Определение по дело №523/2020 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 695
Дата: 20 февруари 2020 г.
Съдия: Вяра Иванова Камбурова
Дело: 20202100500523
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 13 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Номер V -  695                                 Година 2020, 20.02                                   град Бургас

 

 

БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ІІ-ро гражданско отделение,V-ти въззивен  състав

На двадесети февруари, две хиляди и двадесета година

в закрито съдебно заседание на осн. чл.267 ГПК, в следния състав:

 

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:Вяра КАМБУРОВА

                                                                        ЧЛЕНОВЕ:Даниела МИХОВА

                                                                                           Галя БЕЛЕВА                                                                                            

                                                                                                                                                                                

Секретар

като разгледа въззивно гражданско дело номер 523 по описа за 2020 година.  

 

НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ.268 ГПК, СЪДИЯТА – ДОКЛАДЧИК В.КАМБУРОВА ДОКЛАДВА ДЕЛОТО:

]Производството по делото е по реда на чл.258 и сл. от ГПК.

Образувано е по повод въззивна жалба вх.№6233/27.12.2019г., подадена от Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – Бургас, адрес: гр.Бургас, ул.“Христо Ботев“ № 46, представлявана от директора Радослав Сотиров, чрез пълномощника - гл.юрисконсулт Гергана Владимирова срещу Решение №271/06.12.2019г., постановено по гр.д.№638/2019г. по описа на Районен съд- Поморие.

С посоченото решение, Поморийският районен  съд е осъдил ответната Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи  да заплати на ищеца М.К.Ж., ЕГН **********, с адрес:с***,,Възраждане“№3, сумата  от 1826.17 лева, представляваща неплатено допълнително възнаграждение за положен 272.27 часа извънреден труд в периода от 01.07.2016г. до 31.07.2019г., ведно със законната лихва върху сумата от предявяването на иска- 27.08.2019г. до окончателното изплащане на задължението, както и сумата от 350лв, представляваща направените по делото съдебно- деловодни разноски.

               Със същото решение, Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи- Бургас, е осъдена да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд- Поморие , държавна такса в размер на 73.05лв. и сумата от 200 лв. за разноски за експертиза.

С жалбата се изразява недоволство от решението и се иска неговата отмяна. Жалбоподателят счита, че същото е неправилно и необосновано, постановено в противоречие с материалния закон.

Твърди се във въззвината жалба, че в хода на първоинстанционното  производството, безспорно се установило, че през процесния период, ищецът(въззвиник) положил извънреден труд,  отчитан  ежемесечно с протокол за отчитане на работното време между 22.00 и 06.00 часа. Заплащането на труда било извършено съгласно действали последователно Заповед №8121з-791/28.10.2014г. и Заповед №8121з/1429/23.11.2017г., издадени от Министъра на вътрешните работи.

             Посочва се, че  съобразно горецитираните заповеди, за всеки отработен час през нощта, на държавните служители в МВР се изплащало допълнително възнаграждение за нощен труд в размер на 0.25лв. Положеният нощен труд бил своевременно отчетен и заплатен, което се установило и от извършената по делото съдебно-икономическа експертиза.

 Излага се становище, че съдът неправилно  преизчислил положения от ищеца нощен труд по правилата на КТ и Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, според които нощният труд се преизчислявал с коефициент 1,143.

             Заявява се, че по отношение полагането на нощния труд, се прилагали  правилата на действалите към процесния период подзаконови нормативни актове(заповеди и нареби), уреждащи по специален начин заплащането на нощния труд в системата на МВР. В тях липсвали разпоредби, които да регламентират увеличение на часовете нощен труд с коефициент.            

             Съгласно действащата уредба, съотношението между дневен и нощен труд в системата на МВР следвало да бъде 1:1, т.е. осем часа нощен труд- равни на осем часа дневен труд, а не както по КТ и Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, съгласно които 7 часа нощен труд се приравнявали на осем часа дневен такъв.

              Навеждат се доводи, че с оглед спецификата на служебните правоотношения, за държавните служители в МВР се предвиждали  редица компенсаторни механизми, поради което и последните не били поставени в по- неблагоприятно положение спрямо работниците по трудово правоотношение.

  Въззивникът намира, че неправилно първоинстанционният съд е приел, че липсата на регламентация във въпросните подзаконови нормативни актове, обуславяла прилагане на общата Наредба за структурата и организацията на работната заплата по отношение на държавните служители по чл.142,ал.1,т.1 от ЗМВР. В подкрепа на изложеното, се позовава на съдебна практика (Решение по в.гр.д№548 по описа за 2019г. на Окръжен съд- Русе).

  Твърди, че разпоредбата на чл.9, ал.2 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата (НСОРЗ) намирала приложение само за работници и служители по трудово правоотношение, при кумулативно наличие на следните предпоставки: подневно отчитане; работа на смени, продължителност на нощното работно време, по- малка от продължителността на дневното; трудово възнаграждение, заработено по трудови норми. Развива  подробни съображения в тази насока.

              Иска се, атакуваното решение да бъде отменено и съдът да постанови   ново, с което предявените искови претенции да бъдат отхвърлени като неоснователни. Претендират се направените пред двете инстанции съдебно- деловодни разноски.

             Направено е възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение на насрещната страна, в случай, че въззвиаемият се представлява от адвокат и съдът постанови решение, с което намери въззивната жалба за неоснователна.          

             При проверката, извършена на осн. чл.267, ал.1 ГПК се установи следното:

Препис от първоинстанционното решение е връчено на упълномощено от ответника лице- юрисконсулт Владимирова, на 17.12.2019г. Въззивната жалба е входирана в деловодството на БРС на 27.12.2019г.- следователно е подадена в законния двуседмичен срок. Жалбоподателят е страна, която има правен интерес от обжалване на първоинстанционното решение  и  е допустима за разглеждане по същество.

Препис от постъпилата въззивна жалба е връчен на процесуалния представител на ищеца  на 24.01.2020г.

   В срока по чл.263, ал.1 от ГПК  не е депозиран отговор от въззваемия М.К.Ж..

  Бургаският окръжен съд, след проверка допустимостта на подадената въззивна жалба, намира, че делото следва да бъде внесено в съдебно заседание за разглеждане и решаване.

 С оглед на гореизложеното и на осн.267, ал.1 ГПК, Бургаският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 ВНАСЯ  в.гр.д.№523/2020г. в съдебно заседание за разглеждане и решаване на 09.03.2020г. от 09.30 ч., за която дата и час на страните са изпратени призовки.

С оглед своевременното им призовани, в случай на необходимост, същите да бъдат призовани вкл. на посочените от тях телефони или ако са служебно известни на съда.           

На страните да се връчи препис от настоящото определение.

Определението е окончателно.

 

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                            ЧЛЕНОВЕ: