Решение по дело №4303/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260145
Дата: 19 февруари 2021 г. (в сила от 19 март 2021 г.)
Съдия: Марина Иванова Мавродиева
Дело: 20202120204303
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е Ш  Е  Н  И  Е

№ 260145

 

гр.Бургас, 19.02.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 БУРГАСКИ РАЙОНЕН СЪД, 53-ти наказателен състав, в публично заседание на  двадесет и първи януари две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                                    

                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: МАРИНА МАВРОДИЕВА

 

при участието на секретаря Калина Събева, като разгледа НАХД № 4303 по описа на БРС за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по повод жалба от С.С.К. ЕГН **********,*** против наказателно постановление № 20-7779-000576/05.08.2020г.  на Началник РУ Камено към ОД на МВР Бургас, с което на жалбоподателката за нарушение на чл. 108, ал. 1 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лева.

В жалбата се моли за отмяна на наказателното постановление като се сочи, че жалбоподателката е пенсионер и не може да заплати размера на наложената глоба. Навежда, че причината да върви по пътното платно била, че трудно се качвала и слизала от тротоара и била блъсната от велосипедист при слизане, вървяла плътно в края на платното. Моли да й се намали размера на наказанието. Ангажира доказателства за здравословното си състояние.

В съдебно заседание жалбоподателката се явява лично и моли да се отмени наложеното й наказание.

АНО не изпраща представител.

Съдът прецени, че жалбата е подадена в срок – НП е връчено на 07.10.2020г., а жалбата е подадена на 08.10.2020г., поради което същата е в срока по чл. 59 ЗАНН. Подадена е от легитимирано да обжалва лице и срещу подлежащ на обжалване акт, поради което е допустима.

На 30.07.2020г. от св. С.П. на жалбодателката С.К. е съставен АУАН за това, че на 30.07.2020г. около 08,00 часа в село *****************************************като пешеходец участник в пътно-транспортно произшествие се движи по пътното платно на ул. „Кирил и Методий“ след дом № 37 при наличие на тротоари. Актосъставителят – свидетелят С.П. не е бил очевидец на нарушението, а се е явил на получен сигнал като сочи, че улицата е натоварена и има тротоари за движение на пешеходците.

АНО е възприел описаните в АУАН констатации и е издал обжалваното наказателно постановление, с което за нарушение чл. 108, ал. 1 ЗДвП на основание чл. 184, ал. 5, вр. чл. 184, ал. 3 ЗДвП наложил на К. глоба в размер на 100 лева.

В хода на съдебното следствие се установи, че жалбоподателката не е използвала тротоара, защото се качва трудно и изпитва затруднение при слизане. Съдът придоби непосредствени впечатления от пешеходеца К., както и се запозна с представените от нея документи за здравословното й състояние. Същата действително е на възраст 72 години към момента на инцидента, представя експертно решение, съгласно което е освидетелствана пожизнено със 60% степен на увреждания.

Тези обстоятелства съдът установи въз основа на събраните писмени доказателства и доказателствени средства, както и на събраните гласни доказателства.

По същество жалбоподателят не оспорва, че не се е движила на тротоар, при наличие на такъв, което обстоятелство се установи от доказателствата по делото. Съгласно чл. 108, ал. 1 ЗДвП пешеходците са длъжни да се движат по тротоара или банкета на пътното платно. Това е правната норма, която предписва правилото за поведение, но не съдържа в себе си санкция за нарушението. АНО е наложил наказание съгласно посочената от него разпоредба - чл. 184, ал. 5 вр. чл. 184, ал. 3 ЗДвП.

Разпоредбата на чл. 184, ал. 5 ЗДвП предвижда, че когато в резултат на нарушения по ал. 1, т. 1 и 2 и ал. 2 са причинени вреди на пътното превозно средство, на пътници или на други лица, нарушителят се наказва с глоба в размер 100 лв. нарушенията, към които препраща разпоредбата са:

1. водач на пътно превозно средство, което не е моторно, както и водач на организирана група пешеходци, на впрегатни, товарни или ездитни животни или на стада, който наруши правилата за движението по пътищата;

2. водач или пътник, който изхвърля от превозно средство предмети или вещества, които замърсяват пътя;

3. пешеходец, който преминава през огражденията от парапети или вериги;

4. пешеходец, който не спазва светлинните сигнали на пътните светофари и сигналите на регулировчика.

Нито едно от посочените нарушения в разпоредбата на чл. 184, ал. 5 ЗДвП не е свързано със задължението на пешеходеца да се движи по тротоар като АНО  не е посочил и конкретното предложение, в което счита, че попада поведението на К.. Освен това в наказателното постановление и в АУАН не са посочени конкретни вреди, които да са причинени на пътното превозно средство, на пътници или на други лица, поради което не може да се намери, че деянието е съставомерно по посочената разпоредба.

Направената от АНО връзка с ал. 3 на чл. 184 ЗДвП предвижда, че с глоба 20 лв. се наказва пешеходец, който наруши правилата за движение извън случаите по ал. 2. На жалбоподателката обаче е наложена глоба в размер на 100 лева.

По мнение на този съдебен състав деянието е наказуемо съгласно разпоредбата на чл. 184, ал. 3 ЗДвП и неправилно АНО е определил, че същото е наказуемо по чл. 184, ал. 5 вр. чл. 184, ал. 3 ЗДвП като е определил глоба в размер на 100 лева. Предвид посоченото е налице е нарушение на чл. 57, ал. 1, т. 6 и т. 7 ЗАНН, налице нарушение на правото на защита на привлеченото към административно-наказателна отговорност лице и затова НП следва да се отмени.

Освен, че АНО е определил неправилно санкционната разпоредба, което е основание за отмяна на наказателното постановление, този съдебен състав намира, че дори да е налице нарушение, същото следва да се определи като маловажен случай съгласно чл. 28 ЗАНН. Този извод съдът прави въз основа на конкретните обстоятелства по делото – касае се за възрастна жена, която трудно се качва и след това слиза от тротоарите, същата е с трайно намалена работоспособност и увреждания съгласно експертно решение на ТЕЛК,  движила се в непосредствена близост до тротоара, за да не представлява препятствие за останалите участници в движението, но въпреки това, водачът на велосипед е изгубил управление върху управляваното от него превозно средство и е настъпил пътен инцидент. По тези съображения съдът намира, че се касае за маловажен случай и наказателното постановление следва да се отмени.

Жалбоподателят не е направил разноски и не претендира такива, поради което не му се дължат.

Предвид гореизложеното и на основание и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Бургаският районен съд

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 20-7779-000576/05.08.2020г.  на Началник РУ Камено към ОД на МВР Бургас, с което на С.С.К. ЕГН ********** за нарушение на чл. 108, ал. 1 от ЗДвП на основание чл. 184, ал. 5, вр. чл. 184, ал. 3 ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лева.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на страните на посочените по делото адреси.

 

 

 

                                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

 

            Вярно с оригинала: /п/

            КС