Определение по дело №215/2020 на Районен съд - Свищов

Номер на акта: 117
Дата: 17 юли 2020 г. (в сила от 17 юли 2020 г.)
Съдия: Стела Дянкова Бъчварова
Дело: 20204150200215
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 16 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

№ 117

гр. Свищов, 17.07.2020г.

 

Свищовският районен съд в закрито заседание на 17.07.2020г.  в състав:

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:СТЕЛА БЪЧВАРОВА

 

като разгледа докладваното от съдията ЧНД № 215 по описа за 2020г., за да се произнесе, взема предвид:

Производство по реда на чл.111 ал. 3 от НПК.

Постъпила е жалба от Калоян Илиев Иванов, чрез адв. В.В. от ВТАК против Постановление от 03.07.2020 на Районен прокурор Блага Георгиева  по преписка № 929/2019г. по описа на РП-Свищов, с което е отказано  връщане на веществени доказателства по досъдебно производство № 339/2019г. по описа на РУ на МВР – Свищов – мобилен телефон марка „Самсунг Галакси 3“ и мобилен телефон марка „Айфон 5“. Посочва, че досъдебното производство било образувано за престъпление по чл. 195 ал. 1 т. 4 вр. чл. 194 ал. 1 от НК, което с постановление от 08.05.2020г. било спряно. В обжалваното постановлението като мотив за отказа било посочено, че не е установена собствеността на посочените вещи.  Счита, че постановлението е незаконосъобразно и необосновано.  Съгласно чл. 111 ал. 2 от НПК веществените доказателства се връщат на правоимащите, от които са отнети. Развива доводи, че правоимащи са не само собствениците на процесните вещи, но и всяко друго лице, което упражнява фактическа власт върху вещта. Посочва, че в постановлението не се сочат нито една от двете хипотези на чл.11, ал.2 от НПК според която връщането на съответната вещ ще затрудни разкриването на обективната истина или вещта е предмет на административно нарушение. Моли съда да отмени обжалваното постановление и да постанови връщане на двата телефона.

Съдът, като разгледа жалбата, постановлението на прокурора и събраните материали по ДП №339/2019г. по описа на РУ Свищов, намира за установено следното:

Досъдебно производство № 339/2019г. по описа на РУ Свищов /пр. преписка № 929/2019г. на РП Свищов/ е образувано за това, че на 01.10.2019г. в гр. Свищов, чрез използване на техническо средство – рибарска лодка № СВ 2035 отнел от владението и без съгласието на собственика Верони Димитров чужди движими вещи – извънбордов мотор на лодка на неустановена стойност, с намерение противозаконно да го присвои – престъпление по чл. 195 ал. 1 т. 4 вр. чл. 194 ал. 1 от НК.

С Определение от 02.10.2019г. по ЧНД № 292/2019 г. на РС Свищов е одобрено  извършено претърсване и изземване по ДП № 339/2019г. по описа на РУ МВР Свищов в лек автомобил Ауди А4 с рег. № В 7415 НН, собственост на Рангел Атанасов Димитров, при което са намерени и иззети като веществени доказателства мобилен телефон „Самсунг Галакси А3“, мобилен телефон „Айфон“ и лек автомобил „Ауди А4“ с рег. № В 7415 НН.

По делото в качеството на свидетел бил разпитан жалбоподателя Калоян Илиев. Същият отказал да даде показания.

В хода на разследването бил разпитан Рангел Атанасов Димитров. Същият посочил, че притежава мобилен телефон „Самсунг Галакси 3“, който го представил за ползване на внука си. За мобилен телефон „Айфон“ същият е заявил, че няма представа на кого е.

По делото е назначена и изготвена съдебно-техническа експертиза на посочените два телефона. В заключението си експерта е описал мобилните телефони и е посочил номер на IMEI, като на единия от тях, независимо, че същият е за две СИМ-карти, е установен само първия IMEI. Посочил е, че апаратите са заключени, поради което съдържащата се в тях информация е недостъпна и евентуалното им разблокиране крие риск от загуба на информация.

По делото е назначена и изготвена дактилоскопна експертиза със задача по представените веществени доказателства, сред които и процесните два мобилни апарата, има ли годни дактилоскопни следи и в случай, че има такива, да се установи лицето от което са оставени. Вещото лице е заключило, че няма годни дактилоскопни следи.

С постановление от 08.05.2020 г. наблюдаващия прокурор спрял производството по делото.

С постановление от 03.07.2020г. наблюдаващия прокурор е отказал да върне иззетите и приложени като веществени доказателства по делото мобилни телефони „Самсунг Галакси 3“ и „Айфон“. Мотивирал е отказа си с липса на доказателства за собствеността на телефоните.

По закон иззетите веществени доказателства се пазят, докато завърши производството и това следва от разпоредбата на чл. 111, ал. 1 НПК. С разпоредбата на чл. 111, ал. 2 от НПК е създадена възможност предметите иззети като веществени доказателства, да бъдат върнати на правоимащите и преди завършване на наказателното производство, само когато това няма да затрудни разкриването на обективната истина и не са предмет на административно нарушение. Преди да прецени обстоятелството следва ли да бъдат върнати иззетите веществени доказателства – 2бр. мобилни телефона, преди да завърши наказателното производство и дали връщането им ще затрудни или няма да затрудни разкриването на обективната истина, съдът следва да прецени дали жалбоподателя е правоимащо лице. В настоящият случай от материалите по делото не може да се заключи, че жалбоподателя е собственик или ползвател на претендираните веществени доказателства, т.е. че същият се явява правоимащо лице. Жалбоподателят не е представил към молбата си каквито и да било документи, доказващи че е собственик или ползвател на иззетите два мобилни телефона. В материалите по делото също не се съдържат такива. Напротив, за единия от телефоните – „Самсунг Галакси 3“ се претендира, че е собственост на друго лице – Рангел Димитров, който според твърденията му бил предоставил телефона на своя внук. В показанията си обаче Димитров не е посочил имената на внука си. За другия телефонен апарат е посочил, че няма представа на кого е. Това съобразено с обстоятелството, че жалбоподателя е зет на свидетеля и факта, че двамата делят ползването на автомобила, в който са установени и иззети двата телефона, съдът заключава, че и за втория телефон липсва доказаност на кого принадлежи. Освен това по делото е установено, че липсват оставени годни дактископни следи върху иззетите веществени доказателства, поради което не може да се установи безспорно, че жалбоподателят се явява правоимащо лице. В този смисъл постановлението на прокурора за отказ за връщане на мобилните телефони, поради това, че не е установена тяхната собственост, се явява правилно и законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено.

Водим от горното и на основание чл. 111, ал. 3 НПК, Свищовският районен съд   

 

 

                                          О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Постановление от 03.07.2020 г. на Районен прокурор  Блага Георгиева  при Районна прокуратура гр.Свищов по ДП № 339/2019 г. по описа на РУ на МВР гр. Свищов, пр. преписка № 929/2019г. по описа на РП – Свищов и отказа на прокурора да върне веществено доказателство по досъдебно производство № 339/2019г. по описа на РУ  гр. Свищов –  на Калоян Илиев Иванов.  

Определението не подлежи на обжалване или протестиране.

Препис от определението, заедно с досъдебното производство да се изпрати на РП Свищов и на жалбоподателя.

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: