Решение по дело №177/2023 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 февруари 2024 г.
Съдия: Николета Антонова Карамфилова
Дело: 20237110700177
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юли 2023 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

  308         гр.Кюстендил, 09.02.2024г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

             Кюстендилският административен съд, в открито съдебно заседание на седми февруари две хиляди двадесет и четвърта година, в състав:

 

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

                                         ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

                                                              АСЯ СТОИМЕНОВА

 

секретар Ирена Симеонова с участието на прокурор Марияна Сиракова от ОП Кюстендил, като разгледа докладваното от съдия Карамфилова КАНД №177/2023г., за да се произнесе взе предвид:

 

            Производството е по реда на чл.63в от ЗАНН във вр.с чл.208 и сл. от АПК.

            С.Й.И. ***, чрез пълномощника адвокат Г.Х., съдебен адрес *** оспорва решение №151/31.05.2023г. на КРС, постановено по АНД №439/2023г. В жалбата се сочат доводи за незаконосъобразност, представляващи касационни основания за отмяна по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК. Иска се отмяна на решението и отмяна на ЕФ. Не се претендират разноски.

            Ответникът чрез процесуалния представител изразява становище за неоснователност на жалбата. Счита решението на въззивния съд за правилно и законосъобразно. Претендира се юрисконсултско възнаграждение.       

            Заключението на прокурора от ОП Кюстендил е за неоснователност на касационната жалба.

               Предмет на касационно оспорване е решение на КРС №151/31.05.2023г., постановено по АНД №439/2023г., с което е потвърден ЕФ серия К №7022089, издаден от ОДМВР – Кюстендил, с който на С.Й.И., в качеството му на законен представител на „З.Д.“ ООД“*** е наложено на основание чл.189, ал.4 във вр.с чл.182, ал.1, т.4 от ЗДвП административно наказание „глоба“ в размер на 400 лв., за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП.

             Районният съд е потвърдил ЕФ като законосъобразен, приемайки че е издаден при стриктното спазване на законовите изисквания за съдържание и процедура, както и поради доказаност на нарушението от обективна и субективна страна.

             Касационната жалба е допустима – подадена е от процесуално легитимен субект на касационно оспорване, срещу съдебен акт, подлежащ на обжалване по реда на чл.208 от АПК, в преклузивния срок по чл.211, ал.1 от АПК.

             В пределите на служебната проверка по чл.218, ал.2 от АПК не се установяват основания за нищожност на оспореното решение на КРС.

  Производството пред въззивния съд е започнало по жалба на „З.Д.“ ООД“*** срещу ЕФ серия К №7022089 за налагане на глоба за нарушение, установено с АТСС. Същевременно С.Й.И., в качеството му на законен представител на дружеството е санкциониран със същия ЕФ, за това че на 02.02.2023г. в 11.12ч., в с.Невестино, обл.Кюстендил, км 12+100 на път  ВП ІІ-62 в посока гр.Кюстендил, при ограничение на скоростта от 50 км/ч за населено място, управлява лек автомобил Ф Ф с рег.№****, собственост на дружеството със скорост от 81 км/ч. /приспаднат толеранс от 3 км/ч в полза на водача/. На основание чл.189, ал.4 във вр.с чл.182, ал.1, т.4 от ЗДвП му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400 лв., за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП.

  Настоящият касационен състав констатира недопустимост на обжалваното решение. Налице е произнасяне по недопустима въззивна жалба, тъй като „З.Д.“ ООД“*** не е активно легитимирано да обжалва издаден ЕФ на законния му представител. Неправилно въззивният съд е приел, че жалбоподател е дружеството и същото е призовавано като страна в производството.

   Съгласно разпоредбата на чл.189, ал.4 от ЗДвП при нарушение, установено и заснето с АТСС се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение, а съгласно чл.188, ал.2 от ЗДвП, когато нарушението е извършено при управление на МПС, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на превозно средство. Следователно в конкретния случай, след като с ЕФ е установено нарушение, извършено с превозно средство, собственост на „З.Д.“ ООД“*** /срав. справка/, наказанието се налага на лицето, представляващо дружеството като физическо лице, а не на самото дружество. В издадения ЕФ серия К №7022089 като нарушител е посочен С.Й.И., поради което и нему принадлежи правото на жалба срещу фиша.

 Този извод следва и по аргумент от разпоредбата на чл.61, ал.1 от ЗАНН, която визира процесуално легитимираните лица, участващи в производството, а именно нарушителят, поискалият обезщетение, собственикът на вещите, с които е извършено разпореждане в полза на държавата, наказващия орган. Фактът, че дружеството е собственик на МПС-то, не създава правна възможност за него да обжалва ЕФ. Това принципно положение произтича от общото разбиране, че може да се обжалва акта, с който се реализира административнонаказателната отговорност единствено от лицето, което следва да понесе тази отговорност. В случая това е физическото лице, посочено в ЕФ, което е и административнонаказателно отговорно, съгласно чл.188, ал.2 от ЗДвП. Жалбата подадена от „З.Д.“ ООД“***, представлявано от своя управител е процесуално недопустима, тъй като не е подадена от лице, легитимирано да обжалва издадения ЕФ. Липсата на право на жалба определя и недопустимостта на постановения въззивен съдебен акт.

 Изводът на касационната инстанция за недопустимост на решението на КРС прави безпредметно обсъждането на доводите на касатора за неговата неправилност.

            С оглед гореизложеното КАС ще обезсили въззивното решение и ще прекрати производството по АНД №439/2023г. по описа на КРС.

            Съдът ще присъди юрисконсултско възнаграждение в полза на ОДМВР – Кюстендил, на основание чл.63д, ал.3 от ЗАНН  в размер на 80 лв., съгласно чл. чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ.

            Воден от горното и на основание чл.221, ал.3 от АПК, Административният съд

 

                                                           Р   Е   Ш   И:

 

           ОБЕЗСИЛВА решение №151/31.05.2023г. на Кюстендилски районен съд и ПРЕКРАТЯВА производството по АНД №439/2023г. по описа на същия съд.

           ОСЪЖДА С.Й.И.,*** да заплати на ОДМВР – Кюстендил, ул.“Цар Освободител“ №12 юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лв. /осемдесет/.

            Решението е окончателно.

           

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              

 

                                                 ЧЛЕНОВЕ: