Решение по дело №8836/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260200
Дата: 21 януари 2021 г.
Съдия: Тоско Петков Ангелов
Дело: 20205330108836
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

  260200

21.01.2021  година, град Пловдив

В ИМЕТО НА НАРОДА

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, XIV граждански състав, в публично заседание на шестнадесети декември две хиляди и двадесета година, в състав

                                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: ТОСКО АНГЕЛОВ

при участието на секретаря Росица Марджева, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 8836 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявен е иск за признаването за установено в отношенията между страните, че ищцата не дължи на ответника сумата от 3586.25 лева.

Твърди се, че бил сключен договор за кредит Транскарт с „Евробанк“ АД от 14.11.2003г. за сумата от 1500 лева, който се усвоявала чрез карта. На същата дата бил сключен и договор с „Транскарт“ АД, по който ищцата получила картата. Твърди се, че договорът не е влязъл в сила, защото никога не било учредено обезпечението по раздел V. Освен това ищцата не била усвоила предоставения кредит и не била активирала картата си чрез въвеждането на пин код. На последно място се твърди погасяване на задълженията подари изтичането на давностния срок. Иска се уважаване на претенцията и присъждане на разноски.

От страна на ответника е постъпил отговор на исковата молба, с който се заявява, че договорите са подписани от ищцата и тя е получила карта с усвоения кредитен лимит. Признава погасяването на задълженията по давност. Иска се възлагането на разноските на ищцата. Прави възражение за прекомерност на адв. възн.

Правната квалификация на предявения иск е чл. 124, ал. 1 ГПК.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства по свое убеждение и по реда на чл. 235, ал. 2, вр. с чл. 12 ГПК, обсъди възраженията, доводите и исканията на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Относно допустимостта на иска:

Съгласно  разпоредбата  на  чл. 2 ГПК съдилищата са длъжни да  разгледат  и разрешат всяка  подадена  до  тях молба за  защита  и  съдействие  на  лични  и имуществени  права,  а  съгласно  чл. 124, ал. 1 ГПК  всеки  може да предяви  иск,  за  да  възстанови  правото  си,  когато  то  е нарушено,  или  за да  установи  съществуването  или  несъществуването на едно правно отношение или на едно  право, когато има интерес от това. В случая, предвид изложеното в исковата молба е безспорно, че ответникът е изпратил покана дo ищцата, с която е изразил  становището  си, че тя му дължи процесната сума, и е поискал  от нея  да  я заплати  в  определен  срок,  като  в  писмото  е  изразено  и  намерение  при  липса  на плащане  да  се  прибегне  до  съдебно  събиране  на  дълга. Предвид  горното  се  налага  изводът,  че  между  страните  е  налице  правен спор за дължимостта на сумата, възникнал преди завеждането на делото, който  подлежи  на  разрешаване  от  съда,  което обуславя и правния интерес на ищцата от предявяване на иска, включително за погасяването му давност. В този смисъл е и определение № 1035 от 03.05.2017г. по в.ч.гр.д. № 977/2017г. на ПОС. Освен това преди възраженията за изтичане на давностния срок, ищцата въвежда възражения за несъществуването на задължението поради това, че договорът никога не е започнал да действа и поради неусвояване на отпуснатата сума.

По същество на спора:

С доклада на делото, обективиран в определение от 30.10.2020 г. като признати и ненуждаещи се от доказване са отделени обстоятелствата, че ответникът претендира плащането на сумата от 3586.25 лева от ищцата, както и че по отношение на нея е изтекъл предвидения в закона давностен срок.

За да се стигне до произнасяне по въведеното изтичане на предвидената в закона погасителна давност, следва да се разгледат възраженията за  несъществуването на задължението поради това, че договорът никога не е започнал да действа и поради неусвояване на отпуснатата сума, който са относими към самото възникване на задължението. Може да се говори за изтичане на погасителна давност само на възникнало задължение.

Ответникът в отговора на исковата молба не излага твърдения за това какви точно вземания за включени в претендираната от него сума, като заявява единствено че намира твърденията на ищеца за неоснователни, предвид получаването на картата.

От представените договор за предоставяне на кредит- транскарт от 14.11. (без записана година), сключен с Евробанк АД (с правоприемник Банка Пиреос България АД), се установява, че е възникнало облигационно правоотношение, по силата на което на ищцата е бил предоставен кредит при кредитен лимит до 1500 лева. Целта му е била плащането на стоки и услуги в оторизирани обекти посредством карта. Съгласно чл. 3, ал. 1, б. „в“ сумата по кредита се усвоява чрез волеизявление на кредитополучателя, направено чрез въвеждането на ПИН при извършване на транзакция с карта, като въвеждането на пин е уговорено, че има действието на електронен подпис и е неотменимо. В чл. 5 е уговорена дължимостта на лихви по приета банката схема, която била подробно описана в условията за кредит-транскарт, каквито не са представени. В чл. 8 от договора е записано, че банката увеличава дълга с размера на дължимите такси по обслужващата сметка и съгласно договора с Транскарт АД.

На същата дата 2003г. между ищцата и Транскарт АД е сключен договор за издаване и предоставяне на право на ползване на карта „транскарт“. С него на ищцата е предоставена картата, чрез която следва да се извършва усвояването на предоставения кредитен лимит. Останалите описани в договора документи- общи условия и ценова листа не са представени.

От представения договор за цесия и приложението към него, се установява, че в полза на ответника е било прехвърлено вземане на банката към ищцата за сумата от 3662.24 лева (1378.55 лева- главница и 2283.69 лева- лихва). Тъй като цесията не се оспорва от ищцата, съдът намира, че тези документи са достатъчни и ответникът се явява материлноправно легитимиран да претендира прехвърленото вземане, съответно да отговаря по предявения иск за неговата недължимост.

От така представените доказателства не се установява възникването на задължението и съответно неговия размер. Съгласно клаузите на описаните договори в полза на ищца е бил предоставен кредитен лимит до 1500 лева, който се усвоява чрез предоставената карта при използването й за плащането на стоки и услуги чрез въвеждането на ПИН. Представените договори не установяват след получаването на картата ищцата да е използвала същата, съответно да е усвоила целият и част от предоставения кредитен лимит, след което би дължала и съответната възнаградителна лихва. В представеното приложение са описани определени стойности на главница и лихва, но то е съставено впоследствие и не удостоверява реалното ползване на картата от ищцата, съответно размер на извършени покупки, момент на извършване и дължимата възнаградителна лихва.

Предвид горното ответникът не установява възникването на задължения (за главница и/или лихва) в претендирания с писмото размер от 3586.25 лева.

            С оглед горното, следва да се постанови решение, с което предявеният иск да се уважи.

            По отговорността за разноски:

            С оглед изхода на спора и на основание чл. 78, ал. 1 ГПК в полза на ищцата следва да бъдат присъдени направените разноски за държавна такса и за адв. възнаграждение в размер на общо 628.45 лева.

            Становището на ответника, че не е станал повод за завеждането на делото не може да бъде споделено. Поставеният от ответника въпрос се свежда до наличието на предпоставките за прилагането на разпоредба на чл. 78, ал. 2 ГПК в настоящия случай. Посочените в нормата предпоставки за освобождаване на ответника от отговорността за разноски по делото са две - ответникът да не е дал повод за предявяване на иска и да го е признал.

            Извънпроцесуалното поведение на ответника е довело до необходимост от предявяването на петенцията. Дружество е отправило писмено искане за плащане, в което е отправило предупреждение за предприемане на съдебна процедура и принудително изпълнение. Последното обосновава интереса от завеждането на претенцията, защото страната не е длъжна да чака ответникът да предприеме описаните от него действия.

            Така мотивиран, съдът

Р    Е    Ш    И :

            ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО в отношенията между страните, че О.Н.К., ЕГН **********, НЕ ДЪЛЖИ на „ЕОС Матрикс” ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: град София, район „Витоша”, кв. „Малинова долина”, ул. „Рачо Петков- Казанджията” № 4-6, сумата от 3586.25 лева– непогасен остатък от задължения по договор за кредит-транскарт на физическо лице по сметка ********** от 14.11.2003г. и договор за издаване и предоставяне на право на ползване на карта „транскарт“ от 14.11.2003г.

            ОСЪЖДА „ЕОС Матрикс” ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: град София, район „Витоша”, кв. „Малинова долина”, ул. „Рачо Петков- Казанджията” № 4-6, да заплати на О.Н.К., ЕГН **********, сумата 628.45 лева разноски по делото

            Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд– Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                             

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

                                                                                           /Тоско Ангелов/

 

Вярно с оригинала.

Р.М.