Решение по дело №1686/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260505
Дата: 27 април 2021 г.
Съдия: Боян Димитров Кюртов
Дело: 20205330201686
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 март 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

Номер  260505                            27.04.2021г.                   Град  ПЛОВДИВ

В ИМЕТО НА НАРОДА

Пловдивски районен съд                                   ХІV наказателен състав

 

На двадесети юли                                      двехиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЯН КЮРТОВ

Секретар: Славка Иванова

като разгледа докладваното от съдията

АНД номер    1686 по описа за    2020   година

намира и приема за установено следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

          Обжалвано е наказателно постановление № 19-1030-011080/06.01.2020г. на ** Група в Сектор ПП - Пловдив, с което на Т. Г.А., с ЕГН ********** *** е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 1000 / хиляда / лева и Лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца за нарушение по чл.5, ал.3, т.1, вр. с чл.174, ал.1, т.2 от ЗДвП.

 

          Жалбоподателят А. моли Съда да отмени атакуваното наказателно постановление като неправилно и незаконосъобразно по съображения подробно изложени в жалбата и в съдебно заседание от повереник.

 

          Въззиваемата страна – ПП - Пловдив, редовно призована не изпраща представител и не взема становище по делото.

 

          Съдът, след преценка на събраните и приложени по делото доказателства и във връзка с направеното оплакване, намира следното от фактическа и правна страна:

          ЖАЛБАТА е подадена в законоустановения срок по чл.59, ал.2 от ЗАНН и е ДОПУСТИМА, а разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

          На 25.12.2019г. около 01.07ч жалбоподателя А. *** лек автомобил Фиат Брава с рег.№ **. В близост до Централна гара на бул.Христо Ботев пред №41 обаче бил спрян за проверка от полицейски автопатрул, в чийто състав влизал свид.И.С.П.. Последният извършил тест с техническо средство Алкотест Дрегер 7410+ с № ARSK 0283 на жалбоподателя, като пробата била положителна с концентрация 0.93 промила. На водача бил издаден и талон за кръвна проба с № 0064046, но А. така и не дал кръв за изследване. За управлението след употреба на алкохол с посочената концентрация срещу същия бил съставен АУАН № 028632, серия АА. Въз основа на него било издадено и атакуваното НП.

          Тази фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от показанията на свидетеля И.С.П.,  разпитан в хода на съдебното производство, както и от писмените доказателства, представени по делото – АУАН, талон за кръвна проба, справка за водач/нарушител и заповеди 2бр., които Съдът възприема и кредитира като логични, обективни, непротиворечиви и кореспондиращи помежду си. Нещо повече освен, че фактите са отразени ясно в АУАН, който съгласно чл.189, ал.2 от ЗДвП се ползва с доказателствена сила, същото не се обори от самия жалбоподател, нито се ангажираха доказателства в такава насока. Куриозното в случая е, че малко по-рано жалб.А. отново бил проверен от същия полицейски екип като отново бил тестван за алкохол и пробата била положителна, а освен това му било иззето и СУМПС. Тази проверка обаче не е предмет на настоящото производство, което се отнася единствено до деянието извършено на 25.12.2019г. около 01.07ч.

          На първо място се спори, че в хода на съставяне на констативния акт били допуснати неточности, които го опорочили. Настоящата инстанция не споделя това възражение. В АУАН ясно и точно са посочени времето и мястото на извършването на нарушението, както и надлежната концентрация установена с техническо средство. По какви причини жалбоподателя не е дал кръв така и не се установи, но възражението, че това било свързано със здравословното му състояние останаха голословни, неподкрепени с никакви доказателства. Според актосъставителя жалбоподателя напуснал районното управление с повереника си в добро състояние и не е имал нужда от медицинска помощ. На следващо място не е от значение и дали е бил лишен от право на управление на МПС жалбоподателя към момента на деянието, тъй като това може да е предмет на друг спор, по повод по-рано съставен акт. Както бе посочени и по-горе интерес в настоящия казус представлява дали е управлявал след употреба на алкохол в района ан Централна гара Пловдив и то със сочената концентрация. А доказателствата по делото сочат именно това.  На следващо място не е основателно възражението, че в НП е посочен различен номер на АУАН. Действително е изпусната една цифра – серия АА28632, вместо правилното серия АА № 028632. Последното обаче не води до невъзможност да се идентифицира акта, макар когато става дума за номер на документ то и нулата да е от значение и коректно е да бъде изписана, а не водени от правилата за изписване на числа да се пропуска. От съдържанието на текстовата част на НП обаче е видно, че става дума именно за процесния констативен акт, а не за някой друг, тъй като напрактика НП преповтаря съдържанието на АУАН.

          При така установените факти съдът намира, че правилно е ангажирана отговорността на жалб.А. за нарушение по чл.5, ал.3, т.1 ЗДвП, която сочи на задължение на водачите на МПС да не управляват с концентрация на алкохол над 0.5 промила в кръвта. Нормата на чл.174, ал.1, т.2 от с.з. пък е предвидила наказание лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, за всеки който управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта, установена с медицинско и химическо изследване и/или с техническо средство, определящо концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух като при концентрация над 0,8 на хиляда до 1,2 на хиляда включително - за срок от 12 месеца и глоба 1000 лв. В настоящия случай наказващия орган правилно е приложил закона като санкциите са абсолютно определени от законодателя и не подлежат на индивидуализация.

          При извършената служебна проверка не се констатираха допуснати съществени процесуални нарушения в хода на административнонаказателното производство, които да са довели до опорочаване на процесното НП.

          Ето защо и поради горните мотиви, Пловдивският районен съд, ХІV н.с.

Р  Е  Ш  И  :

 

          ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-1030-011080/06.01.2020г. на ** Група в Сектор ПП - Пловдив, с което на Т. Г.А., с ЕГН ********** *** е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 1000 / хиляда / лева и Лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца за нарушение по чл.5, ал.3, т.1, вр. с чл.174, ал.1, т.2 от ЗДвП.

 

          Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл.12 от АПК и на основанията предвидени в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

С.И.