Решение по дело №537/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 687
Дата: 12 юни 2020 г.
Съдия: Мария Любомирова Желязкова
Дело: 20207050700537
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

      № …………../………………2020г., гр.Варна.

 

                                          В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА,  VІІ-ми касационен състав,

в публично съдебно заседание на двадесет и осми май 2020г.,

в състав:

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВ МИЛАЧКОВ

                                                             ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ ЖЕЛЯЗКОВА

                                                                                   ТАНЯ ДИМИТРОВА

при участието на секретаря Деница Кръстева

и прокурора Александър Атанасов,

като разгледа докладваното от с-я Желязкова КАНД537/2020г.

по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.208 от АПК вр. чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „Ес Ви Джей“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: ***, представлявано от управителя С.В.Ж., чрез пълномощник – адв.Р.Д., срещу Решение № 15/07.01.2020г. по АНД № 550/2019г. по описа на Районен съд – Варна, 44-ти състав, с което е изменено Наказателно постановление /НП/ 03-008999/07.03.2018г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“- Варна, като наложеното на дружеството на основание чл.414 ал.3 от КТ административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 5 000 лв. за нарушение по чл.63 ал.2 от КТ, е намалено на 1 500 лв.

Касаторът по подробно изложени съображения твърди незаконосъобразност на въззивното решение, поради неправилно приложение на материалния закон. Оспорва изводите на съда за липса на допуснати в хода на аадминистративнонаказателното прозиводство /АНП/ съществени процесуални нарушения, като конкретно сочи допуснати такива на чл.42 т.4 и чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН - липса на пълно и точно описание на нарушението, и посочване на обстоятелствата, при които е извършено. Счита, че фактическата обстановка е неправилно установена от съда, поради което и незаконосъобразен е извода за осъществен състав на нарушението. Сочи, че съдът е изградил решението си въз основа косвени доказателства и предположения, вместо на съвкупен анализ на релевантните доказателства, като изцяло е пренебрегнал показанията на свид.С.И.. В тази връзка е изложил своята интерпретация на събраните доказателства, в следствие на което е направил извод, че вмененото нарушение не е установено по безспорен начин, доколкото липсват доказателства на 21.02.2018г. дружеството, като работодател на С. И., по силата на сключен между тях от същата дата трудов договор, да го е било допуснало да упражнява труд в негова полза на този ден.

На изложените основания, моли да се отмени решението на ВРС и вместо него да се постанови друго, с което да се отмени НП.

Ответникът по касационната жалба - Дирекция „Инспекция по труда“- Варна, чрез процесуален представител – ст.ю.к.Б.Н., оспорва жалбата. Моли да се потвърди решението на ВРС, като законосъобразно. Претендира присъждане на ю.к.възнаграждение.

Представителят на ВОП дава заключение, че касационната жалбата е неоснователна и решението на ВРС като законосъобразно, следва да се остави в сила.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и наведените касационни основания, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок от легитимирана страна и пред надлежния съд, поради което е допустима. Разгледана по същество същата е неоснователна, по следните съображения:

Производството пред районния съд е образувано по жалбата на „Ес Ви Джей“ ЕООД против гореописаното НП, с което на дружеството за нарушение по чл.63 ал.2 от КТ е наложена имуществена санкция в размер на 5 000 лв. Въз основа на обстоен и подробен анализ на събраните в хода на производството релевантни гласни и писмени доказателства, с проверяваното си решение въззивният съд приел за установено от фактическа страна, че на 21.02.2018г. свидетелите Н. и М., заедно с още свои колеги – служители на Д „ИТ” – Варна, извършили проверка на строителен обект „Делта Планет Мол” – мултифункционален търговски развлекателен комплекс, находящ се в гр.Варна, ЗПЗ, в изпълнение на който участвали и работници на „Ей Ви Джей” ЕООД. В хода на проверката били установени множество работници, които полагали труд на обекта. Един от тях бил св.С. Я.И., който при пристигането на проверяващите поставял гипсокартон в една от залите. Било установено от органите на ИТ, че между посоченото лице и дружеството има сключен трудов договор от предиобяд на същия ден, но без да му е връчено копие от уведомлението за по чл.62 ал.3 от КТ - удостоверяващо, че договора е регистриран в ТД на НАП – Варна. Това е станало в 16.57ч. на 21.02.2018г. като е приел, че дружеството е допуснало нарушение на цитираната разпоредба, св.Н. съставил на същото АУАН. Срещу акта в срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН били депозирани възражения. Като приел същите за неоснователни и възприел изцяло описаната в акта фактическа обстановка и дадена правна квалификация, административно-наказващия орган /АНО/ издал процесното НК, като наложил на дружеството имуществена санкция в размер на 5 000 лв., на осн. чл.414 ал.3 от КТ.

Въззивният съд е приел горната фактическа обстановка за безспорна въз основа представените писмени доказателства и депозираните свидетелски показания, като изрично е посочил кои не кредитира и по какви съображения. Изложил е мотиви, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи, в предвидените от закона срокове и при спазване на административно-процесуалните правила. Вмененото във вина нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща наказаното лице в какво е обвинено и срещу какво да се защитава. Приел е, че е доказан фактическия състав на вмененото нарушение и в този смисъл правилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на дружеството. Обсъдил e наведените от въззивника възражения. За да измени НП, ВРС е приел, че доколкото в случая се касае за първо нарушение, размерът на наложената имуществена санкция следва да се намали до предвидения в санкционната разпоредба минимум.

Настоящата инстанция намира обжалваното решение за правилно и законосъобразно. При постановяването му РС е извършил цялостна проверка на обжалваното НП, съгласно задължението по чл.313 и чл.314 от НПК, приложим по препращане от чл.84 от ЗАНН. Съдът не е нарушил процесуалните правила и относно събирането на допустимите и относими към спора доказателства, обсъдил е доводите на страните. В мотивите към решението е направено подробно изложение на установените от събраните по делото фактически обстоятелства и на следващите от тях правни изводи. Решението е постановено и при правилно приложение на материалния закон. Изложените в тази връзка подробни мотиви, настоящият състав като касационна инстанция изцяло споделя и възприема като свои, на основание чл.221 ал.1 изр.2 от АПК, поради което не намира за необходимо да ги преповтаря.

Наведените в жалбата касационни основания не се установяват. Освен това част от възраженията в същата са идентични с тези от въззивната жалба и вече са били разгледани и обсъдени от ВРС, чиито мотиви настоящия състав, както посочи по-горе, споделя изцяло. Допълнително, намира за необходимо да изложи следното:

На първо място следва да бъде подчертано, че твърденията за допуснати съществени процесуални нарушения при постановяване на проверяваното решение, изразяващи се в необсъждане в пълнота на релевантни доказателства, превратното им тълкуване, вътрешна противоречивост на изводите на съда, и твърденията, че е обосновал акта си на предположения и косвени доказателства, са неоснователни и опровергани с правилни и логически обоснованите и съответни на събраните доказателства мотиви на проверяваното решение. Въззивният съд е обсъдил всички релевантни доказателства по отделно и в съвкупност, като е изложил подробно мотивирани съображения кое от тях в каква част кредитира и защо, съответно – защо отказва да кредитира други от тях. В изводите на съда относно осъществяваната от С.И. трудова дейност в полза на дружеството – касатор на инкриминираната дата не съществува никакво вътрешно противоречие, защото са изведени въз основа на пълнообемна и пунктоална преценка на доказателствата, описана в решението стъпка по стъпка и за всяко едно от тях. Изводът за извършвана от това лице трудова дейност по време на проверката, е достигнат въз основа на показанията на свидетелите Н., М. и Б. и отчасти тези на И., от данните в констативния протокол и тези от инструктажната книга, свидетелстваща за проведен инструктаж на С.И. още на 12.01.2018г. и то именно в качеството му на работник на „Ес Ви Джей” ЕООД, като защитната теза на касатора по отношение на подписа на лицето към тази дата звучи нелогично и абсурдно. Правилно съдът не е кредитирал показанията на свид.И. в тази насока, тъй като същите противоречат на останалите събрани доказателства, както и на данните дадени от самия него в хода на проверката, за достоверността на които същият се е подписал. Всичко изложено обосновава правилността на извода на ВРС, че към момента на проверката лицето вече е полагало труд в полза на „Ес Ви Джей” ЕООД.

Следва да бъде отчетено и извършеното от въззивния съд подробно и мотивирано обсъждане на всяко от възраженията на настоящия касатор, с изложени убедителни съображения за тяхната неоснователност, които се споделят изцяло от този съдебен сътав. 

От изложеното следва да се направи извод, че ВРС правилно е установил фактическата обстановка и правилно е приложил материалния закон. В случая са налице всички съставомерни признаци на описаното в АУАН и НП административно нарушение. Нормата на чл.63 ал.1 от КТ задължава работодателя да предостави на работника преди постъпването му на работа екземпляр от сключения трудов договор, подписан от двете страни и копие от уведомлението по чл.62 ал.3 от КТ, заверено от ТД на НАП. В цитираната разпоредба е регламентирана забрана за работодателя да допуска до работа работника или служителя, преди да му предостави който и да е от документите по ал.1 от същата правна норма, като това е основание за ангажиране на административно-наказателната отговорност на съответния работодател.

Предвид кометираните по-горе доказателства и наличието на сключен между лицето и „Ес Ви Джей” ЕООД трудов договор, съдът приема, че към момента на проверката /21.02.2018г. - 10.45ч./, същият е бил допуснат до работа по смисъла на чл.63 ал.2 от КТ, т.е. за оспорващия търговец е възникнало регламентираното от закона задължение за предоставяне на копие от уведомлението за сключен трудов договор, заверено от ТД на НАП, което както е безспорно между страните е старено на същото дата, но в час, следващ извършване на проверката /21.02.2018г. - 16.57ч/. В този смисъл работодателят /„Ес Ви Джей” ЕООД/ е нарушил забраната по чл.63 ал.2 от КТ, за което законосъобразно е санкциониран на основание по чл.414, ал. 3 от КТ.

В обобщение на изложеното съдът намира, че проверяваното решение на ВРС не страда от наведените касационни пороци, а други такива, обосноваващи неговата ревизия или отмяна, не бяха установени и в кръга на служебно дължимата проверка по чл.218 ал.2 от АПК, което налага извода за неоснователност на жалбата. Оспореното решение като валидно, допустимо и постановено при спазване на правилата на процесуалния закон и на материалноправните разпоредби, следва да се остави в сила.

При този изход на делото претенцията за присъждане на юрисконсултско възнаграждение на ответната страна е основателна и следва да бъде уважена в хипотезата на чл.63 ал.3 от ЗАНН в размер на 100 лв. на осн.чл.78 ал.8 от ГПК вр.чл.37 от Закона за правната помощ вр. чл.24 от Наредбата за заплащане на правната помощ.

Мотивиран от изложеното и съобразно компетенциите си по чл.221 ал.2 от АПК, съдът

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 15/07.01.2020г. по АНД № 550/2019г. по описа на Районен съд – Варна, 44-ти състав, с което е изменено Наказателно постановление /НП/ 03-008999/07.03.2018г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“- Варна, като наложеното на „Ес Ви Джей“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: ***, представлявано от управителя С.В.Ж. на основание чл.414 ал.3 от КТ административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 5 000 лв. за нарушение по чл.63 ал.2 от КТ, е намалено на 1 500 лв.

 

ОСЪЖДА „Ес Ви Джей“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: ***, представлявано от управителя С.В.Ж., ДА ЗАПЛАТИ на Дирекция „Инспекция по труда“- Варна, юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 /сто/ лева.

Решението е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               ЧЛЕНОВЕ : 1.

 

 

                                                                                    2.