Решение по дело №996/2017 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 318
Дата: 14 юни 2017 г. (в сила от 8 юли 2017 г.)
Съдия: Калин Тифонов Тодоров
Дело: 20171420100996
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 март 2017 г.

Съдържание на акта

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е 

 

гр. Враца, 14.06.2017г.

 

В  ИМЕТО НА  НАРОДА

 

Районен съд - Враца, ІХ граждански състав в публичното заседание на втори юни през две хиляди и седемнадесета година в състав:                             

                                                                          

Председател:  Калин Тодоров

 

при секретаря А. Евстатиева, като разгледа докладваното от съдия Тодоров гр. дело № 996 по описа за 2017г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по предявен иск за определяне местоживеенето на малолетно дете, упражняването на родителските права и личните отношения с него и издръжката му с правно основание чл.127, ал.2 от Семейния кодекс.

В исковата молба ищецът П.К.П. *** твърди, че с ответницата М.Д.Ц. *** са живеели на съпружески начала, като в резултат на връзката им се родило дете - П. П. К., което е на 7 години. Поддържа, че при раждането на детето се установили здравословни проблеми и по съдебен ред то било настанено в ДМСГД – Враца, а впоследствие с решение по гр. дело № 7834/2012 г. по описа на Районен съд - Бургас, настаняването на детето било прекратено и заедно с ответницата го прибрали в семейството си. Сочи, че детето посещава детска градина в кв. Б., община Враца, въпреки заболяването си. Изтъква, че от близо 9 месеца майката и настоящата ответница напуснала без никакво основание дома им и към настоящия момент не му е известно къде пребивава. Твърди, че е поел изцяло грижата за детето, като се стреми да му осигури всичко необходимо, въпреки че е трайно безработен и не притежава собствено жилище. Поддържа, че при напускане на жилището ответницата взела дебитната карта и сумите, които се отпускат за помощи на детето от ДСП-Враца се получават от нея. Сочи, че ответницата трайно се е дезинтересирала от живота и здравето на детето си, като от 9 месеца не го е търсила и не се е грижила за него; същата продължава да се ползва от неговите средства, които се отпускат като помощи за заболяването му, което е показателно, че тя не притежава родителски качества и не следва да упражнява родителските права. Моли съда, като установи наличието на твърдените от него обстоятелства, да постанови решение, с което да му възложи упражняването на родителските права спрямо детето П. П. К.; да определи местожителство на детето при него на адрес: гр.Враца, кв. Б., ул. ”Безименна” № 1; да определи режим на лични отношения на детето с ответницата съобразно чл.59 от СК и му присъди издръжка в минимален размер по чл.142 от СК.

Ответницата М.Д.Ц. ***, редовно известена, чрез нейната майка, в срока за отговор на исковата молба по чл.131 от ГПК не взема становище по иска, не прави възражения, не посочва и не представя доказателства и не е поискала събирането на такива.

Дирекция “Социално подпомагане”, Отдел “Закрила на детето”,  гр.Враца в социален доклад по делото, считат, че е в интерес на детето и двамата родители да изпълнят своите задължения по отглеждането и възпитанието му.

Съдът, като прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства, намери за установено от фактическа страна, следното:

Ищецът П.К.П. и ответницата М.Д.Ц. са имали фактическо съжителство, от което на 03.07.2010г. се е родило детето П. П. К., видно от приложеното по делото удостоверение за раждане от ***г***. Не е спорно по делото, че от близо година страните живеят разделени, като ищецът заедно с детето живее в гр.Враца, кв. Б., а ответницата е напуснала съвместно обитаваното жилище и до настоящия момент не е установено къде живее.

От показанията на свидетелите С.М.С. и Ц.Й.П., дадени в съдебното заседание, които съда кредитира изцяло като преки, пълни, непротиворечиви и достоверни, се установи, че майката на детето от около година не живее в кв. Б. и не се е появявала там. Всички грижи по отглеждането на детето полага единствено бащата П.П.. Същият е записал детето на детска градина и всеки ден го води там. Установи се също, че детето има заболяване и е със 70% ст. на УВР, поради което има нужда от специално лечение и средства. Майката е взела със себе си картите, чрез които детето получава помощи и детски надбавки и по този начин го е лишила от получаването на тези средства. Според свидетелите бащата е отговорен родител и полага всички грижи за детето, за да се чувства то добре. Същият има необходимите условия за отглеждане на детето.

Изнесеното от свидетелите пред съда относно качествата и възможностите на бащата за отглеждането на детето, се подкрепя от установеното в социалния доклад на ДСП-Враца от 26.05.2017г. Според доклада детето редовно посещава ДГ “Българче”, група “Бистро изворче”. Същото е облечено в чисти дрехи, подходящи за сезона и възрастта, с добре поддържана лична хигиена. Бащата и детето живеят в малка тухлена постройка в началото на кв. Б., част от склад за дърва. Обитават една стая, в която има електричество и е обзаведена. В стаята се поддържа задоволителна битова хигиена. От извършеното от социалните работници проучване е констатирано, че между детето и бащата има изградена силна емоционална връзка. Детето осъществява контакти с бабата и дядото по майчина линия. Според доклада бащата оказва необходимото сътрудничество на ОЗД - Враца. Тъй като майката не се намира на територията на ДСП – Враца, не може да бъде извършено проучване на желанието й да полага грижи за детето, нейният родителски капацитет и жилищно-битовите условия, при които живее. Становището на социалната служба е, че бащата има желание да продължи да полага грижи за сина си и родителските права следва да му бъдат предоставени, като на майката бъде определен режим на лични отношения.

С протоколно определение от 21.04.2017г. съдът е постановил привременни мерки до влизане в сила на решението по настоящото дело.

Въз основа на така приетите от съда констатации, от правна страна, настоящият състав счита за обосновани следните правни изводи:

Съгласно чл. 127, ал.1 от СК когато родителите не живеят заедно, те могат да постигнат съгласие относно местоживеенето на детето, упражняването на родителските права, личните отношения с него и издръжката му. Те могат да поискат от районния съд по настоящия адрес на детето да утвърди споразумението им. Ако родителите не постигнат споразумение по ал. 1, спорът се решава от районния съд по настоящия адрес на детето, който се произнася относно местоживеенето на детето, упражняването на родителските права, личните отношения с детето и издръжката му съгласно чл. 59, 142, 143 и 144 (ал.2).

За да вземе решение по отношение предоставяне на родителските права, съдът взема предвид комплекс от обстоятелства и действа в интерес на правилното развитие на детето във физически, емоционален и интелектуален аспект. Съдът е длъжен да установи този интерес, като извърши цялостна преценка на всички обстоятелства, които засягат физическото, психическото и нравственото развитие на детето, респективно създаване на такива условия на живот, които да съответстват на нуждите му.

В разглеждания случай, решаващият състав на съда приема, че е в интерес на детето П. П. К. да бъде отглеждано от бащата (ищеца по делото).

На първо място следва да се изтъкне пола и възрастта на детето – П. е момче на 6 години - възраст, в която има нужда от съветите на бащата, свързани с израстването му като мъж.

Наред с това, в интерес на детето е да живее в средата, в която е израсло и в която живее и понастоящем и да бъде отглеждано от родителя, който полага непосредствените грижи за него и с когото детето е изградило силна емоционална връзка. От съществено значение в случая е и дезинтересирането на другия родител от детето.

С оглед изложените по-горе съображения настоящият състав намира, че упражняването на родителските права по отношение на малолетното дете П. П. К. следва да бъде предоставено на бащата П.К.П..

При решаването на въпроса за упражняването на родителските права, съдебната намеса се предприема от съображения за целесъобразност (конкретно защита правата на детето) и съдът следва не само да постанови кой от двамата родители да упражнява тези права, но да се произнесе и при кого от тях да живее детето, както и относно режима на лични контакти с другия родител.

Упражняването на родителските права по отношение на малолетното дете П. П. К. от бащата П.К.П. по необходимост определя и местоживеенето на детето при бащата-ищец на адреса на който живее понастоящем - в гр. ***********

Интересът на детето е основание, както за възлагането на родителските права, така и за определяне на режима на лични отношения с другия родител. В настоящият правен спор, с оглед дезинтересирането на майката от детето, следва на същата да се определи по-ограничен режим на лични отношения с него. По разбиране на съда майката следва да има право да осъществява лични контакти с детето всяка втора и четвърта събота от месеца, сутрин от 09:00 вечер до 18:00 часа, както и един месец през лятото, който да не съвпада с платения годишен отпуск на бащата.

Предоставяне упражняването на родителските права по отношение на детето на бащата и определянето на местоживеенето на детето при същия налага и присъждане на издръжка.

Родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца, съобразно чл.143, ал.2 от СК, независимо от обстоятелството дали живеят заедно с тях. Задължението на родителите е безусловно, що се касае до получаването на издръжка от децата. Следователно за основателността на иска е необходимо само детето да не е навършило пълнолетие към деня на предявяване на иска и ответникът да е негов родител.

По делото се установи, че П. П. К. е дете на ответницата М.Д.Ц.. Към момента на предявяване на иска и понастоящем същия не е навършил пълнолетие, поради което са налице предпоставките на закона за присъждане на издръжка.

Претенцията на ищеца е за заплащане на издръжка в минимален размер (115 лв. месечно, определен съгласно чл. 142, ал.2 от СК въз основа на Постановление № 22 на МС от 26.01.2017 г. за определяне на нов размер на минималната работна заплата за страната, Обн., ДВ, бр. 11 от 31.01.2017 г., в сила от 1.01.2017 г.), поради което съдът присъжда месечна издръжка за детето П. П. К. в рамките на законоустановения минимум в размер 115 лева, ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска, считано от датата на подаване на исковата молба до настъпване на основания за изменение или прекратяване на същата.

На основание чл. 242, ал.1, предложение 1-во от ГПК съдът допуска предварително изпълнение на настоящето съдебно решение в частта му относно присъдената издръжка.

С оглед изхода на делото ответницата следва да заплати на ищеца разноски в размер 30 лв. държавна такса за завеждане на делото и 400 лева за адвокатско възнаграждение, определено на основание чл.38, ал.2 вр. с ал.1, т.3 от Закона за адвокатурата и Наредба № 1/2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.  

С оглед присъдената издръжка ответницата следва да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на РС-Враца държавна такса в размер 165, 60 лева и 5 лева при служебно издаване на изпълнителен лист.

Водим от изложеното, съдът

 

Р     Е     Ш     И :

 

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на малолетното дете П. П. К. с ЕГН **********, роден на ***г., на бащата П.К.П. с ЕГН **********.

ОПРЕДЕЛЯ местоживеене на малолетното дете П. П. К. при бащата П.К.П. на адреса, на който живее понастоящем: гр. ***********

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения между майката М.Д.Ц. с ЕГН ********** *** и настоящ адрес ***, и детето П. П. К. с ЕГН **********, като майката има право да вижда и осъществява лични контакти с детето всяка втора и четвърта събота от месеца, сутрин от 09:00 вечер до 18:00 часа, както и един месец през лятото, който да не съвпада с платения годишен отпуск на бащата П.К.П..

ОСЪЖДА М.Д.Ц. с ЕГН ********** *** и настоящ адрес ***, да заплаща месечна издръжка на детето П. П. К. с ЕГН **********, роден на ***г., чрез неговият баща и законен представител П.К.П. с ЕГН **********,***, в размер 115,00 (сто и петнадесет) лв., считано от датата на предявяване на иска - 01.03.2017 г. до настъпване на законна причина за изменение или прекратяване на тази издръжка или до навършване на пълнолетие на детето, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска, съобразно падежа й.

На основание чл. 242, ал.1, предложение 1-во от ГПК ДОПУСКА предварително изпълнение на решението по отношение на присъдената издръжка.

ОСЪЖДА М.Д.Ц. с ЕГН ********** *** и настоящ адрес ***, ДА ЗАПЛАТИ на П.К.П. с ЕГН ********** с адрес *** направените разноски по делото в общ размер 430 лева. 

ОСЪЖДА М.Д.Ц. с ЕГН ********** *** и настоящ адрес ***, ДА ЗАПЛАТИ в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на РС-Враца държавна такса за присъдената издръжка в размер 165, 60 лева, както и 5 (пет) лева държавна такса при служебно издаване на изпълнителен лист.

 

Решението може да се обжалва пред Окръжен съд - Враца в двуседмичен срок от връчването на препис от него на страните.

 

                                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: