Решение по дело №611/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 260119
Дата: 28 юли 2020 г. (в сила от 3 септември 2020 г.)
Съдия: Радостин Георгиев Петров
Дело: 20203100900611
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 18 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№…………..….../28.07.2020 г.

гр. Варна

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в публично съдебно заседание проведено на двадесет и четвърти юли през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: РАДОСТИН ПЕТРОВ

 

при секретаря Нели Катрикова,

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 611/2020 г., по описа на ВОС, ТО,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявен е иск с правно основание чл.155, т.3 ТЗ.

Постъпила е искова молба от ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА ВАРНА срещу "БАВАРИЯ" ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул. „Явор“ №3, вх.Б, ет.2, ап.17, с която е предявен иск с правно основание чл.155, т.3 ТЗ за прекратяване на дружество, поради това че в продължение на три месеца дружеството няма вписан управител. В молбата се твърди допуснати нарушения на императивни законови норми, изразяващи се в липсата на вписан нов управител на дружеството повече от три месеца, след като вписаният управител на дружеството е починал на 05.02.2020г. Като се позовава на нормата на чл.155, т.3 от ТЗ, ищецът претендира прекратяване на дружеството с решение на съда. 

В срока по чл.367, ал.1 от ГПК ответникът "БАВАРИЯ" ЕООД, ЕИК *********, редовно уведомен на основание чл.50, ал.2 ГПК, не е депозирал писмен отговор, не е взел становище по иска или направил възражения, не сочи и не представя писмени доказателства.

В съдебно заседание ищецът се представлява от прокурор в ОП-Варна Ж.Е., която поддържа иска и моли да бъде уважен.

Ответникът, редовно призован по реда на чл.50, ал.2 ГПК, не изпраща представител в съдебно заседание, не взема становище по иска.

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства, становищата и доводите на страните, съгласно разпоредбата на чл.12 ГПК, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Съгласно чл.155, т.3 ТЗ, по решение на окръжния съд по седалището на дружеството то може да бъде прекратено по иск на прокурора, когато в продължение на три месеца дружеството няма вписан управител.

От извършената от съда служебна справка по партидата на "БАВАРИЯ" ЕООД, ЕИК *********, на електронния сайт на ТРРЮЛНЦ - ЕПЗЕУ, се установява, че "БАВАРИЯ" ЕООД, ЕИК ********* е вписано в търговския регистър при АВ с едноличен собственик и управител К.Н.С..

Видно от приложения по делото препис-извлечение от акт за смърт, издаден на 20.03.2020г. въз основа на съставен в гр.Варна акт за смърт №155/10.02.2020г., К.Н.С.е починал на 05.02.2020г.

До датата на постановяване на решението не са подавани заявления до Агенция по вписванията, за вписване на промени в представителството, като "БАВАРИЯ" ЕООД, ЕИК ********* е без управител към датата на постановяване на решението.

Починалото физическо лице, освен управител, се явява и едноличен собственик на капитала на "БАВАРИЯ" ЕООД, ЕИК *********, но няма данни да е поискано установяване на настъпилото прекратяване на дружеството по силата на закона - чл.157, ал.1 от ТЗ, от лица, които имат правен интерес, и респ. вписване на това обстоятелство по партидата на дружеството, нито данни наследниците на починалия едноличен собственик на капитала да са поискали продължаване на дейността на дружеството. Наследниците на К.Н.С.са подали молба до ВРП, че не желаят да продължат дейността на дружеството и са отправили искане за сезиране на ВОС за прекратяване на дружеството по чл.155, т.3 ТЗ.

По изложените съображения, съдът намира, че предявеният иск е доказан и основателен и като такъв следва да бъде уважен. Дейността на дружеството следва да бъде прекратена на основание чл.155, т. 3 ТЗ. Настоящото исково производство се разглежда по общия ред и с влизане в сила на решението неговият конститутивен ефект ще се прояви, като дружеството ще се счита за прекратено. В разпоредбата на чл.156 ТЗ се уреждат последиците от вече настъпилото прекратяване на дружеството – открива се производство за ликвидация. Производството е охранително. С него се регистрира вече настъпилият факт на прекратяване на дружеството и се постановява вписването на обстоятелството в регистъра по партидата на дружеството. Компетентен да извърши тези действия е органът по регистрация, поради което препис от решението за прекратяване на дружеството следва да се изпрати служебно за отразяване в търговския регистър.

На основание чл.78, ал.6 ГПК ответното дружество следва да бъде осъдено да заплати сумата от 50 лева, представляваща дължима държавна такса за производството.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПРЕКРАТЯВА "БАВАРИЯ" ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул. „Явор“ №3, вх.Б, ет.2, ап.17, на основание чл.155, т.3 ТЗ.

ОСЪЖДА "БАВАРИЯ" ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул. „Явор“ №3, вх.Б, ет.2, ап.17 ДА ЗАПЛАТИ в полза на Окръжен съд - Варна, сумата от 50 лева (петдесет лева), представляваща дължима по делото държавна такса, на основание чл.78, ал.6 ГПК.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Апелативен съд – Варна в двуседмичен срок от връчването му на страните.

След влизане в сила, препис от решението да се изпрати на Агенция по вписванията за вписване в ТР и провеждане на процедура по чл.156 ТЗ.

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: