Определение по дело №170/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 202
Дата: 21 май 2020 г. (в сила от 29 май 2020 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20201400200170
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 13 май 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

21.05.2020 г.

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на 21.05.2020 г. в състав:

                                                                                     Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

с участието на секретаря Веселка Николова и прокурора Владимир Дилков, като разгледа докладваното от Агнеса Ставарова ЧНД № 170 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от Д.С.Б., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно предсрочно освобождаване.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения Д.Б..

В съдебно заседание, чрез видео-конферентна връзка по скайп, осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца инспектор "РД" А. М., със Заповед № 185/17.09.2018 год., , упълномощен по чл. 15, ал. 2 ЗИНЗС, изразява становище за неоснователност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да не се уважи молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

     С Определение № 818/27.09.2018г. по НОХД № 794/2018г. на ОС - Варна на осъдения Д.Б. му е определено общо наказание лишаване от свобода по две групи:

     Първа група: измежду наложените му по НОХД № 45/2002 г. и НОХД № 201/2003 г. и двете на PC-Монтана, а именно 3 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим.

     Втора група: измежду наложените по НОХД № 2290/2012 г. на PC-Варна и НОХД №2 79/2015 г. на ОС-Варна, а именно 3 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим.

     Към настоящия момент л.св. Б. все още търпи общото наказание лишаване от свобода по първа група.

     При изтърпяване на наказанието или евентуално УПО по първа група, л.св. Б. ще търпи общото наказание лишаване от свобода по втора група.

Лишения от свобода Б. е пускан многократно в прекъсване, като общият сбор на прекъсването е в размер на 3 месеца и 5 дни.

     Същият е изтърпял законно определеният минимум по първа група, като в конкретният случай това е 1/2.

     Начало на наказанието - 12.07.2018 г. Фактически изтърпял - 1 година, 7 месеца и 4 дни. От работа - 5 месеца и 22 дни.  Всичко изтърпял - 2 години и 26 дни. Остава за изтърпяване - 11 месеца и 4 дни.

     Доказателствата сочат, че осъденият Д.Б. е изтърпял повече от 1/2 от  наложеното му наказание по първата група наказания, съгласно изискванията на чл.70, ал.2, т.1 НК.

При първоначално изготвената оценка се отчита среден риск от рецидив - 55 точки. Като зони с дефицити се очертават:

- отношение към правонарушението - оправдава се с негативното влияние на обкръжението и необмислени действия от негова страна, омаловажава извършеното престъпление; не разпознава всички фактори, довели до извършване на правонарушението;

- злоупотреба с алкохол - алкохолът е отключващ фактор при извършване на престъпления в криминалното му минало;

- умения за мислене - не разпознава проблемите си, създава определен брой алтернативни, забърква се в неприятности, склонен е да повтаря допускани грешки от миналото си.

Рискът от вреди за служителите на затвора и останалите лишение от свобода е нисък. Няма история на агресивно поведение. Не е показвал непристойно поведение към служителите и останалите лишени от свобода. Рискът от суицид и самонараняване също е нисък. Не споделя автоагресивни мисли и няма автоагресивни прояви. Не декларира дискриминационни нагласи към малцинствени групи в затвора.

Рискът за обществото след изтърпяване на наложеното наказание е среден. Обуславя се от криминалната многостранност на извършените правонарушения в миналото, осъждан е за шофиране на МПС след употреба на алкохол и разпространение на наркотични вещества. Рискът от вреди е насочен към всички членове на обществото, в частност към малолетни, непълнолетни и наркозависими лица и участниците в пътното движение.

Заложените цели в плана на присъдата са: Да осъзнае причините, довели до правонарушението и да приеме отговорността за собственото поведение; да формира навици за разумно управление на финансовите си ресурси, с които разполага; изграждане на умения за управление на месечния си бюджет в съответствие с най-важните си разходи; разпознаване на проблемите си и формиране на ясни и реалистични цели в живота.

При междинната преоценка риска от рецидив се запазва среден. Констатира се понижение на числова стойност до 52 точки. Дефицитни зони се запазват. Положителни промени се открояват в зоните „отношение към правонарушението“ и „Умения за мислене“.

При препланиране на плана на присъда са заложени и нови цели, свързани с приучване към социално приемливи порядки и начин на живот в и извън затвора; преценка на минало поведение; повишаване на мотивацията за откъсване от миналото и съхраняване на позитивните социални контакти.

Рискът от вреди се запазва нисък за служителите, за останалите лишените от свобода и самият него. Рискът за обществото се запазва среден. Обусловен е от правонарушения в криминалното минало - осъждан е за шофиране на МПС след употреба на алкохол и разпространение на наркотични вещества.

При последната преоценка рискът от рецидив е понижен до 49 точки. Анализа показва, че спрямо първоначалната оценка има общо понижение на числовата стойност от 6 пункта. Отчетени са положителни промени в зоните: „отношение към правонарушението“ и „умения за мислене". Лишения от свобода Б. се замисля за факторите, довели до извършване на правонарушението, насочва вниманието си към необмислените действия от негова страна и започва да приема отговорността за собственото си криминално поведение. Започва в по-пълна степен да разпознава проблемите си. Стреми се да избягва импулсивно поведение. Замисля се за негативните последиците от прибързани и необмислени действия.

В условията на контролирана среда рискът от вреди е с ниски стойности за служителите, лишените от свобода и самия него. Определя се от липсата на конфликтно поведение и на значими емоционални и междуличностни проблеми.

Рискът за обществото е среден - определя се от нарушения от криминалното му минало. Осъждан е за шофиране на МПС след употреба на алкохол и разпространение на наркотични вещества. Рискът не е непосредствен. Отключващ фактор може да е злоупотреба с алкохол.

Л.св. Б. е за първи път в затвора. Първоначално показва известни притеснения от обстановката, тъй като не познава условията на контролираната среда. Заявява нагласа за безпроблемен престой. При разпределяне в група, бързо е приобщен към други лишени от свобода с по-толерантно поведение. Пази се от конфликти и се стреми да осмисли свободно си време. Записан е за ученик в Х-ти клас през учебната 2018/2019г. За проявено старание и сериозно отношение към учебния процес и активно участие в извънкласните форми е награден с „Писмена похвала“ от директора на СУ “Мито Орозов“, съгласно Протокол на педагогически съвет № 9 от 11.02.2019г. Успешно завършва учебната година и през настоящата продължава обучението си в XI клас. Междувременно проявява желание и му е предоставена възможност да полага безвъзмезден труд на основание чл. 80 от ЗИНЗС като отговорник на клуб от 07.11.2018 г.

През май 2019 л.св. Д.С.Б. е мотивиран за включване в специализирана групова програма „Умения за мислене“. Завършва я успешно. Наблюдават се позитивни промени. Анализира импулсивното си поведение. Мисли за алтернативни варианти за разрешаване на проблемите, като търси по- адекватни начини за тяхното разрешаване.

В затворническата общност заема позиция на средно ниво. Стреми се към избягване на негативно влияние в криминална среда. В групата общува адекватно с другите лишени от свобода. Към момента липсват данни за съпричастност към затворническата субкултура. Спазва режимните изисквания и ограниченията в ЗИНЗС. Няма наказания. Проявява толерантност към служителите и останалите лишени от свобода. За съвестно справяне с трудовите задължения и активно участие в груповите мероприятия е награждаван съгласно Заповед № 67/28.3.2019 г. с „Писмена похвала“ .

Б. проявява интерес към организираните групови и общозатворнически културно-масови мероприятия като участник и като зрител. Участва в живота на групата. За отбелязване на бележити дати е помагал за изготвянето на културно-информационни табла.

По време на престоя си в затвора, л.св. Б. запазва връзка с близките. Поддържа позитивни отношения със сестра си, а майка му го подкрепя финансово и емоционално. По здравословни причини се налага да ползва прекъсване за операция и лечение. Майката се връща временно от Италия, където живее и работи, за да му помага в този момент.

Л.св. Д.Б. е положително настроен към плана на присъдата. Поставените цели и задачи се изпълняват в нужния обем. Към момента л.св. изпълнява наказание „лишаване от свобода“ в размер на 3 години, като има постановено и друго наказание „лишаване от свобода“ - 3 години, което трябва да търпи отделно. С оглед на този факт работата с него трябва да продължи в посока затвърждаване на положителните личностни промени и постигане на нови. Да осъзнае в по-пълна степен характера на извършеното деяние и вредите, които е нанесъл. Да създаде умения за анализиране на ситуациите, в които попада. Да се замисля върху действията си и негативните последици от поведението му. Въпреки отчетените положителни промени, вследствие извършената индивидуално-корекционна дейност с него, те не бива да се надценяват. Това е така, защото поставените цели и задачи в плана на присъдата не се изпълнени в пълен обем. Не се очертава като напълно осъзната личност, която се стреми към пълно осъзнаване на  извършеното. Той е в начален стадий на осъзнаване на извършеното от него и да разпознава проблемите, няма необходимите умения да осъзнава вредите от постъпките си, не умее да анализира критичните ситуации, в които попада и от които е провокиран да върши престъпления. В тази връзка трябва да се очертае обстоятелството, че социалната дейност и възпитателна работа, която се води по отношение на осъдения за постигане на специалната и генерална превенция обхваща целия период от време, през който се намира в местата за изпълнение на наказанията. Предстои му изпълнение и на втора група наказание “лишаване от свобода“, което само по себе си не е пречка за условното му предсрочно освобождаване. Но оценката на служителите от затвора, които осъществяват  контакт с осъдения е, че формално са настъпили положителни промени и тенденции в поведенческото и личностното му развитие, надлежно документирано, но обективните оценки на тези служители сочат на преценка, че работата по поправянето на осъденото лице не е завършила. Следва да продължи за изграждане на устойчива мотивация за коренна промяна на досегашния му начин на живот и за пълно осъзнаване степента на нанесените вреди от него с извършеното  престъпление. Запазването на редица дефицитни зони и средните нива на риск от рецидив и вреди за обществото говорят, че все още не е постигната трайна и съществена промяна на досегашния му живот.

Този съд напълно споделя констатациите на администрацията, че не са налице основания за УПО.

Настъпилите позитивни промени не са пълни и достатъчни и по тази причина трябва да продължи работата с него за изграждане на устойчиви навици и нагласи за  водене на законосъобразен начин на живот.

Ето защо, проследявайки всички тези обстоятелства, съдът прие, че не следва да бъде постановено условно предсрочно освобождаване по отношение на осъдения Д.С.Б..

На основание горното и във връзка с чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

     ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения Д.С.Б. - роден на *** ***, жител и живущ ***, българин, български гражданин, с основно образование, неженен, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, с ЕГН **********, да бъде условно-предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието по първата група "лишаване от свобода" в размер на 3 /три/ години, определено с Определение № 818/27.09.2018г. по НОХД № 794/2018г. на ОС - Варна по силата на което му е определено общо наказание лишаване от свобода по две групи:

     Първа група: измежду наложените му по НОХД № 45/2002 г. и НОХД № 201/2003 г. и двете на PC-Монтана, а именно 3 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим.

     Втора група: измежду наложените по НОХД № 2290/2012 г. на PC-Варна и НОХД №2 79/2015 г. на ОС-Варна, а именно 3 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим, като към настоящият момент л.св. Б. търпи общото наказание лишаване от свобода по първа група, с остатък в размер на 11 месеца и 4 дни.

ОПРЕДЕЛЯ 6-месечен срок, от влизане на определението в сила, в който лишеният от свобода Д.С.Б. не може да подаде нова молба за УПО.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: