Определение по дело №254/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 309
Дата: 3 юли 2019 г. (в сила от 17 юли 2019 г.)
Съдия: Петя Петрова Вълчева Чукачева
Дело: 20191400200254
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 27 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е ...

 

                       гр. Враца, 03.07.2019 год.

 

        Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на трети юли през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                              Председател:ПЕТЯ ВЪЛЧЕВА

 

        с участието на секретаря В. Николова и прокурора Н. Лалов, като разгледа докладваното от съдия Вълчева ЧНД № 254 по описа за  2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

        Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от Т.Ц.Г., изтърпяващ наказание "лишаване от свобода" в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода.

        Към молбата са приложени писмени доказателства– становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения Т.Г..

        В съдебно заседание осъденият лично поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание. Твърди, че е с влошено здраве има дъщеря на 11 години, за която се грижи единствено съпругата му и следва да бъде освободен. Представя писмени доказателства във връзка с влошеното си здравословно състояние.

        Представителят на Затвора гр. Враца изразява становище за  неоснователност на молбата, като излага съображения, че осъдения с поведението си не е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпения остатък от това наказание.

        Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за неоснователност на молбата, с оглед на което прави искане за оставянето й без уважение.

        Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

        С определение, постановено по ЧНД №1197/2018г. по описа на ОС Пловдив, на осн. чл.25, вр. чл.23 НК на л.св. Т.Ц.Г. му е определено едно общо наказание измежду така наложените му по НОХД №720/2014г. на ОС Пловдив, НОХД №1393/2014г. на РС Видин и по НОХД №1712/2018г. на ОС Пловдив в общ размер на 3 години лишаване от свобода. Осъденият е започнал да търпи определеното му общо наказание от 3 години лишаване от свобода на 20.04.2018г. и до момента е изтърпял фактически 1 година 2 месеца и 13 дни, като от работа му се зачитат 3 дни, а от предварителен арест 4 месеца и 5 дни или общо 1 година, 6 месец и 21 дни. Към момента неизтърпяната част от наказанието е в размер на 1 година 5 месеца и 9 дни.

        При това положение, осъденият Г. е изтърпял фактически повече от 1/2 от наложеното му наказание, така както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК.

        От приложения доклад за оценка на риска и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че първоначалната оценка на рискът от рецидив отчита средни стойности - 67 точки. В профила на криминогенни нужди дефицитни стойности са отчетени при следните зони:нагласи- омаловажава вината си и няма критично отношение към извършеното деяние; управление на финансите и доходите- има трудно преодолими задължения, поради което жилището му е отнето от кредитна институция; начин на живот и обкръжение- трайно интегриран в криминални среди, с манипулативен начин на живот; умения за мислене- не разпознава всичките си проблемите и създава ограничен брой алтернативи за тяхното решаване. Повтаря допуснатите грешки.

        Рискът от вреди е отчетен нисък за служителите и за останалите лишените от свобода по време на изтърпяване на присъдата. Рискът от суицид и самоувреждане също е с ниски стойности. Рискът от вреди за обществото е отчетен среден и се определя от престъпленията в криминалното минало.

        В изготвения план на присъдата като цели са заложени формиране на критично отношение към извършеното престъпление и досегашното криминално поведение, формиране на трудовите навици, поддържане на безпроблемни отношения с останалите лишени от свобода и изграждане на основни умения за разпознаване на проблемите и тяхното решаване.

        Изготвената ревизия на оценка на риска от рецидив определя същия в средните нива, с увеличена числена стойност— 69 точки. Понижение на стойностите са отчетени при раздел „Начин на живот и обкръжение“, а повишение е отчетено при раздел „Трудова заетост“. Рискът от вреди за обществото е отчетен среден и е определен от криминалното му минало, поради характера на извършените престъпления и склонността му към използване на манипулативни прийоми за набавянето на финансови средства в особено големи размери. Отчетено е в доклада, че настоящето правонарушение е с користен характер и не носи риск от вреди. Като нисък е определен и рискът от вреди за служителите на затвора, както и за останалите лишени от свобода. Рискът от суицид и самоувреждане е също нисък.

        В резултат на проведената индивидуално - корекционна работа с л. св. Г. настъпват положителни промени в зоната Начин на живот и обкръжение- взема активно участие в предоставените му възможности за позитивно взаимодействие, проявява толерантност към останалите лишени от свобода и се стреми да избягва конфликтни ситуации.

        До момента от изтърпяване на присъдата проследявайки, цялостното поведение на л.св. Г. и желанието му за преосмисляне и промяна на досегашния начин на живот, ангажирането му с мероприятия за осмисляне на свободното време и с трудова дейност, затворническата администрация дава заключение, че л.св. Г. има примерно поведение, няма извършени дисциплинарни нарушения и наложени наказания. Награждаван е със заповед № 449/ 19.12.2018г. на основание чл.98, ал.1, т.5 от ЗИНЗС с „Удължено свиждане за срок до 4 часа“. За кратък период от време е бил ангажиран, по заместване, с работа на основание чл.80 от ЗИНЗС. Отчетено е желание за постоянна заетост, но поради здравословното му състояние не е намерена подходяща за него работа.

        Л.св. Т.Ц.Г. е включен в образователна програма „Начално обучение в компютърни умения“, която през месец март 2019г. преминава успешно, както и в специализирана програма „Умения за мислене“ през месец април 2019г. По отношение на извършеното престъпление признава грешката си и поема отговорност за действията си. Преосмислянето и склонността за промяна на досегашното криминално поведение са отчетени като все още неустойчиви от страна на администрацията към затвора.

        В доклада по чл.155 ЗИНЗС се изразява становище, че евентуално преместване на л.св. Г. в ЗООТ „Керамична фабрика“, като етап от прилагане на прогресивната система, ще спомогне за затвърждаване на трудовите навици и ще бъде стъпка за бъдещата му успешна ресоциализация в обществото. Отразено е, че от последните разговори с него се разбира, че има проблеми във взаимоотношенията със съпругата му. Споделя, че тя е освободила жилището, в което са живеели на квартира и се е настанила при роднини, като дори отказва контакт и среща с него.

        Заключението на затворническата администрация е, че към настоящия етап от изтърпяване на присъдата л. св. Г. все още не е дал достатъчно категорични доказателства за промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот. Демонстрираното примерно поведение в затвора само по себе си не е индикация за промяна в начина му на мислене и за формиране на просоциални нагласи. Формираните криминални нагласи, податливостта му на отрицателно въздействие от близкото обкръжение, манипулативния начин на живот и недостига на финансови средства са фактори, които предопределят в голяма степен вероятността от продължаваната престъпната дейност след освобождаването от затвора. Индивидуално - корекционната работа с л. св. Г. ще продължи в посока промяна в нагласите, формиране на критично отношение към досегашното криминално поведение, правилно формулиране на проблемите и създаване на алтернативи за тяхното решаване.

        В обобщение на горното следва да се посочи, че според затворническата администрация към настоящият момент Т.Г. не отговаря на изискванията по чл. 439а НПК.

        При това положение, от данните по делото е видно, че е налице само едната от двете законови предпоставки за УПО, а именно Г. е изтърпял фактически повече от 1/2 от наложеното му наказание. Не е налице обаче втората предпоставка, тъй като с поведението си същият все още не е дал достатъчно доказателства за своето поправяне. Видно от доклада за оценка на риска от вреди и рецидив договорените дейности, отразени в плана продължават да се усвояват, като индивидуално- корекционната работа с лишения от свобода Г. следва да продължи в посока промяна в нагласите, формиране на критично отношение към досегашното криминално поведение, правилно формулиране на проблемите и създаване на алтернативи за тяхното решаване. Всичко това е основание да бъде постановен отказ на молбата на осъдения за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му наказание.

        От представените доказателства по делото от страна на л.св. Г. се установява, че 2008год. същия е претърпял операция, при която му е поставен сърдечен стимулатур, а по време на престоя си в Затвора отново са налични здравословни проблеми. От същите тези доказателства обаче се установява, че именно по време на престоя му в пенитенциарното заведение, на л.св. Г. е оказана медицинска помощ, същият е лекуван в специализираната болница за активно лечение на лишени от свобода гр. София, поради и което съдът не намира основание за УПО, още повече, че влошеното здравословно състояние у л.св. не е предпоставка за допускане на такова.

        Съгласно императивната норма на закона осъденият не може да подаде нова молба за УПО преди изтичане на 6-месечен срок от постановяване на настоящето определение.

        При горните съображения и на основание чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

 

 

                          О П Р Е Д Е Л И:

 

        ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения Т.Ц.Г., роден на *** *** с постоянен адрес ***, ЕГН********** за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на неизтърпяната част на определеното му общо наказание "лишаване от свобода", по в размер на 3 години, с остатък от 1/една/ година 5/пет/ месеца и 9/девет/ дни.

 

     ОПРЕДЕЛЯ 6/шест/ месечен срок, в който осъдения Т.Ц.Г. не може да подаде нова молба за УПО.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

                           

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: