Решение по дело №10257/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3046
Дата: 15 май 2018 г. (в сила от 1 юни 2022 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20171100110257
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 август 2017 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

15.05.18г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 19.04.18г. /с участието на секретаря М. Димитрова/  гражданско дело № 10257/17г. и констатира следното:

Предявени са искове от А. М. против Г.Ф.с правно основание чл. 288 от КЗ за сумите: 488 000 лева и 9 311 лева /обезщетения за неимуществени вреди и за имуществени вреди – следствие от ПТП/ и чл. 86 от ЗЗД за присъждане на законна лихва върху първата сума, считано от 11.07.17г.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 22.07.15г. е настъпило ПТП-е в резултат на което са били причинени физически увреждания /травми/ на ищцата. Произшествието е причинено от неустановен извършител. Обстоятелствата, свързани с процесното ПТП-е /в това число: деянието на делинквента, противоправността му, вредоносния резултат, причинно-следствената връзка между деянието и резултата и вината на причинителя на инцидента/ са удостоверени със събраният по делото писмен и експертен доказателствен материал /преценен в съвкупност/. В последната връзка:
                    Събраният по настоящото дело доказателствен материал /писмен и експертен – преценени в съвкупност, а такъв косвен извод на практика е направен и в рамките на наказателното производство – водено срещу неизвестения извършител на ПТП-е/ дава основание да се направи извод, че: конкретната причина за инцидента е била – противорправно /противоречащо на правилата на ЗДП/ поведение на неустановеният делинквент /същият е попречил на ищцата да извърши безпрепятствено маневрата „изпреварване“/. Доказателства, които да опровергаят /в хипотезата на чл. 45, ал. 2 от ЗЗД/ този извод не са ангажирани в процеса. Обратната теза /че причината за ПТП-е е „само-катастрофа“/ не може да бъде надлежно обоснована по делото /предвид конкретиката на събраният доказателствен материал – преценен в съвкупност/. Тази теза би оставила без логично обяснение - механизма на инцидента /така, както е установен по настоящото дело и в рамките на наказателното производство/.

Горните обстоятелства /относими към фактическия и правен състав на иска по чл. 288 от КЗ/ са надлежно удостоверени със събраният доказателствен материал. Тези обстоятелства свидетелстват, че в процесната хипотеза са налице предпоставките на цитирания законов текст за присъждане на търсените обезщетения. Отделно от това – ответникът вече е изплатил /извън-съдебно/ на ищцата сума в размер на 112 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди – следствие от процесното ПТП-е/. Това обстоятелство на практика следва да се окачестви като – признаване на първият иск по основание.

Искът за неимуществени вреди е основателен до размера на сумата 400 000 лева:

Принципно – получаването на извън-съдебно обезщетение е обстоятелство, което не ограничава правото на пострадалата да претендира до-плащане в рамките на съдебен процес. Таково обстоятелство би била само изрично оформена /подписана/ спогодба /договор по чл. 365 от ЗЗД/. Доказателства /съответно и твърдения/ за сключване на такъв договор обаче – не са представени /заявени/ по делото. Възраженията на ответника в тази връзка са – неоснователни.

Председателят на настоящия съдебен състав намира, че във всички случаи, когато е налице физическо увреждане на дадено лице - наличието на неимуществени вреди следва да се презумира, т.е. обезщетение принципно се следва във всички случаи на причинено телесно увреждане. От друга страна - по делото е приета и комплексна медицинска експертиза, която очертава реалното измерение на процесните неимуществени вреди /преценени в контекста на: конкретно претърпените от ищцата физически увреждания, настоящото здравословно състояние на пострадалата и преди всичко – перспективата за лечението й/.

 Процесното обезщетение се определя в контекста на правилото по чл. 52 от ЗЗД като председателят на състава от една страна – съобразява горните принципни съображения, а от друга страна отчита и конкретните събрани по делото доказателства досежно претърпените неимуществени вреди /комплексна медицинска експертиза/. Председателят на състава съобразява и факта /който също следва да се презумира в хипотези като настоящата/, че в момента на инцидента ищцата е претърпяла и психически стрес. Съдът отчита също и възрастта на пострадалата и наличието на доказателства за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на ищцата /приетата по делото експертиза установява, че А. М. е управлявала МПС-во с превишена скорост, съответно е била без поставен предпазен колан/. Тези две обстоятелства /преценени в съвкупност и в контекста на конкретният механизъм на инцидента/ могат да се окачествят като допринасящи за настъпването на процесния вредоносен резултат. В същата връзка – председателят на състава съобразява и обясненията на вещите лица досежно ефективността на предпазния колан в рамките на конкретният механизъм на инцидента.

Съдът съобразява и размера на вече изплатеното на ищцата /извън-съдебно/ обезщетение за неимуществени вреди. На последно място:

Ако в хипотеза като процесната /като се съобрази възрастта на ищцата и преди всичко фактът, че е налице физическо и психическо увреждане, което предопределя целият следващ живот на пострадалата/ заявената претенция не бъде уважена в значителен размер – принципното правило на чл. 52 от ЗЗД би се явило лишено от смисъл. С оглед това – заявените възражения на ответника по чл. 51, ал. 2 от ЗЗД /макар да се явяват основателни/ не могат да обосноват редуциране на процесното обезщетение до размера на сума – по-малка от горната.

Искът за имуществени вреди е основателен – изцяло:

Тази претенция е удостоверена по делото надлежно с – писмени доказателства и с медицинска експертиза /искът за имуществени вреди на практика не се оспорва пряко от страна на ответника – последният е признал извън-съдебно и това вземане до размера на заявената по делото сума/.

Основателни са и акцесорните искове:

На ищцата следва да бъде присъдена /в хипотезата на чл. 288, ал. 7 от КЗ/ и законната лихва върху обезщетението за неимуществени вреди за периода след 11.07.17г. /датата на извън-съдебното плащане/. Върху обезщетението за имуществени вреди се дължи законна лихва за периода – след завеждане на делото.

Съдът,

 

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ОСЪЖДА Г.Ф.да плати на А.В.М. ЕГН ********** сумите: 400 000 лева и 9 311 лева /обезщетения за неимуществени вреди и за имуществени вреди – следствие от ПТП/ - на основание чл. 288 от КЗ; законната лихва върху първата сума, считано от 11.07.17г. до цялостното й изплащане; законната лихва върху втората сума, считано от 11.08.17г. до цялостното й изплащане и 754 лева - съдебни разноски /съразмерно на уважените искове/.

ОТХВЪРЛЯ иска за неимуществени вреди за сумата над 400 000 лева.

ОСЪЖДА А.В.М. да плати на Г.Ф.63 лева -съдебни разноски /съразмерно на отхвърлените искове/ и 100 лева - юрисконсултско възнаграждение на основание чл. 78, ал. 3 и ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37 от ЗПП и Наредбата към него.

ОСЪЖДА Г.Ф.да плати на адвокат В. 12 830 лева - адвокатски хонорар на основание чл. 38 от ЗА.

ОСЪЖДА Г.Ф.да плати на СГС 16 373 лева - държавна такса на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Председател: