Решение по дело №990/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 417
Дата: 6 март 2020 г. (в сила от 24 март 2020 г.)
Съдия: Катя Рудева Боева
Дело: 20205330200990
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 471                                        06.03.2020 г.                           гр. Пловдив

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД,                                 V наказателен състав

На шести март                                                две хиляди и двадесета година

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАТЯ БОЕВА

        

Секретар ТАНЯ СТОИЛОВА

Прокурор  ГЕОРГИ ХАРИЗАНОВ

като разгледа докладваното от съдията АНД № 990 по описа за 2020 г.

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемия М.С.П.,  роден на *** ***, с постоянен адрес и адрес ***, ***, български гражданин, с основно образование, ученик, неженен, неосъждан, ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че на 13.09.2019 год. в с.Михилци, обл.Пловдив, без надлежно разрешително е държал високорискови наркотични вещества, както следва:–амфетамин с нето тегло 0,38 грама със съдържание на активен компонент 16 тегловни % амфетамин, на стойност 11,40 лева съгласно Приложение № 2 от Постановление № 23 на Министерски съвет от 29.01.1998 год. за определяне цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството и

–марихуана с общо нето тегло 0,67 грама със съдържание на активен компонент 4,7 тегловни % тетрахидроканабинол /ТХК/, на стойност 4,02 лева съгласно Приложение № 2 от Постановление № 23 на Министерски съвет от 29.01.1998 год. за определяне цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството, всички наркотични вещества на обща стойност 15,42 лева /петнадесет лева и четиридесет и две стотинки/, като деянието представлява маловажен случай,  поради което и на основание чл. 378, ал. 4, т. 1 от НПК вр. чл. 354а, ал. 5, вр. ал. 3 т. 1, вр. чл. 78а, ал. 1 от НК го ОСВОБОЖДАВА от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ  и  му  НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на  1000 /хиляда/ лева.

ОТНЕМА на основание чл. 354а ал. 6 от НК в полза на Държавата веществените доказателстваостатък от наркотични вещества - марихуана с нето тегло 0.67 грама и съдържание на активен компонент - тетрахидроканабинол ТХК - 4,7 %  и амфетамин с нето тегло 0,38 грама и съдържание на активен компонент - 16 теглови % марихуана, находящи се в ЦМУ, като след влизане в сила на решението да се унищожат по надлежния ред.

 ОСЪЖДА на основание чл. 189 ал. 3 от НПК  обвиняемия М.С.П. да заплати  направените разноски на досъдебното производство  в размер на  132,40 лв.  по сметка на  ОД на МВР – Пловдив в полза на бюджета на Държавата.

  

 РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест пред ПОС в 15 дневен срок от днес по реда на Глава ХХІ от НПК.

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

ТС

Съдържание на мотивите

МОТИВИ КЪМ РЕШЕНИЕ ОТ 06.03.2020  г. ПО АНД № 990/2020 г. ПО ОПИСА НА РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, НО, ПЕТИ СЪСТАВ

 

От Районна прокуратура Пловдив е внесено мотивирано постановление с предложение обвиняемият М.С.П., да бъде освободен от наказателна отговорност, като му се наложи административно наказание по 78а НК, за това че на 13.09.2019 год. в с. Михилци, обл. Пловдив, без надлежно разрешително е държал високорискови наркотични вещества, както следва:

–амфетамин с нето тегло 0,38 грама със съдържание на активен компонент 16 тегловни % амфетамин, на стойност 11,40 лева съгласно Приложение № 2 от Постановление № 23 на Министерски съвет от 29.01.1998 год. за определяне цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството и

–марихуана с общо нето тегло 0,67 грама със съдържание на активен компонент 4,7 тегловни % тетрахидроканабинол /ТХК/, на стойност 4,02 лева съгласно Приложение № 2 от Постановление № 23 на Министерски съвет от 29.01.1998 год. за определяне цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството, всички наркотични вещества на обща стойност 15,42 лева /петнадесет лева и четиридесет и две стотинки/, като деянието представлява маловажен случай – престъпление по чл. 354а, ал. 5, вр. ал. 3 т. 1 НК.

Производството пред първата инстанция е протекло по реда на диференцираната процедура по глава 28 НПК.

В хода на съдебните прения представителят на Районна прокуратура Пловдив поддържа повдигнатото обвинение и моли обвиняемият да бъде освободен от наказателна отговорност за инкриминираното деяние, като му се наложи административно наказание глоба в рамките на предвидения в закона минимум от 1000 лева.  

Защитникът на обвиняемия – адв. Я., споделя изложено от представителя на държавното обвинение. Посочва, че с оглед чистото съдебно минало на обвиняемия, признанието на вината за извършеното престъпление и изразеното съжаление, следва да му бъде определено минимално наказание, а именно: глоба в размер на 1000 лева.

Обвиняемият се признава за виновен по така повдигнатото му обвинение и изразява съжаление за извършеното деяние. С последната си дума моли за минимално наказание.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства и взе предвид доводите на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

 

ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:

 

Обвиняемият М.С.П., ЕГН: **********, е роден на *** ***, ***, български гражданин, с основно образование, ученик, не е женен, не е осъждан, с адрес за призоваване: ***.

На 30.08.2019 г. срещу обвиняемия М.П. било образувано ДП № 184/2019 г. по описа на РПУ Хисар при ОДМВР Пловдив, пр. пр. № 7444/2019 г. по описа на Районна прокуратура Пловдив, за това, че на 29.08.2019 г. в с. Михалци, обл. Пловдив, без надлежно разрешително е държал високорисково наркотично вещество – 0.30 грама марихуана, престъпление по чл. 354а ал.3 т.1 НК. С постановление за прекратяване на наказателното производство от 11.09.2019 г., ДП 184/2019 г. по описа на РПУ Хисар при ОДМВР Пловдив, било прекратено на основание чл. 24 ал.1 т.1 НПК, доколкото била установена хипотеза на чл. 9 ал.2 НК, а именно извършеното деяние, макар и формално да осъществява признаците на предвидено в закона престъпление, не е престъпно, доколкото обществената му опасност е явно незначителна.

На 13.09.2019 г. в РПУ Хисаря при ОДМВР Пловдив, била получена оперативна информация, че на територията на с. Михалци, обл. Пловдив, се намира лице, което се предвижва с велосипед и държи в себе си наркотични вещества. За лицето било дадено описание – височина 1.90 м., къса коса, облечен с къси панталони и червена на цвят тениска. В районното управление незабавно била създадена организация за проверка на сигнала и установяване на лицето. Бил сформиран екип от полицейски служители – свидетелите С.Т., С.В. и техния колега – В.А.. Полицейските служители предприели обход на територията на с. Михалци, обл. Пловдив, и движейки се по ул. „Първа“ пред № 10, забелязали обвиняемия М.П., който отговарял на посоченото описания. Полицейските служители спрели за проверка обвиняемия П., представили се и установили данните по неговата самоличност. Същите провели беседа с обвиняемия, при която последният признал, че държи в кормилото на колелото си наркотични вещества, а именно: марихуана и амфетамин, и желае да ги предаде доброволно. Обвиняемият посочил, че наркотичните вещества са негови и са за лична употреба. Полицейските служители отвели обвиняемия П. ***. Там същият предал доброволно държаните в него наркотични вещества, както следва: един брой светлозелен полиетилен, съдържащ бяло прахообразно вещество на бучки, 1 брой светлозелен полиетилен, съдържащ зелено-кафява суха растителна маса, един брой бял хартиен лист, съдържащ светлозелен полиетилен със съдържание зелено-кафява растителна маса.

В хода на досъдебното производство била изготвена съдебнохимическа експертиза на предадените от обвиняемия вещества. Съобразно заключението на вещото лице, представената за изследване суха зелена растителна маса – обект № 1 на експертизата, представлява марихуана с общо нето тегло 0.67 грама и съдържание на активен компонент – 4.7 % теглови тетрахидроканабинол /ТХК/, представеното за изследване бяло прахообразно вещество – обект № 2 на експертизата, представлява амфетамин с общо нето тегло 0.38 грама и съдържание на активен компонент 16 % теглови амфетамин. Остатъците от изследването били предоставени за съхранение в ЦМУ гр. София.

 

         ПО ДОКАЗАТЕЛСТВАТА:

        

Гореизложената фактическа обстановка се установява по несъмнен начин от събраните в хода на досъдебното производство и приобщени по реда на чл. 378, ал.2 вр. чл. 283 НПК доказателства – обясненията на обвиняемия /л.14 – 15, 49 от ДП/, както и от показанията на свидетелите С.Т. /л. 18-19 от ДП/, С.В. /л.20-21 от ДП/ и К.А. /л.22-23 от ДП/.

         Фактическата обстановка се подкрепя и от приобщените по реда на чл.378 ал.1 НПК писмени доказателства – експертна справка /л. 30 от ДП/, протокол за доброволно предаване /л.32 от ДП/ и постановление за прекратяване на наказателното производство от 11.09.2019 г. /л.34-36 от ДП/

От изготвената в хода на досъдебното производство химическа експертиза /л. 26-27 от ДП/ се установи, че представената за изследване суха зелена растителна маса – обект № 1 на експертизата, представлява марихуана с общо нето тегло 0.67 грама и съдържание на активен компонент – 4.7 % теглови тетрахидроканабинол /ТХК/, представеното за изследване бяло прахообразно вещество – обект № 2 на експертизата, представлява амфетамин с общо нето тегло 0.38 грама и съдържание на активен компонент 16 % теглови амфетамин. Остатъците от изследването били предоставени за съхранение в ЦМУ гр. София.

Констатацията за съдебното минало на обвиняемия П. съдът направи въз основа на представената по делото справка за съдимост /л. 17 от ДП/. Други обстоятелства досежно личностната характеристика на обвиняемия се изведоха от изготвената в хода на досъдебното производство характеристична справка /л.42 от ДП/.

         В посочените доказателствени материали не се съдържат противоречия, същите еднопосочно и безпротиворечиво установяват фактическата обстановка, изложена в обстоятелствената част на мотивираното постановление и призната от обвиняемия на досъдебно производство, поради което и по аргумент за обратното от чл. 305, ал.3 НПК не се налага по-детайлното им обсъждане.

          Следва да се отбележи и че на съдебна фаза обвиняемият изрично признава виновността си по обвинението, така както е повдигнато от районна прокуратура Пловдив.

 

ОТ ПРАВНА СТРАНА:

 

С оглед гореизложената фактическа обстановка съдът прие, че са налице всички елементи от обективна и субективна страна на престъпление по чл. 354а ал.5, вр. ал.3 т.1 НК.

С упражняваната фактическа власт върху инкриминираните вещества –марихуана и амфетамин, обвиняемият е реализирал държането като форма на изпълнително деяние на престъплението.

В същото време по делото не са събрани доказателства, а не са и изложени твърдения от обвиняемия, същият да е имал надлежно разрешително за упражняваната фактическа власт върху наркотичното вещество.

Съгласно Приложение № 1 към чл. 3, т. 1 от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, марихуаната и амфетаминът попадат в Списък I на растенията и веществата по смисъла на чл. 3 ал.2 от Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите /ЗКНВП/ и представляват вещества с висок риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотребата с тях. Видно от Приложение № 2 от Постановление № 23/29.01.1998 г. на Министерски съвет за определяне на цените на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството, марихуана с общо нето тегло 0.67 грама и съдържание на активен компонент 4.7 теглови % тетрахидроканабинол /ТХТ/ е на стойност 4.02 лева, а амфетамин с общо нето тегло 0.38 грама и съдържание на активен компонент 16 теглови % е на стойност 11.40 лева. От изложеното следва, че общата стойност на наркотичните вещества възлиза на 15.42 лева.

Съдът намери, че конкретният случай притежава признаците на маловажен такъв. Преценката за това дали дадено деяние представлява маловажен случай е комплексна и индивидуална във всеки отделен случай и се определя от фактите по делото, съотнесени към разпоредбата на чл.93 т.9 от НК. В текста на чл.93 т.9 от НК се съдържа легално определение на понятието “маловажен случай”, като съгласно трайната съдебна практика, маловажността на случая се преценява съобразно предписанията на тази правна норма. По смисъла на чл.93 т.9 от НК деянието представлява “маловажен случай”, когато с оглед липсата или незначителността на вредните последици или на други смекчаващи обстоятелства, се отличава с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпления от същия вид. От съдържанието на нормата се установява, че дали случаят е маловажен се определя не само от липсата или незначителността на вредните последици, но и от другите смекчаващи обстоятелства, при които е извършено деянието, като по-ниската степен на обществената му опасност в сравнение с обикновените случаи може да даде основание за разграничаването му от престъплението и приемане, че се касае за маловажен случай / така ТР № 58/1986 г. на ОСНК на ВС/. В същата насока е и ППВС № 6/1971 г., съгласно което маловажността на случая се определя от по-ниската степен на обществена опасност на деянието, изводима както от оценката на вредните последици от извършването му, така и от другите обстоятелства, характеризиращи деянието и дееца, /личността на извършителя, подбудите, начина на извършване на деянието/ преценени в тяхната съвкупност и взаимна връзка.

Приложени към фактите по настоящото дело посочените критерии за преценка определят извършеното деяние като маловажен случай. Касае се за държане на сравнително малко количество наркотични вещества – марихуана с нето тегло 0.67 грама, и амфетамин с нето тегло - 0.38 грама, като общата им стойност също не е в голям размер, а именно: 15.42 лева. Последното обстоятелство е от съществено значение за ниската степен на обществена опасност на деянието, която в този случай се определя от неголямата степен на засягане на обществените отношения, свързани с опазване на общественото здраве, които са защитени от инкриминираната правна норма /така Решение № 44/23.04.2018 год.,  наказателно дело № 72/2018 год. на ВКС, 3 НО/ .

Положителната личностова характеристика на обвиняемия също е обстоятелство, определящо ниската обществената опасност на деянието. Деецът е с чисто съдебно минало, същият е едва на осемнадесет години към момента на извършване на деянието, като все още е ученик. Тази възраст на извършителя говори за социална незрялост и липса на житейски опит, за младежка импулсивност, за тепърва формираща се нагласа и отношение към запретения характер на престъпните прояви и тяхното негативно отражение в обществото, за човек все още търсещ себе си и своето място в живота, при когото моралните императиви на личността не са достигнали своята устойчивост /в този смисъл Решение № 224 /22 май 2014 г., Второ наказателно отделение, по к.н.д. № 571/14 г. на ВКС, Решение  № 151/15 ноември 2017 г., по наказателно дело № 753/2017 г. на ВКС, 3 НО, Решение  № 92/05.06.2015 г., наказателно дело № 2031/2014 г. по описа на ВКС, Решение №57/04.04.2018 по дело №159/2018 на ВКС/.

Отделно от това, както в хода на досъдебното производство, така и в хода на съдебното, П. изразява критично отношение към извършеното от него деяние и го оценява негативно. Още в момента на извършване на проверката на същия, по негова инициатива е съобщил на полицейските служители, че в негово държане се намира марихуана.

В заключение, цялостната преценка на посочените обстоятелства, характеризиращи извършеното деяние и обвиняемия като личност, както и тези относно моралната укоримост на извършеното, дават основание за извод, че същото се отличава с по-ниска степен на обществена опасност от обикновените случаи на престъпления от същия вид, което определя квалификацията му като „ маловажен случай“.

От субективна страна извършеното от обвиняемия П. деяние е виновно, с форма на вина – пряк умисъл. Същият е съзнавал, че държи два вида наркотични вещества – марихуана и амфетамин, без да има надлежно разрешително за държането, осъзнавал е общественоопасния характер на деянието, като предвижда общественоопасните последици и целял тяхното настъпване.

 

ПО НАКАЗАНИЕТО:

 

С оглед приложимата правна квалификация за извършеното от обвиняемия М.П. деяние, съдът намери, че са налице предпоставките на чл. 78а НК за освобождаването му от наказателна отговорност и налагането на административно наказание – глоба.

Така на първо място, за посоченото престъпление по чл. 354а ал.5, вр. ал.3 т. 1 НК, се предвижда наказание „глоба“ до хиляда лева.

На следващо място, от приложената по делото справка съдимост, се установи, че същият не е осъждан, както и че не е освобождаван от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по реда на чл. 78а НК.

От престъплението няма причинени имуществени вреди, като не са налице и изключващите института на освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание ограничения по чл. 78а ал.7 НК.

За престъпление по чл. 354а, ал.5 НК предвижданото наказание е глоба до 1000 лева. В същото време при приложение на института на 78 А предвижданото административно наказание глоба е от 1000 до 5000 лева. При приложение на чл. 78 ал.5 НК, единственият възможен размер на административното наказание глоба, което може да се наложи на дееца е в рамките на минимума 1000 лева.

 

ПО ВЕЩЕСТВЕНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА И РАЗНОСКИТЕ:

 

Веществените доказателства: остатък от наркотични вещества - марихуана с нето тегло 0.67 грама и съдържание на активен компонент - тетрахидроканабинол ТХК - 4,7 %  и амфетамин с нето тегло 0,38 грама и съдържание на активен компонент - 16 теглови % марихуана, находящи се в ЦМУ, на основание чл. 354а ал. 6 от НК се отнеха в полза на Държавата, като след влизане в сила на решението следва същите да се унищожат по надлежния ред.

 На основание чл. 189 ал. 3 от НПК обвиняемият бе осъден да заплати направените на досъдебното производство разноски в размер на 132,40 лева по сметка на  ОД на МВР – Пловдив,  в полза на бюджета на Държавата.

 

Мотивиран от горното съдът постанови решението си.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

ТС