Решение по дело №303/2021 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 356
Дата: 4 октомври 2021 г.
Съдия: Стилиян Кирилов Манолов
Дело: 20217240700303
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 юни 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  № 356

 

гр. Стара Загора, 04.10.2021 година

 

 В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Старозагорският административен съд, в публично заседание на петнадесети септември през две хиляди и двадесет и първа година в състав:

                                   Председател: БОЙКА ТАБАКОВА

                                                 Членове: КРЕМЕНА КОСТОВА-ГРОЗЕВА

                                                          СТИЛИЯН МАНОЛОВ

 

при секретаря: Минка Петкова

и с участието на прокурора:     

като разгледа докладваното от  съдия  Манолов КАН дело №303  по описа за 2021г., за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е с правно основание чл.208 и сл. от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, предл.2 от ЗАНН.

 

Образувано е по касационна жалба на „Джомба 20“ ЕООД, със седалище и адрес на управление с.Овощник, ул.Розова долина №44, обл.Стара Загора, против Решение №260125/29.03.2021г., постановено по АНД №1050/2020г. по описа на Районен съд - Казанлък, с което е потвърдено Наказателно постановление №24-002758/04.09.2020г. на Директор на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Стара Загора.  В жалбата не са посочени конкретно касационни основания, но по същество се развиват доводи за незаконосъобразност на решението, като постановено в нарушение на материалния закон и допуснати съществени процесуални нарушения - касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН. Според касатора съдът неправилно е приел извършването на административно нарушение, като е кредитирал само показанията на свидетелите на наказващия орган. На следващо място се твърди, че разпоредбата на чл.415в, ал.1 от КТ е неприложима по отношение на нарушенията по чл.61 от ЗАНН, но няма пречка тези нарушения да се квалифицират като маловажни по смисъла на чл.28 от ЗАНН. По тези съображения моли за отмяна на решението и отмяна на издаденото  наказателно постановление.

 

Ответникът по касационната жалба – Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Стара Загора, редовно и своевременно призован, в съдебно заседание чрез процесуалния си представител юрисконсулт Л. оспорва подадената касационна жалба и моли съда да потвърди решението на районния съд като правилно и законосъобразно. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение, че касационната жалба е неоснователна и предлага решението на първоинстанционния съд, като правилно и законосъобразно, да бъде оставено в сила. 

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон,  намира за установено следното:

 

Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима. 

 

Разгледана по същество жалбата се явява неоснователна.

 

Производството пред Казанлъшкия районен съд се е развило по жалба на „Джомба 20“ ЕООД със седалище и адрес на управление с.Овощник, ул.Розова долина №44, обл.Стара Загора, против Наказателно постановление №24-002758/04.09.2020г., издадено от Директор на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Стара Загора, с което въз основа на съставен АУАН №24-002758/06.08.2020г., на дружеството е наложена имуществена санкция  в размер на 2000лв., на основание чл.416, ал.5 от КТ, във вр.с чл.414, ал.3 от КТ.

 

От фактическата страна административното обвинение се основава на това, че при извършена проверка по спазване на трудовото законодателство на 29.07.2019г., в 10:30 часа, на обект: Кафе-аперитив, находящ се в гр.Казанлък, на ъгъла между  бул.Александър Батенберг и ул.Славянски, стопанисван от „Джомба 20“ ЕООД, по представени писмени документи в Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Стара Загора, било установено, че „Джомба 20“ ЕООД, в качеството си на работодател, е приело на работа в горепосочения обект към момента на проверката – 29.07.2020г., в 10:30 ч., лицето Г.И.Т., ЕГН ********** – на длъжност „барман“, без преди това да сключи с нея писмен трудов договор, а вместо това е сключило граждански договор №1/27.07.2020г. със същата. С посоченото деяние се сочи за нарушена разпоредбата на чл.61, ал.1 от КТ.

  

С решението си Районен съд Казанлък е потвърдил обжалваното НП. Съдът е приел, че от събраните по делото доказателства безспорно се установява, че е налице нарушение на разпоредбата на чл.61, ал.1 от КТ, съдържаща забрана за работодателя да допуска до работа работника или служителя, преди да сключи трудов договор с него. Посочено е, че с издаването на наказателното постановление законосъобразно е ангажирана отговорността на дружеството на основание чл.414, ал.3 от КТ. Констатирано е, че при издаване на процесното наказателно постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, с оглед на което въззивният съд е потвърдил изцяло обжалвания санкционен акт.

 

Решението на Районен съд Казанлък е постановено при неправилно приложение на материалния закон.

 

Административнонаказателната отговорност на дружеството е ангажирана за нарушение на чл.61, ал.1 от КТ, съгласно който текст трудовият договор се сключва между работника или служителя и работодателя преди постъпване на работа. В обстоятелствената част на наказателното постановление е посочено, че санкционираното лице е прието на работа без преди това работодателя да сключи с нея писмен трудов договор, а вместо това е сключен граждански договор, което се потвърждава и от събраните по делото пред въззивния съд доказателства. Чрез сключения граждански договор предоставянето на работна сила правно е изразено в гражданско правоотношение, с което е заобиколено изискването на чл.1, ал.2 от КТ отношенията при предоставянето на работна сила да се уреждат само като трудови правоотношения. При престиране на работна сила от работника и сключен между него и работодателя граждански договор за полагане на труд се осъществява състава на нарушение на чл.1, ал.2 от КТ и се предпоставя ангажиране на административнонаказателна отговорност по чл.414, ал.1 от КТ. Поради това в случая АНО неправилно е ангажирал отговорността на касатора по чл.61, ал.1 от КТ, с което неправилно е приложил закона при определяне съставомерността на деянието и неговата правна квалификация. Като не е констатирал тази незаконосъобразност на санкционния акт и го е потвърдил, районният съд е постановил решение при неправилно приложение на материалния закон, което следва да бъде отменено и вместо него да бъде постановено друго, с което издаденият санкционен акт да бъде отменен като незаконосъобразен.

 

Процесуалния представител на санкционираното лице не е направил искане за разноски пред въззивния и касационния съд, поради което такива не следва да бъдат присъждани.

 

Водим от горното и на основание чл.221, ал.2, предл.2 от АПК Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

ОТМЕНЯ Решение №260125 от 29.03.2021г., постановено по АНД №1050/2020г. по описа на Казанлъшкия районен съд и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №24-002758 от 04.09.2020г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Стара Загора.

 

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

 

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

         ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                             2.