Решение по дело №29/2020 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 67
Дата: 4 март 2020 г.
Съдия: Снежина Петкова Чолакова
Дело: 20207270700029
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ...........

град Шумен, 04.03.2020г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Шуменският административен съд, в публичното заседание на десети февруари две хиляди и двадесета година в следния състав:

 

                                                                   Председател: Росица Цветкова

                                                                          Членове:  Снежина Чолакова

                                                                                              Бистра Бойн

                                                                          

при секретаря В. Русева и с участие на прокурор П.Вълчев от ШОП, като разгледа докладваното от административния съдия Сн. Чолакова КАНД № 29 по описа за 2020г. на Административен съд – гр. Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр.второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е въз основа на касационна жалба на „Т.“ ЕООД, ***, с ЕИК *********, представлявано от управителя Т.Н.М., депозирана чрез адвокат Д.М.от Адвокатска колегия – гр.Шумен, срещу Решение № 84/06.12.2019г. на Районен съд – гр.Нови пазар, постановено по АНД № 297/2019г. по описа на съда. С оспорения съдебен акт е потвърдено Наказателно постановление №  27-0000844 от 05.09.2019г. на директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр. Шумен, с което на основание чл. 414, ал. 1 от КТ на дружеството - касационен жалбоподател е наложена имуществена санкция в размер на 1800 /хиляда и осемстотин/ лева за допуснато нарушение на чл. 303, ал. 3 от КТ.

Касаторът релевира твърдения за незаконосъобразност на атакуваното решение поради постановяването му в противоречие с материалния закон и процесуалните правила. Счита, че оспореното пред районния съд НП се явява незаконосъобразно, тъй като с него се нарушават изискванията на чл. 33, ал. 1 и ал. 2 от ЗАНН, доколкото същото деяние, аналогично на описаното в постановление, законодателят е въздигнал в състав на престъплението по чл. 192а, ал. 1 от НК. Освен това, жалбоподателят твърди, че попълнената от А.Д.декларация не е следвало да бъде ценена от решаващия състав на съда, тъй като при попълването `и не са присъствали родител на непълнолетното лице, педагог или социален работник от Дирекция "Социално подпомагане". Релевират се и доводи за „маловажност“ на нарушението по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. Поради това се отправя искане за отмяна на съдебното решение, както и на потвърденото с него наказателно постановление. В съдебно заседание касаторът, редовно и своевременно призован, не се представлява.

Ответната страна, Дирекция „Инспекция по труда“, гр. Шумен, не изразява становище по основателността на оспорването. В съдебно заседание, редовно и своевременно призована, не се явява и не се представлява.

Представителят на Шуменска окръжна прокуратура възприема касационната жалба за допустима, но неоснователна и моли за решение в този смисъл.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на предявената касационна жалба и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, касационната жалба се явява неоснователна по следните съображения:

Процесното решение е постановено при следната фактическа обстановка:

На 01.08.2019г. служителите на Дирекция „Инспекция по труда”, гр. Шумен, С.К и Д.В.-И., посетили търговски обект кафе-аперитив, находящ се в гр. Каспичан, ул. „Мадарски конник“ № 46, стопанисван от касационния жалбоподател „Т.” ЕООД. При проверката на място установили, че в обекта работи като сервитьор А.Д.Д., ЕГН ******хххх.

От подписаната от същата декларация било установено, че последната е  наета от управителя на дружеството на длъжността „сервитьор“ още през месец юли 2019 г., както и, че са уговорени конкретните `и задължения, възнаграждение и работно време. С лицето не бил сключен трудов договор в писмена форма, а контролните органи констатирали, че не е поискано и разрешение от Дирекция „Инспекция по труда“, гр. Шумен за наемане на непълнолетен работник, въпреки че А.Д.Д. не е била навършила 18 годишна възраст към датата на проверката, както и, че на същата не е бил проведен инструктаж за безопасни и здравословни условия на труд.

За констатираното нарушение бил съставен и Протокол №ПР 1925363  за извършена проверка на 01.08.2019г. в обект кафе-аперитив в гр. Каспичан, ул. „Мадарски конник“ № 46 и на 07.08.2019 г. по документи в Дирекция „Инспекция по труда“, гр. Шумен. На основание чл. 404, ал. 1, т. 1 от КТ на работодателя било дадено предписание „Да проведе и документира в книга за инструктаж съгласно Приложение №1 начален инструктаж по безопасност и здраве при работа на А.Д.Д., съгласно чл.12, ал.1, във вр. с чл.10, ал.2, т.1 и чл.11, ал.5 от Наредба №РД-07-2 за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

Впоследствие срещу "Т."ЕООД бил издаден АУАН № 27-0000844 от 07.08.2019г. за това, че на 01.08.2019г. в качеството му на работодател, юридическото лице е приело на работа лице, което няма навършени 18 години, без да е поискало разрешение за това от Дирекция „Инспекция по труда“, гр. Шумен, с което е нарушило чл. 303, ал. 3 от КТ.

Актът бил съставен в присъствието на управителя на дружеството-касатор, връчен и подписан от него на 07.08.2019 г. Възражения срещу АУАН не са постъпили.

Въз основа на така съставения акт и на материалите по преписката впоследствие било издадено и процесното наказателно постановление.

При така установената обстановка съдът е приел, че в хода на санкционната процедура не са допуснати съществени процесуални нарушения, водещи до порочност на издадения правораздавателен акт. Районният съд не е кредитирал и доводите на жалбоподателя, че е допуснат порок при издаването на НП, тъй като дружеството е било санкционирано независимо от воденото в РП – гр.Нови пазар досъдебно производство за деяние по чл. 192а, ал. 1 от НК. За да отхвърли това възражение съдът е посочил, че субеките на двете деяния са различни, поради което принципът "non bis in idem" не е бил нарушен и административнонаказателното производство не е следвало да бъде прекратено. Съдебният състав на РС – гр.Нови пазар е приел също, че нарушението, визирано от контролните органи, е установено по несъмнен начин и същото не покрива белезите на „маловажен случай на административно нарушение“. Воден от тези свои мотиви въззивният съд е потвърдил обжалваното пред него наказателно постановление.

Настоящият състав намира, че въз основа на установената по делото фактическа обстановка, въззивният съд е направил правилни и законосъобразни изводи, които напълно се споделят от касационната инстанция. Не се установяват допуснати съществени процесуални нарушения, които контролните органи да са реализирали в хода на санкционната процедура. Не следва да бъде кредитирано и възражението на касатора, поддържано с твърдения за образувано наказателно производство за престъпление по чл. 192а, ал. 1 от НК. В случая не е налице нарушение на чл. 33, ал. 2 от ЗАНН. Нормата на чл. 33 от ЗАНН въплъщава идеята на законодателя за приоритет на наказателната отговорност над административнонаказателната, като поначало въобще не допуска конкуренция между административнонаказателно и наказателно производства срещу едно и също лице за едно и също извършено деяние. Доколкото с НП е ангажирана отговорността на юридическото лице в качеството му на работодател и му е наложена съответната имуществена санкция, а субект на евентуално досъдебно производство за извършено престъпление би могло да бъде единствено физическо лице, то не може да се приеме, че е налице тъждество на субектите на нарушението, съответно нарушение на принципа „non bis in idem“, визиран в нормата на чл. 4, т. 1 от Протокол № 7 към ЕКЗПЧОС. Поради това, сочените отменителни основания от страна на инициатора на настоящото производство не се споделят.

Не се кредитира и твърдението му за допуснато нарушение при попълване на обяснението от непълнолетното лице. А.Д.е била непълнолетна към момента на извършване на проверката, при навършени 17 години и в това си качество е била ограничено дееспособна, като нейните волеизявления имат правно значение и пораждат последици в правния мир. Предвид чл. 4 от Закона за лицата и семействата, непълнолетните извършват правни действия със съгласието на техните родители или попечители, но те могат сами да сключват обикновени дребни сделки за задоволяване на текущите им нужди и да разполагат с това, което са придобили със своя труд. Следва да се отбележи също, че съгласно чл. 28, ал. 3 от ГПК непълнолетните лица могат да водят делата си лично за спорове по трудови правоотношения или за спорове, произтичащи от сделки по чл. 4, ал. 2 от Закона за лицата и семейството, както и в други случаи, определени със закон. Горното обстоятелство се явява индиция, че отсъствието на родител, педагог или социален работник от Дирекция"Социално подпомагане" при попълване на обяснението не съставлява нарушение и не препятства цененето на изложеното от А.Д.при извършената от районния съд преценка на приобщения доказателствен материал.

На следващо място, касационната инстанция се солидаризира напълно с мотивите на съда относно безспорната установеност на приписаното на дружеството неизпълнение на административно задължение. Спор по фактите в случая не е налице и самият касационен жалбоподател не оспорва констатациите на органите на Дирекция "Инспекция по труда", гр.Шумен, че не е разполагал с изискуемото разрешение за прием на работа на непълнолетното лице. Установява се също, че А.Д.е полагала труд в обекта на касатора при договорено възнаграждение иф при определено работно време. Тези констатации се потвърждават и от депозираното писмено обяснение от управителя на касатора. Поради това закономерно районният съд е счел за безспорно доказано описаното в акта и в НП неизпълнение. Същото не разкрива белезите на „маловажен случай на административно нарушение“, както законосъобразно е приел и въззивният съд.

С оглед изложеното, Шуменският административен съд намира касационната жалба за неоснователна, а решението на Районен съд – гр.Нови пазар като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното, Шуменският административен съд

 

Р   Е    Ш    И   :   

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 84/06.12.2019г., постановено по АНД № 297/2019г. по описа на Районен съд – гр.Нови пазар.

Решението е окончателно.

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:......................           ЧЛЕНОВЕ:  1..........................

                                                                                              

                                                                                                   2..........................

ЗАБЕЛЕЖКА: Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло в сила на 04.03.2020г.