Решение по дело №4640/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260468
Дата: 6 април 2021 г. (в сила от 6 май 2021 г.)
Съдия: Стояна Илиева Илиева Станева
Дело: 20203110204640
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

                                                              

                                                 №………………………./…………………

                                                                Град Варна

 

                                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                                  четиридесет и пети състав

На четвърти април                                         Година две хиляди и двадесет и първа

В публично заседание в следния състав:

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:СТОЯНА ИЛИЕВА

Секретар : Маргарита Стефанова

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 4640 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН и е образувано  по жалба на К.А.Н. с ЕГН **********, чрез адв.В. П., ВАК срещу НП № 20-0442-000755/05.10.2020 год. на началник сектор към ОД МВР Варна, 04 РУ Варна,  с което за  нарушение на чл.140,ал.1 от ЗДвП,на осн.чл.175,ал.3,предл.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

            С жалбата се изразява несъгласие с издаденото НП, което се намира, че неправилно и незаконосъобразно,като се твърди, че в хода на административнонаказателното производство наказващия орган при произнасянето си е допуснал съществени процесуални нарушения и неправилно прилагане на закона.

            В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован не се явява, представлява се от адв.В. П., ВАК, който моли за отмяна на НП, като намира, че същото е неправилно и незаконосъобразно. В хода по същество излага подробни доводи в подкрепа на становището си.

            Въззиваемата страна, редовно призована, в съдебно заседание не се представлява.Депозирани са писмени бележки от юк Атанасова, която моли НП да бъде потвърдено изцяло и по размер.

            Актосъставителят , редовно призован, взема становище по жалбата и поддържа направените констатации в съставения АУАН.

Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на обжалваното наказателно постановление по отношение на неговата законосъобразност, обоснованост и справедливост на наложеното наказание, прави следните изводи:

От фактическа страна:

            В Районна прокуратура – Варна била образувана прокурорска преписка № 12788/2020 год.. С постановление от 23.09.2020 г. на прокурор при РП – Варна било отказано да се образува досъдебно производство, а материалите по преписката били изпратени на Началника на 04 РУП Варна, ОД МВР Варна.

На 05.10.2020 год. Началника на 04 РУП ОД МВР Варна въз основа на материалите по административната преписка издал обжалваното НП № 20-0442-000755/05.10.2020 год., с което приел, че на 20.08.2020 год. около 09.30 часа в гр.Варна, района на южен пътен възел на Аспарухов мост,жалбоподателя управлявал собствения си лек автомобил Мерцедес с рег. № ***с прекратена регистрация по чл.143,ал.10 от ЗДвП – при уведомление от ГФ без гражданска отговорност -  нарушение по чл.140,ал.1 от ЗДвП, за което и на осн. чл.175,ал.3,предл.1 от ЗДвП наложил на жалбоподателя административно наказание глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца.

Описаната фактическа обстановка съдът прие за установена, въз основа на Постановление от 23.09.2020 г. на прокурор при Районна прокуратура – Варна за отказ да се образува досъдебно производство по пр. преписка № 12788/2020 г.; справка за нарушител/водач за жалбоподателя Н.; справка от централна база за собственост на МПС; както и от приобщените към доказателствата по делото материали по прокурорска преписка № 12788/2020 г. по описа на РП – Варна,  прочетени и приети от съда по реда на чл.283 от НПК.

От правна страна:

Жалбата е депозирана от надлежно легитимирано лице, спрямо което е издадено атакуваното НП, в установения от закона 7-дневен срок от връчване на НП и пред надлежния съд – по местоизвършване на твърдяното нарушение. Поради това жалбата е допустима и следва да бъде разгледана.

            АУАН и издаденото въз основа на него НП  са съставени в сроковете по чл.34,ал.1 и 3 от ЗАНН.

НП е издадено от компетентен орган – началник сектор към ОД МВР Варна, РУ 04 Варна, съгласно Заповед № 8121з-515/14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи, като АУАН също е съставен от компетентно лице, съгласно същата заповед.

Съдът намира възраженията на процесуалния представител на жалбопадателя за незаконосъобразност на атакуваното НП за основателни.

Видно от приложено по делото Постановление на РП Варна от 23.09.2020 год. е, че е постановен отказ от образуване на досъдебно производство за извършено от жалбоподателя престъпление по чл.345,ал.2 от НК.

Съдът намира , че неправилно е определена, както нормата, която е посочена за нарушена, така и вследствие на това и санкционната норма. Съгласно текста на чл.140,ал.1 от ЗДвП по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. По пътищата, включени в обхвата на платената пътна мрежа, се допускат само пътни превозни средства, за които са изпълнени задълженията по установяване на размера и заплащане на пътните такси по чл. 10, ал. 1 от Закона за пътищата. Съгласно санкционната норма пък която АНО е приложил, то чл.175, ал.3, предл. 1 от ЗДвП наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер.

Тези общи разпоредби на ЗДВП, макар и частично да кореспондират с описаното като факти в НП, се явяват несъответни на вмененото нарушение, което покрива друг правопораждащ фактически състав, който се явява специален спрямо общия приложен и който би бил коректния такъв в случая, а именно нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 КЗ,  и санкциониране  на основание чл. 638, ал. 1, т. 1, вр. чл. 461, т. 1 КЗ.

Задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите по раздел ІІ буква "А", т.10.1 от приложение № 1 е въведена с нормата на чл. 461, т.1 от КЗ. Тя би била конкретната приложима разпоредба в случая. От своя страна съгласно даденото §1, т.33 от КЗ легално определение за понятието "автомобилист" е собственикът, ползвателят, държателят или водачът на моторно превозно средство, който във връзка с притежаването или използването му може да причини вреди на трети лица.

 Съгласно чл. 483, ал.1, т.1 от КЗ, договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е било спряно от движение. Правното основание за издаване на наказателното постановление е разпоредбата на  чл. 638, ал.1 от КЗ, според която на лице по чл. 483, ал. 1, т. 1, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка „Гражданска отговорност" на автомобилистите, се налага глоба от 250 лв.- за физически лица. Установената фактическа обстановка - управление на МПС, за което няма сключена застраховка "ГО" съответства напълно на описанието на нарушение на тази норма, а не на посочената от АНО в съставения АУАН и в издаденото въз основа на него НП. Оттам видно от изложеното грешно е била определена и санкционната разпоредба, която да намери приложение. Следователно е налице нарушение на материалния закон и акта и НП не отговарят на изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН, което е достатъчно и самостоятелно основание за тяхната отмяна без да се навлиза в обсъждане на доводи по същество на спора.

В конкретния случай съдът счита, че липсва вина от страна на жалбоподателя Н., т.е. деянието не е осъществено от субективна страна. Деянието е извършено виновно, когато е умишлено или непредпазливо. В конкретния случай не е доказано по безспорен начин, че жалбоподателят е допускал или че е знаел, че шофира МПС, за което няма валидна гражданска отговорност,  и не е знаел че е налице прекратяване на регистрацията на Мпс-ТО. Тоест деянието в случая се явява несъставомерно и от субективна страна. Това  че договорът е бил прекратен от ответната страна не  е достатъчно да се приеме, че лицето е  уведомено,  за това и че въпреки знанието си не е сключило нов такъв, при все че по делото липсват и данни за знание и уведомяване, което е в тежест на АНО да докаже всички елементи от обективната и субективната страна на нарушението, което в случая досежно  наличието на субективен елемент, като последното обстоятелство подлежи на доказване не е сторено.

В обобщение, липсват каквито и да е доказателства за виновно поведение от страна на жалбоподателя, както и по никакъв начин не може да се извлече от неговите обективни действия наличие на признаци на нарушението от субективна страна.

Предвид всичко горепосочено, съдът счита, че незаконосъобразно е била ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя, поради което и атакуваното наказателно постановление следва да се отмени, като неправилно, необосновано и незаконосъобразно.

По разноските:

Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 3 ЗАНН страните имат право на разноски.

С оглед изхода на делото такива се дължат само на жалбоподателя К.А.Н., който чрез процесуалния си представител не е направил изрично искане за присъждането им.

На основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН Варненски районен съд, 45-ти състав

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ НП № 20-0442-000755/05.10.2020 год. на началник сектор към ОД МВР Варна, 04 РУ Варна, с което на К.А.Н. с ЕГН **********  за  нарушение на чл.140,ал.1 от ЗДвП,на осн.чл.175,ал.3,предл.1 от ЗДвП  е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр.  Варна на основанията, по реда на глава 12 от АПК в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено.

                                                                      

                               

                                                                 Съдия в РС Варна: