Решение по дело №604/2018 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 311
Дата: 25 юли 2019 г. (в сила от 30 април 2021 г.)
Съдия: Кирил Стоянов Градев
Дело: 20182100900604
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 23 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                       Р   Е   Ш   Е  Н  И  Е

Номер -295                              25.07.2019 год.                         Гр.Бургас

 

                                 В    ИМЕТО     НА   НАРОДА

 

             Бургаският окръжен съд , първо гражданско и търговско отделение

На двадесет и шести юни, две хиляди и деветнадесетата година

В  публично  заседание в следния състав

                                                    Председател: Кирил Градев

               

 

Секретар: Жанета Граматикова                                                                

Прокурор: __________________

Като разгледа докладваното от   съдията  Кирил Градев

Търговско дело №604 по описа за 2018  година

И за да се произнесе взе в предвид следното:

    

       Делото е образувано по повод исковата молба на Т.П.А. от гр. Бургас против ЗК „Лев Инс“АД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление – гр.София за заплащане на сумата  в размер на 150 000 лв.  на основание  чл.432 ал.1 от ЗЗД  във вр. с чл.45 от ЗЗД във вр. с чл.52 от ЗЗД.  Ищцата сочи , че е б. на Л.К.К.. Същият на 15.02.2015 г. по главен път І-4  софия – Варна  между гр.Търговище и гр.Шумен се е движел , управлявайки  лек автомобил „Рено Меган Сценик“ с рег.№ А 8750 МВ.  Товарен автомобил „Скания“ с рег.№ СА 8765 РК преди разклона за с.Черенча причинява ПТП  навлиза в лентата за насрещно движение при което се блъска челно в управлявания от К. лек автомобил. При удара е причинена смъртта на Л. К.. За виновен е признат водача на товарния автомобил С.С.Х. – с влязла в сила присъда №24 от 06.11.2015 г.,  постановена по НОХД №182/2015 г. на ОС – Търговище. Налице към момента на ПТП-то е била валидно сключена застраховка за товарния автомобил със ЗК „Лев Инс“ АД , поради което  това дружество отговаря за вредите вследствие на пътния инцидент. Съгласно ТР №1/2016 г. от 21.06.2018 г. ищцата като б. на починалия обосновава   основателността на претенцията си. Същата сочи, че е имала силна емоционална връзка с ***** си , че страда по  загубата му. След смъртта му  получава здравословни  усложнения – хипертонични кризи, разстройство на съня, депресия. На 09.08.2018 г. ищцата е предявила претенция пред застрахователната компания , но до завеждане на исковата молба не е получила никакъв отговор. Това обуславя правния й интерес от завеждане на иска по чл.432 от КЗ. Моли съда да осъди  ответното застрахователно дружество да й заплати сумата от 150 000 лв. – обезщетение за претърпени неимуществени вреди настъпили вследствие причинената при ПТП смърт на ***** й Л. К. на 15.02.2015 г. както и законната лихва върху тази сума начиная от  датата на ПТП до окончателното й изплащане. Претендират се и разноските по делото. Прилагат се писмени доказателства по опис в девет пункта. Направени са доказателствени искания – да бъдат допуснати до разпит двама свидетели при режим на довеждане за установяване отношенията на ищцата с нейния в. и за настъпилата промяна в живота й вследствие на неговата смърт. Моли се за назначаване на съдебно-психиатрична експертиза, към която  са поставени задачи  в исковата молба относно психическото състояние на ищцата. Направено е и искане за прилагане на застрахователната полица „ГО“ от ответното дружество в случай на оспорване на  наличието на валидна застраховка „ГО“, както и всички документи по заведената въз основа на тази полица щета. В публичното съдебно заседание на 26.06.2019 г.  исковата претенция се поддържа пред съда чрез процесуалния представител на страната. Прави се изменение на иска като  се намаля  цената на иска и той се поддържа в размера до 90 000 лв.

     Постъпил е отговор на исковата молба на Т.П.А. от гр. Бургас от страна на ответника Застрахователна компания „Лев Инс“АД , ЕИК ********* – със седалище и адрес на управление – гр.София – чрез процесуален представител - адвокат по чл.367 от ГПК с вх.№18568 от 27.12.2018 г.   На първо място от страна на застрахователя ЗК „ Лев Инс“АД е  направено изцяло оспорване основателността на претенцията. Оспорва се механизма на  настъпилото пътно-транспортно произшествие – че същото е настъпило единствено по вина на водача С.Х. – водач на товарния автомобил. Твърди се , че  произшествието е резултат на съпричиняване и в резултат на поведението  на Л. К.. При  съпричиняване обезщетението следва да бъде определено при условията на чл.51  предл.2 от ЗЗД. Оспорва се интензитета, характера и продължителността на описаните неимуществени вреди. Претендира се присъждане на  обезщетение съобразно практиката на ВКС. Оспорва се и  претендираната от 15.02.2015 г. лихва. Прави се и възражение за погасяване по давност на   претендираната лихва за периода от 15.02.2015 г. до 23.11.2015 г. Тъй като  правната квалификация на предявените искове е по чл.493а  ал.4  във вр. с § 96 ал.1 от ПЗР на КЗ във вр. с чл.45 от ЗЗД страната сочи , че  на това основание обезщетенията не следва да бъдат в по-голям размер от 5000 лв. поради и което  иска следва да се разглежда от районен съд и в тази връзка производството пред БОС следва да бъде прекратено и делото – изпратено пред РС. Моли се за отхвърляне на претенцията , алтернативно – за намаляне на претендирания размер като прекомерен. Претендират се разноски по делото. По направените доказателствени искания страната се противопоставя на разпита на двама свидетели и  назначаването на СТЕ. Заявява се , че с оглед позицията на ищцата на осн. чл.143 ал.2 от ГПК ще  иска  събирането на други доказателства.          

       На основание чл.372 от ГПК от ищцата Т.А. е постъпила допълнителна искова молба. На първо място оспорва твърденията на ответника , че механизма на ПТП не бил установен. Налице са множество доказателства, вкл. механизма на ПТП е  установен по НОХД №182/2015 г. , по която е налице влязла в сила присъда. Оспорват се и възраженията по размера на претенцията – че същата била  изключително завишена. Страната сочи , че е недопустимо размера на обезщетението, чийто възможен предел е застрахователната сума, определена в нормативен акт на ЕС да бъде ограничаван с  нормативен акт на вътрешното право. Освен това ограничението въведено с §96 ал.1 от ЗИДКЗ не се отнася за процесния случай защото посочената разпоредба няма ретроактивно действие и поради това съдът следва да определи размер на  обезщетението съобразно чл.52 от ЗЗД. Оспорват се и възраженията на ответника досежно началния момент на дължимата лихва – че следва за такъв да се счита момента на изтичане на  срока за произнасяне по заведената щета. Лихвата за забава в случая не се урежда специално от КЗ , а е предвидена в ЗЗД и се начислява от датата на непозволеното увреждане. Оспорва се и  твърдението за  съпричиняване на  вредоносния резултат от потърпевшия Л. К. – същото не отговаря на  обективното положение. Оспорват се и възраженията относно доказателствените искания на ищцовата страна – за събиране на гласни доказателства и за назначаване на експертиза – тези доказателства се искат за изясняване на  фактическата страна на спора по делото.

       Отговор на допълнителната искова молба от страна на ЗК „Лев Инс“АД не е постъпил.

       След преценка на  събраните по делото доказателства , поотделно и в тяхната съвкупност , Бургаският окръжен съд  приема за  установено следното:

       Безспорно  установено на основание чл.300 от ГПК  и във вр. с присъда №24 от 06.11.2015 г. по НОХД №182/2015 г. по описа на ОС – Търговище е  по делото , че при ПТП на 15.02.2015 г. е била причинена смъртта на в. на ищцата – Л. К.. Налице е влязла в сила присъда относно  вината на водача на товарен автомобил Скания – С.Х. по НОХД №182/2015 г. на ОС – Търговище. Водачът Х. е признат за виновен, че е нарушил правилата за движение и по непредпазливост е причинил смъртта на Л. К.. Механизма на ПТП е изследван по наказателното дело и подробно  обсъден в приложените към присъдата мотиви на ОС – Търговище. Ответната страна оспорва механизма на ПТП като сочи , че е налице  съпричиняване от страна на пострадалия К.. Оспорва се  размера на  претенцията като се сочи , че максимума, установен по нормативен ред е до 5000 лв. , отделно от това – страната счита същата за завишена съобразно принципа на справедливост по чл.52 от ЗЗД , както и дължимостта на лихвата  , считано от датата на ПТП. От своя страна ищцата оспорва тези възражения на  ответника.

      По НОХД №182/2015 г. на ОС – Търговище с влязла в сила присъда С.Х. е  признат за виновен за това , че на  15.02.2015 г. около 04.30 ч. при управление на товарен автомобил „Скания“ с рег.№ СА 8765 РК нарушил правилата за движение – чл.16 ал.1 т.1 от ЗДП като навлязъл в насрещната лента за движение и по непредпазливост причинил смъртта на Л.К.К., починал на  същата дата в 12.35 ч. в МБАЛ – Шумен. Л. К.  се е движел с управлявания от него автомобил „Рено Меган“ с рег.№ А 87 50 МВ с около 75 км./ч и при навлизане в десен завой насрещно движещия се камион  не е могъл да свие вдясно в своята лента или да натисне спирачки, тъй като Х.  е забелязал колата на К.  в непосредствена близост – на около 15-20 м. при  излизане от завоя. Последвал е челен удар между левите предни части на  двата автомобила, след което товарния автомобил преустановил движението си след около 60 м. Лекият автомобил изхвърчал на 7-10 м. от мястото на удара и спрял в нива в дясно от посоката му на движение, завъртян в обратна посока. От удара Л. К. получил  съчетана травма – на глава , на шия, гръден кош и крайници и вследствие травматичен шок починал в 12.35 ч. в МБАЛ – Шумен. Установена е пряка причинна връзка между травматичните увреждания и  настъпилата смърт.

      От страна на  ответника – ЗК „Лев Инс“ АД се сочи ,че  е налице съпричиняване на  резултата от страна на ответника , но не се конкретизира и сочи в какво се изразява  това съпричиняване. Също така се твърди , че  не бил изяснен механизма на ПТП. Настоящият съдебен състав не споделя това становище на  ответника. За да постанови присъдата си  съставът на ОС – Търговище е изяснил подробно фактическата обстановка по делото като е обсъдил събраните доказателства в тяхната съвкупност включително и относно механизма на самото пътно-транспортно произшествие. Не се установяват каквито и да са действия от страна на  пострадалия , които  да представляват съпричиняване на вредоносния резултат видно от мотивите  на съда към присъдата и от подробно изследвания механизъм на ПТП. Поради това твърденията за неизяснен механизъм на ПТП  и за съпричиняване от страна на пострадалия на вредоносния резултат ,съдът намира за несъстоятелни и неоснователни.

      Съдът съобрази визираното в ТР №1/2016 г. на ОСНГТК на ВКС , че най-близките на починалия се ползват с право на обезщетение, но това право не е абсолютно и не може да бъде реализирано, ако претендиращият не докаже, че действително е претърпял неимуществени вреди, които е справедливо да бъдат обезщетени съгласно чл. 52 от Закона за задълженията и договорите ЗЗД). От гледна точка на чл. 52 от ЗЗД според  Тълкувателното решение обаче е справедливо и други лица, извън най-близкия семеен и родствен кръг, да могат да получат обезщетение за неимуществени вреди, ако са създали с починалия постоянна, трайна и дълбока емоционална връзка, заради съдържанието на която търпят морални болки и страдания от смъртта му, сравними по интензитет и продължителност с болките и страданията на най-близките. Отричането на правото на обезщетение при реално проявени и доказани неимуществени вреди от загубата на близък човек противоречи на принципа за справедливост по чл. 52 от ЗЗД и на гарантираното с чл. 6, ал. 2 от Конституцията и с чл. 20 и чл. 47 от Хартата за основните права в ЕС равенство на всеки пред закона. Възможността за обезщетяване на други лица, извън изброените в двете постановления, следва да се допусне като изключение – само за случаите, когато житейски обстоятелства и ситуации са станали причина между починалия и лицето да се породи особена близост, оправдаваща получаването на обезщетение за действително претърпени неимуществени вреди. Особено близката привързаност може да съществува между починалия и негови братя и сестри, баби/дядовци и внуци, тъй като в традиционните за българското общество семейни отношения братята и сестрите, съответно бабите/дядовците и внуците, са част от най-близкия родствен и семеен кръг. В тълкувателното решение се уточнява, че в тези случаи за получаването на обезщетение няма да е достатъчна само формалната връзка на родство, а освен това е необходимо вследствие смъртта на близкия човек преживелият родственик да е понесъл морални болки и страдания, които в достатъчна степен обосновават основание да се направи изключение от разрешението, залегнало в двете постановления на Пленума на ВС.

     Така събраните по делото доказателства дават основание на съда да приеме , че между починалия Л. К. и ищцата Т.А.  – неговата б. е съществувала  силна емоционална връзка, която е довела до преживяването на  сериозни морални болки и страдания за ищцата , което дава основание за  се приеме, че отношенията им изпълняват критерия „изключителност“ , въведен с ТР №1/2016 г. на ОСНГТК на ВКС и че е налице  материалноправната легитимация на ищцата да получи обезщетение за претърпените от него неимуществени вреди. Особеното  в случая  е , че  тези вреди не се обуславят само в  момента на причиняване на смъртта , а че те имат дълго във времето  проявление, обременяващо живота на пострадалите. Критерий при определяне на  размера на обезщетението е принципът на справедливостта , заложен в нормата на  чл.52 от ЗЗД, при който следва да се отчитат и конкретните икономически  условия към момента на настъпване на  смъртта., актуалните към момента на  настъпване на събитието лимити на  застрахователното покритие по задължителната застраховка „ГО“ на автомобилистите, в който смисъл е и  константната  практика на ВКС. Съгласно §96 ал.1 от ПЗР на ЗИДКЗ във връзка с §96 ал.3 – обезщетението за претърпени неимуществени вреди на лицата по чл.493 ал.4 се определя в размер до 5000 лв. В тази насока съдът съобрази следното: Съобразно разпоредбата на чл.346 от КЗ – застрахователната сума / лимит на отговорността/ е договорената между страните или определената с нормативен акт и посочена в застрахователния договор парична сума , представляваща горна граница на отговорността на  застрахователя към застрахования, третото ползващо се лице или към третото увредено лице. Въвеждането  на застрахователната сума като предел на отговорността на застрахователя в действащия КЗ и уреждането на  нейния минимален размер в Директива 2009/103 ЕО , която е част от правото на ЕС означава , че при  настъпване на застрахователно събитие с причинени телесни увреждания, отговорността на застрахователя може да  бъде ограничена по размер единствено от минимума  на застрахователната сума, възприет  с Директива 2009/103/ЕО. Поради транспонирането на Директива 2009/103/ЕО в действащия КЗ / чл.492/ следва да се приеме,  че е  недопустимо размерът на обезщетението за неимуществени вреди, чийто  възможен долен предел е застрахователната сума , определена в нормативен акт на ЕС да бъде ограничаван с нормативен акт  на вътрешното право, поради което  националната норма не следва да се прилага от съда. В процесния случай , за да се  реализира справедливо възмездяване на  претърпени от деликт болки и страдания е необходимо да се отчете действителния размер на  моралните вреди ,съобразен с нивата на застрахователното покритие за неимуществени вреди за процесния период – м. януари 2018 г. и обезщетението, дължимо на ищеца следва да се определи по справедливост по правилата на чл.52 от ЗЗД, без да се  съобразява с ограниченията на разпоредбата на §96 ал.1 от ЗИД на КЗ  по отношение на предвидения максимален размер.

       В процесния случай свидетелят М. К. също **** на ищцата и **** на загиналия Л. К. сочи , че **** му Л. е първороден **** и е бил особено близък с б. си и д. си, който е починал  около година преди неговата смърт. Л. е откликвал  на  нуждите на б. си  винаги, а и тя е  полагала грижи за него – когато е бил малък , когато е бил в казармата. Трудно е понесла  вестта за смъртта му, изпаднала е в истерия, впоследствие се променила,  не можела да се зарадва на обичайни за хората  радостни поводи като раждането на дете на в. си М.. Свидетелят  я охарактеризира като че ли не е тя, постоянно плачела за **** му.

      При определяне  размера на обезщетението съдът  отчита , че  ищцата е  загубила със смъртта на в. си не само близък родственик, но и духовната близост и опора в лицето на погиналия близък човек. Като отчита всичките обстоятелства по делото – конкретиката в отношенията между б. и ****, интензитета и продължителността на страданията, обществено-икономическите условия в страната към момента на настъпване и проявление на неимуществените вреди съдът приема , че справедлив размер на обезщетение следва да се определи  сума в размер на 30 000 лв., който съответства на критерия за справедливо обезщетение съгласно чл.52 от ЗЗД. Съдът  намира , че  изключителността в отношенията между ищцата и починалия  й в. клони към обичайните такива  за б. и в. , който е  опора на  възрастната си б., за каквито  конкретни факти са налице  данни  в процесния случай съобразно показанията на свидетеля К., въпреки  посочените от него различия в отношенията между б. му и б. му и д. му и между него  и б. му и д. му. Нормално е при такива дадености  б.та да страда – загубила е първородния си в. , носещ името на съпруга й  и  кончината му впоследствие  да бъде преживяна тежко от нея. Над уважения размер от 30 000 лв. до претендирания  размер от 90 000 лв. претенцията следва да бъде  отхвърлена като недоказана и неоснователна. Според съда „изключителността“ в отношенията  на ищеца с потърпевшия по смисъла на ТР в процесния случай не се  установява и доказва по безспорен и категоричен начин както се претендира в пълен обем поради което и претенцията се явява неоснователна над уважената част до пълния претендиран размер.

        С оглед  частичното уважаване  на исковата претенция следва да бъде уважена и претенцията за лихви. Основателно е обаче възражението за погасяване на лихвата по давност направено от ответната страна в ОИМ за периода от датата на причиняване на  смъртта – 15.02.2015 г. до 08.10.2015 г. /неправилно посочена в ОИМ – 22.10.2015 г./ - поради изтеклата погасителна давност. Поради това лихвата върху присъдената главница следва да бъде присъдена начиная от 08.10.2015 г.

        В този размер от 30 000 лв. следва да бъде уважен иска със съответните последици от това – в тежест  на  ответната страна да бъдат присъдени дължимата държавна такса в полза на съда и на процесуалния представител на ищеца – дължимото  адвокатско възнаграждение съразмерно на уважената част на иска. Претенцията е за 90 000 лв. , а дължимото адвокатско възнаграждение за  иск в този размер  възлиза на  3230 лв. Следва да бъде уважено искането за присъждане на основание  чл. 38, ал. 2 от Закона за адвокатурата на възнаграждение на адвоката, представлявал и защитавал ищцовата страна в процеса. Такова се присъжда по искане на страната, направено от нея своевременно, като с оглед разпоредбите на ГПК то съставлява част от разноските по делото. В настоящия случай на ищцата А. е оказана безплатна адвокатска помощ на основание сключен договор за правна защита и съдействие / находящ се на л.35 по делото/, в който е посочено, че основанието за предоставяне на безплатна помощ е чл. 38, ал. 1 и ал. 2 от Закона за адвокатурата / на материално затруднено лице/. С оглед на това е налице предвиденото в чл. 38, ал. 1 от Закона за адвокатурата основание за присъждане на адвокатско възнаграждение на упълномощения адвокат за осъщественото пред настоящия съд процесуално представителство. За да упражни правото си на присъждане на адвокатско възнаграждение, е достатъчно адвокатът да представи сключен със страната договор за правна защита и съдействие, в който да посочи, че такава се предоставя безплатно на някое от основанията по  чл. 38, ал. 2 от Закона за адвокатурата, като наличието на конкретно посоченото основание не се нуждае от доказване. В този случай, съгласно чл. 38, ал. 2 от цитирания нормативен акт, ако в съответното производство насрещната страна е осъдена за разноски, адвокатът или адвокатът от Европейския съюз има право на адвокатско възнаграждение, като съдът определя възнаграждението в размер не по-нисък от предвидения в Наредбата по чл. 36, ал. 2 и осъжда другата страна да го заплати /в този смисъл и определение № 70 от 8.02.2017 година на ВКС по частно търг. дело № 2445/2016 година, II т. о., определение № 41 от 25.01.2017 година на ВКС по частно търг. дело № 2127/2016 година, I т. о. /. Тъй като адвокатското възнаграждение по  чл. 38, ал. 2 от Закона за адвокатурата се присъжда директно на процесуалния представител на страната, то с настоящият съдебен акт ответникът  ЗКЛев Инс“АД следва да бъде осъден да заплати на адвокат Н.Г. общо сумата в размер на 1076.67 лв.  съразмерно на уважената  част в размер на 30 000 лв.

      В полза на съда  ответника следва да бъде осъден да заплати държавна такса в размер на 1200 лв. върху уважената част от иска.

     

      Мотивиран от горното , Бургаският окръжен съд

 

 

                                           Р         Е         Ш         И:

 

 

      ОСЪЖДА   ЗК „ЛЕВ ИНС“АД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление – гр.София, представлявана от Мария Стоянова Масларова – Гъркова и Вера Любенова Павлова да заплати на Т.П.А. от гр. Бургас, ЕГН – ********** сумата в размер на 30 000 / тридесет хиляди/ лева – представляващо обезщетение за причинените неимуществени вреди, изразяващи се в болки и страдания вследствие причинената при ПТП смърт на  в. й Л.К.К.  ведно със законната лихва  начиная от  08.10.2015 г. до окончателното изплащане на сумата  като исковата претенция над уважения размер до  претендирания в размер на 90 000 лв. , както и искането за  присъждане на лихва, начиная от датата на  произшествието – 15.02.2015 г. до началото на  3 годишния период преди датата на завеждане на иска – 08.10.2018 г.  -  ОТХВЪРЛЯ   като неоснователна и недоказана.

         ОСЪЖДА  ЗКЛЕВ ИНС“АД, ЕИК  ********* със седалище и адрес на управление – гр.София, представлявана от Мария Стоянова Масларова – Гъркова и Вера Любенова Павлова да заплати на адвокат  Николай Ганев сумата от 1076.67 / хиляда седемдесет и шест лв. и 67 ст./ лева -  адвокатско възнаграждение на основание чл.38 ал.2 от Закона за адвокатурата  и определено по правилата на чл. 7, ал. 2, т. 5 от Наредба № 1 от 09.07.2004 година за минималните размери на адвокатските възнаграждения, съответстващ на уважената част от предявения иск.

     ОСЪЖДА  ЗК „ЛЕВ ИНС“АД, ЕИК  ********* със седалище и адрес на управление – гр.София, представлявана от Мария Стоянова Масларова – Гъркова и Вера Любенова Павлова да заплати  по сметка на Окръжен съд – гр.Бургас сумата от 1200 /   хиляда и двеста / лева – държавна такса върху уважената част от иска.

 

     Решението може да се обжалва с въззивна жалба пред Апелативен съд – гр.Бургас в двуседмичен срок от уведомяването му на страните.

 

 

                                                                      Окр. съдия: