Решение по дело №5712/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261517
Дата: 2 декември 2020 г. (в сила от 19 януари 2021 г.)
Съдия: Любомир Илиев Василев
Дело: 20201100505712
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 24 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

                              02.12.2020 година                        гр.София

 

В     И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Софийски градски съд , Гражданско отделение , II “Б” състав , в публично заседание на втори ноември две хиляди и двадесета година , в следния състав :

 

                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

                           

ЧЛЕНОВЕ:  КАЛИНА АНАСТАСОВА

 

                      Мл.съдия ЕВЕЛИНА МАРИНОВА  

 

при секретар Д.Шулева

като разгледа докладваното от съдия Василев въззивно гражданско дело №5712 по описа на 2020 година ,

за да се произнесе взе предвид следното :   

 

Производството е по чл.258 –чл.273 ГПК /въззивно обжалване/.

В. гр.д. №5712/2020 г по описа на СГС е образувано :

-  по въззивна жалба на „К.Б. ЕООД е.К.“ КД *** срещу решение №167659 от 16.07.2019 г постановено по гр.д.№72683/2018 г на СРС , 140 състав ; с което  въззивникът е осъден да заплати на основание чл.49 ЗЗД и чл.86 ал.1 ЗЗД на С.М.Г. ЕГН ********** *** сумата от 6000 лева обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания / от спъване на ищцата на 03.09.2018 г в повредена настилка на входа на магазина на ответника в гр.София ул.********** ; ведно със законната лихва от 14.11.2018 г до окончателното заплащане на сумата ;

- и по въззивна жалба на С.М.Г. ЕГН ********** *** срещу посоченото решение на СРС , но в частта , в която искът е отхвърлен за разликата над 6000 лева до предявения размер от 20 000 лева , ведно със законната лихва от 14.11.2018 г до окончателното заплащане на сумата .

Въззивникът „К.Б. ЕООД е.К.“ КД излага доводи за неправилност на решението на СРС в осъдителната му част , тъй като не е доказан фактическия състав на чл.49 ЗЗД , а твърденията на свидетелите за механизма на спъване на ищцата са противоречиви . Не е налице противоправно поведение на служител на ответника . Присъденото обезщетение е прекомерно , а ищцата не е претърпяла операция и не са представени доказателства за физиотерапия .

Въззивникът С.М.Г. излага доводи за неправилност на решението на СРС в отхвърлителната му част . Г. е получила от инцидента вътреставно счупване на възвишението на левия голям пищял (лява коленна става), което е довело до трайно затруднение на движенията на ляв долен крайник за срок по-дълъг от 30 дни, оток на костния мозък , отоци и охлузване на лицето, охлузвания на дясната длан. Имала поставена шина и лекарите казали , че трябва да се извърши незабавна операция на коляното. Почти 10 месеца след инцидента ищцата все още има болки в коляното и й е предложено хирургично лечение . Повече от 6 месеца ищцата посещавала физиотерапия , а вещото лице счита , че може да настъпи осакатяване . Ищцата има трудности в работата си като детска учителка и в личния живот .  

„К.Б. ЕООД е.К.“ КД е подало писмен договор , в който оспорва жалбата на Г. . Обезщетението за неимуществени преди определено от СРС не само , че не е занижено , но и прекомерно .

 

         Въззивните жалби са допустими. Решението на СРС е връчено на въззивниците на 22.07.2019 г и е обжалвано в срок на 05.08.2019 г /по пощата/ и в деловодството на СРС .

 Налице е правен интерес на въззивниците за обжалване на посочените части от решението на СРС .

След преценка на доводите в жалбата и доказателствата по делото, въззивният съд приема за установено следното от фактическа и правна страна :

Във връзка с чл.269 ГПК настоящият съд извършва служебна проверка за нищожност и недопустимост на съдебното решение, като такива основания в случая не се констатират . Относно доводите за неправилност съдът /принципно/ е ограничен до изложените във въззивната жалба изрични доводи , като може да приложи и императивна норма в хипотезата на т.1 от Тълкувателно решение №1 от 09.12.2013 г по тълк.дело №1/2013 г на ОСГТК на ВКС .

За да уважи иска в посочената част СРС е приел следното . Според свидетелите С. М. /майка на ищцата/ и М.К./дъщеря на ищцата/ на 03.09.2018 г в магазин „Кауфланд“ в гр.София кв.Слатина непосредствено след влизането си в магазина ищцата заклещила крака си в неравност в настилката на входа на магазина, вследствие на което е паднала и е ударила главата си. Свидетелите сочат, че настилката на входа на магазина е била повредена, като са липсвали елементи от същата, поради което при движение върху нея същата е ставала „на вълни“ и са се образували неравности, в резултат на които ищцата е заклещила крака си и е паднала. Ищцата не е могла да се изправи сама, като с помощта на други хора, които са били в магазина по това време, същата е била изправена и е седнала на стол, който е бил предоставен от служителите на магазина, които са осигурили освен това и лед. На същия ден, вечерта, ищцата, заедно с дъщеря ѝ посетили болница „Пирогов“, защото изпитвала силни болни в главата, ръката и крака, като е констатирано счупване на левия ѝ крак в областта на коляното, натъртвания по ръката, белези по цялото тяло и синини, пристъп на „комоцио“, вследствие на което е бил поставен гипс на левия ѝ крак.

Според приетата пред СРС съдебно-медицинска експертиза вследствие на процесния инцидент ищцата е получила следните увреждания: вътреставно счупване на възвишението на левия голям пищял (лява коленна става), което е довело до трайно затруднение на движенията на ляв долен крайник за срок, по-дълъг от 30 дни; отоци и охлузване на лицето, охлузвания на дясната длан, причинили на пострадалата болки и страдания. Механизмът на получените травми е въздействие върху тялото на твърди тъпи предмети и е възможно да се получат по време и начин, описан от ищцата в исковата молба.

Според СРС отговорността на ответника е по чл. 49 ЗЗД - за виновно бездействие за отстраняването на повредите и възстановяването на типичното състояние на вещта. Не се спори, че търговският обект, в който се е случил инцидентът, е собственост и се стопанисва от ответното дружество, като същото развива търговска дейност в него. В това си ответникът е бил длъжен да поддържа в изправно състояние съоръженията в процесния магазин, включително и настилката на входа на магазина, повреда по която е била причина за спъването на ищцата. Това свое задължение ответното дружество следва да изпълнява чрез съответните служители или работници или чрез лице, на което изрично е възложено поддържането на настилката на входа на магазина, през която ежедневно минават клиентите в търговския обект, като бездействието на последните във връзка с изпълнение на задължението им за ремонт на повредените елементи от настилката е довело до увреждането на ищцата, поради което и на основание чл. 49 ЗЗД ответникът носи отговорност за причинените на ищцата неимуществени вреди.

Според показанията на посочените свидетели непосредствено след инцидента ищцата е изпитвала силни болки в главата, ръката и крака. Процесът на възстановяване на ищцата е бил дълъг, като същата е посещавала физиотерапия за период около 6-7 месеца след инцидента, не е била самостоятелна, като е имала нужда от помощ при изпълнение на ежедневните ѝ дейности, ходила е до тоалетна с придружител, не е могла да присъства на първия учебен ден на внука ѝ. В период, в който е продължило възстановяването ѝ, същата е била в състояние на временна неработоспособност, което се установява и от представеното експертно решение от 10.04.2019 г. на ТЕЛК , видно от което същата е била в състояние на временна неработоспособност до 02.03.2019 г., т.е. за период от 6 месеца след инцидента.

Съгласно заключението на съдебно-медицинската експертиза, болките и страданията, причинени на ищцата в резултат на получените травматични увреждания от процесния инцидент, са били най-интензивни непосредствено след травмата, в първите 10-15 дни след инцидента и в началото на раздвижването – тридесетия ден след сваляне на гипса, с общ възстановителен период около 3 месеца. Вещото лице сочи, че и към настоящия момент при натоварване и промени във времето ищцата се оплаква от болки и дискомфорт в лявата коленна става.

Според СРС по делото се установява по безспорен начин от обсъдените по-горе свидетелски показания и приетата съдебно-медицинска експертиза, че в резултат на процесното увреждане ищцата е претърпяла неимуществени вреди, изразяващи се в болки и страдания. Съгласно чл. 52 ЗЗД обезщетението за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост. Критериите за определяне на този размер са вида и обема на причинените неимуществени вреди, интензивността и продължителността на претърпените болки и страдания и битови неудобства. Следва да се отчете обстоятелството, че периодът на възстановяване от претърпяното от ищцата увреждане е около три месеца, като за период около шест месеца след инцидента ищцата все още е била в състояние на временна неработоспособност. Следва да се отчете обстоятелството, че ищцата е изпитвала интензивни болни в началния период след инцидента и в първите 10-15 дни, както и при раздвижването, а през целия период на възстановяване е изпитвала битови неудобства, нуждаела се е от чужда помощ при осъществяване на ежедневните ѝ дейности, не е ходила на работа, тъй като е била в състояние на временна неработоспособност.

Според СРС следва да се отчете, че причинените ѝ травматични увреждания не са тежки, като същата не е била настанена за лечение в болница, като към настоящия момент не се доказва ищцата да има затруднения при упражняване на трудова дейност, както и други ежедневни занимания, т.е. обичайният ѝ начин на живот е възстановен. Отчитайки всички тези критерии, с оглед на общовъзприетото понятие за справедливост и общото икономическо състояние на обществото, което е от значение за номиналния размер на обезщетението, СРС е счел , че справедливото обезщетение за претърпените от ищцата неимуществени вреди в конкретния случай следва да бъде определено на 6000 лв.

 

Решението на СРС е частично неправилно . Първоинстанционният съд правилно е възприел наличните доказателства , както и че е доказан фактическият състав на гаранционно-обезпечителната отговорност по чл.49 ЗЗД , в случая за бездействие на лица , на които ответникът е възложил работа да поддържат настилката на входа на магазин  „Кауфланд“ в гр.София кв.Слатина . Не могат да се споделят доводите на ответника , че свидетелските показания на свидетелите С. М. и М.К.са противоречиви и недостоверни , още повече , че твърдения механизъм на увреждането се потвърждава и от СМЕ .

По отношение на определеното по реда на чл.52 ЗЗД от СРС обезщетение за неимуществени вреди настоящият съд счита , че същото е определено в занижен размер . В актуалната практиката на ВКС , особено на търговските му отделения по застрахователни дела , дори за сравнително леки счупвания на крайници на практика няма определяно обезщетение за неимуществени вреди , което да е под 10 000 лева , а в случая са определени само 6000 лева . От друга страна процесното счупване въобще не е леко , възстановяването е продължило според СМЕ около 3 месеца , което е доста продължителен период с интензивни болки непосредствено след счупването и поставянето на гипсовата имобилизация , респ.след премахването и започване на раздвижване . Освен счупването ищцата е имала и отоци и охлузвания по лицето , а временната й неработоспособност е продължила 6 месеца , а болките и неудобствата при възстановяването дори повече.   Счупването касае коляното , което е пречело особено в началото на нормалното придвижване и обслужване на ищцата . Ищцата не е в млада възраст , работи като учител и е имала продължаващи болки през поне 6-месечен период от време .

Според настоящият съд искът е доказан по основание и размер и трябва да се уважи изцяло . След частична отмяна на решението на СРС ответникът трябва да се осъди да заплати разликата над 6000 лева обезщетение за неимуществени вреди до претендирания размер от 20 000 лева . Следва да се присъдят в цялост на ищеца доказаните пред СРС разноски на ищеца от 2300 лева т.е. още 1610 лева , както и да се отмени решението в частта , в която на ответника са присъдени 210 лева разноски пред СРС  .  Ищцата е частично освободена от държавни такси и ответникът трябва да се осъди да заплати на основание чл.78 ал.6 ГПК по сметка на СРС допълнително още 560 лева държавна такса , както и по сметка на СГС 230 лева държавна такса   . Ответникът дължи и разноските на ищцата пред СГС за платената частично държавна такса и за адвокатско възнаграждение . Последното не е прекомерно , а дори е под минимума .

 

Водим от горното , СЪДЪТ

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ решение 167659 от 16.07.2019 г постановено по гр.д.№72683/2018 г на СРС , 140 състав , в частта , в която е отхвърлен иска на С.М.Г. ЕГН ********** *** да се осъди „К.Б. ЕООД е.К.“ КД *** да й заплати на основание чл.49 ЗЗД разликата над 6000 лева до предявения размер от 20 000 лева обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания / от спъване на ищцата на 03.09.2018 г в повредена настилка на входа на магазина на ответника в гр.София ул.*********7 ; ведно със законната лихва от 14.11.2018 г до окончателното заплащане на сумата ; както и в частта , в която С.М.Г. ЕГН ********** *** е осъдена да заплати на „К.Б. ЕООД е.К.“ КД *** сумата от 210 лева разноски пред СРС  ; и вместо него ПОСТАНОВЯВА  :

 

ОСЪЖДА „К.Б. ЕООД е.К.“ КД *** да заплати на основание чл.49 ЗЗД на С.М.Г. ЕГН ********** *** разликата над 6000 лева до предявения размер от 20 000 лева обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания / от спъване на ищцата на 03.09.2018 г в повредена настилка на входа на магазина на ответника в гр.София ул.********** ; ведно със законната лихва от 14.11.2018 г до окончателното заплащане на сумата  ; както и да заплати допълнително сумата от 1610 лева разноски пред СРС и 1051,41 лева разноски пред СГС  .

 

ПОТВЪРЖДАВА посоченото решение в частта , в която „К.Б. ЕООД е.К.“ КД *** е осъдено да заплати на основание чл.49 ЗЗД на С.М.Г. ЕГН ********** *** 6000 лева обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания / от спъване на ищцата на 03.09.2018 г в повредена настилка на входа на магазина на ответника в гр.София ул.*********7 ; ведно със законната лихва от 14.11.2018 г до окончателното заплащане на сумата ; както и 690 лева разноски пред СРС в полза на ищцата и 140 лева държавна такса в полза на СРС  .

 

ОСЪЖДА „К.Б. ЕООД е.К.“ КД *** да заплати на основание чл.78 ал.6 ГПК по сметка на СРС допълнително още 560 лева държавна такса и по сметка на СГС 230 лева държавна такса .

 

Решението подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от връчване на страните .

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                       

 

       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                            2.