Определение по дело №66/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 82
Дата: 21 февруари 2020 г. (в сила от 29 февруари 2020 г.)
Съдия: Веселка Цокова Иванова
Дело: 20201400200066
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 13 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №...

 

Врачанският окръжен съд, наказателно  отделение, в  открито заседание на 21.02.2020 г., в състав:

 

             Председател: Веселка Иванова

 

при участието на

прокурора Николай Лалов и секретаря Виолета Вълкова,

като разгледа докладваното от съдията Иванова

ЧН дело № 66  по описа за 2020 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.437, ал.2 и сл. НПК.

Образувано е по молба на Г.С.Т. за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на остатъка от наказанието лишаване от свобода, определено му по НОХД № 124/2017 г. по описа на ОС-Монтана.

Към сезиращата молба са приложени писмени доказателства, предписани от разпоредбите на чл.155 и чл.156 ЗИНЗС, както и личното затворническо досие на осъдения Т..

В съдебно заседание осъденият и служебният му защитник-адв.Г.А. поддържат молбата с изложените в нея доводи и правят искане Т. да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание лишаване от свобода. 

Представителят на Затвора-Враца, упълномощен по чл.15, ал.2 от ЗИНЗС, изразява становище за основателност на молбата по съображения, че осъденият е изтърпял повече от 2/3 от наложеното му наказание и с поведението си е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца заявява, че са изпълнени изискванията на закона и осъденият следва да бъде освободен условно предсрочно.

Врачански окръжен съд, след като се запозна с молбата на осъдения, приложените към нея писмени доказателства и като съобрази становищата на страните, намира следното:

Г.С.Т. е осъден с присъда от 11.07.2017 г. по нохд № 124/2017 г. по описа на ОС-Монтана, потвърдена с решение № 463/01.11.2017 г. по внохд № 998/2017 г. по описа на САС, изменено с решение № 21/18.04.2018 г. по кнд № 8/2018 г. на ВКС, за престъпление по чл.199, ал.1, т.4, вр.чл.198, ал.1, вр.чл.29, ал.1, б."б" НК на наказание в размер на четири години лишаване от свобода, при първоначален строг режим.

Осъденият е започнал да търпи това наказание на 27.11.2016 г. и до момента фактически е изтърпял 3 години, 2 месеца и 24 дни, от работа му се зачитат 4 месеца и 16 дни, или общо изтърпяното наказание е 3 години, 7 месеца и 10 дни. Остатъкът към настоящия момент е 4 месеца и 20 дни.

При тези данни е видно, че лишеният от свобода Т. фактически е изтърпял повече от 2/3 от определеното му наказание, каквото е изискването на разпоредбата на чл.70, ал.1, т.2 НК, тъй като е осъден за деяние при условията на опасен рецидив. Следователно, налице е първата материално-правна предпоставка за приложение института на условното предсрочно освобождаване по реда на чл.70 НК.

На второ място, съдът трябва да прецени дали осъденият е дал доказателства за своето поправяне.

Приложените към делото доклад за оценка на риска от рецидив и вреди и индивидуален план за изпълнение на присъдата безспорно сочат, че лишеният от свобода Г.Т. се поправя и превъзпитава. При първоначално изготвената оценка е установен висок риск от рецидив, възлизащ на 89 точки, рискът от вреди за обществото е среден, обусловен от характера на извършеното престъпление и криминалното минало на Т.-многократно осъждан за користни престъпления. Рискът от вреди за служителите и останалите лишени от свобода, както и от суицид и самоувреждане, е нисък. При междинната оценка, направена по време на изтърпяване на наказанието, рискът от рецидив е преминал в средния диапазон и е понижен на 77 точки. За останалите категории рискът е с непроменени стойности от първоначалната оценка. Дефицитните зони, определени при постъпване в затвора, се отнасят до: настоящо правонарушение; криминално минало; нагласи; управление на финансите; умения за мислене. Затова целите в плана са били насочени към корекция на споменатите рискови зони. При направената предходна ревизия на оценката на риска и профила на криминогенните нужди е констатирано, че все още са налице дефицити в зоните „настоящо правонарушение“, "криминално минало", отношение към правонарушението", "начин на живот и обкръжение" и „умения за мислене“.

 В доклада е посочено, че в резултат на проведената индивидуално-корекционна работа с осъдения понастоящем са настъпили трайни положителни промени във всички зони на дефицит. Лишеният от свобода е започнал да осъзнава последиците от своите действия и постъпки и да поема отговорност за тях. Осъзнал е в голяма степен вината си и изявява желание и готовност за водене на законосъобразен живот на свобода.

 В доклада е отбелязано също така, че за изтеклия период от изтърпяване на наказанието осъденият има примерно поведение, спазва вътрешния ред и дисциплина и съгласно чл.109 от ЗИНЗС се счита за ненаказан. Има толерантно отношение към служителите на затвора и останалите лишени от свобода. През учебната 2019/2020 г. е записан за ученик в 12 клас. Посещава редовно учебните занимания, има добро поведение и полага старание при усвояване на учебния материал. През м.ноември 2019 г. е завършил успешно корекционната програма за подготовка на живот на свобода. Освен това посещава курс "Християнски ценности". За примерно поведение, активно участие в мероприятията за осмисляне на свободното време и успешно завършване на учебната година е награждаван три пъти през 2019 г.

 Изготвеният индивидуален план на присъдата се възприема от Т. положително. Проявява активност за изпълнението на заложените цели и предлаганите възможности за смислено оползотворяване на престоя в затвора.

Шансовете му за реинтеграция в обществото са добри, тъй като поддържа постоянна връзка с близките си, от които получава необходимата материална и морална подкрепа.

В обобщение, становището на затворническата администрация е, че с цялостното си поведение и отношение към режимните изисквания,  участието в образователния процес и в организираните в затвора спортни и културно-масови мероприятия, осъденият Т. е дал достатъчно категорични доказателства за позитивна промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот при освобождаване.

При тези данни съдът приема, че към настоящия момент са налице и двете материално-правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл.70, ал.1 НК - фактическо изтърпяване на повече от 2/3 от наказанието и наличието на убедителни доказателства за поправянето на осъдения, което обуславя предсрочното му условно освобождаване от неизтърпяната част от наказанието лишаване от свобода в размер на 5 месеца и 4 дни.

Съобразно разпоредбата на чл.70, ал.6 НК на Т. следва да се определи изпитателен срок в размер на остатъка от неизтърпяната част от наказанието.

При  горните съображения и на основание чл. 440 НПК, Врачанският окръжен съд

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО Г.С.Т. от гр.М., ЕГН **********, от изтърпяване на неизтърпяната част от наказанието лишаване от свобода, наложено му по НОХД № 124/2017 г. по описа на Окръжен съд-М., в размер на 4 години лишаване от свобода, с остатък 4 месеца и 20 дни.

ОПРЕДЕЛЯ на основание чл.70, ал.6 НК на Г.С.Т. изпитателен срок в размер на 4 месеца и 20 дни.

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора-Враца и РС-М. за отметка в бюлетина за съдимост на осъдения.

 

                                                                   Председател: