Решение по дело №757/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 626
Дата: 27 април 2021 г.
Съдия: Галя Димитрова Русева
Дело: 20217040700757
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 април 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

Номер   626                     от 27.04.2021 г.                            град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Бургас, петнадесети състав, на двадесет и втори април две хиляди двадесет и първа година в публично заседание в следния състав:

                                                   Председател: Лилия Александрова

                                                          Членове: 1. Станимир Христов

                                                                                    2. Галя Русева

 

при секретаря: И. Г.

и прокурора: Дарин Христов

като разгледа докладваното от съдия Русева КАНД № 757 по описа за 2021 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).      

            Образувано е по касационна жалба на Областна дирекция на МВР – Бургас, чрез директора Калоян Калоянов, против Решение № 260169/24.02.2021 г., постановено по а.н.д. № 4891/2020 г. по описа на Районен съд – Бургас, с което е отменено Наказателно постановление (НП) № 251а-582/22.10.2020 г., издадено от директора на ОДМВР- Бургас, с което на осн.чл.209а, ал.1 и за нарушение на чл.63, ал.1 от Закона за здравето, на И.С.С. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300 лв.

         В касационната жалба се излагат възражения, че оспореното съдебно решение е неправилно, тъй като не е налице хипотезата на чл.28 ЗАНН и в издаденото НП правилно е квалифицирано нарушението по предходната редакция на чл.63, ал.1 от Закона за здравето, действала към датата на неговото извършване, в съответствие с разпоредбата на чл.3, ал.1 ЗАНН . Иска се отмяна на решението на РС и потвърждаване на процесното НП.

         В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се представлява. Не сочи доказателства, не претендира разноски. Прави възражение за прекомерност на адвокатския хонорар на ответника по касация.

         Ответникът по касация – И.С.С., редовно уведомен, в с.з. се представлява от адв. Рисимански, който изразява становище за неоснователност на касационната жалба и моли за нейното отхвърляне. Не ангажира доказателства, претендира присъждане на разноски по чл.38, ал.2 от Закона за адвокатурата /ЗА/.

         Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас дава становище за неоснователност на касационната жалба.

         Административен съд - Бургас, ХV-ти състав, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становището на прокурора в съдебно заседание, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

          Касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл. 210, ал.1 от АПК.

         Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 от АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за неоснователна по следните съображения:

         С процесното наказателно постановление отговорността на И.С.С. е ангажирана за това, че на 23.04.2020 г. около 15.10 часа е установен на открито обществено място - да седи на пейка в парк „Славейков“, находящ се в гр. Бургас, к-с „Славейков“, с което е нарушил въведената в т.І, подточка 1 от Заповед № РД-01-143/20.03.2020 г. на министъра на здравеопазването противоепидемична мярка по чл.63, ал.1 от Закона за здравето, а именно – „преустановяват се посещенията на паркове, градски градини, спортни и детски площадки и съоръжения на открити и закрити обществени места“. Прието е, че с деянието си С. виновно е нарушил чл. 209а, ал.1 вр.чл.63, ал.1 от Закона за Здравето, във вр. с точка І, подточка 1 от Заповед № РД-01-143/20.03.2020 г. на министъра на здравеопазването, поради което и на осн.чл.209а, ал.4, предл.2 от Закона за здравето във вр.чл.209а, ал.1 от Закона за здравето, и след като е преценил, че деянието не осъществява хипотезата на чл.28 ЗАНН, предвид усложнената епидемична обстановка и нуждата от стриктно спазване на противоепидемичните мерки за недопускане разпространението на COVID-19 в страната, органът е наложил на С. глоба в размер на 300 лв. на осн.чл.209а, ал.1 от Закона за здравето.

         За да постанови оспорения съдебен акт, въззивният съд е приел, че НП и актът за установяване на административно нарушение (АУАН) са издадени от компетентни лица. Прието е, че административнонаказателното производство е образувано в срока по чл.34 от ЗАНН. Съдът е счел, че са налице формални предпоставки за отмяна на НП, тъй като в конкретния случай лицето е наказано заради неспазване на противоепидемични мерки по чл.63, ал.1 от ЗЗ /без в НП да е посочена коя е приложимата редакция на тази разпоредба, с оглед настъпилите законодателни изменения между датата на извършване на нарушението и датата на съставяне на НП/, а редакцията на нормата на чл.63, ал.1 от ЗЗ към датата на издаване на НП предвиждала при непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите от епидемично разпространение на заразна болест по чл.61, ал.1 от ЗЗ, с цел защита и опазване живота и здравето на гражданите, да се обявява извънредна епидемична обстановка, т.е. не предвиждала задължение за спазване на противоепидемични мерки, за неизпълнение на които е наказано лицето. По тези причини и като е преценил, че определената от органа в процесното НП правна квалификация е неправилна, тъй като няма отношение към посоченото нарушение на една от противоепидемичните мерки, първоинстанционният съд е намерил, че по този начин е нарушено правото на защита на лицето. Отделно от това, аргументирал се е и с наличието на хипотезата на чл.28 ЗАНН, и на тези основания е отменил като незаконосъобразно процесното НП.

Така постановеното съдебно решение е валидно, допустимо и правилно като краен резултат, макар и по други мотиви.

