Решение по дело №7706/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 264226
Дата: 25 юни 2021 г.
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20171100107706
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 юни 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

25.06.21г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 27.05.21г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 7706/17г. и констатира следното:

Предявен е иск от М. С. против СРС с правно основание чл. 2 от ЗОДОВ за сумата 30 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди/. Претендира се /при условията на и чл. 86 от ЗЗД/ и законна лихва върху посочената сума /главница/ за периода след 21.04.16г.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Не се спори /макар това обстоятелство да не е конкретно установено по делото с писмено доказателство/, че: с определение на СРС /постановено в рамките на производството по ч.г.д. № 13929/15г./ е било разпоредено – принудително довеждане на ищеца /с оглед лично явяване и присъствие в съдебно заседание; в рамките на производство по чл. 427 от НПК - чл. 432 от НПК във връзка с чл. 89 от НК – чл. 92 от НК/ и, че: разпореждането на съда е било изпълнено реално /действително, фактически/.

Исковете /главен и акцесорен/ са неоснователни:

От една страна:

Описаните от ищеца обстоятелства /фактическа обстановка/ не попадат в нито една от изчерпателно изброените хипотези в разпоредбата на чл. 2 от ЗОДОВ. Тези /същите/ обстоятелства /от друга страна/ попадат в обхвата на изключението по чл. 5, пар. 1, б. „б“ от КЗПЧОС, преценено в контекста на правилата по чл. 430, ал. 3 от НПК във връзка с чл. 71, ал. 1, предл. – последно от НПК, които текстове /преценени в съвкупност/ изрично позволяват на съдебен орган /в това число и по своя лична преценка – съобразно конкретните обстоятелства по съответното дело/ да постанови – принудително довеждане на подсъдим /или на лице, спрямо което се иска прилагане на принудителни медицински мерки/ в съдебната зала.

В такава хипотеза /с оглед изложеното/ следва да се направи извод, че процесното /атакуваното/ действие /акт/ на съда не е било предприето /постановено/ в противоречие с процесуалния закон НПК /съответно правилата на ЗОДОВ и КЗПЧОС/. Този факт /посоченото обстоятелство/ е констатирано изрично /и конкретно/ и от СГС - в рамките на производството по в.н.ч.д. № 5536/17г. /където също - многократно е било разпореждано принудително довеждане на ищеца – заради процесуалното му бездействие/ в рамките на който процес е бил осъществен въззивен - инстанционен контрол на определението на СРС по ч.г.д. № 13929/15г. /като въззивната инстанция е приела конкретно и изрично, че: действията и актовете на СРС – конкретно в частта досежно постановеното принудително довеждане на ищеца - са били предприети и постановени в съответствие с процесуалните правила по НПК, както и, че: първоинстанционният съд е положил „изключително сериозни процесуални усилия“ с оглед установяване на всички релевантни за делото обстоятелства; за установяване на обективната истина/.

С оглед изложеното: исковете /главен и акцесорен/ следва да бъдат - отхвърлени.

Исковете биха се явили неоснователни и в хипотезата на чл. 49 от ЗЗД:

Принципно:

Председателят на състава намира, че правилността и законосъобразността в действията и актовете на съдебен орган – могат да бъдат проверявани единствено в рамките на съответен инстанционен контрол, а отговорността на такъв орган може да бъде ангажирана единствено по реда на специалния ЗОДОВ /в изрично и изчерпателно посочените в този закон случаи/, но не и по реда на общия ЗЗД – предвид изричната забрана по чл. 132 от КРБ /която разпростира действието си и спрямо конкретния магистрат в хипотезата на чл. 45 от ЗЗД, и спрямо работодателя му в хипотезата на чл. 49 от ЗЗД/. Съдът не споделя обратната съдебна практика /обоснована с правилото на чл. 7 от КРБ/ доколкото - този законов текст се явява приложим само за останалите случаи - при които не е налице забраната по чл. 132 от КРБ. Независимо от това – искът /дори и заявен в хипотезата на чл. 49 от ЗЗД/ би се явил неоснователен /предвид горните съображения, обосноваващи извода за отсъствие на противоправност в действията и актовете на първоинстанционния съдия -по смисъла на чл. 45 от ЗЗД/.

На последно място:

Ответникът /СРС/ принципно не се явява легитимиран /в материално-правен аспект/ да носи отговорност за действията на службата за охрана към съдебната власт /по фактическото изпълнение на процесното принудително довеждане/.

С оглед изложеното, съдът

 

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ОТХВЪРЛЯ исковете /с правно основание чл. 2 от ЗОДОВ и чл. 86 от ЗЗД/ на М.М.С. ЕГН ********** против Софийски районен съд.

ОСЪЖДА М.М.С. да плати на Софийски районен съд 100 лева – юрисконсултско възнаграждение /на основание чл. 78, ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37 от ЗПП и Наредбата към него във връзка с чл. 10, ал. 4 от ЗОДОВ/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: