Решение по дело №485/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 337
Дата: 4 август 2020 г. (в сила от 4 август 2020 г.)
Съдия: Симеон Георгиев Захариев
Дело: 20205300900485
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 31 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 337

 

гр.Пловдив, 04.08.2020 г.

 

          ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, Търговска колегия, ХIІ-ти състав в закрито заседание на четвърти август две хиляди и двадесета година в състав:

                             СЪДИЯ: СИМЕОН ЗАХАРИЕВ

като разгледа докладваното от съдията т. дело № 485/2020 г. по описа на същия съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производство по чл. 25, ал.4 от ЗТРРЮЛНЦ.

          Кооперация „ВСЕСТРАННА КООПЕРАЦИЯ ПЛОДКООП“, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: град Стамболийски 4210, ул. Хр. Ботев – продължение плодохранилище, обжалва отказ № 20180516120128-2/21.05.2019 г. на длъжностно лице към АВ–ТР, с който е отказано обявяване на годишен финансов отчет за 2017 г. на кооперацията. Изложени са съображения за незаконосъобразност на атакувания отказ, като се иска същият  да бъдат отменен, като се задължи АВ да извърши исканото обявяване на акт. Към жалбата е приложена  преписката по издаване на обжалвания отказ.

Съдът, след като прецени приложените доказателства, както и изразените доводи в жалбата, намира за установено следното:

По допустимостта:

Съдът приема, че жалбата е подадена в законоустановения 7-дневен срок по чл. 25, ал.1 от ЗТРРЮЛНЦ предвид липсата на доказателства за връчване на акта до заявителя.

Същата е редовна, изхожда от надлежна страна с право на жалба и правен интерес от обжалване, като е насочена срещу подлежащ на съдебен контрол акт на Агенцията по вписвания-Търговски регистър.

С оглед на това процесната жалба се явява допустима и следва да бъде разгледана по същество.

Разгледана по същество жалбата е основателна.

          Със заявление вх.№ 20180516120128/16.05.2019 г., подадено от жалбоподателя, е поискано  обявяване на ГФО за 2017 г. по партидата на кооперацията. Длъжностното лице е приело, че подаденото заявление е нередовно като е указало да се представят доказателства за редовното свикване и провеждане на Общото събрание на кооперацията, на което ГФО е приет – списък на членовете на кооперацията, заверена книга на член-кооператорите, протокол от ОС, да се удостовери лично връчване на покана за проведеното общо събрание на кооперацията на всеки член-кооператор.

Тъй като такива документи не са били представени от кооперацията, е постановен обжалвания отказ. Отказът е мотивиран и с обстоятелството, че не е представен документ за платена ДТ.

          Съдът намира същият за незаконосъобразен.

                   Коментираните от длъжностното лице въпроси касаят законосъобразността на проведеното общо събрание, но същите излизат извън обхвата на проверката, която длъжностното лице към АВ следва да извърши при обявяване на ГФО. Проверката, която се извършва в процедурата по обявяване на ГФО, е формална и не се разпростира относно законосъобразността на решението на ОС за приемане на ГФО. Налице е разлика в обхвата на проверката в производството по вписване на обстоятелства и в производството по обявяване на актове. Законосъобразността на решението на ОС следва да бъде направена в производствата по вписване на обстоятелства, подлежащи на вписване в ТР - чл. 21, т.5, предл. първо от ЗТР предвижда проверка на съществуването на заявеното за вписване обстоятелство и съответствието му със закона, установено от представените документи по т. 4. Такава проверка обаче не се дължи от длъжностното лице в процедурата по обявяване на актове – съгласно чл. 21, т.5, предл. второ от ЗТР в този случай следва да се провери единствено дали подлежащият на обявяване акт отговаря по външните си белези на изискванията на закона.

                   В тази насока е налице и многобройна и еднопосочна съдебна практика, която не е взета предвид от длъжностното лице по регистрацията.

                   Незаконосъобразен е и вторият, изложен от длъжностното лице по регистрацията довод. Съгласно чл. 35 от Закона за кооперациите тези организации се освобождават от внасяне на всякакви държавни такси при тяхното учредяване, преустройство, прекратяване и ликвидация. Действително в цитираната законова разпоредба не е посочено изрично освобождаване от държавна такса при обявяване на ГФО, но принципното законово разрешение е, че с цел финансовото облекчаване на дейността на кооперациите, те следва да бъдат освободени от всякакви държавни такси във връзка с вписванията на учредяването, промените в обстоятелствата и прекратяването им. По пътя на тълкуването на разпоредбата следва да се направи извода, че всякакви вписвания и обявявания в регистъра по заявления на кооперации следва да се извършват без внасяне на държавна такса.

По изложените съображения съдът намира, че следва да отмени обжалвания отказ на длъжностното лице от Агенцията по вписванията и следва да даде задължителни указания за обявяване на ГФО по партидата на кооперацията –жалбоподател.

Ето защо, на основание чл. 25, ал.3 от ЗТР, съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ КАТО НЕЗАКОНОСЪОБРАЗЕН отказ № 20180516120128-2/21.05.2019 г. на длъжностно лице към АВ–ТР, с който е отказано обявяване на годишен финансов отчет за 2017 г. по партидата на Кооперация „ВСЕСТРАННА КООПЕРАЦИЯ ПЛОДКООП“, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: град Стамболийски 4210, ул. Хр. Ботев – продължение плодохранилище.

 

УКАЗВА на длъжностното лице към Агенцията по вписванията да извърши заявеното обявяване по партидата на кооперацията.

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

                                                СЪДИЯ: