Решение по дело №912/2017 на Районен съд - Девня

Номер на акта: 156
Дата: 30 октомври 2017 г. (в сила от 2 януари 2018 г.)
Съдия: Димитър Василев Василев
Дело: 20173120100912
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 септември 2017 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№156/30.10.2017г.

 

гр. Девня

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Девненският районен съд, в публично съдебно заседание на 18.10.2017г. в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ДИМИТЪР ВАСИЛЕВ

при секретаря Петя Симеонова, като разгледа докладваното от съдията гр. дело №912 по описа за 2017 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по молба на ДСП гр. Девня, със седалище и адрес на управление гр. Девня, ул. „Фронтоваци” №16, с правно основание чл.28, ал.2, вр. чл.26, ал.1, вр. чл.25, ал.1, т.3 от ЗЗДт и е за настаняване на детето П.А.С., ЕГН **********, в професионалното приемно семейство на Т.А.И., ЕГН **********, за срок от три години, тъй като родителите са в крайна невъзможност да  полагат грижи и не осигуряват средства за детето си. В съдебно заседание представителят на ДСП гр. Девня поддържа молбата.

Заинтересованата страна А.С.С. -майка на детето, редовно уведомена, не се явява в съдебно заседание,  не изразява становище

Заинтересованата страна А.А.С. -баща на детето, редовно уведомен, не се явява в съдебно заседание ,  не изразява становище

Заинтересованата страна Т.А.И.  се явява в съдебно заседание и изразява съгласие детето да бъде настанено в семейството й  за срок от 3 години.

В съдебно заседание назначеният от съда на основание чл.29, ал.4 от ГПК особен представител на детето поддържа искането то да бъде настанено в семейството на Т.А.И. ***.

ДРП изразява становище, че е в интерес на детето да бъде настанено в приемното семейство на Т.А.И. *** и искът следва да се уважи така както е предявен.

Съдът, след преценка на събраните по делото писмени и гласни доказателства, по реда на чл.235 от ГПК, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

От представените по делото заверени  копия от дубликат на удостоверение за раждане и справки за семейно положение и родствени връзки на А.С.С. и А.А.С.  е видно, че П.А.С. с ЕГН **********, е родена на ***г.  от майка А.С.П. с ЕГН ********** и баща А.А.С. с ЕГН **********.

От представеното по делото заверено копие от Решение №124/21.07.2016 г. по гр.д. № 378/2016 г. на ДРС се установява, че детето П.А.С. е било настанено в дома на Т.А.И. ***, за срок от една година от влизане на решението в сила. Видно от отбелязването на  съдебното решение, същото е влязло в сила на 12.08.2016г.

Със Заповед №ЗД/Д-В-Д-070 от 11.08.2017г.  на Директора на ДСП Девня  детето П.А.С. с ЕГН **********, е настанено по административен ред съгласно чл 27, ал.1 ЗЗДт в професионалното приемно семейство на Т.А.И. *** до произнасяне на съда с решение по чл. 28 ЗЗДт

Представени по делото са заверени копия от декларации по чл. 24,ал.3 от ППЗЗДт от В. С. В., В. К. К. и Ю. С. В.  за несъгласие да бъде настанено в семейството детето П.А.С. поради липса на жилище и финансова възможност.

Представено по делото е заверено копие от декларации по чл. 24,ал.3 от ППЗЗДт от Г. К. К.за съгласие да бъде настанено в семейството й детето П.А.С.

В представеното по делото заверено копие от социален доклад изготвен от социален работник при ДСП гр. Девня  се излага,  че П.А.С. е трето по ред дете на А.С.С. и А.А.С., родена от съвместно съжителство. Същата се е отглеждала от родителите си заедно с още пет деца – братя и сестри, три от които са припознати от г-н С.. През 2015 година родителите й сключват граждански брак, от който се  ражда седмото им дете К.. Понастоящем спрямо шест от децата са предприети мерки за закрила, единствено детето К. се отглежда в биологичното си семейство. Родителите живеят при задоволителни битови условия, в жилище, представляващо наземна постройка от една стая, намираща се в трудно достъпен район извън регулацията на град Айтос, в непосредствена близост до сметището на града. Жилището е електрифицирано, но не е водонабдено. Г- жа П. е обект на социално подпомагане от страна на ДСП Айтос, получава помощи. Семейството няма други доходи. Г –н С. не е трудово зает периодично намира работа като общ работник и изкарва пари за храна за деня. Семейството е социално изолирано. Нямат начално образование. Липсва им опит при отглеждането, възпитанието и осигуряването потребностите на децата в семейството. Родителският им капацитет е нисък. От дълго време не са проявявали интерес и загриженост към П.. Родинините по бащина линия са в невъзможност – материална и физическа, да окажат подкрепа на семейството за реинтеграция на децата им  в биолоичната им среда. Роднините по майчина линия живеят в друго населено място   и родителите на децата не поддържат връзки с тях. При периодично проучване за възможностите им да поемат непосредствени грижи за детето е установено, че или не познават децата на А. и А. Стоянови или са извън страната, трети сочат, че нямат финансова и материална възможност за това. Към настоящият момент значими възрастни за детето П. са г-жа И.  и роднините й. Те общуват  с детето под формата на грижи, ежедневни занимания и игри. Личната хигиена на П. е на необходимото ниво – умее самостоятелно да измие зъби, лице, ръце преди хранене под наблюдение на приемния родител. Наблюдава се развитие в речника на детето. Общува със своите братя и сестри, с които има изградена емоционална връзка и често пита за тях. До момента редовно е посещавала детска градина, като тази година ще бъде първи клас. Приемната майка подготвя П. за училище  - закупува необходимите материали. Видимо детето е в добро здравословно състояние, направени са всички имунизации съгласно имунизационния каледар, има избран личен лекар на територията на гр. Девня.

В представеното по делото заверено копие от писмо на ДСП гр Айтос относно проучавена на роднини по майчина линия на детето П.А.С. се сочи липсата на възможност от страна на Ю. С. В.– леля на детето по майчина линия, да полага грижи за детето П.А.С. поради затруднено финансово положение / същата е безработна, получава  месечни помощи по ЗСПД  в размер на 160 лв, съжителстващото с нея лице работи като овчар с месечно възнаграждение от 500 лв/ , неподходящи жилищни условия / живее в къща на един етаж, състояща се от три стаи и коридор, собственост на родителите на съжителника й, като няма баня, тоалетната е външна, обзавеждането е скромно с мебели от първа необходимост/ както и това, че трудно задоволява потребностите на собствените си пет деца, които не са припознати от биологичния им баща.

В представеното по делото заверено копие от писмо на ДСП гр Айтос относно проучване на роднини по майчина линия на детето П.А.С. се излага становище за  липса на условия при бабата и дядото по майчина линия на детето– С. В. П.и Г. К. К., като се твърди, че настаняването на детето там не е в негов интерес. Излагат за незадоволителни хигиенно – битови условия – С. и Г.обитават паянтова постройка извън регулацията на с. Рудник, състояща се от стая и коридор, без вода и ток, в съседна постройка обитава синът им В. С. П.с трите си деца и майка им. Обзавеждането е бедно, само мебели от първа необходимост. В двора има тоалетна, няма баня. Пред едната постройка има сателитна чиния. Г- жа К.твърди, че черпят ел.енергия от роднина, който живее в къща наблизо. Набавят вода от улична чешма в селото. С. В. П.не работи, няма доходи, видимо не е в добро здравословно състояние. Няма документ за самоличност, поради което не може да подпише никаква декларация. Г. К. К.работи сезонно като мияч в кухня в к.к. Слънчев бряг. В. С. В.подписва декларация за несъгласие да се грижи за детето П.А.С.. На адреса в с. Рудник са проведени разговори и с В. К.К.– сестра на бабата по майчина линия и с А. К. К.- брат на бабата по майчина линия. Жилищните и хигиенно – битовите условия при тях са много лоши. В. К.К.трудно отглежда собствените си деца. А. К.е болен, няма документ за самоличност. Двамата заявяват, че не познават детето и нямат възможност  да се грижат за него.В. К.К.подписва декларация за несъгласие за отглеждане на детето П.А.С.. Извършеното социално проучване установява, че П.С. В.– сестра на майката, живее на семейни начала с втори съжител, грижи се за неговите и за нейните деца. Работи сезонно като мияч в к.к. Слънчев бряг. Има две деца от първия си починал съжител, за които през деня се грижи неговата майка. Оставена е покана за среща в ОЗД, на която не се отзовава. 

В представеното по делото заверено копие от социален доклад на ДСП гр Провадия се излага, че близките на детето П.А.С., живеещи в с. Величково, не желаят да се ангажират с проблемите на детето и да подписват документи, свързани с нея. Изразяват нежелание да поемат грижите за отглеждането и възпитанието й. Твърдят, че не са поддържали контакти и нямат изградена емоционална връзка с нея.

В съдебно заседание социален работник в отдел „Закрила на детето” при ДСП- гр. Девня поддържа изложеното в доклада. Излага, че детето се е адаптирало добре в средата на приемна грижа. Приемният родител полага необходимите грижи за задоволяване потребностите на детето и за правилното развитие съобразно възрастта му.

За да се произнесе по искането за настаняване на детето в съответствие с разпоредбата на чл.26 от ЗЗДт, съдът съобрази следното:

В разпоредбата на чл.25 ЗЗДт като мярка за закрила е предвидено настаняване на детето извън семейството, когато по отношение на него е налице някое от изчерпателно изброените основания. Предвид събраните доказателства, съдът намира, че спрямо детето П.А.С. са налице основанията, посочени в чл.25, т. 3 от ЗЗДт –родителите се намират в трайна невъзможност да полагат грижи за дъщеря си. Съгласно изискванията на ЗЗДт, за да бъде настанено дете при приемен родител следва да се изчерпа реда, посочен в нормата на чл. 26 ал. 1 от ЗЗДт, а именно следва да се установи дали детето следва да бъде настанено при роднини или при близки и чак тогава да се настанява същото в приемно семейство.

Видно от представения социален доклад и писмените доказателства се установи, че в конкретния случай детето П.А.С. няма как да бъде отглеждано при близки и роднини по смисъла на Закона. По делото се събраха достатъчно доказателства, от които се установява, че родителите на детето П.А.С. нямат възможност да полагат такива грижи и не са в състояние да отговорят адекватно на потребностите му. Не са установени и близки и роднини на детето П.А.С., които да са заявили желания и да са в състояние да се грижат за него. 

При тези безспорно установени обстоятелства, съдът приема, че в настоящия случай са налице предвидените от закона предпоставки за настаняване на детето П.А.С. в професионално приемно семейство, като мярка за закрила, тъй като са изчерпани всички възможности за закрила в биологичното му семейство. При определяне на мярката за закрила на детето, в съответствие с разпоредбата на чл.28 ал.4 изр.второ, вр. чл.26 ал.1 от ЗЗДт, съдът съобрази, че на този етап са налице по-добри възможности от тези за отглеждане на детето в специализирана институция. Съдът счита, чепредприемането на исканата мярка дава възможност детето да се отглежда в среда, максимално близка до семейната му, което защитава в максимална степен неговите интереси.

Съобразно направеното искане и на основание чл.28 ал.5 ЗЗДт., съдът намира, че следва да се постанови мярка за закрила по чл.4, т.6 ЗЗДт – настаняване за детето П.А.С. в приемно семейство на Т.А.И.  съобразно направеното искане за настаняване в приемно семейство за срок от три години Съдът намира, че не са налице пречки детето П.А.С. да бъде настанено за този срок, тъй като при желание и възможност на нейните биологични родители както и изразяване на готовност да се грижат за него, те във всеки един момент може да поискат прекратяване на настаняването и съответно да го отглеждат. Респективно във всеки един момент при наличие на съответните предпоставки, би могло да се приеме друга временна мярка за закрила на детето, ако това ще защитава най-добре неговите интереси.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

РЕШИ

 

НАСТАНЯВА В ПРИЕМНОТО СЕМЕЙСТВО на Т.А.И., с адрес *** , детето П.А.С., ЕГН **********, за срок от 3 / три /  години, считано от влизане на решението в сила, на основание чл.28 вр. чл.25, т.3 от ЗЗДт.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване и протестиране пред Окръжен съд Варна в 7-дневен срок от връчването му на страните.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на незабавно изпълнение, на основание чл.28, ал.4, ЗЗДт.

 

                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: