Решение по дело №1693/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1747
Дата: 14 октомври 2020 г.
Съдия: Мария Илиева Златанова
Дело: 20207180701693
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

  № 1747                          гр. Пловдив                               14.10.2020год.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХVІ състав, в открито заседание на шестнадесети септември, през две хиляди и двадесета година в състав:                      

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

ЧЛЕНОВЕ: ЛЮБОМИРА НЕСТОРОВА

  ПЕТЪР КАСАБОВ

 

при секретаря СТАНКА ЖУРНАЛОВА и участието на прокурора АНЕЛИЯ ТРИФОНОВА, като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ КАНД № 1693 по описа на съда за 2020 год., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63 ал.1 пр.2 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Г. И.К. с ЕГН **********, чрез адв.ш., със съдебен адрес:*** против  Решение № 708/13.04.2020 г., постановено по АНД № 5033/2019 г. по описа на ПРС, 17 н.с., с което е потвърдено Наказателно постановление № 19-1030-004681/28.05.2019 г. на Началник Група при Сектор „Пътна полиция“ Пловдив при ОД на МВР Пловдив, с което на касатора е наложено административно наказание глоба в размер на 200 /двеста/ лева за нарушение по чл.38 ал.3 от Закона за движение по пътищата /ЗДВП/ на основание чл.179 ал.2 вр. ал.1 т.5 пр.4 от ЗДВП.   

Според жалбоподателката решението е неправилно. Твърди, че неправилно са кредитирани само показанията на свидетелката А.-М.К.- другият участник в процесното ПТП. Твърди, че К. не е извършила вмененото й нарушение, като изтъква, че според показанията на свидетеля Ж., ширината на пътната лента на мястото на ПТП-то позволявала два автомобила да се поберат в нея, и че автомобилът на другата участничка се движил в същата лява попътна лента зад К.. Според касатора от АУАН и НП не ставало ясно какво е било поведението на другия участник в ПТП-то, както и че липсвали данни за скоростта на движение на автомобилите, който въпрос е от съществено значение на делото. Направено е възражение, че НП е издадено при неизяснена фактическа обстановка. Иска отмяна на оспореното решение, както и отмяна на процесното НП. Претендира разноски.

Ответникът ОД на МВР – Пловдив, Сектор „Пътна полиция“, не изразява становище по касационната жалбата.

Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, дава заключение, че обжалваното решение е правилно и законосъобразно.

Пловдивският административен съд, като провери законосъобразността на обжалваното решение във връзка с наведените  оплаквания, и с оглед обхвата на служебната проверка по чл.218 ал.2 от АПК във връзка с чл.63 ал.1 пр.2 от ЗАНН, намери следното:

Касационната жалба е подадена в предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес, поради което същата е ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Районният съд е бил сезиран с жалба против Наказателно постановление № 19-1030-004681/28.05.2019 г. на Началник Група при Сектор „Пътна полиция“ Пловдив при ОД на МВР Пловдив, с което на Г. И.К. е наложено административно наказание глоба в размер на 200 /двеста/ лева за нарушение по чл.38 ал.3 от Закона за движение по пътищата /ЗДВП/ на основание чл.179 ал.2 вр. ал.1 т.5 пр.4 от ЗДВП.   

От фактическа страна е установено, че на 02.05.2019 г. около 19.00 ч. в гр. Пловдив,  Г. И.К. управлявала лек автомобил „С.” с рег. № ***, като движейки се по бул. „Марица” – юг, посока запад – изток, при наближаване на Т-образно кръстовище на булеварда, на 180 м. от кръстовището с ул. „В.“ (където платното за движение в същата посока по бул. „Марица” – юг е било с две ленти), предприела маневра завиване в обратна посока. Заради недостатъчна ширина на пътното платно К. се изнесла към дясна пътна лента и от нея, предприела маневра за завиване в обратна посока. По същото време в лявата лента на пътното платно в същата посока по бул. „Марица” – юг, А.-М.К.К., управлявала лек автомобил „Пежо 206” с рег. № ***, наближавайки същото Т-образно кръстовище (където К. искала да направи маневра за завиване в обратна посока).  К. не пропуснала идващия й попътно лек автомобил „Пежо 206“ (управляван от К.), засякла й пътя, в резултат на което двата автомобила се ударили, като този на К. застанал напречно на платното за движение, а автомобила на К. се ударил в неработещ светофар. От удара двете превозни средства били с материални щети. Пристигналите на място полицейски служители извършили оглед на превозните средства и съставили Констативен протокол за ПТП.

Въз основа на това бил съставен акт за установяване на административно нарушение серия АА 019592/02.05.2019 г., в който нарушението е квалифицирано като такова по чл.38, ал.3 от ЗДвП.

Въз основа на съставения АУАН е издадено и оспорваното НП.

За да го потвърди, районният съд е приел,че наличните по делото писмени и гласни доказателства, водят до категоричен извод за извършването на посоченото нарушение. В мотивите си съдът е посочил, че са ирелевантни възраженията относно неизпълнението на задълженията по смисъла на ЗДвП на вторият участник в ПТП – К., тъй като нормата на чл.38 ал.3 от ЗДВП не поставя нарушението в зависимост от това дали вторият участник в ПТП е изпълнил задълженията си по чл.20 ал.2 от ЗДВП. Направен е извод, че в АУАН и НП е направено описание на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено и не е налице нарушение на процесуални правила, което да е довело до нарушаване на правото на защита на наказаното лице.  Изложени са мотиви, че правилно е наложена санкция на основание чл.179 ал.2 вр. ал.1 т.5 пр.4 от ЗДВП, която норма визира ангажирането на отговорността на водач причинил настъпването на ПТП в следствие неспазването на правилата за предимство. Според въззивния съд размерът на предвиденото административно наказание е фиксиран и не подлежи на ревизиране. Направен е извод, че не са налице предпоставките на чл.28 ЗАНН, тъй като по делото не са налице нито многобройни, нито изключителни смекчаващи обстоятелства, които да предопределят по – ниска степен на обществена опасност на деянието и на деец или да изключват изобщо наличието на такава.

Решението е правилно.

Касационния съд споделя изцяло мотивите на райония съд, поради което и на основание чл.221,ал.2 от АПК препраща към тях.

В решението са изложени подробни мотиви относно законосъобразността на наказателното постановление. Фактите по делото са обсъдени изцяло. Съобразени са в пълнота, както писмените, така и събраните гласни доказателства. Напълно неоснователни са наведени от касатора доводи, че показанията на свидетеля К. не следва да бъдат кредитирани. Както правилно е посочил и районният съд, макар и  участник в ПТП, К. дава последователни, логични и съответстващи на писмените доказателства показания, като в частта относно местоположението на пътните превозни средства и механизмът на възникването на ПТП, намират потвърждение в изготвения на място и при оглед на пътна обстановка и автомобили констативен протокол. Касационна инстанция напълно споделя извода на районен съд, че показанията на свидетеля Ж. са недостоверни в частта относно движението на управлявания от К. автомобил „С.” в лява лента, преди предприемане на маневрата за обратен завой, доколкото в констативния протокол за ПТП е отразено, че по автомобила „С.” с рег. № ***, управляван от К. щетите са все в лявата му страна – деформирани предно ляво колело, предна лява врата, лява задна врата и ляв праг, а по автомобила „Пежо 206” с рег. № ***, управляван от К. е деформирана цяла предна част, предна дясна врата и с  теч от двигателя. Напълно обоснован е извода, че ако се приеме, че К. е управлявала автомобилът си в лява лента (така както твърди свидетелят Ж.), при предприемане на маневрата за обратен завой, при настъпване на ПТП-то, ударът ще е отзад и нямаше да се получат такива щети по същия този автомобил все от лявата му страна.

Напълно неоснователно е възражението на касатора, дали всъщност вината за катастрофата не е от неправомерното поведение на другия участник в ПТП-то. Съгласно разпоредбата на чл.38 ал.3 от ЗДвП, при недостатъчна широчина завиването в обратна посока може да започне и от друга част на платното за движение, но водачът на завиващото ППС е длъжен да пропусне и попътно движещите се от лявата му страна пътни превозни средства. Както правилно е посочено в мотивите на оспореното съдебно решение, тази норма не поставя нарушението в зависимост от това дали вторият участник в ПТП е изпълнил задълженията си по чл.20 ал.2 от ЗДВП, а предопределя предимство на движещият се в лявата страна спрямо всички, които ще извършват гореописаната маневра. Касационна инстанция напълно споделя и извода, че евентуалното съпричиняване не е основание за отпадане на административно-наказателната отговорност по чл.38 ал.3 от ЗДвП.

Ето защо, като е потвърдил НП, районният съд е постановил своя съдебен акт в съответствие с материалния закон и при липса на съществени нарушения на съдопроизводствените правила, поради което оспореното решение следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното, Съдът

 

                                                        Р  Е  Ш  И :

 

         ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 708 от 13.04.2020 г., постановено по АНД № 5033/2019г., по описа на ПРС, 17 н.с.

 

             Решението е окончателно.

  

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ :                              ЧЛЕНОВЕ :  1.   

 

                                                                                       2.