Решение по дело №156/2022 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 октомври 2022 г.
Съдия: Даниела Иванчева Гишина
Дело: 20227090700156
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 август 2022 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

160

 

 

гр. Габрово, 12.10.2022 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО в публично заседание на двадесет и осми септември две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИН КОСЕВ

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: ЕМИЛИЯ КИРОВА-ТОДОРОВА                                                                                                               

                                                                                         ДАНИЕЛА ГИШИНА

 

при секретаря МАРИЕЛА КАРАДЖОВА и с участието на прокурор ЛЮДМИЛА РАЧЕВА като разгледа докладваното от съдия Д. Гишина КАНД № 156 по описа за 2022 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Касационното производство е образувано по депозирана в законния срок жалба от К.М.Й. ***, подадена чрез надлежно упълномощен процесуален представител – адвокат, против Решение № 91 от 11.07.2022 година по АНД № 237/2022 година на Районен съд – Габрово.

С обжалваното решение въззивният съд е потвърдил Наказателно постановление № 22-0892-000154 от 15.03.2022 година на Началник сектор „Пътна полиция“ към Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи /ОД на МВР/ – Габрово, с което на К.Й. за нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/ са наложени следните наказания на основание чл. 174, ал. 2 вр. ал. 1 от ЗДвП - глоба в размер на 1000 /хиляда/ лева и лишаване от право да управлява МПС за 12 /дванадесет/ месеца.

В касационната жалба се твърди, че обжалваното решение е необосновано, незаконосъобразно и постановено при съществени нарушения на процесуалните правила. Касационният жалбоподател не е съгласен с извода на съда, че при издаване на процесното НП са допуснати нарушения, които не са съществени и имат характер на технически пропуски, като сочи, че не може да бъде технически пропуск игнорирането на заключението от техническата експертиза; Й. е неправилно наказан въз основа на показание на техническо средство, при наличие на химическа експертиза; фактът, че експертизата е посочена като налична след налагане на наказанието, няма отношение към санкционната част на процесното НП; въззивният съд недопустимо е тълкувал волята на наказващия орган, като е приел, че последният е имал предвид установеното от вещото лице; обстоятелството, че 2-те стойности активират една и съща санкционна норма, няма отношение към допуснатото съществено процесуално нарушение, засягащо правото на защита на наказаното лице. Прави се искане за отмяна на обжалваното решение и потвърденото с него НП.

Касационният жалбоподател К.М.Й. не се явява в открито съдебно заседание, представлява се от своя надлежно упълномощен процесуален представител – адвокат, поддържа се жалбата, както и искането по същество.

Ответната страна Началник сектор „Пътна полиция“ при Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – Габрово не се явява и не се представлява в открито съдебно заседание, не се заявява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура – Габрово дава мотивирано заключение за основателност на касационната жалба, поради което намира, че обжалваното решение следва да бъде отменено като неправилно.

Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните, и извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон на обжалваното решение /чл. 218, ал. 2 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН/, намира касационната жалба за неоснователна.

Приетата от въззивния съд фактическа обстановка, подробно изложена в мотивите на решението, съответства на събраните по делото доказателства и се споделя изцяло от настоящият състав на съда. Последният споделя изцяло и правните изводи, довели до потвърждаване на процесното НП. Макар и непрецизно структурирано като документ, процесното НП съдържа всички установени и относими по случая факти, в частност тези, свързани с концентрацията на алкохол в кръвта на проверяваното лице и извършване на деянието в условията на твърдяна от наказващия орган повторност.

Разпоредбата на чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП забранява на водача на пътно превозно средство да го управлява под въздействието на алкохол, наркотици или други упойващи вещества. В чл. 174, ал. 1 от ЗДвП е предвидена административно-наказателна санкция за водач, който управлява пътно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда до 1,2 на хиляда включително. Ако в разпоредбата на чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП е налице обща забрана за управление на пътно превозно средство под въздействие на алкохол, то в тази на чл. 174, ал. 1 от ЗДвП е регламентиран количествен критерий относно концентрацията на алкохол в кръвта, при наличие на която водачът на МПС носи административнонаказателна отговорност, а в ал. 2 на чл. 174 от ЗДвП са посочени наказанията, приложими за повторните нарушения. Довод в подкрепа на извода, че административнонаказващият орган е взел предвид установената чрез химическа експертиза концентрация на алкохол в кръвта на проверяваното лице, която стойност е решаваща по аргумент за противното от разпоредбата на чл. 12, ал. 4 от Наредба № 1 от 19.07.2017 година за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози, е обстоятелството, че с процесното НП са наложени наказания глоба и лишаване от право да се управлява МПС в предвидения от закона /чл. 174, ал. 2 от ЗДвП/ минимален размер. Макар нарушението да е повторно, установената концентрация на алкохол в кръвта е към установения от закона минимален праг, при който се ангажира административнонаказателната отговорност на водача /чл. 174, ал. 1, т. 1 от ЗДвП/, което обстоятелство е намерило своята рефлексия при индивидуализиране на наложените наказания в предвидения от закона минимум - глоба в размер на 1000 /хиляда/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 /дванадесет/ месеца, като липсва законова възможност да бъдат намалени под този, предвиден от закона, минимум.

При извършената касационна проверка не се установяват основания за отмяна на обжалваното съдебно решение. Районен съд – Габрово е постановил валидно, допустимо и правилно решение, постановено при правилно приложение на материалния закон, преценявайки всички събрани в хода на производството доказателства, без да игнорира или анализира превратно което и да е от тях.

Никоя от страните не е направила искане за присъждане на разноски, поради което съдът не дължи произнасяне по този въпрос.

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 1 от АПК във връзка с чл. 63в от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 91 от 11.07.2022 година по АНД № 237/2022 година на Районен съд – Габрово.

 

Решението е окончателно.     

 

 

 

                          

 

                               

                         

 

 

                                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

                                                                                         ЧЛЕНОВЕ:           1.

 

 

 

 

                                                                                                                          2.