Решение по дело №6724/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 32
Дата: 10 януари 2020 г. (в сила от 2 юни 2020 г.)
Съдия: Панайот Рангелов Велчев
Дело: 20195330206724
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№32

гр. Пловдив, 10.01.2020 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на десети декември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАНАЙОТ ВЕЛЧЕВ

                                                                                         

          при участието на секретаря Даниела Дойчева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 6724/2019 г. по описа на ПРС, XXVI нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

          Обжалвано е Наказателно постановление №19-1030-007616/19.08.2019 г., издадено от Началник група към ОДМВР Пловдив, с-р Пътна Полиция в частта с която на И.Й.Б. с ЕГН: ********** са били наложени административни наказания ,,глоба‘‘ в размер от 50 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от 1 месец за извършено нарушение по чл. 103 ЗДвП.

          В останалата част относно извършеното нарушение по чл. 139, ал. 1, т. 1 ЗДвП жалбоподателят по време на провелото се открито съдебно заседание заяви, че не обжалва, поради което и в тази му част наказателното постановление е влязло в сила.

          Жалбоподателят обжалва процесното наказателно постановление. Излага съображения, че същото е неправилно и незаконосъобразно, поради което иска неговата отмяна. Твърди, че не му е бил подаван сигнал със стоп палка за спиране. При условията на евентуалност иска прилагането прилагането на чл. 28 ЗАНН, тъй като процесният случай е маловажен.

          Въззиваемата страна, редовно уведомена за насроченото съдебно заседание, не изпрати представил и не взе становище по съществото на делото.

Пловдивският районен съд, след като взе предвид събраните по делото доказателства и наведените от жалбоподателя доводи и съображения, намери за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок, изхожда от легитимирана страна и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е неоснователна. За да достигне до този извод, настоящият съдебен състав съобрази следното:

В конкретния случай жалбоподателят е бил санкциониран за това, че на 23.08.2019 г. около 15:35 часа в гр. Пловдив на бул. ,,Копривщица‘‘ – кръстовището с бул. ,,Марица‘‘ като водач на лек автомобил ,,Мерцедес Е220‘‘ с рег. № ***не спира на подаден сигнал със стоп палка от униформен служител.

В хода на съдебното следствие беше разпитан актосъставителят Ю.Ч., който потвърди отразеното от него в АУАН. Същият добави, че се сеща за случая, с колегата му се намирали извън служебния автомобил, когато и че бил подаден сигнал със стоп палка на жалбоподателя, който вместо да спре е тръгнал да изпреварва останалите автомобили. Изложи, че са били видени от нарушителя, тъй като същият видимо ускорил, започнал да изпреварва останалите коли, след което е завил в първата възможна пресечка.

Съдът кредитира изцяло така депозираните гласни доказателства, доколкото същите са ясни, логични и последователни и си кореспондират изцяло с показанията на разпитания свидетел по АУАН – А.Т., който заяви, че е бил подаден сигнал със стоп палка на бул. ,,Копривщица‘‘ с кръстовището с бул. ,,Марица‘‘, но автомобилът не спрял, а продължил.

Съдебният състав кредитира частично обясненията на жалбоподателя, които са в насока, че е съзрял полицейски автомобил, както и че е предприел изпреварването на друг участник в движение, тъй като това си кореспондира със заявеното от полицейските служители. Обясненията в частта от тях в която твърди, че не е видял да му е бил подаван сигнал със стоп палка си противоречи изцяло със споделеното от последните, поради което и не следва да се кредитира. Ако в действителност това беше така, то полицейските служители е нямало да предприемат неговото преследване и настигане.

Съдът кредитира събраните по делото писмени доказателства, доколкото същите са приобщени по предвидения в НПК ред, като следва да се отбележи, че в нито един етап от производството не са били оспорени от страните по делото.

От представеното копие от Заповед се установява, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи.

От представеното копие от Докладна записка се установява посоченото в него, като то изцяло си кореспондира със заявеното от актосъставителя Ч..

От справката за нарушител/водач се установява, че жалбоподателят е правоспособен водач, като до настоящия момент същият има издадени и влезли в сила четири броя нарушения, както и два броя фиша.

Въз основа на така възприетата от Съда фактическа обстановка се достигна до следните правни изводи:

Разпоредбата на чл. 103 ЗДвП предвижда, че при подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на пътно превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания. В конкретния случай на жалбоподателя е бил подаден сигнал за спиране посредством стоп палка от полицейските служители Ч. и Т..

В конкретния случай, в каквато насока бяха и обясненията на жалбоподателя се установи, че същият е възприел полицейския автомобил и служители, като същият е предприел изпреварване на друг участник в движението.

Разпоредбата на чл. 7, ал. 1 ЗАНН е в насока, че деянието, обявено за административно нарушение, е виновно, когато е извършено умишлено или непредпазливо.

Алинея 2 от същата разпоредбата е в насока, че  непредпазливите деяния не се наказват само в изрично предвидените случаи.

За разлика от Наказателния кодекс, където непредпазливите деяния се наказват единствено в изрично предвидените в закона случаи, то по ЗАНН непредпазливите деяния се наказват при всички случаи, освен ако това не е било предвидено изрично.

В случая след като жалбоподателят е бил забелязал полицейските служители, е трябвало да предположи, че тези действия на контролните органи са били посочените конкретно към него. Абсолютно всички показания – гласни и писмени са в насока, че той се е предприел изпреварване на друг участник в движението, след като му е бил подаден сигнал със стоп палка.

Предвид гореизложеното се достигна до извод, че жалбоподателят е извършил твърдяното нарушение по чл. 103 ЗДвП, тъй като на процесния ден и място не е спрял на контролен орган при подаден сигнал със стоп палка, като това е една и от хипотезите по чл. 207 ППЗДвП.

Съдът намира, че в конкретния казус не е налице маловажност на случая. Касае се за формално нарушение за съставомерността на което е без значение настъпването или не, каквито и да са вредни последици, като процесният случай не се откроява от останалите такива, че да намери приложение разпоредбата на чл. 28 ЗАНН. От друга страна по отношение на жалбоподателя за налице и предходни нарушения по ЗДвП в която насока е и представената справка за нарушител/водач.

При съставяне на акта за установяване на административно нарушение и издаване на атакуваното НП са спазени изискванията, визирани в разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. Не са налице формални предпоставки за отмяна на Наказателното постановление, тъй като при реализирането на административно-наказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да водят до опорочаване на производството, по категоричен начин се установяват изпълнителното деяние, дата и място на извършване на нарушението.

Размерът на наложените наказания ,,глоба‘‘ и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ са в минимално предвидените такива в чл. 175, ал. 1, т. 4 ЗДвП.

Ето защо процесното наказателно постановление в обжалваната част, като правилно и законосъобразно следва да се потвърди. В останалата част относно извършеното нарушение по чл. 139, ал. 1, т. 1 ЗДвП, като необжалвано наказателното постановление е влязло в сила.

По изложените съображения, Пловдивският районен съд, XXVI н. с.

 

Р  Е  Ш  И:

 

          ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №19-1030-007616/19.08.2019 г., издадено от Началник група към ОДМВР Пловдив, с-р Пътна Полиция в частта с която на И.Й.Б. с ЕГН: ********** са били наложени административни наказания ,,глоба‘‘ в размер от 50 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от 1 месец за извършено нарушение по чл. 103 ЗДвП.

          Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл. XII АПК и на основанията в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

                             РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

СЕКРЕТАР: Д.Д.