Решение по дело №300/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 31 януари 2024 г.
Съдия: Ирена Илкова Янкова
Дело: 20237240700300
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 ноември 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                   Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е                        

         

              374                 31.01.2024 година   град Стара Загора

                

 

              В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А 

 

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно  заседание на осемнадесети януари две хиляди  двадесет и четвърта година, в състав:

 

 

                                                  Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА  

 

                                                 Ч                                                                           Членове:    ИРЕНА ЯНКОВА 

                                                                              РАЙНА ТОДОРОВА 

 

При секретар Албена Ангелова             

И с участието на прокурор Петко Георгиев                                              

като разгледа докладваното от  съдия  ИРЕНА ЯНКОВА  КАН дело №300 по описа  за 2023 г., за да се произнесе съобрази следното:

 

   Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63в  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

 

   Образувано е по касационна жалба на Областна дирекция на МВР – Стара Загора, против Решение № 395/16.10.2023 г., постановено по АНД № 2292/2023г. по описа на Старозагорския районен съд, с което е отменен като незаконосъобразен  електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К № 7765735 на ОД на МВР  – Стара Загора.

 

   В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение и при неправилно приложение на закона и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила – касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва като необоснован направения от въззивния съд извод, че  не били спазени условията и реда за използване на автоматизираното техническо средство, с която е заснето и установено нарушението на правилата за движение по пътищата. Релевира доводи, че след като  съдът е имал съмнения дали констатираното превишение на скоростта е било в обсега на действие на пътен знак В-26, е следвало да изиска справка от ОПУ – Стара Загора. Направено е искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде потвърден като правилен и законосъобразен електронен фиш за налагане на глоба серия К № 7765735  на ОД на МВР  – Стара Загора. 

 

Ответникът по касационната жалба – В.С.Д., в писменото си становище и чрез процесуалния си представител оспорва жалбата като неоснователна и моли да бъде отхвърлена.  

              

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение че касационната жалба е неоснователна и предлага съдебното решение, като правилно и законосъобразно да бъде оставено в сила.

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен, и е процесуално допустима.

          

           Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

 

   Производството пред Старозагорския районен съд се е развило по жалба на В.С.Д. против електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К № 7765735  на ОД на МВР  – Стара Загора, с който на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл. 182, ал.2, т.4 от ЗДвП на В.Д.  е наложена глоба в размер на 300 лв., за нарушение на чл. 21, ал.2 във вр. с ал. 1 от ЗДвП. В електронния фиш е посочено, че на 12.04.2023 г., в 18.29 ч., по ПП ІI – 6 км. 55+000, общ. Стара Загора, разклон за с. Хрищени, в посока гр. Стара Загора,  при ограничение на скоростта от 70 км/ч въведено с пътен знак В-26, е установено извършване на нарушение при управление на МПС с рег. № *****, с установена скорост на движение от 102 км/ч, при превишена стойност на скоростта 32 км/ч, като извършеното нарушение е заснето с мобилна радарна система TFR1-M – автоматизирано техническо средство № 544.  

           

                                                                                                                                                      С обжалваното решение Старозагорският районен съд е отменил електронния фиш по съображения за недоказаност на повдигнатото административнонаказателно обвинение. В мотивите си Районен съд — Стара Загора се е позовал с пропуск в Протокола за използване на АТСС, свързан с непопълване на реквизит „Разстояние от пътен знак с въвеждащо ограничение на скоростта дo ATCC в метри" и невъзможността да се прецени дали мястото на нарушението е попадало в обхвата на действие на пътен знак В26. Релевирал е доводи, че не следва да се изисква  справка от OПУ Стара Загора за мястото на знака, тъй като не можело да се определи къде е  било местоположението на служебния автомобил. 

             

     Правилно е прието от съда, че  липсата на доказателства чрез надлежно удостоверяване на разстоянието от пътния знак с въведеното ограничение до АТСС, сочи, че не са спазени условията и реда за използване на автоматизираното техническо средство за контрол на правилата за движение по пътищата и недоказаност на извършването на нарушението, което има за последица незаконосъобразност на издадения въз основа на установеното с  това АТТС нарушение на ЗДвП електронен фиш. В представения Протокол по чл.10 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата не е удостоверено посоченото обстоятелство. Липсата на каквито и да е било доказателства за  разположението на автоматизираното техническо средство /мобилна радарна система/  TFR1-M   спрямо пътен знак В-26 не дава възможност за извършване на преценка дали заснетото превишение на скоростта се явява в обхвата на действие на въведеното с пътния знак ограничение на скоростния режим и обуславя извод  за недоказаност извършването на санкционираното с електронния фиш нарушение и съотв. за незаконосъобразност на ЕФ за налагане на глоба серия К № 7765735 на ОД на МВР  – Стара Загора. Законодателят е придал важна роля нa пpoтoкoла за използване на автоматизирано техническо средство. Като официален свидетелстващ документ във връзка с осъществения видеоконтрол той служи като доказателство за мястото за контрол, местоположението на техническото средство спрямо мястото с въведено ограничение на скоростта, посоката нa движение на контролираните МПС, ограничението нa скоростта, както и за други обстоятелства, необходими, за дa бъде извършена преценка на  законосъобразността нa издадения електронен фиш. Правилен е изводът на районния съд, че  в съдебното производство no обжалване на  ЕФ  административно  нaкaзвaщият орган е длъжен дa установи и докаже при условията нa  пълно главно доказване наличието нa всички релевантни за съставомерността  и индивидуализацията на деянието факти и обстоятелства, кoитo обуславят ангажиране на административнонаказателната отговорност на дееца.

С оглед на формирания от Старозагорския районен съд извод за незаконосъобразност на ЕФ и постановената отмяна на електронния фиш  съдът приема, че обжалваното решение се явява правилно. 

 

            Касационното основание по чл.348, ал.1, т.2 от НПК за отмяна на обжалваното съдебно решение е посочено бланкетно – не са релевирани каквито и да  било допуснати съществени нарушения на процесуалните правила по см. на чл.348, ал.3 от НПК. Не са установени порочни действия на въззивния съд, съотв. не са констатирани порочни съдопроизводствени действия при разглеждане на делото и постановяване на съдебното решение.

 

      С оглед изхода на делото искането за присъждане на разноски от ответника по касационната жалба се явява основателно и Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи  гр.Стара Загора следва да заплати на В.С.Д. сторените в касационното производство разноски в размер на 400 лева за договорено и изплатено адвокатско възнаграждение, който не е прекомерен, тъй като е договорен под предвидения минимум по чл. 18,ал.4 от Наредба №1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения от 500 лева.

  

С оглед на изложените съображения съдът намира, че не са налице твърдените касационни основания, поради което обжалваното решение следва да бъде оставено в сила.

 

   Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

   ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 395/16.10.2023г., постановено по АНД № 2292/ 2023 г. по описа на Старозагорския районен съд, с което е отменен като незаконосъобразен  електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, серия К № 7765735 на ОД на МВР  – Стара Загора.

 

 ОСЪЖДА  Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи  - Стара Загора  да заплати на В.С.Д. разноски в размер на 400/ четиристотин/ лева за осъществено процесуално представителство пред касационната инстанция.

              

          Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                   

 

 

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

 

                                                                       2.