Решение по дело №547/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 873
Дата: 8 юли 2020 г.
Съдия: Наталия Георгиева Дичева
Дело: 20207050700547
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

         /           ….2020 година, гр. Варна

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, Х КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ в публично заседание на  единадесети юни през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВГЕНИЯ БАЕВА

ЧЛЕНОВЕ : 1. РАЛИЦА АНДОНОВА

2. НАТАЛИЯ ДИЧЕВА

 

при секретаря НАТАЛИЯ ЗИРКОВСКА и при участието на прокурора ВЛАДИСЛАВ ТОМОВ, като разгледа докладваното от съдия НАТАЛИЯ ДИЧЕВА к. адм. д. № 547 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. с чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Т.И.К., против Решение № 20/08.01.2020 година, постановено по НАХД № 241/2019 година по описа на Варненски районен съд, с което е потвърдено Наказателно постановление № 322/2018/2019 година на Началника на Митница – Варна.

В жалбата са изложени твърдения, че решението на ВРС е постановено при съществено нарушение на съдопроизводствените правила и при неправилно приложение на материалния закон – отменително основание по чл.348, ал.1 от НПК. Сочи се, че неправилно РС се е произнесъл по фактическата обстановка, която е подкрепена с доказателствен материал. Изтъква се, че доказателствата са ценени неправилно поотделно и в съвкупност, с което е допуснато нарушение на съдопроизводствените правила. Моли за отмяна на решението на РС и за отмяна на  НП.

Ответната страна – Агенция митници,  ТД северна морска   оспорва жалбата.

Представителят на ВОП счита жалбата за основателна.

Касационната жалба е редовна и допустима - подадена е от страна, участвала във въззивното съдебно производство и в срока по чл.211, ал.1 от АПК.

След преценка на изложените от страните доводи и извършената по реда на чл.218 от АПК проверка, съдът намира жалбата за процесуално допустима като подадена в срок от надлежна страна, против подлежащ на касационен контрол съдебен акт, а разгледана по същество тя е  основателна.

С обжалваното Наказателно постановление № 322/2018/2019г. на Началника на Митница - Варна, на Т.И.К. е наложена „Глоба” в размер на 11 020.00лв. и отнемане в полза на държавата стоките предмет на нарушението: 1000.00литра етилов алкохол с алкохолно съдържание по обем 50.1% алкохол при 20 градуса по Целзий в ПВЦ цистерна / по складова разписка №С20186101/31.08.2018г. на Митница Варна 996литра + 4 литра иззети за проби /, на основание чл.126 ал.1 т.1 от ЗАДС и 124 ал.1 от ЗАДС.  

От фактическа страна е установено, че на 30.08.2018г., в 10,00часа, К. П.Е. - старши митнически инспектор, И. П. П. - старши митнически инспектор и С. В. П., на длъжност митнически инспектор към Дирекция „Митническо разузнаване и разследване", отдел „Координация на митнически мобилни групи" към Централно митническо управление при Агенция „Митници" и М. М.Н., на длъжност инспектор в сектор ИП на ОД-МВР Варна са извършили проверка по повод на събрана оперативна информация за нерегламентирани дейности с акцизни стоки /алкохол/, в частен имот, находящ се в гр. Варна, кв."Галата", местност „Боровец", парцел №2603, общ. Варна, обл. Варна. При пристигането си на адреса, митническият екип е бил посрещнат от Т.И.К., ЕГН **********, според представен на по-късен етап документ за самоличност. След легитимация от страна на служителите, Т.И.К. доброволно ги е допуснала в имота за осъществяване на проверката. В хода на извършената проверка митническите служители са констатирали следното:

Имотът представлявал къща с дворно място и помощни постройки. В двора зад къщата и в близост до помощните постройки, е било установено наличието на девет броя пвц бидони, съдържащи течност с мирис на алкохол/ракия. На зададен от страна на митническите служители въпрос дали има документи, указващи заплащането или начисляването на акциза за установените количества течност с мирис на алкохол, Т.И.К. е заявила, че няма такива. Течността с мирис на алкохол е била прехвърлена в пвц цистерна с вместимост от 1000 литра, като количеството на течността с мирис на алкохол е установено според разграфените показания, маркирани на цистерната, а именно - 1000 литра течност с мирис на алкохол.

От течността с мирис на алкохол, е взета проба за лабораторен анализ, за което е съставен Протокол за вземане на проба с № 72 от 30.08.2018г., към Протокол за извършена проверка №18BG9999A031434/30.08.2018r. по описа на ЦМУ, а пробите са обезпечени с поставени митнически пломби. При вземането на пробата за лабораторен анализ е извършено замерване за приблизително алкохолно алкохолно съдържание, при което показанията са 48 %vol.

Течността с мирис на алкохол е била надлежно иззета с изготвен за това опис на иззети веществени доказателства №18BG9999A031434/ 30.08.2018г., неразделна част от съставения Протокол за извършена проверка №18BG9999A031434/30.08.2018г., по описа на ЦМУ. В писмените обяснения дадени на място от Т.К. и надлежно приложени към съставения Протокол за извършена проверка, същата е  посочила, че намереното количество алкохол е за лична употреба, събирано е през годините, не се продавало и затова било в това количество и в прашно състояние в двора и. До приключване на проверката, на митническите служители не са били представени документи указващи начисляването или плащането на дължимият акциз.

С писмо рег. № №32-252732/31.08.2018г., пробата, ведно с придружаващите я документи е изпратена до Централна митническа лаборатория - гр. София. В изготвената Митническа лабораторна експертиза № 43_03.09.2018/ 05.11.2018г., е изразено становището, че: „съгласно определените физико-химични показатели и експертната оценка, изпитаната проба представлява дестилатен алкохолен продукт, с действително алкохолно съдържание по обем 50,l%vol при 20°С, годен за консумация", а във връзка с горепосочената лабораторна експертиза от Дирекция „Митническа дейности методология" е било изразено становище относно определяне на тарифното класиране на стоката: „Съгласно експертизата, анализираната проба с лаб. код № 6761 9999 18, представлява безцветна, прозрачна, подвижна течност, с мирис, специфичен за дестилатен продукт, съдържаща дестилатни примесии с действително алкохолно съдържание по обем 50,l%vol. Анализираната стока се охарактеризира като дестилатен алкохолен продукт, с алкохолно съдържание по обем под 80 % vol, годен за консумация. Поради липса на конкретна рецептура и технология на получаване, на основание правило 1 от Общите правила за тълкуване на КН, може да посочим класиране до ниво позиция на КН -2208, обхващаща „етилов алкохол, неденатуриран с алкохолно съдържание по обем под 80 %; дестилати, ликьори и други спиртни напитки".

На 22.11.2018г., на Т.И.К., ЕГН: **********, е връчена лично покана за явяване в сградата на Митница Варна за даване на обяснения и съставяне на акт за установяване на административно нарушение по чл. 126, ал. 1 от ЗАДС, на дата 23.11.2018г.

Актът за установеното административно нарушение по чл. 126, ал.1 срещу Т.И.К..

Въз основа на изложеното, ВРС приема, че на 30.08.2018г., Т.И.К., ЕГН **********, с адрес: *** е осъществила виновно състава на нарушение по чл. 126, ал.1 от ЗАДС, за това, че на 30.08.2018 г. държала акцизни стоки, а именно: 1000 литра (хиляда) етилов алкохол, с алкохолно съдържание по обем 50,1% vol при 20°С, без данъчен документ по ЗАДС или фактура, или митническа декларация, или придружителен административен документ/ електронен административен документ или документ на хартиен носител, когато компютърната система не работи, или друг документ, удостоверяващ плащането, начисляването или обезпечаването на акциза, установено на 30.08.2018г. от служители на Дирекция „Митническо разузнаване и разследване", отдел „Координация на митнически мобилни групи" към Централно митническо управление при Агенция „Митници" и служител на ОД-МВР Варна при проверка в частен имот, находящ се в гр. Варна, кв."Галата", местност „Боровец", парцел №2603, общ. Варна, обл. Варна, документирана с Протокол за извършена проверка №18BG9999A031434/30.08.2018r. по описа на „Централно митническо управление" при Агенция „Митници".  Въз основа на акта за установяване на административно нарушение и след разглеждане и обсъждане на депозираните възражения,  е издадено и атакуваното пред настоящата инстанция наказателно постановление с което административно-наказващият орган е възприел фактическите констатации в акта. Според ВРС правилно и законосъобразно е ангажирана отговорността на К., като е обсъдена и възможността за квалифицирането на нарушението като маловажен случай. 

Обжалваното решение е  неправилно  и е  постановено при  наличието на наведеното  с жалбата касационно  основание  по чл.348,ал.1,т.1  от НПК – нарушение на материалния закон.

Касационната инстанция приема, че са налице предпоставки за отмяна на санкционния акт, тъй като са били допуснати  съществени процесуални нарушения при изземването на етиловия алкохол. Извършено е неправилно изземване на етиловия алкохол, тъй като същият не е бил в един общ съд, а  в множество бидони, всеки с различен алкохолен градус. По делото не е спорно, че АНО, за да транспортира стоката до митническото учреждение, неправилно в  смесва иззетото количество етилов алкохол в един бидон, след което неправилно е изготвена митническа експертиза за определяне на алкохолния градус. В тази връзка е нарушено правото на защита на касатора, който представя акцизни документи, но с друг алкохолен градус, поради което и няма съвпадение на алкохолният градус между акцизните документи, представени от жалбоподателя и изследваната проба в митническата лаборатория.

На второ място настоящата инстанция приема, че след като акцизните стоки са се намирали в жилището на касатора, това може да бъде индиция, че намерените вещи са негова собственост, но не е установена по безспорен начин собствеността на алкохола, съответно лицето държало акцизните стоки в нарушение на ЗАДС, като нито в хода на проведеното от административнонаказващия орган производство, нито по време на съдебното следствие са събрани категорични доказателства, установяващи по несъмнен начин извършителя на нарушението, след като по делото не е спорно, че съпругът на касаторката притежава обект за дестилация.

Предвид гореизложеното, съдът намира, че решението на районния съд е неправилно и следва да бъде отменено, както и да бъде отменено издаденото наказателно постановление.

Водим от горното и на основание чл.221,ал.2 от АПК вр. чл.63, ал.1 от ЗАНН, настоящият състав на Административен съд Варна

Р       Е        Ш         И :

ОТМЕНЯ Решение № 20/08.01.2020 година, постановено по НАХД № 241/2019 година по описа на Варненски районен съд и ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 322/2018/2019г. на Началника на Митница – Варна.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                      2.