           Касационната инстанция не споделя извода на РС, че е налице допуснато съществено процесуално нарушение при издаване на НП, което е накърнило правото на защита на лицето. Процесното нарушение съставлява нарушаване на въведената в т.І, подточка 1 от Заповед № РД-01-143/20.03.2020 г. на министъра на здравеопазването противоепидемична мярка по чл.63, ал.1 от Закона за здравето, а именно – „преустановяват се посещенията на паркове…“, и правната квалификация на същото е по чл. 209а, ал.1 вр.чл.63, ал.1 от Закона за Здравето, във вр. с точка І, подточка 1 от Заповед № РД-01-143/20.03.2020 г. на министъра на здравеопазването. Правилно в НП е изписан текстът на чл.63, ал.1 от Закона за здравето, в редакцията му към датата на установяване на нарушението – 23.04.2020 г. /ДВ бр.23/2020 г., в сила от 14.03.2020 г./, който текст е имал следното съдържание: при възникване на извънредна епидемична обстановка министърът на здравеопазването въвежда противоепидемични мерки на територията на страната или на отделен регион. Същият текст – на чл.63, ал.1 от Закона за здравето, е вписан и в съставения по случая АУАН, в който смисъл няма противоречие между изписаната в двата акта правна квалификация. Органът при издаването на АУАН и на НП е длъжен да приложи нормативния акт, който е бил в сила по време на извършване на нарушението – чл.3, ал.1 ЗАНН, и в този смисъл в обжалваното НП е посочена правилната правна квалификация на деянието и не е нужно в АУАН и в НП да се уточнява изрично коя редакция на чл.63, ал.1 ЗАНН се има предвид. Фактите, описващи нарушението, за които е подведена отговорността на С., са достатъчно ясно изложени и няма противоречие между същите и дадената правна квалификация. В този смисъл, касационната инстанция намира, че неправилно въззивният съд е приел, че е било нарушено правото на защита на С..

В случая, обаче, касационната инстанция намира, че нарушението не е доказано по несъмнен начин. При положение, че още в жалбата срещу НП, С. е оспорил изложената в АУАН и в НП фактическа обстановка, в тежест на органа е да установи и докаже твърдяните в акта факти, въз основа на които е вменено процесното нарушение. Т.е. в случая, органът следва да докаже, че на 23.04.2020 г. около 15.10 часа С. е седял на пейка в парк „Славейков“ в гр. Бургас. Този факт не е доказан, тъй като от разпита на полицейските служители – св. П.Ч.К./актосъставител/, св. Г.Д.Д./вписан като свидетел № 1 в АУАН/ и св. Т.Р.У./вписан като свидетел № 2 в АУАН/ се установява, че същите нямат спомен за конкретната случка. Св. К. не заявява абсолютно нищо по случая, като казва, че нищо не си спомня; св. Д. заявява, че по сигнал на колеги е посетил парка в ж.к. „Славейков“, където е заварил няколко лица на групичка без маски, седящи на пейка, но не помни дали това е същият случай, за който е издаден процесният АУАН, тъй като подобни случаи били много и няма конкретен спомен; св. У.заявява, че в парк „Славейков“ е имало струпване на 6-7 момчета на възраст около 20 г., които са седяли на пейка, част от тях са били без маски, а на останалите им бил съставен АУАН за това, че са струпани повече хора на обществено място. Т.е. от показанията на св. У.не се установява същият да е възприел точно тази фактическа обстановка, която е изложена в процесния АУАН и в процесното НП, още повече че същият заявява да е бил свидетел на съставяне на актове за други нарушения, извършени от група лица в парк „Славейков“ /неносене на маски и струпване на обществени места/, но не и за процесното нарушение, при което лицето е наказано за това, че е седяло на пейка, и липсват данни да е извършило с деянието си и друго нарушение от гореизброените.

Предвид факта, че нарушението не е доказано, е излишно да се обсъжда приложението на чл.28 ЗАНН.

 С оглед на горното, обжалваното решение следва да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

  Процесуалният представител на ответника по касация е претендирал присъждане на разноски на осн.чл.38, ал.2 от Закона за адвокатурата в минимален размер, определен съгласно Наредба № 1/09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. С оглед крайния изход на делото, касационната инстанция намира това искане за основателно, поради което и предвид оказаната на ответника по касация от страна на адв. Иво Рисимански безплатна правна помощ по чл.38, ал.1, т.2 ЗА, на осн.чл.38, ал.2 ЗА вр.чл. 36, ал.2 ЗА вр.чл.18, ал.2 и чл.7, ал.2, т.1 от Наредба № 1/09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, на адв. Иво Рисимански следва да се определи възнаграждение за процесуалното представителство на ответника по касация в размер на 300 лв. за касационната инстанция, което следва да бъде присъдено директно на процесуалния представител, с оглед нормата на чл. 38, ал.2 ЗА.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2, предл.1 от АПК във връзка с чл.63, ал.1, изречение второ от ЗАНН, Административен съд – Бургас, ХV-ти състав

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260169/24.02.2021 г., постановено по а.н.д. № 4891/2020 г. по описа на Районен съд – Бургас.

ОСЪЖДА ОД МВР Бургас, представлявано от директора К.К.К., да заплати на адв. Иво Рисимански от АК Бургас, сумата от 300 лв. разноски за касационната инстанция.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                          2.