Решение по дело №2344/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2206
Дата: 18 ноември 2019 г.
Съдия: Йова Петкова Проданова
Дело: 20197050702344
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

 

   ...................../ ................ 2019 г.   гр. Варна

                       

                                       В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, Втори касационен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и четвърти октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав:

           

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ :  ЙОВА ПРОДАНОВА

                                                            ЧЛЕНОВЕ :  ГЕРГАНА СТОЯНОВА

                                                                                      ДИМИТЪР МИХОВ

при секретаря Наталия Зирковска  и с участието на прокурора Силвиян Иванов, като разгледа докладваното от съдията Йова Проданова касационно административно - наказателно дело № 2344 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс вр. чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по касационна жалба на Териториална дирекция на НАП Варна против Решение № 1358 от 05.07.2019 година, постановено по н.а.х.д. № 2278/2019 година на Варненския районен съд, 5-ти състав.

Твърденията са за незаконосъобразност на решението на районния съд поради нарушение на материалния закон. Оспорен е извода на първоинстанционния съд за неправилно образувано административно-наказателно производство срещу физическото лице Н.К. при регистрация по ЗДДС на едноличния търговец "Н.К. Л.", предвид правосубектността на физическото лице в качеството му и на едноличен търговец, както и приложението на чл.28 от ЗАНН. Искането е решението да бъде отменено като бъде потвърдено наказателното постановление.

Ответната страна Н.А.К., в качеството й на ЕТ"Н.К. - Л." не е изразила становище по жалбата.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура дава заключение за неоснователност на жалбата по съображения за правилно приложение от районния съд на чл.28 от ЗАНН.

Касационният състав, преценявайки обжалваното решение с оглед заявените касационни основания и служебно, съобразно разпоредбата на ал.2 на чл.218 АПК, за да се произнесе, взе предвид:

С решението от 05.07.2019 година районният съд отменя Наказателно постановление №430773-F468244/22.04.2019г. на Директора на Дирекция "Обслужване" при ТД на НАП Варна, с което на Н.А.К., в т.ч. и като ЕТ "Н.К. ***, е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 500.00 лв. на основание чл.179 Закона за данък върху добавената стойност, за нарушение на чл.125, ал.5 .

При събраните по делото доказателства въззивният съд приема за установени фактите, описани в акта за установяване на административно нарушение и наказателното постановление. При проверка в информационната система на ТД на НАП, извършена на 20.12.2018 година от служител на ТД на НАП, е установено, че от ЕТ "Н.К. Л.", регистрирано по ЗДДС лице от 20.01.2013 година, не е подадена дължима СД по ЗДДС за отчетен период 01.11.2018 г.- 30.11.2018 година в установения от закона срок до 14.12.2018 година. На 20.12.2018 година до лицето е изпратена покана за подаване на декларацията и за явяване за съставяне на акт за установяване на административно нарушение. Справката - декларация е подадена със забава на 09.01.2019 година. Актът за установяване на административно нарушение е съставен на 24.01.2019 година срещу физическото лице и връчен на Н.К. на 01.04.2019 година. Въз основа на него е издадено и наказателното постановление, с което на основание на 179, ал.1 от ЗДДС на физическото лице, действащо и като едноличен търговец, е наложена имуществена санкция за нарушение на чл.125, ал.5 от ЗДДС. Районният съд приема, че със забавеното изпълнение търговецът е осъществил състава на нарушението.

Отмяната на наказателното постановление е постановена по съображения за допуснати съществени нарушения на процесуалния закон в резултат на неяснота относно субекта на нарушението. Първоначално за субект на нарушението е определено физическото лице, срещу което е съставен акта за установяване на административно нарушение, впоследствие наказателното постановление е издадено срещу физическото лице, като с химикал е дописан и едноличния търговец.

Като самостоятелно основание за отмяна е мотивирано наличието на основания за приложение на института на "маловажност" по чл.28 от ЗАНН.

Касационният състав намира решението на районния съд постановено при съществено нарушение на процесуалните правила.

Същественото процесуално нарушение  като основание за отмяна винаги е свързано с нарушаване на норма, която е съществена за правилността на постановения акт. Правната теория и съдебната практика последователно приемат, че такава е нормата, която законът предвижда като гаранция за правилността на наказателното постановление, така че нейното нарушаване създава вероятност за неговата неправилност. Тази вероятност оправдава отмяната на оспорения акт, защото разрушава изискването за сигурност, че фактическите констатации на органа са истински. Именно тази вероятност за неправилност изключва преценката за материална законосъобразност на наказателното постановление от въззивния съд при направен от него извод за наличие на съществено нарушение на процесуални правила при издаването му. Затова и законът във всички случаи на установени съществени процесуални нарушения разпорежда при отмяна на опорочения съдебен акт връщане на делото за ново разглеждане и цялостно обсъждане, евентуално събиране на доказателства и тяхната преценка – чл.222, ал.2 от АПК.

В конкретния случай съдът недопустимо и в противоречие приема, че е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, като за субект на нарушението с акта за установяване на нарушението и с наказателното постановление са посочени различни лица и в същото време прилага института на „маловажност“ по чл.28 от ЗАНН, който предполага категоричен извод за доказано извършено нарушение, свързано с конкретен субект. Произнасянето по материалната законосъобразност на оспорения акт изисква установеност на спазване на предвидените процесуални правила, което самият въззивен съд отрича да е станало, поради което решението му е неправилно.

Допуснатото от районния съд нарушение на процесуалните правила с извършената от него преценка на материалната законосъобразност на наказателното постановление при направения извод за наличие на съществено процесуално нарушение при издаване на наказателното постановление налага отмяна на решението и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на съда, поради което, на основание чл.221, ал.2, предл. второ вр. Чл.222, ал.2, т.1 от Административнопроцесуалния кодекс, съдът

 

                                        Р    Е    Ш    И  :

 

ОТМЕНЯ Решение № 1358 от 05.07.2019 година, постановено по н.а.х.д. № 2278/2019 година на Варненския районен съд, 5-ти състав.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Варненския районен съд.

Решението е окончателно.

 

                                               

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

            

                                   ЧЛЕНОВЕ: