Решение по дело №278/2021 на Районен съд - Перник

Номер на акта: 260277
Дата: 16 юни 2021 г. (в сила от 3 юли 2021 г.)
Съдия: Богдан Здравков Велев
Дело: 20211720200278
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

 РЕШЕНИЕ

 

 

 

Номер260277/16.06.  Година 2021          Град П.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пернишки районен съд      ІІІ-ти наказателен   състав

На 09.06.                                 2021 година

В публично заседание в следния състав:

 

 

      Председател: БОГДАН ВЕЛЕВ

 

                   Съдебни заседатели:

 

 

Секретар: Наташа Динева

Прокурор:

Като разгледа докладваното от съдия ВЕЛЕВ АНД номер 00278 по описа за 2021 година, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и сл.от ЗАНН и е образувано по подадена жалба в срок и от легитимирано лице- А.И.Н./чрез адв.Б./срещу НП № 20-1158-005621  от 13.01.2021г., издадено от началник  на група към  сектор ПП към ОД на МВР П., с което са наложени:

На основание чл.185 от Закона за движението по пътищата-глоба в размер на 20лв.,и на основание чл.175,ал.1,т.4 от Закона за движението по пътищата-глоба в размер на 100лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от два месеца.

 Въззиваемата страна, редовно уведомена,представител не изпраща.

Жалбоподателят  в съдебно заседание се представлява от адв.Б. ,който поддържа доводите,изложени в писмената жалба.

Пернишкият районен съд, след като обсъди доказателствата по делото и доводите, изложени в процеса ,намира за установено от фактическа и правна страна следното:

30.10.2020г. автоконтрольор към сектор Пътна полиция –ОД на МВР  П. е съставил акт за установяване на административно нарушение/АУАН/,в който са отразени следните релевантни за процеса обстоятелства:

На 30.10.2020г. в 12:55 часа страната-жалбоподател, в гр.П.,кв.“Твърди ливади“ зад магазин Била,срещу бл.20,на път отворен за обществено ползване,като водач на товарен автомобил Форд Транзит с регистрационен номер ******,собственост на посочено търговско дружество,спира за престой/извършване на товарна дейност/ с посока ,обратна на движението си,косо,под ъгъл,с което създава пречка и затруднения за останалите участници в движението и става участник в ПТП.Водача отказва да изпълни отдаденото му полицейско разпореждане от свидетелите-очевидци по АУАН-да премести ли препаркира паркирано от него превозно средство,така че да могат останалите участници  в движението да преминат безпрепятствено покрай него.

 

 

Като виновно нарушени законови разпоредби се сочат: чл.94,ал.3,чл.5,ал.1,т.1,чл.103 от  Закона за движението по пътищата.

След съставянето на АУАН правонарушителят е отказал да го подпише и да получи препис.

Този факт се установява от допълнително издирения от съдията докладчик АУАН ,в който вече са отбелязани релевантни данни,липсващи в приложеното към административно наказателната преписка копие.

При което липсва процесуално нарушение според нормата на чл.43,ал.2 от ЗАНН.

 

Въз основа на този АУАН е издадено обжалваното НП, предмет на настоящото наказателно производство, с което наказващият орган е санкционирал две вменени административни нарушения,спрямо описаните три в АУАН.

Съдът възприема фактическата обстановка по делото от данните, внесени в процеса чрез следните доказателствени средства и доказателства: показанията на свидетелят   Е.Х.К.- актосъставител, показанията на С.П.Н.-***,свидетел по АУАН, АУАН,Протокол за ПТП, Маршрутен пропуск,издаден от Община П. на търговското дружество ,собственик на товарния автомобил,по отношение на посочения товарен автомобил, за изпълнение на служебни задължения на територията на Община П., Заповед на Министъра на вътрешните работи относно правомощията както на актосъставителя, така и на лицето в посочено качество, издало обжалваното НП.

При така представената заповед, съдът не констатира незаконосъобразност, свързана със изискванията на чл.189 ал.1 и ал.12 от ЗДвП-  т.е. актът е съставен, а обжалваното НП е издадено от компетентни лица.

      Жалбата е подадена в срок и от легитимирано лице,поради което съдът следва да се произнесе по същество.

     

      Посочената и в АУАН и в издаденото въз основа на него обжалвано наказателно постановление виновно нарушена законова разпоредба -чл.5,ал.1,т.1 гласи, че  „Всеки участник в движението по пътищата с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди“.

      По отношение вмененото нарушение в тази му част административно наказващият орган е приложил субсидиарния наказателен състав-т.е.чл.185 от Закона за движението по пътищата.

      Тази разпоредба е обща,регламентирана е в Глава Втора,раздел  първи –„Общи правила “  в Закона за движението по пътищата.

     

      От друга страна,в съставеният акт за установяване на нарушение, като нарушена законова разпоредба се сочи и чл.94,ал.3 от Закона за движението по пътищата,която гласи,че  За престой и паркиране в населените места пътните превозни средства се спират възможно най-вдясно на платното за движение по посока на движението и успоредно на оста на пътя.

    Второто изречение на тази норма : Допуска се престой и паркиране на моторни превозни средства с допустима максимална маса до 2,5 тона върху тротоарите само на определените от собствениците на пътя или администрацията места, успоредно на оста на пътя, ако откъм страната на сградите остава разстояние най-малко 2 метра за преминаване на пешеходци, е ирелавантно в случая,тъй като от маршрутния пропуск,издаден от Община П. следва ,че масата на моторното превозно средство е над 2,5 тона.

    Но тази законова разпоредба ,посочена в акта за установяване на административно нарушение не е посочена в издаденото въз основа на него наказателно постановление.

     На следващо място ,в обстоятелствената част на обжалваното наказателно постановление се сочи,че със описаното спиране/паркиране/ на МПС,управлявано от страната-жалбоподател са създадени пречки и затруднения за останалите участници в движението ,и е „станал участник в ПТП“.

     Но видно от протокола за ПТП № 730869 от 30.10.2020г.,/ПТП с имуществени вреди/участник № 1 е станал причина за реализиране на ПТП с паркирания автомобил- участник №2,но участник № 1 е водач на лек автомобил Мерцедес 200 ТЕ,регистрационен номер *******,т.е. лице,съвсем различно от настоящия жалбоподател.

 

 

     С разпоредбата на чл.175,ал.1,т.4 от Закона за движението по пътищата се ангажира административно наказателната отговорност на водач,който  откаже да изпълни нареждане на органите за контрол и регулиране на движението.

         От друга страна ,по отношение на това вменено административно нарушение в обжалваното наказателно постановление като реквизит/чл.57 ,ал.1,т.6 от ЗАНН /се сочи чл.103 от Закона за движението по пътищата, според който текст При подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на пътно превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания.

      При което съдът констатира липсваща корелация между  конкретната ,посочена като нарушена законова разпоредба и обстоятелствата, изложени в обстоятелствената част на обжалваното наказателно постановление.

 

      Ето защо,въз основа на гореизложеното  съдът счита,че обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено,като незаконосъобразно.

     От доказателствата по делото се установява,че страната-жалбоподател е  ангажирала адвокат. Адвокатът е изготвил жалба срещу наказателното постановление и е взел участие в настоящото производство

     Приложени  са пълномощно за процесуално представителство и договор за правна защита и съдействие.

 

     В последният е отбелязано, че договореното възнаграждение е в размер на 300.00лв. и че същото е заплатено при подписване на договора,който документ има характер на разписка, с която се удостоверява, че страната не само е договорила, но и заплатила адвокатското възнаграждение.

 

     Ето защо са налице предпоставките, регламентирани в разпоредбите на чл.63 ал.3 и ал.4 от ЗАНН/ДВ бр.94 от 2019г./според които , в съдебните производства по ал. 1 страните имат право на присъждане на разноски по реда на Административнопроцесуалния кодекс, но  което в случая  не е повече от минимално определения размер съобразно чл. 36 от Закона за адвокатурата.

     Водим от гореизложеното, съдът на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН,

 

 

     Р      Е       Ш       И     :

        Отменя НП № 20-1158-005621  от 13.01.2021г., издадено от началник  на група към  сектор ПП към ОД на МВР П., с което на А.И.Н. ***,ЕГН **********, са наложени:

   На основание чл.185 от Закона за движението по пътищата-глоба в размер на 20лв.,и на основание чл.175,ал.1,т.4 от Закона за движението по пътищата-глоба в размер на 100лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от два месеца.

    ОСЪЖДА Областна Дирекция на министерство на вътрешните работи - П., със седалище и адрес на управление: гр. П., ул. „Самоков“ № 1, да заплати на  А.И.Н. ***,ЕГН **********,  сумата от 300,00 лв. /триста лева/, представляваща  негови разноски за адвокат в настоящото административно наказателно производство

     Решението може да се обжалва в 14-дневен срок от обявяването му на страните, че е изготвено, пред Административен съд - гр. П. като касационна инстанция.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/

 

 

Вярно с оригинала,

 ИЕ

/Богдан Велев/