Решение по дело №527/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 750
Дата: 28 април 2022 г.
Съдия: Николай Колев Стоянов
Дело: 20227180700527
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 февруари 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 749

гр. Пловдив,  28 април 2022 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДПЛОВДИВ, ХХIII-ти касационен състав, в публично съдебно заседание на дванадесети април през две хиляди двадесет и втора година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  НЕДЯЛКО БЕКИРОВ

ЧЛЕНОВЕ: ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ

НИКОЛАЙ  СТОЯНОВ

при секретаря ТАНЯ КОСТАДИНОВА и участието на прокурор ИЛЯНА ДЖУБЕЛИЕВА, като разгледа КАНД № 527/2022година по описа на съда, докладвано от съдия Стоянов, за да се произнесе, взе предвид следното:  

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.    

Образувано е по касационна жалба на Д.Г.Т., ЕГН ********** ***, чрез адвокат В. против Решение № 119 от 13.01.2022 г., постановено по АНД № 5988/2021г. по описа на Районен съд - Пловдив, VIII наказателен състав, с което е потвърдено наказателно постановление № 21-1030-007262 от 09.07.2021 г., издаден от началник група сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР Пловдив, с който на касатора, на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 от Закона за движението по пътищата/ЗДвП/ е наложено административно наказание – глоба в размер на 950 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

Релевираните касационни основания се субсумират в доводите, че атакуваният съдебен акт е неправилен, като постановен в нарушение на закона и допуснати съществени нарушения на процесуалните правила – касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК вр. чл. 63в  ЗАНН. Иска се да се отмени решението на РС-Пловдив, както и да бъде отменено НП.

Ответникът по касационната жалба – ОД на МВР-Пловдив, сектор „Пътна полиция“, редовно призован, не взема становище по жалбата.

Контролиращата страна чрез участвалият по делото прокурор при Окръжна прокуратура гр. Пловдив дава заключение, че жалбата е неоснователна и предлага оспореният съдебен акт да бъде оставен в сила.

Съдът, като взе предвид релевираните с жалбата касационни основания по смисъла на чл. 348 от НПК и тези, за които следи служебно на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, вр. чл. 348 и чл. 354 от НПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН и от надлежна страна, която има право и интерес от обжалването, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, същата е неоснователна.

От фактическа страна първоинстанционният съд е приел, че е установена следната фактическа обстановка:

На 09.10.2020 в 13:39 часа в гр.Пловдив на бул.“Цариградско шосе“ № 51А, посока изток, при ограничение на скоростта за градски условия от 50 km/h и отчетен толеранс на измерената скорост от минус 3 % в полза на водача, МПС лек автомобил „Мерцедес С 500“, с рег.№**** се е движил със скорост от 125 km/h, като е превишил максимално допустимата с 75 km/h и това е установено с АТСС- TFR1-M с № 546. Установява се, че автомобилът с марка „Мерцедес С 500“, с рег.№**** е собственост на Д.Т.. Според приетото по преписката (по делото) заверено копие на Декларация за предоставяне на информация във връзка с разпоредбата на чл.188 от ЗДвП от 30.04.2021г., подписана от Д.Т., в качеството му на собственик на МПС с Рег.№ РВ9200КС, на 09.10.2020г., около 13:40ч. процесният автомобил е управляван от касатора Д.Т.. За нарушението бил съставен клип № 21724., а за използването на АТСС протокол рег. № 1030р-32493/12.10.2020 г.

За установеното нарушение бил съставен акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ серия АВ № 012183/06.07.2021 г., в който е описано, че касаторът е нарушил чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.    Актът му е

бил предявен за запознаване и е бил подписан без възражения от касатора. За извършеното нарушение било издадено и обжалваното НП, с което на жалбоподателя била наложена глоба в размер на 950 лв. и бил лишен от право да управлява МПС за срок от 3 месеца на основание чл. чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП.

При постановяване на обжалвания акт районният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуалния закон, довели до ограничаване правото на защита на наказаното лице. Съдът е проявил процесуална активност, като е събрал всички относими към спора доказателства. Събраните доказателства ПдРС е обсъдил поотделно и в тяхната съвкупност и се е мотивирал защо е достигнал до крайния си извод за законосъобразност на оспореното пред него наказателно постановление. Обсъдени са всички възражения, посочени в жалбата, като са изложени подробни съображения за несъстоятелност на същите, които настоящият касационен състав възприема като свои на основание чл. 221, ал. 2 изр. 2 от АПК, поради което не намира за необходимо да преповтаря.

Наведените в касационната жалба оплаквания, се явяват неоснователни.

Не се спори и се установява от доказателствата, приобщени по делото на РС, че превишението на скоростта на процесния автомобил е установено с АТСС TFR-1M 546 и това изрично е записано в обжалваното наказателното постановление. Последното, видно от Удостоверение за одобрен тип средство за измерване е вписано под № 4835 в Регистър на одобрените средства за измерване на Българския институт по метрология.

В настоящия казус от доказателствата по делото се установява, че контролните органи са изпълнили изискванията на чл. 4 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата/Наредбата/- контролът да се осъществява със АТСС, одобрено по реда на Закона за измерванията, притежаващо удостоверение за одобрен тип средство за измерване и преминало първоначална или последваща проверка от Българския институт по метрология или от лица, оправомощени от председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, удостоверено с представени по административната преписка писмени доказателства. Представено е удостоверение за одобрен тип средство за измерване, с вписан № 4835 в регистъра на одобрените за използване типове средства за измерване, преминало е последваща техническа проверка, като нарушението е извършено в срока й на валидност, т.е. в едногодишен срок от 13.03.2020 г. За всяко използване на мобилно АТСС за контрол се попълва протокол съгласно приложение /чл. 10, ал. 1 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г./. Протоколът по ал. 1 се попълва при всяка смяна на мястото/участъка за контрол, като при контрол във време на движение с мобилно АТСС се отбелязва началото и краят на контролирания участък/чл. 10, ал. 2/. При работа с временно разположени на участък от пътя автоматизирани технически средства и системи за контрол на скоростта протоколът се попълва за всяко място за контрол и се съпровожда със снимка на разположението на уреда /чл. 10, ал. 3/.

Липсват  нарушения при изписване на протоколът за използване на АТСС. В него е посочено вида АТСС и неговия номер, което съответства на снимковия материал и отбелязването в НП, датата на ползването му, точното местоположение, посоката на движение, ограничението на скоростта на заснеманата отсечка /в случая 50км/ч поради движение в населено място/, посоката на задействане на АТСС, неподвижността на режима на измерване, началото и края на работата по час и минута.

В съставеният АУАН и НП по категоричен и ясен начин е посочено мястото на извършеното административно нарушение и посоката на движение на процесното МПС. Снимковият материал ясно и категорично дава възможност за определяне на рег. номер, мястото на извършване на нарушението и посоката на движение на автомобила, както и на засеченото превишение на скоростта. Същият е годно доказателство за установените обстоятелства.

 

Съгласно разпоредбите на чл.188, ал. 1 от ЗДвП,  собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил МПС. В случая, обстоятелството, че касаторът е управлявал процесното МПС на 09.10.2020г., около 13:39 ч., в нарушение на установената забрана от нормата на чл.21, ал.1 от ЗДвП, е установено въз основа на декларацията от 30.04.2021г. на Д.Т., поради което е налице хипотезата на чл.188, ал.1 от ЗДвП.

В обобщение, нарушението е извършено на 09.10.2020 г., самоличността на нарушителя е установена на 30.04.2021 г., с попълването на декларация, а АУАН е съставен на 06.07.2021 г., т. е. в рамките на една година от извършване на нарушението и в рамките на три месеца от установяване на нарушителя, което мотивира настоящия състав да приеме, че законовите срокове за съставяне на АУАН по чл. 34 от ЗАНН в конкретния случай са спазени.

Административнонаказателната отговорност на нарушителя по чл. 189, ал. 4 ЗДвП с издаване на електронен фиш е неприложим в случая, тъй като същият може да се издаде само за нарушения, за които не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки.

За разлика от процедурата по издаване на електронен фиш, в която производството е съкратено и няма състезателен характер, в хода на административнонаказателното производство, което се е развило по общия ред, на наказаното лице са били осигурени дори повече възможности за защита, доколкото са събрани доказателства за нарушението (приобщени са записи от мобилната камера), както и декларация по чл. 188 ЗДвП за това кое лице е управлявало автомобила. Мястото на нарушението е в достатъчна степен индивидуализирано, тъй като в НП се говори за точно място на констатацията за превишена скорост на автомобила. Съдът е разпитал актосъставителя и правилно е приел неговите действия за съответни на закона. Не се откриват вътрешни противоречия в показанията му и те не противоречат на писмените доказателства по делото, поради което същите правилно са били кредитирани от първата съдебна инстанция.

Безспорна е установена и техническата годност на мобилната камера да установява превишение на допустимата скорост към момента на нарушението. Мястото на установяване на нарушението безспорно попада в пределите на населено място и поради това важи общото правило за ограничение на скоростта в населени места.

Нарушението е правилно квалифицирано от наказващия орган и правната квалификация на същото съответства на установените по делото факти. Санкционната разпоредба на  чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП предвижда административно наказание глоба от 950 лева и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство за водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място и превишението е над 50 км. /ч., като за всеки следващи 5км/ч. превишаване на 50км/ч. глобата се увеличава с 50 лева. В случая превишението е 75км/ч., след приспадане на 3% от установеното, и наказващият орган правилно е приложил материалния закон и е наложил предвиденото наказание- глоба в определения размер от 950 лева.

В заключение следва да се има предвид, че водачът е длъжен винаги да спазва ограниченията на скоростта, независимо дали ще е поставен под угрозата да бъде видеозаснет или не. С наложената глоба се постига целта на административното наказание – да насочи нарушителя към спазване на установения от закона ред при управление на МПС в населени места.

Като е потвърдил обжалваното пред него наказателно постановление, районен съд-Пловдив е постановил правилен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила.

С голед изхода на спора, разноски се дължат на ответника, но тъй като такива не се претендиран, не следва да се присъждат.

 

Административен съд – Пловдив, ХХIII касационен състав, водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 пр. 1 от АПК

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 119 от 13.01.2022 г., постановено по АНД № 5988 по описа за 2021 г. на Районен съд –Пловдив- VIII н.с.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

     ЧЛЕНОВЕ: