Решение по дело №102/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 8 юни 2020 г.
Съдия: Диан Григоров Василев
Дело: 20207200700102
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Русе, 08 юни 2020 год.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Русенски административен съд, в публичното заседание на 03 юни 2020 год. в състав:

 

      Председател: ДИАН ВАСИЛЕВ

    Членове: ЙЪЛДЪЗ АГУШ

ЕЛИЦА ДИМИТРОВА

 

при секретаря ………. Наталия Георгиева………и в присъствието на прокурора  ………   Георги Манолов като  разгледа    докладваното  от  ……… съдията  Василев  ………    к.н.а.х.д. №102…… по   описа   на съда за  2020   година,   за да    се    произнесе, взе предвид:

Производството е касационно по чл. 63, ал. 1, предл. 2 ЗАНН(Закон за административните нарушения и наказания) във вр. чл. 208 и сл. по глава XII от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Делото е образувано след постъпила касационна жалба от Н.Х.Р.,***, депозирана чрез адв. С.М. ***, против решение  от 16.12.2019г., постановено по а.н.д. № 2036/2019 г. по описа на РРС, с което е потвърден Електронен фиш (ЕФ) серия К № 2779461, издаден от ОД на МВР – Русе. С него на жалбоподателя, за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП и на основание чл.182, ал.1, т.4 от ЗДвП, е наложено административно наказание “глоба” в размер на 400 лева.

Като касационни основания в жалбата се релевират неправилност на решението поради нарушение на закона и съществено нарушение на съдопроизводствените правила. Сочат се подробни доводи в подкрепа на оплакванията. Акцентира се и върху правната природа на санкционния акт, който адвоката счита изначало за порочен.

Иска се от съда да отмени решението на въззивната инстанция и със своето решение да отмени издадения електронен фиш.

         Ответникът по касационната жалба в писмено становище излага доводи за неоснователност на касационната жалба.  Претендира и разноски за юрисконсултско възнаграждение, за което представя и списък.

         Прокурорът от Окръжна прокуратура Русе също дава заключение за неоснователност на жалбата.

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши касационна проверка на оспорваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено следното:

         Жалбата е процесуално допустима – подадена е в срок от надлежна страна, атакува невлязъл в сила съдебен акт на районен съд, постановен в производството по Глава Трета, Раздел V на ЗАНН и подлежи на разглеждане.

По същество касационната жалба е неоснователна.

В проведеното въззивно производство са обсъдени ангажираните по делото писмени доказателства и е изяснена фактическата обстановка. За да потвърди обжалвания пред него фиш, районният съд е приел, че той е законосъобразен, обоснован и издаден в съответствие с материалния и процесуалния закон. Мотивиран така, съдът е отхвърлил жалбата  като неоснователна.

Касационният съд споделя изцяло фактическите и правни изводи на въззивната инстанция. Те съответстват на данните от събраните по делото доказателства и на материалния закон.

При обсъждане на въведените в жалбата доводи за наличие на касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 НПК, настоящият състав намира следното:

На 31.10.2018г., в 09:54 часа в гр. Русе, по бул. „България“, посока ГКПП Дунав мост, автоматизирано техническо средство TFR1-M 543, засякло и заснело, движещ със скорост от 86 км/ч. лек автомобил марка „****" с рег. № *****. Мястото на контролирания пътен участък е населено, по смисъла на т.49, §6 от ДР на ЗДвП. Въпросното нарушение било записано на файл. Установено било, че заснетият автомобил марка „*****" с рег. № ****** е собственост на дружество, което е продало автомобила на изплащане със запазване на собствеността именно на жалбоподателя, както и че скоростта следва да се счита на 83 км/час (след приспаднатия толеранс от 3 % в полза на водача).

Горното дало основание за издаване на Електронен фиш за налагане на глоба серия К № 2779461 на ОД МВР гр. Русе, с който за нарушение на чл. 21, ал. 1, вр. с чл. 182, ал. 1, т. 4 ЗДвП на Н.Х.Р., в качеството му на управляващ МПС, засечено да се движи с непозволена скорост, било наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400 лева.

Техническото средство - стационарна система за контрол над скоростта – TFR1-M 543, към датата на заснемане на нарушението е годно и калибрирано, видно от приложените по въззивното дело Удостоверение (л. 6) и Протокол за проверка (л. 7).

По въззивното дело липсват данни жалбоподателят да е представил писмена декларация по  чл. 189, ал. 5, изр. 2-ро от ЗДвП за друго лице, което да е управлявало автомобила в деня на нарушението, независимо от твърдението му за такова предоставяне.

Горната фактическа обстановка се установява по безспорен начин от събраните по делото материали по АНП, както и писмени доказателства, събрани в хода на въззивното съдебно производство, които настоящият съд кредитира изцяло. Съгласно разпоредбата на чл. 189, ал. 15 ЗДвП - изготвените с технически средства или системи, заснемащи или записващи датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, снимки, видеозаписи и разпечатки са веществени доказателствени средства в административнонаказателния процес, поради което правилно са кредитирани от въззивната инстанция.

От тази фактическа обстановка и разглеждайки направените с касационната жалба възражения съдът прие следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП  при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. В § 1 от ДР на ЗАНН, възпроизведена и в § 6, т. 63 от ДР на ЗДвП е дадена легална дефиниция на понятието автоматизирани технически средства и системи. Това са уреди за контрол, работещи самостоятелно или взаимно свързани, одобрени и проверени съгласно Закона за измерванията, които установяват и автоматично заснемат нарушения в присъствие или отсъствие на контролен орган и могат да бъдат: а) стационарни – прикрепени към земята и обслужвани периодично от контролен орган; б) мобилни – прикрепени към превозно средство или временно разположени на участък от пътя, установяващи нарушение в присъствието на контролен орган, който поставя начало и край на работния процес.

На основание чл. 165, ал. 3 от ЗДвП, е издадена Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата (обн. ДВ бр. 36 от 19.05.2015 г.), с която министърът на вътрешните работи, е уредил условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата.

Всички тези норми и правила и според касационна инстанция са спазени в процедурата по установяване на нарушението на чл.21, ал.1 от ЗДвП и по налагане на полагащото се за това нарушение административно наказание.

По направените възражения с касационната жалба:

Първото от тях е досежно това, че Н.Х.Р. не собственик на процесното МПС. Вярно е, че по договора, сключен между Р. и „Ганчев инвест“ АД, собствеността върху „******" с рег. № ******* ще премине в патримониума на жалбоподателя едва след изплащане на последната вноска по договора. Така или иначе владението на автомобила е предадено на Р.. Ако той е бил с убеждението, че друго лице го е управлявало на процесния ден, е следвало да представи в ОД на МВР декларация по чл.189, ал.5, изр. 2-ро от ЗДвП.

По отношение на факта, че Р. е приложил пред въззивната инстанция СУМПС на лицето, управлявало МПС-то на 31.10.2018г., в 09:54 часа в гр. Русе, по бул. „България“, посока ГКПП Дунав мост-това е следвало да бъде извършено пред органите на Сектор ПП или ОД на МВР, но не и в съдебното производство.

Всичко изложено по-горе кара съда да приеме, че нарушението е безспорно доказано, като не са допуснати нарушения на материалния закон или процесуалните правила по издаване на ЕФ.

Поради изложените по-горе съображения, Административният съд счита, че в хода на административно-наказателното производство не са допуснати нарушения на материалния и процесуалния закон, които да са опорочили производството по установяване на нарушението и налагане на административното наказание или да са довели до нарушаване правото на защита на наказаното лице. В съответствие със закона РРС е направил извод, че електронният фиш е законосъобразен.

Като е потвърдил обжалвания пред него ЕФ, районният съд е постановил валиден, допустим и правилен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила.

По делото, с оглед изхода на спора следва да бъдат присъдени поисканите от юрисконсулта на ОД на МВР разноски за юрисконсултско възнаграждение съгласно приложен списък – в размер на 120 лева.

Воден от това, на основание чл.63, ал.1, вр. с ал.3 от ЗАНН, във вр. с чл.221, ал.2 от АПК, Административен съд - Русе

 

Р   Е   Ш   И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение  от 16.12.2019г., постановено по а.н.д. № 2036/2019 г. по описа на РРС, с което е потвърден Електронен фиш серия К № 2779461, издаден от ОД на МВР – Русе.

Осъжда Н.Х.Р. *** да заплати на Областна дирекция на МВР Русе направени по делото разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 120(Сто и двадесет) лева.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: