Решение по дело №2692/2018 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1430
Дата: 30 октомври 2018 г. (в сила от 5 февруари 2019 г.)
Съдия: Пламена Николова Събева
Дело: 20182120202692
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                    Р  Е Ш  Е  Н  И  Е

                                                        1430

                                        гр. Бургас, 30.10.2018 г.

                                             В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - БУРГАС, XXI–ви наказателен състав, в публично заседание на четвърти октомври две хиляди и осемнадесета година в състав:

                                                           

                                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: Пламена Събева

 

при участието на секретаря Калина Събева, като разгледа НАХД № 2692 по описа на РС - Бургас за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59-63 ЗАНН.

Образувано е по жалба, подадена от Т.С.З., ЕГН ********** срещу Електронен фиш серия К № 1385960, издаден от ОД на МВР-Бургас, с който на жалбоподателя на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 4  ЗДвП за извършено нарушение на чл. 21, ал. 2 ЗДвП е наложено наказание „глоба” в размер на 200 лв.

В жалбата се излагат доводи за незаконосъобразност на електронния фиш. Сочи, че във връзка с констатираното нарушение на ЗДвП е представил пред органите на ОД на МВР – Бургас договор за наем, по силата на който процесното МПС е било предоставено за ползване на друго юридическо лице. Моли електронният фиш да бъде отменен.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно уведомен не се явява и не се представлява.

Административнонаказващият орган, редовно уведомен, не изпраща представител и не взема становище по жалбата. В съпроводителното писмо моли да се потвърди наложеното на жалбоподателя наказание.

 

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и като съобрази доводите и възраженията на страните, намира за установено следното:

           

От фактическа страна:

На жалбоподателя е бил издаден от АНО електронен фиш К № 1385960 за това, че на 09.07.2016 г. в 16:13 часа в гр. Бургас по бул. „Т. Александров” в посока от ПВ „Юг” към кръстовище с ул. „Спортна” до бензиностанция „Лукойл” Ф 563 с автоматизирано техническо средство е било установено, че при въведено ограничение на скоростта с пътен знак В-26 за движение в населено място до 80 км/ч, собственият му лек автомобил „Ланд Ровер Рейндж Ровер” с рег. № *******е бил управляван със скорост 113 км/ч или с 33 км/ч над разрешената скорост. След като е бил уведомен за констатираното нарушение, жалбоподателят е подал пред АНО декларация по чл. 189, ал. 5 ЗДвП, в която е посочил, че е предоставил процесното МПС за ползване по силата на договор за наем на „С.Д. Транспорт и логистика” ЕООД и е представил договора. Към декларацията жалбоподателят представил СУМПС на лицето, посочено като водач на автомобила от управителя на дружеството-наемател. След извършена справка в масивите на Гранична полиция се установило, че посоченото от жалбоподателя за водач лице не е пребивавало на територията на Република България по време на извършване на нарушението (09.07.2016 г.). АНО отказал да анулира електронния фиш, като посочил, че причината е неизпълнение на условията по чл. 189, ал. 5 ЗДвП.

 

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена с оглед събраните по делото доказателства: електронен фиш, удостоверение за одобрен тип средство за измерване, протокол № 207 – ИСИ/17.06.2016г. от проверката на мобилна система за видеоконтрол, снимка на процесния автомобил, протокол за монтаж на пътни знаци и други средства за сигнализиране по пътищата на територията на гр. Бургас, справка за собственост на МПС, писмо на началник Сектор ПП при ОД на МВР – Бургас рег. № 769000-14679 от 30.08.2017 г., декларация по чл. 189, ал. 5 ЗДвП, справка за пътуване на лице, договор за наем от 28.12.2015 г.

Доказателствата по делото са непротиворечиви и допълващи се, поради което съдът ги кредитира изцяло. По делото не се събра доказателствен материал, който да поставя под съмнение така установените факти.

 

От правна страна:

Жалбата е депозирана в рамките на четиринадесетдневния срок за обжалване по чл. 189, ал. 8 ЗДвП вр. чл. 59, ал. 2 ЗАНН, подадена от легитимирано да обжалва лице срещу подлежащ на обжалване акт, поради което следва да се приеме, че същата се явява процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е неоснователна по следните съображения:.

В случая се касае за извършено нарушение по ЗДвП, изразяващо се в превишаване на разрешената скорост за движение по пътищата, установена с пътен знак B-26 по смисъла на разпоредбата на чл. 21, ал. 2 ЗДвП.

От събраните по делото доказателства по категоричен и несъмнен начин се установява, че на 09.07.2016 г. в 16:13 часа в гр. Бургас по бул. „Т. Александров” в посока от ПВ „Юг” към кръстовище с ул. „Спортна” до бензиностанция „Лукойл” Ф 563 собственият на жалбоподателя лек автомобил „Ланд Ровер Рейндж Ровер” с рег. № *******, е бил управляван с превишена скорост 113 км/ч при разрешена със знак  В26  80 км/ч в нарушение на чл. 21, ал. 2 ЗДвП. На основание чл. 189, ал. 4 от ЗДвП за извършеното нарушение е бил издаден електронен фиш срещу жалбоподателя в качеството му на собственик на автомобила.

Разпоредбата на чл. 188, ал. 1 от ЗДвП предвижда, че собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство. Съгласно чл. 189, ал. 5 ЗДвП в 14-дневен срок от получаването на електронния фиш собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал. 4 за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира.

Видно от приложена по делото на л. 6 декларация по чл. 189, ал., 5 ЗДвП жалбоподателят е посочил, че по силата на сключен договор за наем е предоставил ползването на процесното МПС на „С.Д. Транспорт и логистика” ЕООД, като жалбоподателят е представил СУМПС на лицето Д.Б.. При извършена справка чрез Гранична полиция АНО е установил, че посоченият водач на датата на нарушението не е пребивавал на територията на Република България. От справката се установява, че лицето е влязло в Република България през ГКПП Видин Дунав мост на 06.11.2016 г. и е напуснало на 11.11.2006 г. през ГКПП Бургас Ферибот. След като на 09.07.2016 г. лицето Д.Б. не е бил на територията на страната, обективно е невъзможно да е извършил процесното нарушение. Д.Б. е украински гражданин и съгласно изискванията на ЗЧРБ всяко влизане и излизане на и от територия на Република България се регистрират в системата на Гранична полиция. Ето защо всички пътувания в страната на лицето са отбелязани в справката и се изключват други пътувания, които да не са били регистрирани.

След като жалбоподателят е декларирал неверни обстоятелства по чл. 189, ал. 5 ЗДвП, а именно посочил е данни на лице, което не е управлявало процесното МПС при извършване на нарушението, правилно АНО е отказал да анулира издадения електронен фиш. Според чл. 189, ал. 5 ЗДвП единствено собственикът е този, който при твърдения, че не е управлявал той автомобила, е задължен да посочи данни на водача, който е управлявал. Посочването на друг ползвател в случая юридическо лице не го освобождава от това задължение. В този смисъл Решение № 1215/06.06.2013 г. по к.н.а.д. № 1015/2013 г. по описа на Административен съд – Бургас. След като жалбоподателят в качеството си на собственик е представил СУМПС на лице, което не е управлявало, следва да се приеме, че той не е изпълнил предвиденото в чл. 189, ал. 5 ЗДвП задължение. В случая отговорността не може да се понесе от посоченото като ползвател юридическо лице (наемател на автомобила), тъй като разпоредбата на чл. 189, ал. 5 ЗДвП задължава собственика да посочи данни и да представи СУМПС на физическо лице, когато твърди, че не е управлявал той. Жалбоподателят не е изпълнил това свое задължение и следва да понесе отговорността за извършеното нарушение. Отделно от това за настоящия състав се поражда съмнението, че договорът за наем е бил сключен да послужи за целите на настоящото производство и още повече, след като се представя СУМПС на лице, което не е било в страната, може да се направи извод, че с посочените действия жалбоподателят цели да избегне адмнистративнонаказателна отговорност  за извършено нарушение по чл. 21, ал. 2 ЗДвП.

В хипотезата когато собственикът е предоставил автомобила за ползване на друг, собственикът ако твърди, че не е управлявал той трябва да представи СУМПС на водача, който е управлявал. Ако приемем, че собственикът е изпълнил това свое задължение с посочване на лице, което не е управлявало, но което му е било посочено от наемателя на автомобила, ще се стигне до хипотеза, в която никой няма да бъде отговорен за установеното нарушение. След като АНО е констатирал след извършена справка, че  Д.Б. не е бил в страната на 09.07.2016 г. няма как срещу него да се издаде електронен фиш за процесното нарушение. Дори да се издаде ще бъде анулиран, след като Б. докаже, че не е управлявал той. От друга страна законодателят не е предвидил отговорността да се понесе при такава ситуация от наемателя- юридическо лице. Ето защо настоящата инстанция счита, че след като се установи, че обективно е невъзможно лицето, посочено от собственика да е управлявал в деня и в часа на нарушението, собственикът е този, който трябва да носи отговорност за нарушението по чл. 21, ал. 2 ЗДвП.

На основание чл. 182, ал. 1, т. 3  ЗДвП (редакция към датата на нарушението – 09.07.2016 г.) жалбоподателят е бил санкциониран с налагане на наказание глоба в размер на 200 лева. Наказващият орган правилно е приложил санкционната норма като относима към случая и е било наложено на жалбоподателя предвиденото в разпоредбата наказание в размер на 200 лева.

Съдът счита, че с така наложеното наказание ще бъдат постигнати целите, предвидени в чл. 12 от ЗАНН да се предупреди и превъзпита нарушителя, както и генералната превенция за въздействие върху обществото.

 

С оглед изложеното обжалваният електронен фиш следва да бъде потвърден.

 

Така мотивиран, съдът                                          

 

                                                   Р   Е   Ш   И   :

 

ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш серия К № 1385960, издаден от ОД на МВР-Бургас, с който на Т.С.З., ЕГН **********  на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 3  ЗДвП за извършено нарушение на чл. 21, ал. 2 ЗДвП е наложено наказание „глоба” в размер на 200 лв.

 

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд - Бургас в 14-дневен срок от датата на получаване на съобщението, че решението е изготвено.

 

                                                                        

                                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

            Вярно с оригинала: /п/

            КС