Решение по дело №86/2020 на Районен съд - Костинброд

Номер на акта: 260207
Дата: 28 септември 2021 г. (в сила от 15 декември 2021 г.)
Съдия: Стефан Марков Стойков
Дело: 20201850200086
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е №

 

гр. К.27.09.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         РАЙОНЕН СЪД К., трети състав, в открито съдебно заседание на единадесети февруари, две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: Стефан Стойков

 

При участието на секретар Д.М., като разгледа  АНД № 86 по описа за 2019 година, докладвано от съдията Стойков, взе предвид следното:

Делото е образувано по жалба на М.Т.С., ЕГН ********** ***, против Наказателно постановление № 18-0286-000637 от 26.09.2019 г., издадено от Началник група при РУ на МВР К., с което на основание чл. 185 от ЗДвП на жалбоподателя са наложени две отделни административни наказания  “Глоба” в размер на 20 лева, а така също на основание чл. 179, ал.3, т. 4 от ЗДвП му е наложено наказание „Глоба” в размер на 300 лева.

 Жалбоподателят оспорва издаденото НП, като го счита за неправилно и недопустимо, без да излага повече аргументи в жалбата.

В съдебно заседание жалбоподателя се явява лично, като твърди, че не му е съобщено от страна на АПИ за наличие на алтернативен път по направлението Ш.Д.С. към гр. К., за който не е необходимо купуване на винетка, като в тази насока се позовава на директива 2004/38 ЕО. Посочва, че не му е позволено да заплати пътен данък за автомобила за последната година, а са изисквали заплащането му за няколко години.

            Въззиваемата страна – РУП К., редовно уведомена, не изпраща представител.

            Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено от фактическа и правна страна следното:

            Жалбата е допустима - подадена е от лицето, санкционирано с посоченото НП, в законоустановения - 7дневен  срок, по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН. НП е издадено на 26.09.2019 г., връчено е на жалбоподателя на 09.01.2020 г. /видно от отбелязване в представено от въззиваемата страна копие на НП/, докато жалбата е заведена в деловодство на СДВР отдел „Пътна полиция“ на 10.01.2020 г., тоест в цитиранията по-горе срок.

По същество е частично основателна.

Обжалваното НП е издадено на основание чл. 189, ал. 12 от ЗДвП /в самото НП са посочени разпоредбите на чл. 53 от ЗАНН и чл. 185 и чл. 179, ал.3, т. 4 от ЗДвП/, въз основа на Акт за установяване на административно нарушение бланков № 993307, съставен срещу жалбоподателя на 14.08.2018 г., за това, че на същата дата, около 13.15 часа  „… по ВП-81 в посока гр. М.управлява личния си л.а. „Ф.Ш.“ с рег. № С 2537 НТ, като на 05 км. преди гр. К.извършва следните нарушения: 1. Водача управлява без ГТП; 2. Водача управлява с изтекъл срок на акт № 242346/07.09.17 г.; 3. Водача управлява без валиден винетен стикер за 2018 г. залепен на предно панорамно стъкло.“

В АУАН извършеното е квалифицирано като отделни нарушения на чл. 147, ал. 1, чл. 157 и чл. 139, ал. 1 от ЗДвП.

Препис от съставения АУАН е връчен на жалбоподателя, което е удостоверено с негов подпис и обозначена дата – 14.08.2018 г.

По идентичен начин, словесно и като правна квалификация, е описано нарушението и в обжалваното НП, като в обстоятелствената част действията на жалбоподателя са квалифицирани като:

1.      Водач управлява ППС, което не е представено на технически преглед, с което виновно е нарушил чл. 147, ал. 1 от ЗДвП;

2.      Носи акт за нарушение по ЗДП с изтекъл срок, с което виновно е нарушил чл. 157, ал. 6 от ЗДвП.

3.      Управлява по републиканските пътища превозно средство за превоз на пътници с 8 или по-малко места с мястото на водача, за което не е заплатена винетна такса по чл. 10, ал. 1, т. 1 от Закона за пътищата.

С обжалваното НП на жалбоподателя са наложени административни наказания, както следва: На основание чл. 185 от ЗДвП - “Глоба” в размер на 20 лева; На основание чл. 185 от ЗДвП - “Глоба” в размер на 20 лева; На основание чл. 179, ал. 3, т. 4 от ЗДвП - „Глоба” в размер на 300 лева.

 

В хода на проведеното съдебно следствие пред настоящия съд не са събирани гласни доказателства, доколкото липсва оспорване на фактите, така както са отразени в обжалваното НП и приложения АУАН.

С оглед на това от фактическа страна съдът приема за установени фактите, описани в АУАН, а именно: На 14.08.2018 г., около 13.15 часа, жалбоподателят е управлявал личният си автомобил, марка/модел „Ф.Ш.“ с рег. № С 2537 НТ по ВП 81 като преди гр. К.е бил спрян за проверка от служителите на РУ на МВР К.Р.С. и В.Й.. При извършената проверка е било установено, че автомобилът не е представен за годишен технически преглед, че представя АУАН с изтекъл срок по чл. 157, ал. 6 от ЗДвП, както и че управлява по републиканска пътна мрежа без да е заплатена винетна такса за автомобила.

Към момента на съставяне на АУАН лицето Р.С., както и В.Й. са заемали длъжност млади полицейски инспектор в група „Охранителна полиция“ при РУ на МВР К., като първият от тях е съставил срещу жалбоподателя Акт за установяване на административно нарушение бланков № 993307.

АУАН е подписан от посочения съставител и присъствалия свидетел, като е предявен и на жалбоподателя, без да са отразени възражения от негова страна. Препис от АУАН  е връчен на жалбоподателя на 14.08.2018 г., което е удостоверено с негов подпис, в нарочната разписка за това, представляваща част от бланката на съставения акт.

Съдът установи посочените факти от приложения АУАН и НП, като не са събирани гласни доказателства, предвид липсата на каквото и да е оспорване на изложените в АУАН и НП факти, а с изявленията си жалбоподателя практически признава осъществяването им.

 

При така описаните факти съдът намира, че от страна на жалбоподателя е извършено нарушение на разпоредбата на чл. 147, ал. 1 от ЗДвП, определяща, че регистрираните моторни превозни средства подлежат  на задължителен периодичен преглед за проверка на техническата им изправност, които се осъществяват по реда на Наредба № Н-32 от 16.12.2011 г. за периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства.

Автомобилът, притежаван от жалбоподателя и управляван от него на посочената в АУАН дата и час не е бил представен за технически преглед, поради което е налице формално нарушение на правилата за движение, изискващи по пътищата да се движат моторни превозни средства, преминали технически преглед в сроковете по чл. 147, ал. 3, т. 1 от ЗДвП, поради което в тази част НП следва да бъде потвърдено.

Неоснователни са възраженията на жалбоподателя, че не е могъл да заплати изискващият се на основание ЗМДТ дължим данък МПС за 2018 г., поради налични задължения и за предходни години, като действително условие за провеждане на ГТП е заплащането на дължимите местни данъци, но неизпълнението на това задължение, в това число и за предходни години не е в обхвата на настоящото производство.

 

Съдът счита, че няма извършено нарушение на чл. 157, ал. 6 от ЗДвП, след като посочената разпоредба предвижда „При съставяне на акт за нарушение  по  този  закон  контролният  талон  се  отнема  и  се  връща  на  водача  след изпълнение на задължението по чл. 190, ал. 3. Актът за нарушението заменя контролния талон за срок до един месец от издаването му.“

В цитираната разпоредба не се създава конкретно задължение за водача на МПС, а се определя правото на контролния орган при съставяне на АУАН да изземе контролния талон по чл. 157, ал. 1 от ЗДвП, потвърждаващ валидността на притежаваното свидетелство. Второто изречение определя, че съставения АУАН замества контролния талон за срок от един месец, което не представлява също норма за поведение, а се определя срок за заместващо действие на акта при отнемане на контролния талон.

По същество извършеното от жалбоподателя нарушение е на разпоредбата на чл. 100 от ЗДвП, изискваща водачът на моторно превозно средство да носи при управление винаги свидетелство за  управление за съответната категория и контролния талон към него. Представянето от жалбоподателя на АУАН, за който е изтекъл срока по чл. 157, ал. 6, изр. 2 от ЗДвП дава основание за извод, че е налице именно нарушение на задължението за носене на контролния талон, след като е изтекъл срока на заместващо действие на АУАН.

Поради това съдът намира, че в тази част НП е незаконосъобразно, след като няма извършено нарушение на посочената разпоредба, а съдът не може да преквалифицира извършеното като нарушение на чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП /съответно да наложи глоба в размер на 10 лева на основание чл. 183, ал. 1, т. 1 от ЗДвП/, след като в АУАН не са посочени съществените факти за извършено нарушение на чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, а именно, че жалбоподателят не носи контролен талон и представя АУАН с изтекъл срок на заместващо действие по чл. 157, ал. 6 от ЗДвП. Поради това в тази част обжалваното НП следва да се отмени.

 

Според съда е извършено нарушение от жалбоподателя на задължението, установено в чл. 139, ал. 5 от ЗДвП /редакцията към 2018 г./, а именно:  Движението на определените в Закона за пътищата пътни превозни средства по републиканските пътища се извършва след заплащане на винетна такса по реда на чл. 10, ал. 1, т. 1 от Закона за пътищата.

Както липсата на винетен стикер, така и незалепването му на предното стъкло представлява нарушение на правилата, установени в Закона за пътищата, възпроизведени в ЗДвП /непълно и непрецизно/. Правото за движение на определените превозни средства по републиканската пътна мрежа включва както заплащането на винетна такса, така и удостоверяването на това право чрез залепване на винетен стикер на предното стъкло на автомобила. Разпоредбата на чл. 10а, ал. 5, т. 2 от Закона за пътищата определя, че: „собственикът или ползвателят на пътното превозно средство има право да ползва републиканските пътища на Република Б., като преминава по тях или по техните участъци с пътното превозно средство само когато е заплатена винетна такса за съответния период и категория на пътното превозно средство и в долния десен ъгъл на предното стъкло на пътното превозно средство е залепен валиден винетен стикер”. Посочената разпоредба дава основание за извод, че освен заплащането на винетна такса е необходимо и залепване на стикера на предното стъкло на автомобила, като и двете обстоятелства следва да са осъществени кумулативно, поради което липсата на едно от тях определя извършване на нарушение – управление без винетен стикер.

Изискването за залепване на издадения винетен стикер на предното стъкло на автомобила, извършващ движение по републиканската пътна мрежа, е съществен елемент от удостоверяването на правото да се ползва тази пътна мрежа, съгласно посочената разпоредба на Закона за пътищата. Не е достатъчно само да бъде заплатена съответната такса и съответно собственикът или ползвателят на превозното средство да притежава съответния винетен стикер.  Необходимо е също така да бъде удостоверено правото, възникващо при заплащане на дължимата такса, а именно да се преминава по републиканската пътна мрежа с това превозно средство. Още повече, че залепването на винетния стикер удостоверява право, касаещо превозното средство, а не личността на собственика или ползвателя.

Неоснователно е възражението на жалбоподателя изразяващо си в твърдение, че не му е съобщен алтернативен маршрут по направлението, по което е пътувал на 14.08.2018 г. Цитираната директива се отнася до правото на граждани на Съюза и на членове на техните семейства да се движат и да пребивават свободно на територията на държавите–членки, но не създава задължение за съобщаване и информиране на гражданите на съюза за алтернативните пътища. Към момента на извършване на нарушението ВП 81 е част от републиканската пътна мрежа, описан в списъка по чл. 3, ал. 4 от Закона за пътищата  с Решение № 945 на МС от 1.12.2004 г., а именно от Ок.п. С.- П.- о.п. Б.- Б.- о.п. М.– Л., и като такъв е следвало при пътуване по него жалбоподателя да заплати винетна такса.

Няма създадено нормативно задължение съобщаване на алтернативни пътища на тези, за пътуване по които е необходимо заплащане на винетна такса, но без съмнение всеки гражданин може да ползва както третокласната пътна мрежа, така и общинските пътища при желание да се придвижва и пътува с МПС извън обхвата на пътищата, за които е необходимо заплащане на винетна такса.

Предвид изложеното следва да бъде потвърдено издаденото наказателно постановление и в частта, с която на жалбоподателя е наложено наказание „глоба” в размер на 300 лева за извършеното нарушение на чл. 139, ал. 5 от ЗДвП.

 

 Извън посочените възражения, при цялостната преценка на съставения АУАН и издаденото НП съдът не установи съществени нарушения на процесуалните правила на ЗАНН за ангажиране отговорността на жалбоподателя. В срок и в съответната форма са издадени актът за установяване на административно нарушение и обжалваното наказателно постановление. Правилно и в пълнота е описано съответното нарушение, като не са налице пропуски по чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН, отнасящи се до задължителните реквизити на АУАН и НП. По надлежния са и връчени на жалбоподателя.

Материалната компетентност на актосъставителя Р.С. произтича от представената заповед № 8121з-515 от 14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи, с която на основание чл. 189, ал. 1, вр. чл. 165, ал. 1 от ЗДвП, са определени лицата, имащи право да съставят актове за установяване на административни нарушения по ЗДвП.

Материалната компетентност на лицето, издало НП е установена със същата заповед, като допълнително е посочено, че лицето Ралица Радева заема длъжност началник група „Охранителна полиция“ при РУ на МВР К..

Предвид изложеното, на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН СЪДЪТ

 

Р  Е  Ш  И

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-0286-000637 от 26.09.2019 г., издадено от Началник група при РУ на МВР К., в частта, в която на М.Т.С., ЕГН **********, на основание чл. 185 от ЗДвП, е наложено административно наказание  “Глоба” в размер на 20 /двадесет/ лева за извършено нарушение на чл. 157, ал. 6 от ЗДвП.

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 18-0286-000637 от 26.09.2019 г., издадено от Началник група при РУ на МВР К., в останалата част, с която на М.Т.С., ЕГН **********, на основание чл. 185 от ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 20 /двадесет/ лева за извършено нарушение на чл. 147, ал. 1 от ЗДвП, както и на основание чл. 179, ал.3, т. 4 от ЗДвП му е наложено наказание „Глоба” в размер на 300 /триста/ лева за извършено нарушение на чл. 139, ал. 5 от ЗДвП.

 

          Решението може да се обжалва от М.Т.С. и РУ на МВР К.пред Административен съд С.-област в 14/четиринадесет/дневен срок, считано от датата на получаването му.

 

Препис от решението да се изпрати на жалбоподателя и въззиваемата страна

 

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: