Решение по дело №3368/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 2766
Дата: 20 юни 2019 г. (в сила от 17 януари 2020 г.)
Съдия: Светослав Неделчев Тодоров
Дело: 20193110103368
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 2766

гр. Варна, 20.06.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

               ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ, XLI – ви състав, в публично заседание проведено на двадесети май през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: С.Т.

 

при секретаря Х.И., като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 3368 по описа за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по искова молба от С.Е.Д., с ЕГН ********** и постоянен адрес ***, чрез пълномощника ѝ адв. Н.С.В. – АК Добрич срещу З. „Л.И.“ АД, с ЕИК ********* и седалище и адрес на управление ***, с която са предявени кумулативно съединени искове с правно основание чл.226 КЗ /отм./ за осъждане ответното дружество да заплати на ищцата сумата от  5000 /пет хиляди/ лева, представляваща застрахователно обезщетение за претърпени неимуществени вреди причинени от смъртта на внука ѝ К.Я.Д., както и сумата от 5000 /пет хиляди/ лева, представляваща застрахователно обезщетение за претърпени неимуществени вреди от смъртта на зет ѝ Я.Д.Я., в резултат на ПТП настъпило на ***г. на магистрала „Хемус“ след гр.***, когато лек автомобил ***, с ДКН ***, управляван от Н.К.Н. катастрофира и настъпва смъртта на пътуващите в автомобила К.Я.Д. и Я.Д.Я., ведно със законната лихва от датата на увреждането – 14.03.2014г. до окончателно изплащане на сумата.

Ищеца основава исковите си претенции на следните фактически твърдения, заложени в обстоятелствената част на исковата молба:

Твърди, че на ***г. внукът на ищцата К.Я.Д., заедно с баща си и зет на ищцата Я.Д.Я. и Н.К.Н. се прибирали от гр.София, където гледали футболна среща. Тримата пътували с автомобила на Я.Я. – ***, с ДКН ***. При връщането им, Н.К.Н. при движение по автомагистрала „Хемус“, в участъка след гр.***, поради неспазване правилата за движение по пътищата, изгубил контрол върху автомобила и катастрофирал. При катастрофата автомобилът се преобърнал и настъпила смъртта на К.Я.Д. и Я.Д.Я.

Водачът на автомобила Н.К.Н. бил осъден с влязла в сила присъда на Окръжен съд гр.Варна за причиняване по непредпазливост смъртта на К.Я.Д. и Я.Д.Я.

Ищцата твърди, че към момента на произшествието, за автомобила е имало сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“ при ответното дружество.

Ищцата твърди, че от смъртта на нейните внук и зет претърпяла неимуществени вреди. Ищцата била изключително близка и с двамата, живеели в една къща, а К. спял при ищцата. Още след сключването на граждански брак между дъщерята на ищцата и Я.Я., последният заживял в къщата на ищцата. Във времето, той приел ищцата за своя майка и за всичко се съветвал и допитвал до нея. Ищцата също го приемала като свой син и така се отнасяла с него. Почти винаги били заедно, включително по почивки и всякакви други пътувания.

След училище К., преди да се прибере вкъщи, минавал покрай работата на ищцата и често оставал с нея до края на работното ѝ време. Когато родителите му отивали някъде, той оставал с ищцата.

Ищцата поддържа, че преживяла много тежки на практика не можела все още да преживее смъртта на нейните изключително близки внук и зет.

Моли за уважаване на исковите претенции и присъждане на направените по делото разноски, прави искания по доказателствата.

В отговор на исковата молба, депозиран в срока и по реда на чл. 131 от ГПК, ответникът оспорва предявените искове. Не се твърдяло ищцата да няма близки или поради житейски обстоятелства да имал особена близост с починалите, която да обосновава житейска връзка, различна от обичайната между тъща и зет или баба и внук. Съществуването на добри и социално активни отношения в бита, без изявени конфликти и при подчертана взаимопомощ не обосновавало изключителност на отношенията, такава, че ищцата да получи обезщетение вместо по-близкия кръг или наред с тях. Касаело се до отношения между пълнолетни лица, независими личности в социално, финансово и емоционално отношения, всеки от които си създал собствено семейство или поколение. Ищцата не била сред най-близкия кръг на починалите. Загубата на зет и внук не обосновавало понасяне на морални болки и страдания, които в да са в достатъчна степен за да се направи изключение от общото правило, че се дължи обезщетение за неимуществени вреди в случаите на смърт само на най-близките на починалия.

Ответникът оспорва размера на исковите претенции като недължим, а отделно от това и претендиран в прекомерен размер. Предвид отдалечеността във времето между смъртта и момента на предявяване на претенцията, житейски логично и обосновано било ищцата да търпи по-малки по интензитет болки и страдания в по-късен момент. Претенцията за присъждане на лихви се оспорват поради погасяване на същите по давност.

В открито съдебно заседание ищцата, чрез проц. представител поддържа предявените искове, като счита същите за доказани по основание и размер от събраните по делото доказателства. Ответното дружество не изпраща представител.

СЪДЪТ, преценявайки събраните, по делото доказателства, по реда на чл. 12 от ГПК и чл. 235, ал. 2 от ГПК, приема за установено следното от фактическа страна:

От представените с исковата молба писмени доказателства – удостоверение за родствени връзки, удостоверение за раждане, удостоверение за сключен граждански брак и свидетелство за венчание се установява, че ищцата С.Е.Д. е баба на К.Я.Д., роден на ***г. и починал на ***г., както и че Я.Д.Я., с ЕГН ********** е сключил брак с дъщерята на ищцата К.Г. Т. /л.7-10 по т.д.№ 1871/2018г. по описа на ВОС/.

К.Я.Д. и Я.Д.Я. са починали на ***г. при ПТП настъпило на по магистрала „Хемус“ посока Варна след отбивката за кв.***, гр.***, което се установява от представени от ищцата надлежно заверени за вярност актове за смърт, епикризи за починал от ПТП, фишове за спешна медицинска помощ, констативен протокол за ПТП с пострадали лица и протоколи за оглед на местопроизшествие /л.11-34 по т.д.№ 1871/2018г. по описа на ВОС/.

С присъда от 26.09.2014г. Н.К.Н. е признат за виновен за това, че на ***г. на автомагистрала „Хемус“, след гр.***, в посока гр.***, при управление на моторно превозно средство – лек автомобил „***“ с рег.№ ***, нарушил правилата за движение по пътищата относно задължението на водачите да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват и по непредпазливост причинил смъртта на повече от едно лице – Я.Д.Я. и К.Я.Д. /л.47-52 по т.д.№ 1871/2018г. по описа на ВОС /.

Присъдата е влязла в законна сила и на основание чл.300 ГПК е задължителна за гражданския съд, разглеждащ последиците от деянието , относно дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца.

Към датата на произшествието автомобилът управляван от виновния водач е бил застрахован по задължителна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“ при ответното дружество, видно от представената от ищцата застрахователна полица /л.18 по т.д.№ 1871/2018г. по описа на ВОС/.

За установяване твърденията на ищцата, че е  създала трайна и дълбока емоционална връзка с починалите, причиняваща ѝ продължителни болки и страдания на ищцата са допуснати гласни доказателства, посредством разпит на водените свидетели С.С.К. и В.Д.Д.

При насрочване на делото за разглеждане в открито заседание по искане на ответника е призована като свидетел К.Г.Я. – съпруга на Я.Я., майка на К.Я.Д. и дъщеря на ищцата. След изслушване показанията на свидетелите К. и Д., съдът е оттеглил определението, с което е допуснал до разпит К.Я., поради психичното състояние на лицето, като внесения от ответника депозит може да му бъде възстановен при посочване на банкова сметка.

***. К. заявява, че е бил приятел с Я.Я., израснали заедно. Я. живеел при ищцата С.Д. от 1998г., където семейството живеело заедно всички до последно, когато загинали заедно със сина си. Ищцата била повече от майка за Я. и за К., особено за последния. И към момента на заседанието стаята на К. се пазела затворена и не се ползвало нищо. През тази година К. трябвало да е абитуриент и когато виждала абитуриенти ищцата не смеела да слуша. Ищцата имала много силна връзка с внук си – той спял при нея, тя го водела на училище. Ако нещо се говорело за абитуриенти, за спорт ищцата тежко го изживявала и поради това не гледали такива неща у домът ѝ. Всички живеели заедно в триетажна къща. Ищцата била много близка и със зет си Я., който бил по-близък с нея отколкото с родителите си. Отношенията били много по-близки от обичайните отношения между зет и тъща и били по-скоро като отношения между майка и син. Съпругът на ищцата починал и Я. се грижел за всички до смъртта си. Откакто живеели заедно през 1998г. нямало конфликти между ищцата и зет ѝ Я.

Свидетелката Д., снаха на ищцата, твърди, че живее с ищцата от 2009г. в триетажно блокче. Ищцата гледала внук си К. като собствено дете, той спял при нея. Тя му била като втора майка и преживяла много зле загубата. В къщата не се празнувало нищо след като се случила трагедията. По празниците ищцата ходела на гробищата. Ищцата водела К. на училище, правела картички заедно с него, ходели на море заедно. Всичко правили заедно и много трудно преживявала смъртта му. След смъртта на К. ищцата не желае да ходи там където е била заедно с него. Дори се изместила от спалнята си. Ищцата била с байпас на сърцето и преди две години се наложило да смени машинката заради тези изживявания. Преди инцидента ищцата била много ведра, който каквото я помолел, на никого не отказвала. След това станала по-рязка, станала различен човек във всяко отношение и дори ставала по-зле. Отношенията между ищцата и зет ѝ Я. бил много добри и той държал на ищцата повече от майка си. Винаги когато нещо го притеснявало търсел първо ищцата, дори колата, с която катастрофирали била на нейно име. Ищцата приемала Я. като син.  

Съдът кредитира показанията на разпитаните по делото свидетели като дадени под страх от наказателна отговорност, непротиворечиви, последователни и взаимно допълващи се.

Предвид така установеното от фактическа страна, СЪДЪТ формулира следните изводи от правна страна:

Предявен е иск с правно основание чл.226 от КЗ /отм./ за осъждане на ответника да заплати застрахователно обезщетение за причинени на ищцата неимуществени вреди, изразяващи се в претърпени болки и страдания причинени от смъртта на внука ѝ К.Я.Д. и зет ѝ Я.Д.Я., в резултат на ПТП настъпило на ***г. на магистрала „Хемус“ след гр.***, когато лек автомобил ***, с ДКН ***, управляван от Н.К.Н. катастрофира и настъпва смъртта на пътуващите в автомобила К.Я.Д. и Я.Д.Я.

От представената от ищцата застрахователна полица се установява, че към момента на инцидента автомобилът управляван от виновния водач е бил застрахован по задължителна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“ при ответното дружество.

Деянието, противоправността му и виновността на дееца се установяват от влязлата в сила присъда на наказателния съд и нейната задължителна сила съгласно чл.300 ГПК.

С тълкувателно решение № 1/2016 г. от 21.06.2018 г. на ОСНГТК на ВКС е прието изрично, че материално легитимирани да получат обезщетение за неимуществени вреди от причинена смърт на техен близък са лицата, посочени в Постановление № 4 от 25.05.1961 г и Постановление № 5/24.09.1969 на Пленума на ВС и по изключение всяко друго лице, което е създало трайна и дълбока емоционална връзка с починалия и търпи от неговата смърт продължителни болки и страдания, които в конкретния случай е справедливо да бъдат обезщетени. Обезщетение се присъжда при доказана особено близка връзка с починалия и действително претърпени вреди. От показанията на разпитаните по делото свидетели се установява, че ищцата е имала създадена трайна емоционална връзка със своите внук и зет, а търпените болки и страдания не са отминали и към датата на провеждане на съдебното заседание – повече от 5 години след инцидента.

Относно размера на обезщетението за неимуществени вреди: Обезщетението за неимуществени вреди, съгл. чл. 52 от ЗЗД, се определя от съда, като съобрази обществения критерий за справедливост и действително претърпените от ищцата неимуществени вреди от настъпилото ПТП. Предвид създадената между ищцата силна емоционална връзка с нейните внук и зет, надхвърляща дори обичайните отношения между лица с такива родствени връзки, както и продължителността и интензитета на преживените болки и страдания, които се установиха от показанията на свидетелите, то претендираните размери от по 5000 лева се явяват доказани както по основание, така и по размер.

Предвид изходът от спора и направеното изявление от ищцовата страна за присъждането на разноски на основание чл.78, ал.1 от ГПК и представения списък на разноските в общ размер на 620 лева, то разноски в посочения размер следва да бъдат присъдени в нейна полза и възложени в тежест на ответника. Ищцата е освободена от държавна такса на основание чл.83, ал.1, т.4 ГПК, поради което и на основание чл.78, ал.6 ГПК ответното дружество следва да бъде осъдено да заплати по сметка на ВРС дължимите за разглеждане на исковете държавни такси в общ размер на  400 лева.

Мотивиран от така изложените съображения, Варненски районен съд

                                 

Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА З. „Л.И.“ АД, с ЕИК ********* и седалище и адрес на управление,*** ДА ЗАПЛАТИ на С.Е.Д., с ЕГН ********** и постоянен адрес *** сумата от 5000 /пет хиляди/ лева, представляваща застрахователно обезщетение за претърпени неимуществени вреди причинени от смъртта на внука ѝ К.Я.Д., както и сумата от 5000 /пет хиляди/ лева, представляваща застрахователно обезщетение за претърпени неимуществени вреди от смъртта на зет ѝ Я.Д.Я., в резултат на ПТП настъпило на ***г. на магистрала „Хемус“ след гр.***, когато лек автомобил ***, с ДКН ***, управляван от Н.К.Н. катастрофира и настъпва смъртта на пътуващите в автомобила К.Я.Д. и Я.Д.Я., ведно със законната лихва от датата на увреждането – ***г. до окончателно изплащане на сумата, на основание чл.226 КЗ /отм./.

 

ОСЪЖДА З. „Л.И.“ АД, с ЕИК ********* и седалище и адрес на управление,*** ДА ЗАПЛАТИ на С.Е.Д., с ЕГН ********** и постоянен адрес *** сумата от 620 /шестстотин и двадесет/ лева, представляваща направени по делото съдебно-деловодни разноски, на основание чл.78, ал.1 ГПК.

 

ОСЪЖДА З. „Л.И.“ АД, с ЕИК ********* и седалище и адрес на управление,***  ДА ЗАПЛАТИ по сметка на Варненски районен съд сумата от 400 /четиристотин/ лева, представляваща дължими за разглеждане на исковете държавни такси, на основание чл.78, ал.6 ГПК.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред Варненски окръжен съд, в двуседмичен срок от получаване на съобщението от страните, че е изготвено и обявено.

Препис от настоящето решение да се връчи на страните по делото, заедно със съобщението за постановяването му на основание чл. 7, ал. 2 от ГПК.

 

 

                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: