Решение по дело №58/2020 на Окръжен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 декември 2020 г. (в сила от 22 юни 2021 г.)
Съдия: Анета Милчева Петкова
Дело: 20201300500058
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 2 март 2020 г.

Съдържание на акта

                    

                                              Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  № 124-14.12.2020

 

            за поправка на очевидна фактическа грешка

 

В* окръжен съд                                 гражданско отделение

в закрито заседание на  14 декември

две хиляди и двадесета година в състав :

 

Председател: АН* П*

                                                               Членове: Г* Й*

                                                                       Мл.съдия: Д* В*

 

при секретаря ……………………………………………..и с участието

на……………………прокурора………………..изслуша докладваното

от                       съдия П*                    в.гр.дело 58   по описа на ВОС за 2019 година.

 

                   Производството е по  чл.247 ГПК.

   По делото е постъпила молба от Б* Б* Г* ,с ЕГН: ***, от гр. В* , ул. „Д** „ № 30-Б , ет.2, ап.З, в която се посочва, че на стр.З в решението по горното дело, в изр.2-ро на последния абзац от тази страница е допусната очевидна грешка, а именно записано е/” За се ангажира отговорността на работодателя по чл.200 КТ следва да се установи по безспорен начин ПРЕТЪРПЯНАТА ОТ РАБОТОДАТЕЛЯ трудова злополука, установено по надлежния ред и претърпени от него имуществени или неимуществени вреди.”

Предвид обстоятелството, че само работник или служител може да претърпи трудова злополука, е повече от очевидно, че вместо да бъде записаното „ПРЕТЪРПЯНА ОТ РАБОТНИКА“ е записано „ПРЕТЪРПЯНА ОТ РАБОТОДАТЕЛЯ“.

Ответника в подадената от него касационна жалба изрично сочи тази грешка ЗА ЯВЕН ПОРОК, КОЙТО МУ ДАВА ОСНОВАНИЕ ЗА БЪДЕ ОТМЕНЕНО РЕШЕНИЕТО по гр.д.№ 58 /2020г ВОС. Ето защо, се иска, да бъде постановен съдебен акт, с който да се отстрани горепосочената грешка, като в цитираното по горе изречение бъде направена поправка на думата следваща думите „претърпяна от“ като думата „работодател“  се счита за „работник“.

В срока не е постъпил отговор от другата страна.

Съдът след като се запозна с молбата и решението, чиято поправка се иска намира следното:

Видно от решението по делото, в мотивите към същото е допусната грешка на стр.З в решението по горното дело, в изр.2-ро на последния абзац от тази страница е допусната очевидна грешка, а именно записано е/” За се ангажира отговорността на работодателя по чл.200 КТ следва да се установи по безспорен начин претърпяната от РАБОТОДАТЕЛЯ трудова злополука, установено по надлежния ред и претърпени от него имуществени или неимуществени вреди.” Очевидно е , че съдът е имал предвид „работника“, а не „работодателя“, тъй като само работника може да претърпи трудова злополука.

Касае се за допусната фактическа грешка, която следва да се отстрани.

             

Предвид изложеното, налице са условията на чл.247 ГПК и следва да се допусне поправка на очевидна фактическа грешка, в мотивите на решението в следния смисъл: на стр.З в решението по горното дело, в изр.2-ро на последния абзац от тази страница, там където е записано/” За се ангажира отговорността на работодателя по чл.200 КТ следва да се установи по безспорен начин претърпяната от РАБОТОДАТЕЛЯ“ трудова злополука, установено по надлежния ред и претърпени от него имуществени или неимуществени вреди.” , да се чете „работника“.

 

                   Предвид горното , Съдът

 

                                              Р  Е   Ш   И  :

 

ДОПУСКА ПОПРАВКА  на очевидна фактическа грешка, в  мотивите на Решение № 28  от 04.06.2020 г. постановено по в.гр.д. № 58 по описа за 2020 г. В СЛЕДНИЯ СМИСЪЛ:

На стр.З в решението по горното дело, в изр.2-ро на последния абзац от тази страница където е записано /” За се ангажира отговорността на работодателя по чл.200 КТ следва да се установи по безспорен начин претърпяната от РАБОТОДАТЕЛЯ трудова злополука, установено по надлежния ред и претърпени от него имуществени или неимуществени вреди.” вместо “работодателя“  ДА СЕ ЧЕТЕ „РАБОТНИКА“.

 Настоящото решение е неразделна част от Решение № 28  от 04.06.2020 г. постановено по в.гр.д. № 58 по описа за 2020 г.   

Решението може да бъде обжалвано с касационна жалба пред ВКС в едномесечен срок от съобщаването му на страните.

 

 

              ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            ЧЛЕНОВЕ: