Решение по дело №117/2019 на Районен съд - Царево

Номер на акта: 80
Дата: 27 юни 2019 г. (в сила от 16 юли 2019 г.)
Съдия: Мария Атанасова Москова
Дело: 20192180200117
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

№:                          27.06.2019г.                           гр.Царево,

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Царевският районен съд,                                                           наказателен състав

На двадесет и девети май                                  две хиляди и деветнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

      Председател: М. Москова

 

Секретар: Нели Стоянова

като разгледа докладваното от съдия Москова  НАХД № 117/2019г.  по описа на съда , за да се произнесе взе пред вид следното:

 

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба И.Я.И. с ЕГН ********** ***, ****, чрез адв.Н. против Наказателно постановление № ******. на Началника на ***- ***, с което за нарушение на чл.140 ал.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 200 лева  и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца на основание чл.175 ал.3 пр.2 от ЗДвП. С жалбата се моли за отмяна изцяло на НП като неправилно и незаконосъобразно, издадено в противоречие с материалноправните норми и при съществени процесуални нарушения.

В с.з. жалбоподателя, редовно уведомен, се представлява от надлежно упълномощен процесуален представител –адв.Н., чрез когото поддържа жалбата на изложените в нея основания и моли за отмяна на НП.

 АНО, редовно уведомен, не изпраща процесуален представител.

След като обсъди оплакванията на жалбоподателя, събраните по делото писмени и гласни доказателства и взе предвид становищата и доводите на страните намери за установено следното:

Жалбата е подадена в преклузивния 7 - дневен срок за обжалване, изхожда от надлежна страна и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е  ОСНОВАТЕЛНА.

От фактическа страна съдът установи следното:

На 10.02.2019г. около 16:00 часа в община Царево, на път Втори клас № *** на КПП – *** в посока гр.***,  полицейски наряд, в състава на който бил св.Г.П. ***/ и колегата му Ан.П. /полицай в ****/, спрял за проверка лек автомобил „****“  с рег. №: ***, собственост на С. А.  и управляван от жалбоподателя И.Я.И..  В хода на извършената проверка, св.П. установил, че процесното МПС е със служебно прекратена от ОД на МВР регистрация на основание чл.143 ал.15 от ЗДвП, поради което съставил против жалбоподателя И. Акт за установяване на административно нарушение серия Д с  бланков № ********., като приел, че същият е извършил нарушение по чл.140 ал.1 от ЗДвП. Препис от акта е връчен на жалбоподателят и подпин от него без възражения, като такива не били депозирани и в законоустановения тридневен срок по реда на чл.44, ал.1 от ЗАНН.

Въз основа на така съставения АУАН и след преценка на всички, събрани по АНП доказателства, АНО е издал обжалваното НП, в което е посочено, че „управляваното от водача МПС не е регистрирано по надлежния ред  и е с прекратена регистрация по чл.143 ал.15 от ЗДвП“, както и че „управляваното от водача ВПС е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер“, което е квалифицирано като нарушение на чл.140 ал.1 от ЗДвП и на жалбоподателя му е наложена глоба в размер на 200 лева  и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца на основание чл.175 ал.3 пр.2 от ЗДвП.

   Изложената фактическа обстановка бе безспорно установена от събраните по делото писмени и устни доказателства. При така установената фактическа обстановка, съдът прие от правна страна следното:

За да се произнесе по съществото на правния спор / по основателността на жалбата /, съдът съобрази, че настоящото производство е от административно - наказателен характер и същественото при него е да се установи има ли извършено административно нарушение от лицето посочено в АУАН и НП. Тук следва да се отбележи, че актовете за установяване на административно нарушение нямат обвързваща доказателствена сила, т. е. посоченото в акта не се счита за доказано. Това означава, че в тежест на административно - наказващия орган, тъй като именно той е субекта на административно - наказателното обвинение, е да докаже по безспорен начин пред съда, с всички допустими доказателства, че има административно нарушение и че то е извършено виновно от лицето, посочено като нарушител.

С атакуваното НП, жалбоподателят е обвинен в извършване на нарушение по чл. 140, ал. 1 ЗДвП. Посочената законова норма предвижда задължение за водачите да управляват по пътищата, отворени за обществено ползване само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места.

По делото се доказа, че жалбоподателят е управлявал МПС, което е било със служебно прекратена регистрация. С това деяние от обективна страна е нарушено правилото на чл. 140, ал. 1 ЗДВП, но въпреки това същото не съставлява нарушение по следните съображения:

Съгласно чл. 6 ЗАНН административно нарушение е само това деяние (действие или бездействие), което нарушава установения ред на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред.

Съгласно чл. 7, ал. 1 ЗАНН деянието, обявено за административно нарушение, е виновно, когато е извършено умишлено или непредпазливо.

 

Извършеното от жалбоподателя не покрива субективната страна на административно нарушение, поради това, че липсват каквито и да било доказателства за това той да е знаел или да е могъл да узнае, че МПС е със служебно прекратена регистрация, или да е могъл да предвиди, че регистрацията на процесното МПС е прекратена.

След прекратяването на регистрацията на МПС-то на основание чл. 143, ал. 15 ЗДвП ,органът е бил длъжен да уведоми за това собственика, за което обаче в случая доказателства за това не се представиха, няма дори твърдение в тази насока.

От горното следва единственият верен логически извод, че собственикът на автомобила не е знаел за прекратената регистрация. На още по-силно основание не може да се направи разумно очакване, че ползвателят И.Я.И. е знаел за прекратената регистрация, след като органът дори не е изпълнил задължението си да уведоми собственика.

При това положение в конкретния случай  не е налице съставомерния елемент – умисъл, тъй като жалбоподателят не е знаел, че регистрацията на автомобила е прекратена служебно и поради това не е знаел, че не следва да го  управлява по пътищата отворени за обществено ползване. От това следва категоричния извод, че деянието не е извършено умишлено.

При положение, че собственикът не е знаел за прекратяването и автомобилът е бил с белезите за редовна регистрация – табели и талон, то ползвателят не е имал каквито и да било данни за прекратяването. Ето защо не би могло да се приеме и че деянието е непредпазливо, защото това означава ползвателят и настоящ жалбоподател да е могъл да предвиди, че регистрацията на процесното МПС е прекратена.  При липсата на данни деянието да е било извършено от жалбоподателя умишлено или непредпазливо, атакуваното наказателно постановление следва да се отмени като неправилно.

За прецизност и във връзка с направените от защитата възражения, следва да се посочи , че при тази хипотеза на служебно прекратяване на регистрация табелите на автомобила и регистрационният талон не се отнемат, за разлика от други хипотези на прекратяване на регистрация, поради което описанието на твърдяното нарушение  в  атакуваното НП – „управлява  МПС, което е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер“ не отговаря на обективната действителност. От друга страна така описаното нарушение -„управлява  МПС, което е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер“  противоречи на посоченото в обстоятелствената част на НП – „МПС-то, което управлява водача, не е регистрирано по надлежния ред и е с прекратена регистрация по чл.143 ал.15 от ЗДвП“, като по този начин е санкционираното лице е възпрепятствано да разбере за кое точно нарушение е санкционирано, с което е  нарушено правото му на защита, което е самостоятелно основание за отмяна на атакуваното НП.

От горното следва единственият верен логически извод, че собственикът на автомобила не е знаел за прекратената регистрация и липса умисъл при извършването на деянието.

         Мотивиран от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р     Е     Ш     И   :

 

ОТМЕНЯ  Наказателно постановление № ********. на Началника на *****, с което на И.Я.И. с ЕГН ********** ***, *******, за нарушение на чл.140 ал.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 200 лева  и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца на основание чл.175 ал.3 пр.2 от ЗДвП.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Бургас в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му на основанията, предвидени в НПК и по реда на Глава XII от АПК.

                                    

Районен съдия :