Определение по дело №461/2022 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 декември 2022 г. (в сила от 12 декември 2022 г.)
Съдия: Бисерка Любенова Бойчева
Дело: 20227140700461
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 11 ноември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 509/12.12.2022 г.

  

Административен съд - Монтана,касационен състав , в публичното съдебно заседание на  девети декември  ,през две хиляди  двадесет и втора година в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: БИСЕРКА БОЙЧЕВА                                                                         

                                                    Членове: МАРИЯ НИЦОВА

                     РЕНИ ЦВЕТАНОВА

 

при секретаря……...Димитрана Димитрова  и с участието на прокурора..Камелия Цветкова………като разгледа...............докладваното от съдията БОЙЧЕВА....КАД№461/2022г. по описа на съда ,установи следното:

 Производството е по реда на чл.285,пр.3 от  ЗИНЗС ,във вр. с глава Тринадесета от АПК.

 Образувано е по частна жалба против Определение №364/ 26.09.2022г. по адм.д.№348/2022г. по описа на АС-Монтана, с което е оставена без разглеждане подадената  жалба от Ц.Ч.Е. с ЕГН * ,изтърпяващ наложено му наказание „лишаване от свобода” в ЗОЗТ „Бойчиновци” към Затвора гр.Враца, с която оспорва действието по издаване на Заповед №Л-2023/11.09.2020год. от Началника на  Затвора ,гр.Враца и бездействието на ГД „Изпълнение на наказанията“ гр.София, които при обжалване на заповедта са потвърдили същата.

В жалбата се излагат твърдения, че определението е неправилно, като противоречащо на материалния закон.Моли се за отмяна на определението и връщане на делото за разглеждане по същество .

Ответникът-Началника на Затвора Враца не се явява и не се представлява в съдебно заседание ,но в  депозиран писмен отговор, чрез процесуалния му представител ст. юрк.Гергана Х*** ,моли да се потвърди обжалваното определение.

Представителят на ОП-Монтана  дава заключение за неоснователност на жалбата.

След като се запозна с доказателствата по делото и съобрази закона, настоящият състав намира, че частната жалба е процесуално допустима, като подадена в срок от надлежна страна, а разгледана по същество е неоснователна. Съображенията за това са следните:

Производството по адм.дело №348/2022г. по описа на АС-Монтана е образувано по подадена молба от Ц.Ч.Е. с ЕГН * изтърпяващ наложено му наказание „лишаване от свобода” в ЗОЗТ „Бойчиновци” към Затвора гр.Враца, с която оспорва действието по издаване на Заповед №Л-2023/11.09.2020год. от Началник Затвора гр.Враца и бездействието на ГД „Изпълнение на наказанията“ гр.София, който при обжалване на заповедта са потвърдили същата.

С Определение №364/26.09.2022г. по адм.д.№348/2022г. по описа на АС-Монтана , ІІ състав на АС-Монтана е оставил жалбата  без разглеждане и е прекратил производството по делото .

 За да постанови този резултат съдът е приел на първо място ,че  разпоредбата на чл. 276, ал. 1 от ЗИНЗС определя границите на защитата по Част Шеста от закона, регламентирайки, че всеки лишен от свобода или задържан под стража може да иска прекратяването на такива действия и бездействия на органа по изпълнение на наказанията, които са нарушение на забраната по чл. 3, респективно може да иска извършването на действия с цел прекратяване или предотвратяване на нарушение на тази забрана. За да се предизвика разпоредената с правната норма на чл. 276, ал. 1, т. 1 от ЗИНЗС последица - прекратяване на фактически действия и бездействия, е необходимо същите да представляват нарушение на забраната по чл. 3 от ЗИНЗС.

На второ място е приел ,  че за да е допустимо едно искане по чл. 276, ал. 1 от ЗИНЗС то трябва да е насочено срещу фактическо действие, а не срещу правно такова, обективиращо властническо волеизявление на административен орган и оттам представляващо индивидуален административен акт по см. на чл. 21, ал. 1 от АПК, респективно действие по изпълнение на административен акт или на закона. Допустимостта на искането по чл. 276, ал. 1 от ЗИНЗС е обусловена и от това твърдяното фактическо действие да е такова, нарушаващо забраната по чл. 3 от ЗИНЗС за прилагане на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение или поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, т. е. защитата по този ред е само срещу фактически действия и то такива в обхвата на чл. 3 от ЗИНЗС.

На трето място ,съдът е приел ,че с оглед установените по делото факти, се касае не за фактически ,а за правни действия ,свързани с издаване и обжалване на Заповед №Л-2023/11.09.2020год. от Началника на Затвора гр.Враца, с която на осн. чл.104, ал.1, във вр. чл.101, т.1 от ЗИНЗС му е наложено наказание „писмено предупреждение“ .

 Настоящият тричленен състав на АС-Монтана ,като касационна инстанция намира, че оспореното определение е правилно и законосъобразно.В съответствие с правилното приложение на материалния и процесуалния закон ,съдът е констатирал, че доколкото с искането по чл.276,ал.1,т.1 ЗИНЗС се оспорват правни действия по издаване и обжалване на Заповед №Л-2023/11.09.2020год. от Началник Затвора гр.Враца ,то нормата на чл.276,ал.1,т.1 ЗИЗНС е неприложима в случая. Предпоставка за допустимост на искането по чл.276 ал.1 от ЗИНЗС, респективно за наличие на правен интерес от търсената защита, е действията, нарушаващи забраната по чл.3 от ЗИНЗС, 1.да не са правни ,а фактически , 2.да не са прекратени или да са очевидно и обективно предстоящи и 3. да са свързани с нарушаване на забраната по чл.3 ЗИНЗС.Правилна е преценката на съда ,че не са налице и трите визирани в закона материално-правни предпоставки за допустимост на защитата по чл.276,ал.1,т.1 ЗИНЗС.В този смисъл, определението на съда ,с което съдът е оставил жалбата на л.св. Ц.Ч.Е. против действието по издаване на Заповед №Л-2023/11.09.2020год. от Началник Затвора гр.Враца и бездействието на ГД „Изпълнение на наказанията“ гр.София, с което тази заповед е потвърдена ,без разглеждане и е прекратил производството по делото ,се явява съответно на фактите и доказателствата по делото и следва да се остави в сила,като законосъобразно  постановено.

Дори и да приемем ,че целта на л.св.Ц.Е. е да обжалва пред първата инстанция иначе неподлежащата на обжалване по съдебен ред  Заповед №Л-2023/11.09.2020год. от Началник Затвора гр.Враца, с която на осн. чл.104, ал.1, във вр. чл.101, т.1 от ЗИНЗС му е наложено наказание „писмено предупреждение“,т.е. ,че първоинстанционния съд неправилно е квалифицирал производството по чл.276,ал.1,т.1 ЗИЗНС / така както го е заявил жалбоподателя в жалбата/,то като краен резултат жалбата също би била недопустима ,като подадена срещу акт ,неподлежащ на съдебно обжалване ,при което като краен резултат определението е правилно и законосъобразно, с тези допълващи мотиви.Водим от горното, тричленен състав на АС-Монтана

 

                                          ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Определение №364/26.09.2022г. по адм.д.№348/2022г. по описа на АС-Монтана.

 Определението е окончателно.

Препис от определението да се изпрати на страните по реда на чл.138,ал.3 АПК.

 

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             

 

 

 

 

                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.                   

 

 

                                                                          2.