Решение по дело №109/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 156
Дата: 6 февруари 2020 г. (в сила от 22 февруари 2020 г.)
Съдия: Мирослав Архангелов Йорданов
Дело: 20204520200109
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ ………….

гр.Русе, 06.02.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Русенският районен съд, СЕДМИ наказателен състав, в публично съдебно заседание на шести февруари през две хиляди и двадесета година, в състав:

Председател: Мирослав Й.

при секретаря Наталия Тодорова, като разгледа докладваното от съдията НОХД № 109 / 2020 г., по описа на Районен съд - гр.Русе,

Р Е Ш И:

ПРИЗНАВА П.Г.П., роден на *** ***, български гражданин, женен, висше образование, пенсионер, неосъждан, жив. в гр. Русе, ЕГН **********,

за ВИНОВЕН в това, че на 06.10.2017 г. в гр.Русе, при управление на моторно превозно средство - лек автомобил „Фиат Брава“ с рег. № В 86-53 СТ, нарушил правилата за движение по пътищата: чл. 40, ал.1 от ЗДвП — „Преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението“ и чл.40, ал.2 от ЗДвП – „По време на движението си назад водачът е длъжен непрекъснато да наблюдава пътя зад превозното средство, а когато това е невъзможно, той е длъжен да осигури лице, което да му сигнализира за опасности“, в резултат на което по непредпазливост причинил средна телесна повреда на Е. И. Н., изразяваща се във фрактура на шийката на дясната раменна кост, довело до трайно затрудняване движенията на десен горен крайник, за срок повече от тридесет дни, поради което и на основание по чл.343, ал.1, б. "б", пр.2 във вр. чл.342, ал.1, пр.3 във вр. с чл.78а, ал.1 от НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност, като му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 1000 лева.

ОСЪЖДА П.Г.П., с установена по делото самоличност, да заплати в полза на държавата по сметка на ОДМВР - Русе направените на досъдебното производство разноски в размер на 658,90 лв.

 

Решението подлежи на обжалване и протест в 15 дневен срок от днес пред
Русенския окръжен съд.                                                  

 

Районен съдия :

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

към решение

по НОХД № 109 / 2020 год. на Районен съд-гр.Русе,

СЕДМИ наказателен състав

 

Русенската районна прокуратура е обвинила П.Г.П., роден на *** ***, български гражданин, женен, висше образование, пенсионер, неосъждан, жив. в гр. Русе, ЕГН ********** в това, че на 06.10.2017 г. в гр.Русе, при управление на моторно превозно средство - лек автомобил „Фиат Брава“ с рег. № В 86-53 СТ, нарушил правилата за движение по пътищата: чл. 40, ал.1 от ЗДвП — „Преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението“ и чл.40, ал.2 от ЗДвП – „По време на движението си назад водачът е длъжен непрекъснато да наблюдава пътя зад превозното средство, а когато това е невъзможно, той е длъжен да осигури лице, което да му сигнализира за опасности“, в резултат на което по непредпазливост причинил средна телесна повреда на Е. И. Н., изразяваща се във фрактура на шийката на дясната раменна кост, довело до трайно затрудняване движенията на десен горен крайник, за срок повече от тридесет дни – престъпление по чл.343, ал.1, б. "б", пр.2 във вр. чл.342, ал.1, пр.3 от НК.

Прокурорът поддържа обвинението така, както е внесено в съда. Счита, че от събраните по делото доказателства по несъмнен начин се доказва извършеното деяние, неговият автор и формата на вина. Намира, че са налице визираните в разпоредбата на чл.78а от НК предпоставки за освобождаването на обвиняемия от наказателна отговорност и налагане на административно наказание глоба.

Обвиняемият изразява искрено съжаление за извършеното от него деяние. Заедно със защитника си искат от съда да му бъде наложено минимално наказание глоба по реда на чл.78а от НК.

Районният съд, след преценка на събраните по делото доказателства, прие за установено от фактическа страна следното:

На 06.10.2017 г. обвиняемият се качил в автомобила си „Фиат Брава“ с рег. № В 86-53 СТ, който бил паркиран вдясно на ул.„Борисова“  в посока центъра на град Русе към светофарите на кръстовището с ул.„Бозвели“. Пред и зад автомобила имало паркирани и други превозни средства. За да излезе от реда на паркираните автомобили обв.П. тръгнал първо назад, като изминал разстояние от около метър, метър и половина със скорост от 5,9 км/ч., след което потеглил напред и се включил в движението по горепосочената улица. Междувременно докато извършвал маневрата движение на заден ход, пострадалата св.Е. И. Н. *** и се намирала в непосредствена близост до задната лява част на автомобила. Обвиняемият придвижил превозното средство назад без да се убедил, че пътят зад него е свободен и няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението. Така той ударил със задната лява част на автомобила св.Е. И. Н., която паднала на земята, а автомобилът продължил да се движи назад, минал през краката ѝ с лявата си гума, след това спрял и продължил движението си напред. Отново преминал през краката на пострадала, като продължил движението си напред към кръстовището с ул.„Бозвели“, тъй като обвиняемия не усетил удар между управлявания от него автомобил и Н.. На кръстовището спрял на червен светофар, където св.С. О. Р. и св.М. Е. М. го настигнали и уведомили за случилото се. Тогава обв.П. се върнал на местопроизшествието с управлявания от него лек автомобил. Вследствие на пътното-транспортно произшествие св.Н. получила фрактура на шийката на дясна раменна кост. За случилото се били уведомени органите на МВР. Пристигналите полицейски служители изпробвали обв.П., с техническо средство за употреба на алкохол и апарата отчел нулев резултат. На мястото на произшествието бил извършен оглед и така започнало настоящото наказателно производство.

В хода на разследването се установило, че към момента на произшествието управлявания от обв.П. автомобил бил технически изправен. От назначената по делото авто - техническа експертиза се стигнало до изводите, че скоростта, с която на 06.10.2017 г. се е движил лекия автомобил „Фиат“ с рег. № В 86 53 СТ, управляван от обв.П. непосредствено преди ПТП била около 5,9 км/ч.; опасността за движението възникнала, когато автомобилът потеглил назад и до мястото на удара е достигнал до около 5,9 км/ч.; при потеглянето спирачния път бил нула, следователно всяко разстояние различно от нула е по голямо от спирачния път и водачът е имал техническа възможност да предотврати удара; причината за произшествието била това, че при движението на заден ход обвиняемия не е възприел пресичащия пешеходец зад автомобила, т.е. не наблюдавал непрекъснато пътя зад превозното средство; произшествието било предотвратимо, тъй като ако преди да започне движение назад, П. се е убедил, че пътят зад превозното средство е свободен и няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението, произшествието нямало да настъпи; по време на движението си назад водачът на лекия автомобил трябвало да наблюдава непрекъснато пътя зад превозното средство или да осигури лице, което да му сигнализира за опасности. В хода на разследването била назначена съдебномедицинска експертиза, от чието заключение се констатирало, че пострадалата Е.И. Н. в резултат на пътнотранспортното произшествие получила средна телесна повреда по смисъла на чл.129, ал.2 от НК, изразяваща се във фрактура на шийката на дясна раменна кост, довело до трайно затрудняване на движенията на десен горен крайник, за срок повече от тридесет дни. Впоследствие на 04.02.2018 г. пострадалата починала, което било удостоверено с Препис извлечение от акт за смърт № 0280 / 04.02.2018 год. от Община Русе. Във връзка с това била назначена допълнителна съдебномедицинска експертиза, която заключила, че получените травматични увреждания на пострадалата от процесното ПТП от 06.10.2017 год. не могат пряко да доведат до леталния ѝ изход на 04.02.2018 год.; няма обективни данни, които да сочат наличие на причинно-следствена връзка между установените травматични увреждания на пострадалата получени при ПТП-то и смъртта ѝ. По време на разследването била изискана и приложена медицинска документация. По делото била приобщена справка от Сектор „ПП“ при ОД на МВР - Русе, според която обв.П. бил правоспособен водач на МПС. От приложена справка за съдимост на обв.П. се установило, че не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК.

Релевантната за делото фактическа обстановка се установява, въз основа на протокол за оглед на местопроизшествие и фотоалбум, свидетелските показания на свидетелите С. О. Р., М. Е. М., С.Н.Г. и Ц. Б. К. всички от гр.Русе, експертните заключения по назначените две съдебномедицински и авто - техническа експертизи, справка за правоспособност на обвиняемия и наложени административни наказания за извършени от него административни нарушения, копия от медицинска документация, разписка, справка за съдимост, автобиография и декларация за семейно и материално положение и имотно състояние.

Всички доказателства разгледани отделно и в тяхната съвкупност, налагат единствения и категоричен извод:

От обективна и субективна страна обвиняемият е осъществил състава на престъплението по чл.343, ал.1, б. "б", пр.2 във вр. чл.342, ал.1, пр.3 от НК, тъй като на 06.10.2017 г. в гр.Русе, при управление на моторно превозно средство - лек автомобил „Фиат Брава“ с рег. № В 86-53 СТ, нарушил правилата за движение по пътищата: чл. 40, ал.1 от ЗДвП — „Преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението“ и чл.40, ал.2 от ЗДвП – „По време на движението си назад водачът е длъжен непрекъснато да наблюдава пътя зад превозното средство, а когато това е невъзможно, той е длъжен да осигури лице, което да му сигнализира за опасности“, в резултат на което по непредпазливост причинил средна телесна повреда на Е. И. Н., изразяваща се във фрактура на шийката на дясната раменна кост, довело до трайно затрудняване движенията на десен горен крайник. От субективна страна обвиняемият действал при условията на престъпна небрежност, тъй като при извършване на деянието не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици, но е бил длъжен и е могъл да предвиди, че те ще настъпят.

Като съобрази разпоредбата на чл. 78а от НК, съдът намери, че обв.П. следва бъде освободен от наказателна отговорност и да му се наложи административно наказание „Глоба”.

При индивидуализацията на наложеното наказание, съдът отчете като смекчаващи отговорността обстоятелства изразеното съжаление за извършеното деяние, чистото съдебно минало, преклонната му възраст, това че за период от 35 години има извършено само едно нарушение на правилата за движение по пътищата и обстоятелството, че деянието е осъществено при съпричиняване от пострадалата, предприела пресичане на пътното платно на нерегламентирано място. Съдът намира, че не са налице отегчаващи отговорността обстоятелства.

С оглед изложеното, на П. следва да се наложи административно наказание “Глоба” при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства, в размер на минимума от 1000 лв.

На основание чл.78а, ал.4 от НК, съдът не наложи предвиденото в чл.343г от НК наказание лишаване от право по чл.37, ал.1, т.7 от НК, поради обстоятелството, че деянието е осъществено при независимо съпричиняване с пострадалата.

При този изход на делото обв. П., следва да заплати в полза на държавата по сметка на ОДМВР - Русе направените на досъдебното производство разноски в размер на 658,90 лв.

Така определеното наказание би постигнало целите той да се предупреди и превъзпита към спазване на установения правен ред и в бъдеще да се съобразява с установените в държавата правила за движение по пътищата, както и че ще се въздейства възпитателно и предупредително върху останалите граждани.

Така мотивиран съдът постанови решението си.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: