Решение по дело №211/2022 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 31 октомври 2022 г.
Съдия: Галя Петкова Иванова
Дело: 20227220700211
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 август 2022 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 209

 

гр. Сливен, 31. 10. 2022 г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СЛИВЕН, в публично заседание на дванадесети октомври, две хиляди двадесет и втора година, в състав:

             

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛАНА  ДРАГОМАНСКА

                                             ЧЛЕНОВЕ:  ГАЛЯ  ИВАНОВ

                                                                     ИГЛИКА  ЖЕКОВА

           

При участието на секретаря НИКОЛИНКА ЙОРДАНОВА и на прокурора КРАСИМИР МАРИНОВ, като разгледа докладваното от съдия ГАЛЯ ИВАНОВА касационно административнонаказателно дело № 211 по описа на съда за 2022 година, за да се произнесе, съобрази следното: 

 

Производството е по реда на чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ във връзка с чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.           

Образувано е по касационна жалба на И.И.К., чрез процесуален представител, против Решение № 290 от 08.07.2022 г., постановено по АНД № 384 / 2022 г. по описа на Районен съд – Сливен, с което е потвърдено като законосъобразно Наказателно постановление /НП/ № 21-0804-003200 от 27.10.2021 г. на Началника на Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР– Сливен, с което на И.И.К. са наложени следните наказания: на основание чл. 174, ал. 3, пр. 1 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/,   глоба в размер на 2 000 лева и лишаване от право да управлява МПС за 24 месеца, за нарушение на същата разпоредба; на основание чл. 174, ал. 3, пр. 2 от ЗДвП, глоба в размер на 2 000 лева и лишаване от право да управлява МПС за 24 месеца, за нарушение на същата разпоредба; на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, пр. 2 от ЗДвП, глоба в размер на 10 лева, за нарушение на чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП; и на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, пр. 3 от ЗДвП, глоба в размер на 10 лева, за нарушение на чл. 100, ал. 1, т. 2 от ЗДвП, и е осъдена И.И.К. да заплати на ОД на МВР – Сливен направените по делото разноски в размер на 80 лева, представляващи юрисконсултско възнаграждение.

В жалбата си касационният жалбоподател твърди, че обжалваното решение е неправилно. Счита, че в случая не бил нарушен материалният закон, било допуснато съществено процесуално нарушение при издаването на НП, както и не били събрани достатъчно доказателства, че същата е управлявала автомобила на 17.10.2021 г. Първоинстанционният съд не бил обсъдил в мотивите си събраните гласни доказателства, които обосновавали отмяната на обжалваното решение, както и направеното възражение за допуснато съществено процесуално нарушение, водещо до ограничаването на правото й на защита. Моли съда да отмени решението на Районен съд – Сливен, както и да бъдат присъдени разноски по чл. 38 от Закона за адвокатурата /ЗА/.

В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призована, не се явява и не се представлява. В представено писмено становище чрез упълномощен процесуален представител поддържа жалбата и моли да бъде уважена, по подробно изложените в нея съображения. Претендира присъждане на адвокатско възнаграждение, съгласно приложен списък на разноските.

Ответникът по касационната жалба – Областна дирекция на МВР– Сливен, редовно призована, не се представлява в съдебно заседание. В представено писмено становище чрез упълномощен процесуален представител оспорва жалбата като неоснователна, моли да бъде оставена без уважение, излага съображения в подкрепа на твърденията си за законосъобразност на обжалваното решение и моли да бъде оставено в сила, претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Сливен, дава заключение, че решението на Районния съд следва да бъде оставено в сила.

Касационната жалба е подадена в предвидения в чл. 211, ал. 1 от АПК преклузивен срок, от надлежна страна и при наличие на правен интерес, поради което е допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

За да потвърди процесното НП като законосъобразно, Районният съд, след като е обсъдил и преценил събраните по делото доказателства, е приел за установено извършването на нарушенията, за които е ангажирана отговорността на жалбоподателя; изложил е съображения за неоснователност на наведените от жалбоподателя доводи; направил е извод, че при съставяне на АУАН и издаване на НП не са допуснати съществени процесуални нарушения; счел е, че наложените наказания са определени правилно.

Решението на Районния съд е валидно, допустимо и правилно. Възраженията на касационния жалбоподател са неоснователни.

Видно от установената по делото фактическа обстановка, на 17.10.2021 г. служители на ОД МВР Сливен се намирали в с. С., общ. Сливен. Преди полунощ се разминали с лек автомобил с Рег. № ………….., управляван от мъж. Решили да го проверят, като обърнали и тръгнали след автомобила, но преследваният автомобил ускорил и спрял в някаква пресечка. Когато пристигнали, двамата служители на реда установили, че на шофьорското място се намирала жалбоподателката К., а св. Н. П. бил от дясната страна. Полицейските служители попитали защо са се сменили, но и двамата твърдели, че автомобилът е бил управляван от жалбоподателката. Двамата служители на реда потърсили съдействие от сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР - Сливен и на място пристигнал екип от КАТ – Сливен, сред които и св. А. А.. Той поканил жалбоподателката да бъде изпробвана за а., но тя отказала. Приканил я да бъде отведена до сградата на сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Сливен, за да бъде изпробвана с техническо средство за употреба на у. в., но тя отново отказала. Издаден ѝ бил талон за медицинско изследване № 0055807, но К. отказала да д. к. за и.. При проверката жалбоподателката не представила контролен талон към свидетелството за управление на МПС, нито свидетелство за регистрация на МПС. Актосъставителят А.  приел, че жалбоподателката е извършила четири нарушения - две нарушения по чл. 174, ал. 3 от ЗДвП – по пр. 1 и пр. 2; нарушение по чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП и нарушение по чл. 100, ал. 1, т. 2 от ЗДвП. Съставил ѝ акт за установяване на административно нарушение за тези нарушения, а к. му, свидетелите Н. С. и М. С. се подписали като свидетели по съставянето и връчването на акта.

Впоследствие, въз основа на съставения АУАН, Началникът на Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Сливен, издал обжалваното наказателно постановление, като възприел констатациите в АУАН. Той наложил на жалбоподателката по две наказания за всяко от нарушенията по чл. 174, ал. 3 от ЗДвП, а именно „Глоба“ в размер на 2000 лева и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 24 месеца. За нарушението по чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, пр. 2 от ЗДвП, наложил на жалбоподателката наказание „Глоба“ в размер на 10 лева. За нарушението по чл. 100, ал. 1, т. 2 от ЗДвП, на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, пр. 3 от ЗДвП, наложил на жалбоподателката наказание „Глоба“ в размер на 10 лева.

Приетата за установена от Районния съд фактическа обстановка кореспондира със събраните по делото доказателства. По несъмнен начин е установено извършването от К. на административни нарушения по чл. 174, ал. 3 от ЗДвП – по пр. 1 и пр. 2, и по чл. 100, ал. 1, т. 1 и т. 2 от ЗДвП, както правилно е приел и Районният съд.

Неоснователни са възраженията, наведени в касационната жалба, за липса на достатъчно доказателства, че на 17.10.2021 г. жалбоподателката е управлявала автомобила. Видно от показанията на свидетелите Н. С. и М. С. – присъствали при установяване на нарушението и при съставяне на акта, проверката е извършена на 17.10.2021 г., като по време на извършването ѝ автомобилът е бил управляван от жалбоподателката, каквито били и твърденията на К. и св. Н. П.. От показанията на свидетеля Н. П., в деня, в който полицейските служители са ги спрели за проверка, е бил р. д. на жалбоподателката, който видно от ЕГН на същата е именно на …. о.. В АУАН не са вписани възражения относно водача на МПС, нито относно датата на установяване на нарушението или на съставяне на АУАН. Такива не са подадени и срещу НП.

Съгласно разпоредбата на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП, водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол в кръвта и/или с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от две години и глоба 2000 лева. В разглеждания случай, посочената административнонаказателна разпоредба е приложена законосъобразно от наказващия орган с налагане на наказания в предвидения от закона размер, тъй като по делото е установено, че К. е управлявала процесния лек автомобил, като е отказала да бъде изпробвана с техническо средство за употреба на алкохол в кръвта, както и да бъде изпробвана с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози. Видно от приобщеното към доказателствения материал пред Районния съд копие на талон за медицинско изследване № 0055807, К. е отказала да получи екземпляр от талона. Отказът е удостоверен с подписа на един свидетел. Правилен е изводът на Районния съд, че за двете констатирани нарушения АНО правилно е наложил две отделни административни наказания, с оглед тълкуването, дадено в Тълкувателно решение №13/20.12.2021 г. на ВАС, по тълкувателно дело № 1/2021 г. на ОСС I и II колегия.

Разпоредбата на чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП въвежда задължение на водача на моторно превозно средство да носи контролния талон към СУМПС, а т. 2- свидетелство за регистрация на моторното превозно средство, което управлява. За нарушение на посочените норми, в чл. 183, ал. 1, т. 1, пр. 2 и пр. 3 от ЗДвП са определени административни наказания, като водач, който не носи контролен талон се наказва с глоба 10 лева. Глоба в същия размер се налага и на водач, който не носи свидетелство за регистрация на управляваното моторно превозно средство. От събраните пред Районния съд доказателства е установено, че при проверката жалбоподателката не носи свидетелство за регистрация на моторното превозно средство и контролния талон към СУМПС, с което е нарушила горецитираните норми. Доказателства, които да формират извод в противоположния смисъл, не са представени по делото.

Съгласно специалната разпоредба на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, редовно съставените актове за установяване на нарушенията по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното. Жалбоподателят К. не е ангажирала доказателства, които да опровергаят отразените в акта констатации. АУАН е редовно съставен и съдържа съществените реквизити, предвидени в нормата на чл. 42 от ЗАНН. Констатациите в съставения АУАН не са оборени от установените факти в хода на съдебното производство. Събраните в първоинстанционното производство гласни и писмени доказателства кореспондират с констатациите в съставения акт.

Районният съд е приел за установено по несъмнен начин извършването на нарушения по чл. 174, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП; чл. 174, ал. 3, пр. 2 от ЗДвП; чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП и чл.100, ал. 1, т. 2 от ЗДвП от страна на К., като е изложил обосновани доводи относно фактическата обстановка, съпътствала извършването и установяването им, както и относно правилната правна квалификация на нарушенията, които изцяло се споделят от настоящия съдебен състав, който не счита за необходимо отново да ги повтаря в мотивите си, а на основание чл. 221, ал. 2 от АПК препраща към тях.

С оглед на гореизложеното, настоящият съдебен състав счита, че от доказателствата по делото е установено, че жалбоподателят К. е извършила нарушения на чл. 174, ал. 3, пр. 1 и 2 от ЗДвП и на чл. 100, ал. 1, т. 1 и т. 2 от ЗДвП, за което законосъобразно са й наложени наказания в предвидения от закона размер.

По изложените съображения, Районният съд правилно е потвърдил процесното наказателно постановление, издавайки валидно, допустимо и в съответствие с материалния закон решение, при чието постановяване не са допуснати посочените в касационната жалба нарушения, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

С оглед изхода на спора, претенцията на жалбоподателя Колена за присъждане на разноски е неоснователна.

С оглед изхода на спора и на основание чл. 63д, ал. 4 и ал. 5 от ЗАНН, претенцията на ответника по касационната жалба за присъждане на юрисконсултско възнаграждение следва да бъде уважена и касационният жалбоподател К. следва да бъде осъдена да заплати на ОД на МВР - Сливен, защитавана от юрисконсулт, юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лева, определено по реда на чл. 37 от Закона за правната помощ.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 63в от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Сливен

 

Р          Е          Ш          И:

 

ОСТАВЯ  В  СИЛА  Решение № 290 от 08.07.2022 г., постановено по АНД № 384 / 2022 г. по описа на Районен съд – Сливен.

ОСЪЖДА И.И.К., с ЕГН: **********, с адрес: ***, да заплати на Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – Сливен, сумата от 80 /осемдесет/ лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

Решението е окончателно.

 

 

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                          ЧЛЕН ОВЕ: