Решение по дело №2698/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 101
Дата: 29 януари 2021 г.
Съдия: Дарина Неделчева Рачева Генадиева
Дело: 20207050702698
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

       

 

Гр. Варна,                               2021 година

 

В името на народа

 

Административен съд – гр.Варна, ІІІ касационен състав, в открито съдебно заседание на четиринадесети януари две хиляди и двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:    Янка ГАНЧЕВА

                                                             ЧЛЕНОВЕ:                Дарина РАЧЕВА

                                                                                                          Даниела НЕДЕВА

 

при участието на прокурора Александър Атанасов и секретаря Пенка Михайлова, като разгледа докладваното от съдия Рачева касационно административно наказателно дело № 2698 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

           

Производството е по реда на чл. 208 от АПК,  вр. чл. 63, ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по жалба от „Ш. 31“ ООД, ЕИК ***, гр. Варна срещу Решение № 260348/05.11.2020 г. на Варненски районен съд, постановено по н.а.х.д. № 4145 по описа на съда за 2020 г., с което е изменено Наказателно постановление № 03-011814 от 11.09.2019 г. на изпълняващ длъжността Директор на Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, като е намален размерът на наложеното за нарушение на чл. 62, ал. 1, вр. чл. 1, ал. 2 и чл. 61, ал. 1 от Кодекса на труда и на основание чл. 414, ал. 3 от Кодекса на труда административно наказание „имуществена санкция“ от 5000 на 1500 лева.

В жалбата се твърди, че решението е неправилно като постановено в нарушение на процесуалните правила и на материалния закон. Оспорват се изводите на районния съд от фактическа страна. Касаторът твърди, че в акта за установяване на нарушение е описано само мястото и датата на нарушението, без да е установено точно каква длъжност е изпълнявало лицето. Сочи, че има разминаване в датите на установяване на нарушението – в акта за установяване на нарушение е посочена дата 21.08.2019 г., а в наказателното постановление — 22.08.2019 г. Твърди, че с лицето има сключен граждански договор, който е представен на проверяващите. Излага подробно доводи за незаконосъобразност на потвърденото наказателно постановление, както и за маловажност на извършеното нарушение и приложимост на чл. 415в от Кодекса на труда. Прави искане за отмяна на обжалваното решение и издаденото наказателно постановление.

Ответникът по касация, Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна изразява становище за неоснователност на жалбата. Моли решението да бъде оставено в сила. Отправя искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура дава заключение за основателност на касационната жалба.

 

Съдът, след преценка на представените по делото доказателства, доводите и възраженията на страните в производството, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН и от надлежна страна, поради което е допустима.

Предмет на контрол във въззивната инстанция е било Наказателно постановление № 03-011814 от 11.09.2019 г. на изпълняващ длъжността Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, с което на “Ш. 31“ ООД, в качеството му на работодател за нарушение на чл. 62, ал. 1 от Кодекса на труда във връзка с чл. 1, ал. 2 и чл. 61, ал. 1 от Кодекса на труда и на основание чл. 416, ал. 6 във връзка с чл. 414, ал. 3 от същия кодекс е наложена глоба в размер на 2000 лева.

От доказателствата, представени с административната преписка и събрани в хода на въззивното производство, районният съд приема за установено, че на 12.08.2019 г. на „горещ телефон“ в Дирекция „Инспекция по труда“ е получен сигнал, че в кафене „Грийн парк“, намиращо се в гр. Варна, ул. „***“, работи лице без трудов договор на име М..  Във връзка с подадения сигнал, на 21.08.2019 г. около 18.00ч. служители на Дирекция „Инспекция по труда“ - Варна, извършили проверка на заведението и установили, че се стопанисва от „Ш. 31“ ООД. Проверяващите установили също, че в обекта се намира лицето М. Д П, която заявила, че изчаква братовчед си, който работел в заведението. На следващия ден - 22.08.2019г., около 09.00ч. служители на Дирекция “Инспекция по труда“ извършили нова проверка в бар „Грийн парк“. Един от проверяващите останал извън заведението, а другият влязъл и си поръчал кафе, като бил обслужен от същото лице М. Д П, намирала се предния ден в обекта. П сервирала кафето и издала фискален бон. Проверяващите извършили проверка, при която на М. Д П е представена за попълване декларация по чл. 399 от Кодекса на труда. В декларацията П посочила, че работи за дружеството с работно време от 09.00ч. до 15.00ч., като приготвя напитки и обслужва клиенти, че няма сключен трудов и граждански договор, че получава седмично около 150 лева, като изплатеното последно възнаграждение било 180 лева, че дневната почивка е 30 минути, а почивните дни са по график. След проверката проверяващите поканили представител на дружеството да се яви в дирекцията и да представи конкретни писмени документи. В хода на проверката са представени следните документи: граждански договор №***-1/10.08.2019 г. между „Ш. 31“ ООД и лицето М. П, констативни протоколи за приета работа, както и Трудов договор № 20 от дата 27.08.2019г., сключен с П  за длъжността „барман“.

Констатациите при проверката на място и по документи били отразени в протокол от 02.09.2019 г. На същата дата в присъствието на управителя на дружеството е съставен акт за установяване на административно нарушение по чл. 62, ал. 1 връзка чл. 1, ал. 2 от Кодекса на труда.

Въз основа на акта на 11.09.2019 г. било издадено обжалваното наказателно постановление, в което била възпроизведена фактическата обстановка, описана в акта, и правната квалификация на деянието, и за нарушението на „Ш. 31“ ООД е наложена имуществена санкция на основание чл. 416, ал. 5 връзка чл. 414, ал. 3 от КТ в размер на 2000 лева.

При така установените факти, от правна страна районният съд приема, че актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от компетентни органи, в предвидената от закона писмена форма и съдържание.

Приема също така, че фактически е било налице трудово правоотношение между „Ш. 31“ ООД и М. П, тъй като на 22.08.2019 г. П е престирала работна сила в полза на дружеството без да е възникнало трудово правоотношение. В мотивите си районният съд сочи, че с гражданския договор, представен с административната преписка, са вменени трудови функции на М. П. Приема, че съгласно разпоредбата на чл. 415в, ал. 2 от Кодекса на труда независимо от тяхното отстраняване нарушенията на чл. 61, ал. 1, ч. 62, ал. 1 и ал. 3, чл. 63, ал. 1 и ал. 2 от Кодекса на труда не са маловажни, което препятства приложението на чл. 415в от същия закон. Преценява, че не са налице обстоятелства, които да отличават случая от обикновените случаи на нарушение и няма основание за прилагане на чл. 28 от ЗАНН. В същото време посочва, че размерът на наложената имуществена санкция е над минимума, като няма превес на отегчаващите обстоятелства, поради което приема за справедлив размер минималния размер по санкционната норма и изменя съответно наказателното постановление.

Касационната инстанция възприема изцяло констатациите на районния съд от фактическа страна и правните му изводи, поради което в съответствие с чл. 221, ал. 2, изр. второ от АПК не е необходимо да ги преповтаря и препраща към тях.

По същество основната част от доводите в касационната жалба се отнасят до твърдяни пороци на административнонаказателното производство, на акта за установяване на административно нарушение и на наказателното постановление.

Правилна е преценката на районния съд, че в момента на проверката М. П е установена да полага труд за дружествотоприготвяне на напитки и обслужване на клиенти, с определено работно време и седмично трудово възнаграждение, при това без да е било налице каквото и да е писмено споразумение за това. В представените при документалната проверка на 02.09.2019 г. книга за инструктаж, изискана изрично, дружеството е представило книга, в която не е документиран инструктаж на П в деня на постъпването й на работа. Правилно Районен съд – Варна приема, че не са били налице условията за сключване на граждански договор, а е следвало между страните да има сключен трудов такъв.  По същество с гражданския договор на М. П са вменени трудови функции – да обслужва клиенти и почиства, с конкретно работно време и график, както и с възнаграждение, определено на час. По отношение на твърдението, че има разминаване в датите на установяване на нарушението, описани в акта за установяване на нарушение и процесното наказателно постановление, съдът намира същото за неоснователно, тъй като и в акта за установяване на нарушението, и в наказателното постановление като дата на установяване на нарушението е посочена 22.08.2019 г. Що се отнася до представения при документалната проверка трудов договор № 20/27.08.2019г., същият е сключен след извършената проверка.

Настоящата съдебна инстанция споделя изводите на първоинстанционния съд, че разпоредбата на чл. 415в, ал. 2 от Кодекса на труда определя, че независимо от тяхното отстраняване не са маловажни нарушенията на чл. 61, ал. 2, чл. 62, ал. 1 и ал. 3, чл. 63, ал. 1 и ал. 2 от Кодекса на труда, което препятства при приложението й в настоящия случай. Правилни са изводите на районният съд, че не са налице обстоятелства, които да отличават случая от обикновените случаи на нарушение и няма основание за прилагане на чл. 28 от ЗАНН.

При извършена служебна проверка на обжалваното решение извън наведените в касационната жалба оплаквания съобразно изискванията на чл. 218, ал. 2 от АПК не се установяват пороци във връзка с неговите валидност, допустимост и съответствие с материалния закон, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

При този изход от производството следва да бъде уважено искането за присъждане на разноски на ответника по касация на основание чл. 63, ал. 5 от ЗАНН в минималния размер по чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ, вр. чл. 37 от Закона за правната помощ, или 80 лева.

 

Въз основа на гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, изречение първо, предложение първо от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Административен съд – Варна, Трети касационен състав,

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ в сила Решение № 260348/05.11.2020 г. на Варненски районен съд, постановено по н.а.х.д. № 4145 по описа на съда за 2020 година.

 

ОСЪЖДА „Ш. 31“ ООД – гр. Варна, ЕИК ***, да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“Варна сумата 80 (Осемдесет) лева възнаграждение за юрисконсулт.

 

Решението не подлежи на обжалване или протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:         

    

       ЧЛЕНОВЕ: 1.        

     

      2.