Решение по дело №5098/2019 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 260065
Дата: 21 септември 2020 г. (в сила от 16 декември 2020 г.)
Съдия: Иван Цветозаров Иванов
Дело: 20191420105098
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  № .....

 

гр. Враца, 21 септември 2020 г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

ВРАЧАНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, четвърти граждански състав, в публично заседание на 27.08.2020 г. в състав:

 

                                                                 Районен съдия: И.И.

 

при участието на секретаря А. П.

като разгледа докладваното от съдия И. гражданско дело 5098 по описа за 2019 г. на Врачанския районен съд, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по общия исков ред на чл. 124 и следващите от ГПК.

Делото е образувано по искова молба, подадена от „Водоснабдяване и канализация” ООД с ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр. Враца, ул. „А. Стамболийски“ № 2 срещу П.П.М. с ЕГН ********** ***.

В същата се твърди, че ищецът и ищецът и ответницата П.П.М. са в облигационни правоотношения по силата на общи условия, в изпълнение на които ищецът е предоставял на ответницата на горепосочения адрес на имота питейна вода за битови нужди.

Тъй като ответницата не изплатила претендираните с исковата молба задължения за доставена питейна вода, на 19.08.2019 г. ищецът подал срещу ответницата заявление по чл. 410 от ГПК за горепосочената сума, било образувано ч. гр. дело № 3355/2019 г. на Врачански районен съд, като съдът уважил заявлението и издал заповед за изпълнение от 20.08.2019 г., която била връчена на длъжника по реда на чл. 47, ал. 5 от ГПК-чрез залепване на уведомление на постоянния й и настоящ адрес. В законоустановения срок ответницата не е подала възражение срещу заповедта за изпълнение, а от служебно изисканата от съда справка е видно, че длъжникът няма действащи трудови договори, поради което е предявен настоящият иск.

Искането на ищеца към съда е да признае за установено по отношение на ответницата, че дължи на ищеца сумата 146,37 лв.-главница за неплатена вода за периода от 11.12.2018 г. до 11.03.2019 г., начислена за имот в гр. ****, ж.к. „***“, бл. **, вх. **, ап. **, ведно със законната лихва върху главното задължение от датата на подаване на заявлението по чл. 410 от ГПК – 19.08.2019 г., за която е издадена заповед № 2077 от 20.08.2019 г. за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК по ч. гр. дело № 3355/2019 г. на Врачански районен съд. Претендира разноски.

Искът е с правно основание чл. 422 от ГПК, във вр. с чл. 415, ал. 1, т. 2 от ГПК, във вр. с чл. 79, ал. 1, предложение 1 и чл. 86, ал. 1 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД).

В писмения си отговор в срока и по реда на чл. 131 от ГПК ответницата П.П.М., чрез особения си представител по чл. 47, ал. 6 от ГПК адв. И.П.И., оспорва исковете по основание и по размер по следните съображения: твърденията на ищеца, че ответницата е собственик на посочения в исковата молба водоснабден имот и че е потребител на водоснабдителни и канализационни услуги са неоснователни и недоказани; от представеното извлечение от партидна книга (карнет) се установява, че за отчетените кубици вода на места липсва подпис на ответника за „абонат“, а на други места са положени видимо различни подписи, което прави недействително засеченото положение на водомера; подпис на ответницата липсва и върху представените с исковата молба счетоводни справки и списъци с фактури, поради което не може да се приеме, че ответницата е съгласна с така начислените задължения; липсват доказателства ищецът да е запознал потребителите с общите си условия чрез публикуването им в един централен и един местен ежедневник. С отговора не е оспорен начина на остойностяване на водоснабдителните и канализационни услуги, които се твърди да е потребила ответницата, а само начина на отчитане на потребената питейна вода и съответствието на това отчитане с действителното фактическо положение.

В заповедното производство-ч. гр. дело № 3355/2019 г. на Врачанския районен съд липсва подадено от длъжника П.П.М. възражение по чл. 414 от ГПК, тъй като исковата молба по настоящото дело е подадена на основание чл. 415, ал. 1, т. 2 от ГПК-след залепване на уведомление по чл. 47, ал. 1 от ГПК на постоянния и настоящ адрес на длъжника.

