумата от 100 000 лева , представляваща застрахователно обезщетение за неимуществени вреди от застраховател по „ГО“ за болки и страдания от посоченото ПТП , при което В.Д.Д.С. е получила контузия на главата с множество охлузвания и разкъсно-контузни рани по главата и лицето , счупване на носна кост и мозъчно сътресение с изпадане в безсъзнание , коремна травма с кървене от пукната слезка , счупване на ацетабулама от таза вляво с изкълчване на лява тазобедрена става ; ведно със законната лихва от 11.07.2014 г до окончателното заплащане на сумата .

 

ОСЪЖДА  ЗК „Л.И.“ АД *** да заплати на основание чл.38 ал.2 ЗАдв във вр. чл.38 ал.1 т.2 ЗАдв, на адвокат Н. Петров Ц. *** сумата от 7530 лева адвокатско възнаграждение .

 

 ОСЪЖДА ЗК „Л.И.“ АД *** да заплати по сметка на СГС на основание чл.78 ал.6 ГПК сумата от 12 400 лева  държавна такса .

 

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд-София в двуседмичен срок от връчване на страните .

 

 

 

             ПРЕДСЕДАТЕЛ :