След като обсъди събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната пълнота, във връзка с доводите и съображенията на страните, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

С определението си по чл. 140 от ГПК от 24.07.2020 г. съдът указа на ищеца на основание чл. 146, ал. 2 от ГПК, че не сочи доказателства за твърдян от него факт-че П.П.М. с ЕГН ********** през процесния период е била собственик на имот с адрес гр. ***, ж.к. „***“, бл. ***, вх. **, ап. *** (адресът неправилно е посочен в определението като адрес гр. **, ж.к. „**“, бл. *, вх. *, ет. * ап. *), както и че при необходимост може да му бъде издадено съдебно удостоверение за снабдяване с доказателства относно това обстоятелство.

В изпълнение на указанията на съда, в съдебното заседание на 27.08.2020 г. ищецът представи подписан от представител на „Водоснабдяване и канализация“ ООД гр. Враца и ответницата П.М. договор от 06.06.2014 г. за предоставяне в полза на ответницата на водоснабдителни и канализационни услуги на адрес гр. **, ж.к. „**“, бл. **, вх. **, ап. **, без приложенията към него, въпреки че от съдържанието на договора е видно, че същият е сключен въз основа на подадено от потребителя заявление за ползване на В и К услуги с приложени към заявлението документи.

Като доказателства по делото са представени общите условия на „Водоснабдяване и канализация“ ООД гр. Враца за потребители от гр. Враца, справка за дължими суми и карнети за помесечно отчитане.

При така установеното от фактическа страна, съдът намира исковите претенции за неоснователни и недоказани.

С исковата молба са наведени изрични твърдения, че ответницата е абонат на ищцовото дружество за водоснабден имот с адрес гр. ***, ж.к. „***“, бл. **, вх. ** ап. **.

Предвид изричното оспорване на твърденията за наличието на облигационно правоотношение между страните, извършено с отговора по чл. 131 от ГПК от страна на ответницата П.П.М., чрез особения си представител по чл. 47, ал. 6 от ГПК адв. И.П.И., спорен по делото е останал въпросът дали ответницата е имала качеството „потребител на водоснабдителни и канализационни услуги“ през процесния период.

По делото не са представени каквито и да било доказателства, че ответницата П.М. през процесния период е била собственик или носител на вещното право на ползване на имот с адрес гр. ***, ж.к. „**“, бл. **, вх. **, ап. **, въпреки предоставената от съда на ищеца достатъчна възможност за доказване на това обстоятелство.

 

Съдът намира, че от събраните по делото доказателства следва еднозначен извод, че ответницата П.М. не е имала качеството „потребител на водоснабдителни и канализационни услуги“ през процесния период.

Българската нормативна уредба на облигационните правоотношения, породени при извършени доставки от доставчиците на комунални услуги – водоснабдителни дружества, топлофикационни дружества и електроразпределителни предприятия, не почива на свободата на договаряне по чл. 9 от ЗЗД, а е възприела друг подход: облигационно правоотношение по повод доставките възниква между доставчика на водоснабдителни услуги (или други комунални услуги) и собственика на имота или носителя на вещно право на ползване върху имота, в който са доставени услугите, а съгласно общите условия на ищцовото дружество (които нямат характер на нормативен акт) е допустимо да възникне облигационно правоотношение между доставчика на водоснабдителни услуги и лице, което ползва имота въз основа на облигационно правоотношение (например наем) и на което лице е открита партида при доставчика, със съгласието на  собственика на имота. В тази връзка съдът намира за необходимо да изложи следните съображения:

Съгласно чл. 3, ал. 1 от  Наредба № 4 от 14.09.2004 г. за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи, обн. в ДВ, бр. 88 от 8.10.2004 г., посл. изм. с ДВ, бр. 102 от 12.12.2014 г.,  потребители на услугите В и К са: собствениците и лицата, на които е учредено вещно право на строеж или право на ползване, включително чрез концесия, на водоснабдявани имоти и/или имоти, от които се отвеждат отпадъчни и/или дъждовни води; собствениците и лицата, на които е учредено вещно право на строеж или право на ползване на жилища и нежилищни имоти в сгради - етажна собственост; собствениците и лицата, на които е учредено вещно право на строеж или право на ползване на водоснабдяваните обекти, разположени на територията на един поземлен имот и присъединени към едно водопроводно отклонение.

В същия смисъл е и разпоредбата на параграф 1, ал. 1, т. 2 от Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги (ЗРВКУ), която предвижда, че потребители са: юридически или физически лица - собственици или ползватели на съответните имоти, за които се предоставят В и К услуги;  юридически или физически лица - собственици или ползватели на имоти в етажната собственост; предприятия, ползващи вода от водоснабдителните мрежи на населените места за технологични нужди или подаващи я на други потребители след съответна обработка по самостоятелна водопроводна инсталация, непредназначена за питейни води.

Съдът приема, че разпоредбите на параграф 1, ал. 1, т. 2 от ЗРВКУ и чл. 3, ал. 1 от  Наредба № 4 от 14.09.2004 г. не могат да се тълкуват разширително, като се приеме, че и наемателят на водоснабден имот е потребител на водоснабдителни и канализационни услуги. Горепосочените разпоредби на ЗРВКУ и Наредба № 4 от 14.09.2004 г. имат предвид носителя на правото на собственост или на вещното право на ползване.

Дори да се приеме, че е допустимо разширително тълкуване на разпоредбите на параграф 1, ал. 1, т. 2 от ЗРВКУ и чл. 3, ал. 1 от  Наредба № 4 от 14.09.2004 г., съгласно чл. 2, ал. 3 от общите условия за получаване на услугите В и К от „Водоснабдяване и канализация“ ООД гр. Враца, одобрени от ДКЕВР на основание чл. 6, ал. 1, т. 5 от ЗРВКУ с решение № ОУ – 019/09.06.2006 г. и действащи през процесния период и се приеме, че купувач може да бъде и физическо лице, което ползва В и К услуги в жилище, на което е наемател, ако собственикът на имота е подал декларация пред продавача с изразено съгласие да носи солидарна отговорност с наемателя за заплащането на дължимите суми за В и К, следва да се има предвид, че в разглеждания случай не се представиха доказателства, че собственикът на имота (който остана неустановен по делото) е подал декларация с описаното съдържание, поради което съдът не може да приеме, че по силата на общите условия ответницата П.М. е наемател, а още по-малко – че ответницата е станала купувач и потребител по договора за продажба.

Сам по себе си фактът на подписване на договор за доставка на В и К услуги на определен адрес не прави едно лице потребител на такива услуги, тъй като съгласно българската нормативна уредба потребител и задължено лице е само собственик/носител на вещно право на ползване, а съгласно общите условия на ищеца потребител може да бъде и наемател, със съгласието на собственика. Именно потребителят е този, за когото възникват права и задължения във връзка с доставени В и К услуги, съответно дължи заплащане, а не лице, декларирало чрез подписване на договор, че ще ползва В и К услуги на определен адрес.

В настоящото производство липсват доказателства ответницата да е имала което и да било от горепосочените качества – собственик/носител на вещно право на ползване, съответно наемател със съгласието на собственика.

Предвид изложеното съдът намира, че между ищцовото дружество и ответницата П.М. не е възникнало облигационно правоотношение по повод доставка на В и К услуги. Това изключва пасивната материална легитимация на ответницата по вземанията, предмет на установителния иск за посочения период и размер, поради което искът се явява неоснователен.

В разглеждания случай адресът, на който се твърди да е доставяна вода на ответницата през исковия период не съвпада с регистрираните адреси на ответницата, но следва все пак да се отбележи, че липсва законово основание да се предполага съвпадение между постоянния/настоящ адрес на ответницата и собствеността на водоснабдявания имот, тъй като не съществува изискване договорът за продажба на вода да се сключва само за имот, който се обитава от собственика му.

По разноските:

При този изход на делото за ищеца не възниква право на разноски, а ответницата не е заявила претенция за разноски и не е представила доказателства за направени такива, поради което съдът не присъжда разноски за страните.

Така мотивиран, Врачанският районен съд

 

Р     Е     Ш    И  :

 

ОТХВЪРЛЯ като неоснователен и недоказан предявения от  „Водоснабдяване и канализация” ООД с ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр. Враца, ул. „А. Стамболийски“ № 2 срещу П.П.М. с ЕГН ********** *** иск с правно основание чл. 422 от ГПК, във вр. с чл. 415, ал. 1, т. 2 от ГПК, във вр. с чл. 79, ал. 1, предложение 1 и чл. 86, ал. 1 от ЗЗД за признаване за установено по отношение на ответницата, че дължи на ищеца сумата 146,37 лв.-главница за неплатена вода за периода от 11.12.2018 г. до 11.03.2019 г., начислена за имот в гр. *****, ж.к. „****“, бл. ***, вх. **, ап. **, ведно със законната лихва върху главното задължение от датата на подаване на заявлението по чл. 410 от ГПК – 19.08.2019 г., за която е издадена заповед № 2077 от 20.08.2019 г. за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК по ч. гр. дело № 3355/2019 г. на Врачански районен съд.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Врачански окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: